PDA

Επιστροφή στο Forum : πρασινο χαλι στην αμμο


GODLIGHT
23-12-10, 16:36
καλησπερα
λογο φορτου εργασιας εδω και κανα μηνα δεν εχω προλαβει να καθαρισω την αμμο στο ενυδρειο μου με σκοπο να εχει πιασει μια πρασινιλα και λιγο καφετιλα η οποια εχει γινει ενα σωμα σε ολη την επιφανεια και δεν ρουφιεται με σκουπα.προσπαθησα με το χερι να την καθαρισω κοβοντας λιγο λιγο καποιο κομματι αλλα δεν ειναι ευκολο γιατι ψιλοδιαλιεται και πολλα κομματακια πεφτουν παλι μεσα.σαν να εχεισ βαλει ενα πρασινο χαλι πανω απο την αμμο ειναι.λεω να την αφερεσω ολη απο το ενυδρειο και να την καθαρισω αλλα πως?να την περασω απο σιτα ολη?καποια αλλη λυση?

Alex_Salonica
23-12-10, 16:48
Μια φώτο θα βοηθούσε να βλέπαμε τι ακριβώς είναι, μάλλον για κυανοβακτήριο πρόκειται οπότε ξεκινάς με συσκότιση μερικές μέρες ή καλό καθάρισμα με τις αλλαγές νερού και μείωση φωτοπεριόδου

ARIS1983
23-12-10, 16:52
Εχω και εγω αυτην την καφε-πρασινη, μια χαρα ειναι για εμενα, παντως το θεμα ειναι οτι δεν καθαριζει αλλα τα ψαρακια μου πανε και την τρωνε οταν τους ερθει ορεξη γιαιτ πρεπει να ειναι ενα ειδος αλγης! Δεν νομιζω να κανει κατι κακο (βεβαια για αυτο ας μιλησουν με σιγουρια οι παλαιοτεροι του χομπυ), εγω δεν την πειραζει μια και δεν εξαπλωνεται και τρεφονται και τα ψαρακια τοσο καιρο χωρις να μου εχει κακαρωσει κανενα!

sonic
23-12-10, 17:22
Δεν ειναι τιποτα το ανυσηχητικο μην φοβαστε τις πιο πολλες φορες η πρασινη αλγη ειναι ενδειξη καλης ποιοτητας νερου γιαυτο μην τρομαζεται εξαλου ειναι φυτο στο κατω κατω η αλγη και που φθτρωνουν φυτα???Εκει που το νερο ειναι πλουσιο σε συστατικα εκτος απο το αισθητικο κομματι δεν ενοχλει σε κατι αλλο εκτος εαν εχουμε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο οποτε τα απομακρυνουμε οπως θα καναμε και με τα αγριοχορτα στα αμπελια μας...Εξαλου θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει απλα κανονικες αλλαγες νερου κανονικη φωτοπεριοδο και μην "μασατε" πουθενα....:grin:

bokostas
28-12-10, 03:18
Βάλε μια φωτό να δούμε.