PDA

Επιστροφή στο Forum : τοποθετηση υλικων στο φιλτρο.


θανος30
23-12-10, 16:46
Καλησπερα σε ολους.ειμαι αρχαριος στον κοσμο του αλατιου.θα μπορουσε καποιος να μου πει τι υλικα να βαλω μεσα στο φιλτρο και με ποια σειρα?
εχω 60λιτρα ενυδρειο με εξωτερικο φιλτρο eheim 2211 300λ/ωρα.δεν υπαρχει ζωντανος βραχος ουτε αραγωνιτης.στο φιλτρο εχω βαλει απο κατω προς τα πανω τα εξης:μακαρονι,μπλε σφουγγαρι,ανθρακα,αντιφωσφορο,υαλοβαμβακα.
χρειαζεται κατι αλλο?ευχαριστω.

sp67
27-12-10, 18:51
Θα έλεγα, ότι το μπλε σφουγγάρι είναι καλύτερα να
πάει πρώτο.Tα υπόλοιπα είναι ok.
Αραγωνίτη και βράχο, δεν πρόκειτε να βάλεις;

θανος30
27-12-10, 20:04
Θα έλεγα, ότι το μπλε σφουγγάρι είναι καλύτερα να
πάει πρώτο.Tα υπόλοιπα είναι ok.
Αραγωνίτη και βράχο, δεν πρόκειτε να βάλεις;

ευχαριστω για την συμβουλη.περιμενα τοσο καιρο μια απαντηση.αραγωνιτη και βραχο θα βαλω αργοτερα.οπως καταλαβαινεις τα κανω λιγο αναποδα:smt021

kwstas_original
27-12-10, 20:54
Καλησπερα.
Εγω στο εξωτερικο φιλτρο δεν θα εβαζα κατι παραπανω απο ανθρακα/αντιφοσφωρο.
Στον χωρο που λογικα θα περισεψει θα εβαζα κομματια βραχου.
Θα πιασουν ζωη συντωμα και θα σε βοηθησουν στην φιλτρανση και στην βιολογια.
Το μακαρονι, το μπλε σφουγγαρι και ο υαλοβαμβακας αποφευγεται στο θαλασσινο νομιζω.
;)

θανος30
27-12-10, 21:02
Καλησπερα.
Το μακαρονι, το μπλε σφουγγαρι και ο υαλοβαμβακας αποφευγεται στο θαλασσινο νομιζω.
;)
τωρα μπερδευτηκα λιγο:confused:

kwstas_original
27-12-10, 21:05
τωρα μπερδευτηκα λιγο:confused:

Ειναι υλικα που χρησιμοποιουνται πιο πολυ κυριως σε ενυδρεια γλυκου νερου.
θαλασσινο δεν φτιαχνεις?

θανος30
27-12-10, 21:13
[QUOTE=kwstas;527764]Ειναι υλικα που χρησιμοποιουνται πιο πολυ κυριως σε ενυδρεια γλυκου νερου.
θαλασσινο δεν φτιαχνεις?[/QUOT

απ'οτι εχω διαβασει στο φορουμ πολυ βαζουν μπλε σφουγγαρι κ.τ.λ:.θαλασσινο φτιαχνω:smt120

sp67
28-12-10, 09:53
Εφ'όσον θα βάλεις βράχο και αραγωνίτη, θα σου έλεγα
να ξεκινήσεις από αυτό πρώτα.
Δηλαδή βάλε βράχο και αραγωνίτη και ο βράχος θα αναλάβει
την βιολογία του ενυδρείου σου.Οπότε στο φίλτρο θα αφήσεις
μόνο κάρβουνο και αντιφόσφωρο.

sps4ever(niktso)
28-12-10, 10:38
Επειδή είναι λίγα τα λίτρα σου ΙΜΟ βάλε επιπλέον βιολογικό.

Πάνος
30-12-10, 15:17
θα πρεπει να αποφασισεις αν θελεις να στηριξεις τη φιλτρανση σου στο βραχο ή σε βιολογικα υλικα.
ριξε μια ματια στα υπομνηματα θα σε βοηθησουν να αποφασισεις...
πες μας και τι σκοπο εχεις...να κρατησεις μονο ψαρια?? και κοραλια??? ποιας κατηγοριας?? θα βαλεις σκιμερ?

εχουν σημασια οι ερωτησεις γιατι π.χ. αν πεις οτι θελεις και κοραλια...τοτε θελεις και κυκλοφορια αρα μπορεις να εκμεταλλευτεις την εντονη ροη για να "φιλτραρει" ο βραχος. επισης εχεις και απονιτροποιηση με ΖΒ οποτε καλυτερα για τα κοραλια που ειναι ευαισθητα στα νιτρικα.

τα βιολογικα υλικα ΕΙΔΙΚΑ αν δε βαλεις σκιμερ θα σου εκτοξευουν τα νιτρικα στο ζενιθ πολυ ευκολα..και ειδικα κοραλια bye bye...

στα υπομνηματα και σε αλλα θεματακια ειναι λιγο-πολυ γραμμενα ολα αυτα...διαβασε τα ..θα σε βοηθησουν να κατασταλαξεις.;)

sps4ever(niktso)
30-12-10, 21:31
Καλύτερη δουλειά στο πλήρη κύκλο του αζώτου κάνει στο 90% των περιπτώσεων η άμμος και όχι ο βράχος. Ο βράχος συνήθως αυξάνει τα νιτρικά στο νερό.

Όσο αφορά την ευαισθησία στα νιτρικά των κοραλιών δεν είναι κάτι σίγουρο. Επηρεάζει τα χρώματα σίγουρα γιατί αυξάνει τη ζωοξανθύλη αλλά πρέπει να ανέβει πολύ για να γίνει θανατηφόρα.

τώρα σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων, άμμο δεν μπορεί να βάλει πολλή.Αρα αν θέλει να είναι σίγουρος ότι δεν θα ανεβάσει αμμωνία σε κάποιο θάνατο καλύτερα να έχει και ένα βιολογικό φίλτρο για ασφάλεια.

Πάνος
31-12-10, 00:33
Ο βράχος συνήθως αυξάνει τα νιτρικά στο νερό.μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο ?
τώρα σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων, άμμο δεν μπορεί να βάλει πολλή.Αρα αν θέλει να είναι σίγουρος ότι δεν θα ανεβάσει αμμωνία σε κάποιο θάνατο καλύτερα να έχει και ένα βιολογικό φίλτρο για ασφάλεια.
στο δικο μου ενυδρειο εχω ελαχιστο αραγωνιτη...ολη τη δουλεια την κανει ο βραχος και δε μου ανεβαζει νιτρικα..ουτε αμμωνια ανεβηκε ποτε αν και υπηρξαν θανατοι στο ενυδρειο. (μια φορα αρκετοι απο ψαρια που εφτασαν σε ασχημο χαλι). αντιθετα στο μεσογειακο μου που εχω βιολογικα υλικα τα νιτρικα εκτοξευονται καθε τοσο...
θα ηθελα να συζητησουμε λιγο παραπανω τις αποψεις αυτες γιατι ερχονται σε αντιθεση με οσα εχω διαβασει για την απονιτορποιηση που κανει ο βραχος στο εσωτερικο του και οτι σε γενικες γραμμες αυτος στηριζει το ενυδρειο και προτιματε σε σχεση με τα βιολογικα υλικα.

kwstas_original
31-12-10, 00:46
Ναι, και εγω πρωτη φορα ακουω βραχος να γινεται αιτια νιτρικων...:confused:
Ηξερα οτι ο βραχος στο θαλασσινο ειναι ολη η βιολογια γι'αυτο τον φροντιζουμε τοσο με καλη κυκλοφορια ωστε να αποδιδει τα μεγιστα.

sps4ever(niktso)
31-12-10, 09:18
ουτε αμμωνια ανεβηκε ποτε αν και υπηρξαν θανατοι στο ενυδρειο.

Ναι αλλά για πόσα λίτρα μιλάμε, πόσα ψάρια και πόσο βράχο. Αλλο είναι να πεθάνει ένα anthias από τα 15 σε ενυδρείο 300 λίτρων και άλλο σε 100. Αλλο είναι να έχεις ένα ενυδρείο 300 λίτρα με 30 ψάρια και 50 κιλά βράχο και άλλο 60 λίτρα με 10 ψάρια και 10 κιλα.

Αν θελετε να ψάξετε για τη θεωρία βρείτε άρθρα για remote dsb.
-------------------------
Ναι, και εγω πρωτη φορα ακουω βραχος να γινεται αιτια νιτρικων...:confused:
To δεύτερο στάδιο του κύκλου του αζώτου είναι το σπάσιμο νιτρωδών σε νιτρικά. Αρα όπου συντελείται κύκλος του αζώτου νιτρικά παράγονται. Για να σπάσουν τα νιτρικά σε άζωτο χρειάζεται έλλειψη οξυγόνου και διαφορετικές συνθήκες από το σπάσιμο της αμμωνίας σε νιτρώδη.
Ηξερα οτι ο βραχος στο θαλασσινο ειναι ολη η βιολογια γι'αυτο τον φροντιζουμε τοσο με καλη κυκλοφορια ωστε να αποδιδει τα μεγιστα.

Για αυτό δεν έχεις παρά να ψάξεις για dsb και να δεις ότι δεν ισχύει οτι μόνο ο βράχος κάνει βιολογία.

Αν ψάξεις και για plenum θα δεις ότι εκει λένε ότι η άμμος κάνει περισσότερη δουλειά από το βράχο.

almost
31-12-10, 09:19
Ο βράχος συνήθως αυξάνει τα νιτρικά στο νερό.



Μία από τις ιδιότητες του ζωντανού βράχου είναι να κάνει απονιτροποίηση.

Τα νιτρικά τα αυξάνει μόνο στο στρώσιμο, όταν από νεκρός γίνεται ζωντανός, όπου αποβάλει διάφορες ουσίες που είχε. ;)

sps4ever(niktso)
31-12-10, 10:42
Για να το θεσω πιο σωστά γιατί ο τρόπος που το έγραψα αφηνει περιθώρια για διαφορετικές ερμηνείες.

Ο βράχος σε σχέση με την άμμο αφήνει κατά κανόνα πιο πολλά νιτρικά στο νερό.

Αν διαφωνείται με αυτό άποψή σας.

kwstas_original
31-12-10, 10:51
Εγω που δεν ειχα ουτε dsb ουτε plenum γιατι δεν ειχα ποτε νιτρικα (φευγατα)?:rolleyes:

sps4ever(niktso)
31-12-10, 11:02
Εγω που δεν ειχα ουτε dsb ουτε plenum γιατι δεν ειχα ποτε νιτρικα (φευγατα)?:rolleyes:

Αυτό που λέω είναι ότι την ίδια ποσότητα αμμωνίας θα τη διαχειρισθεί καλυτερα η άμμος και όχι ο βράχος. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το νιτρικά φευγάτα. Είναι 5 , 10, 30; Για άλλους το 10 είναι φευγάτο για άλλους το 40. Επίσης δεν ξέρω αν έχεις άλγες οποιασδήποτε μορφής στο ενυδρείο. Αν έχεις κάτι που επίσης μειώνει το βιοφορτίο και πόσο. Δεν λες ας πούμε αν έχεις xenia.
Το πόσα νιτρικά έχει ο καθένας εξαρτάται όχι από το τι βιολογικό φίλτρο έχεις αλλά τι φόρτο προσθέτεις στο ενυδρείο.

Τέλος υπάρχουν διαφορετικές μέθοδοι για να στηθεί ένα ενυδρείο.Όλες έχουν πιθανότητες να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα. Αν θέλεις να παρουσιάσεις το δικό σου τρόπο κάντο. Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

kwstas_original
31-12-10, 11:14
Πανω απο 10 νιτρικα στο θαλασσινο ειναι φευγατα νομιζω.
Εγω ειχα chaetto και τα διατηρουσα χαμηλα...ειχα και xenia.
Δηλαδη καποιος με nano reef χωρις δυνατοτητα για dsb κτλπ....τι προτεινεις?
Να μην στηριζονται στον βραχο αποκλειστικα για βιολογια?

sps4ever(niktso)
31-12-10, 11:30
Σε reef είχα 50+ νιτρικά και δεν είχα θέμα στα κοράλια (τουλάχιστο έτσι πιστεύω).Το 10 είναι απλά ΙΜΗΟ ενα νούμερο. Σίγουρα αν είσαι κάτω από 10 θα δεις καλύτερα χρώματα.Πόσο καλύτερα είναι ζητουμενο.
Σε fish only το 50 είναι ένα νούμερο. Εχω διαβάσει και 70 και 80 με κάποιους να θεωρούν ότι τα νιτρικά ευθύνονται για lateral line. Αλλά επίσης και αυτό είναι κάτι που δεν αποδεικνύεται.

Εγώ δεν στηρίζομαι στο βράχο. Δεν έχω άλγες.Δεν έχω άνθρακα ή xenia.
Εχω biopellets και έχω under skim. Επιπλέον έχω πολλά ψάρια, ταίζω πολύ, ρίχνω αμινοξέα και ΔΕΝ έχω ακόμα αρκετά κοράλια για να τραβάνε βιοφορτίο.

Και κατά καιρούς βάζω και επιπλέον βιολογικό φίλτρο για να ανεβάσω τα νιτρικά μου.

Η άποψή μου είναι ότι είναι καλύτερα να στηριχθείς σε άμμο παρά σε βράχο αρκεί να φροντίζεις η άμμος να είναι καθαρή και να έχεις πολλή κυκλοφορία.

FYI Είχα νιτρικά 5-10. Μειώνοντας το βράχο κατά 2/3 είδα νιτρικά από 0 έως 2. Και δεν είχα κάτι άλλο που να τα αφαιρεί εκτός από την άμμο.Τα pellets μπήκαν μετά.

Πάνος
31-12-10, 13:09
δε στεκομαι στο αν η αμμος ή ο βραχος κανει καλυτερη δουλεια γιατι εξαρταται απο πολλα...απο το υψος της αμμου...απο τη ροη που δεχεται ο βραχος κ.τ.λ....
στεκομαι στο οτι προσαψες στο βραχο την αυξηση νιτρικων αλλα παραλληλα προτεινες φιλτρο με βιολογικα υλικα που ενοχοποιουνται περισσοτερο για αυξηση νιτρικων.;)
πανω σε αυτο προβληματιστηκα.

sps4ever(niktso)
31-12-10, 13:59
Σε μικρό ενυδρείο ΙΜΗΟ χρειάζεται το επιπλέον βιολογικό. Δεν είναι εύκολο στα λίτρα αυτά να βάλεις αρκετό βράχο και άμμο για να καλύπτεσαι. Τα νιτρικά είναι ΙΜΗΟ δευτερεύων σε σχέση με την αμμωνία. Καλύτερα να έχει παραπάνω νιτρικά παρά για κάποια ώρα αμμωνία.
Αυτή είναι η άποψή μου. Σωστό λάθος δεν υπάρχει όταν μιλάμε για τόσο γενικά θέματα.

Πάνος
31-12-10, 15:32
Τα νιτρικά είναι ΙΜΗΟ δευτερεύων σε σχέση με την αμμωνία.
σε αυτο συμφωνουμε απολυτα! ;)

θανος30
03-01-11, 15:17
Σε μικρό ενυδρείο ΙΜΗΟ χρειάζεται το επιπλέον βιολογικό. Δεν είναι εύκολο στα λίτρα αυτά να βάλεις αρκετό βράχο και άμμο για να καλύπτεσαι. Τα νιτρικά είναι ΙΜΗΟ δευτερεύων σε σχέση με την αμμωνία. Καλύτερα να έχει παραπάνω νιτρικά παρά για κάποια ώρα αμμωνία.
Αυτή είναι η άποψή μου. Σωστό λάθος δεν υπάρχει όταν μιλάμε για τόσο γενικά θέματα.

ευχαριστω ολους για τις συμβουλες:smt041.θα συμφωνησω με την αποψη οτι σε μικρο ενυδρειο χρειαζεται επιπλεον βιολογικο.

sps4ever(niktso)
03-01-11, 15:24
Προχώρα γερά πατριώτη