PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέματα σχετικά με στήσιμο ‘‘γαριδάδικου‘‘


Chris82
22-12-10, 20:00
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο. Για την δημιουργία νέας συζήτησης μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Ευχαριστούμε.

Καλησπερα και απο εμενα...
Ειμαι στο στησιμο ενος ενυδρειου(60 λιτρα) ετσι ωστε να φιλοξενισει στο μελλον red cherry!!
Το ενυδρειο τρεχει εδω και πεντε μερες με νερο(η πρωτη ηταν μονο με νερο και την ριζα μεσα ,ενω το φιλτρο μονο με ανθρακα) και σημερα μπηκαν και τα πρωτα φυτα(Java moss,2 ludwigia repeu rubin,2 bacopa monieri και 1 cyperus helferii)!!!
Το κατω στρωμα του βυθου ειναι με υποστρωμα της JBL και απο πανω εχει τρια δαχτυλα μαυρο ψιλο χαλικι!!Η ριζα τρωει αρκετα λιτρα στο ενυδρειο αλλα προσφερει μια τελεια φωλια για τις γαριδες(cave)!!!
Για φιλτρο εχω ενα 2080 τωρα μονο με βαμβακι ενω για φοντο μαυρο χαρτονι!!
Θερμοκρασια 22,3c.
Το νερο ειναι φιλτραρισμενο απο προφιλτρα και σημερα μαζι με τα φυτα που μπηκαν εριξα και ενα καπακι flourish!!Αυριο θα μπει και σε λειτουργια το co2..


Oι φωτο ειναι λιγο χαλια γιατι ειναι απο κινητο..

mikeruless
22-12-10, 20:41
Απο φωτισμο πως τα πας δε μας ειπες?παντως μου φαινεται πως αν φουντωσουν λιγο τα φυτα θα γινει παρα πολυ εντυπωσιακο......να σου ζησει..

Chris82
22-12-10, 21:53
Καλως σας βρηκα..
Απο φωτισμο δυστυχως το μαμισιο HAILEA υπαρχει!!
Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με γαριδες και η αληθεια ειναι οτι εχουν αρχισει να με κερδιζουν!!
Γιαυτο τον λογο λοιπον θα ηθελα και μερικες συμβουλες..

1.Θα ειναι καλο να προστεθουν και αλλα φυτα??Αν ναι ποια θα ταιριαζαν??
2.Εχω ενα προβλημα με την moss..τι πρεπει να κανω για να απλωθει πανω στη ριζα??Τωρα την εχω δεσει με πρασσινη κλωστη!!
3.Ποιο ειναι το ποιο καταλληλο βιολογικο υλικο φιλτρου για ενα γαριδοενυδρειο??

Liz@
22-12-10, 21:59
ωραιο! να βαλεις και αλλα φυτα, κατα τη γνωμη μου βαλε ευκολα φυτα που δε θελουν και απαιτητικο φωτισμο, κερατοφυλλο, java moss, κρυπτοκορινες, ανουμπιες κτλ
:D

tsilojohn
22-12-10, 22:32
Καλως ηρθες !
Εκανες ωραια αρχη,για την moss περιμενε μεχρι να προσαρμοστει και θα πιαστει μονη της.
Οταν στρωσει το ενυδρειο σου εχεις δωρο γαριδακια απο μενα..


Το φιλτρο σου ειναι σιγουρα eheim 2080?

manos_samos
24-12-10, 00:59
πρεπει να στρωνεις το ενυδρειο 2 μηνες για να βαλεις γαριδες.... γιατι δεν χρησιμοποιεις μπολι ωστε να μπορεις να βαλεις γαριδες λιγο νωριτερα???:wink:

Chris82
24-12-10, 17:15
Δε βιαζομαι για να βαλω ακομα γαριδες!!
Αλλωστε θελω πρωτα να αναπτυχθουν τα φυτα και μετα βλεπουμε...
Μπολι εχω δικο μου αλλα σ'αυτο λεω να ξεκινησω τον κυκλο μονος μου απο την αρχη και σωστα!!!;)

stav
27-12-10, 10:52
πρεπει να στρωνεις το ενυδρειο 2 μηνες για να βαλεις γαριδες.... γιατι δεν χρησιμοποιεις μπολι ωστε να μπορεις να βαλεις γαριδες λιγο νωριτερα???:wink:

Ο βυθος πρεπει να ειναι τουλαχιστον δυο μηνων.

Alex_Salonica
27-12-10, 11:36
Ο βυθος πρεπει να ειναι τουλαχιστον δυο μηνων.

Μπορούμε να μπολιάσουμε και τον βυθό...

Liz@
30-12-10, 11:12
Μπορούμε να μπολιάσουμε και τον βυθό...


πως μπολιαζεται ο βυθος...?

Alex_Salonica
30-12-10, 12:03
πως μπολιαζεται ο βυθος...?

Βάζοντας υπόστρωμα από στρωμένο ενυδρείο...

Chris82
04-01-11, 23:04
Καλησπερα και παλι...χρονια πολλα και καλη χρονια!!!

Το ενυδρειο τρεχει σχεδον ενα μηνα τωρα και εχει αρχισει να φαινεται λιγο και η τελικη του μορφη..
Για λιπασμα υπαρχει υποστρωμα της jbl και το flourish καθως και CO2!!!
Τωρα βρισκεται στη διαδικασια στρωσιματος και αναπτυξης των φυτων!!:smt020
Στη φωτο(ειναι απο κινητο) ισως φαινεται και λιγο ενα ειδος αλγης που εχει κανει την εμφανηση της μαλλον επιδη εβγαλα για περιπου μια εβδομαδα το CO2 ή γιατι ειναι καινουργιο το ενυδρειο...
Δεν ξερω ομως αν προκειται να γινει τροφη για τις γαριδες ή θα πρεπει να αφαιρεθει??

panos tsokas
06-03-11, 12:49
μου πεθανε η μονη σελομενη red cherry που ειχα ...

pavlos1988
06-03-11, 13:24
Συλληπητηρια..:( Απο μετρησεις πως πας?Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Raven
06-03-11, 14:51
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50127
Χτες το εστησες (εβαλες και υποστρωμα), σημερα αρχισαν οι απωλειες. Γαριδες και αμμωνια= θανατοι
Διαβαζεις το φορουμ και εισαι ενημερος οτι οι γαριδες θελουν καλα στρωμενο ενυδρειο και βυθο. Θα πρεπει να δειξεις υπομονη και αυτοσυγκρατηση για να κανεις μια σωστη αρχη και να μην εχεις θανατους και στενοχωριεσαι μετα.

panos tsokas
06-03-11, 15:18
εβαλα μπολι και νερο απο το μεγαλο μου ενυδρειο οπου και τις ειχα μαζι με ψαρακια. τωρα ειναι μονες τους
-------------------------
δηλαδη το νερο ειναι στρομενο

eimaste aR21rwstoi
07-03-11, 12:51
εβαλα μπολι κε νερο απο το μεγαλομοθ ενθδρειο οπου και τισ ειχα μαζι με ψαρακια.τορα ειναι μονεσ τους
-------------------------
δλαδη το νερο ειναι στρομενο
το νερο ειναι ο βυθος οχι ομως;)

Da Gypsy Fish
02-06-11, 19:21
πόσες γαρίδες red cherry χωράνε σε ένα ενυδρείο 20 λίτρων??

anastapalios
02-06-11, 20:43
Πάμπολλες!!!!!:D

manos_samos
02-06-11, 20:46
ξεκινα με 10-15 και σε 2 μηνες θα εχει γεμισει.....

Da Gypsy Fish
03-06-11, 13:36
ε τότε γιατί να μην ξεκινήσω καλύτερα με 4-5 και μετά από κάμποσο καιρό να μου γίνουν μόνες τους 15-20??

lans
03-06-11, 13:43
ε τότε γιατί να μην ξεκινήσω καλύτερα με 4-5 και μετά από κάμποσο καιρό να μου γίνουν μόνες τους 15-20??

αν βαλει ενα αρσενικο...και ολα τα αλλα θηλυκά...μπορει...αλλα να ειναι ενήλικα. :D

krispie
03-06-11, 13:44
ε τότε γιατί να μην ξεκινήσω καλύτερα με 4-5 και μετά από κάμποσο καιρό να μου γίνουν μόνες τους 15-20??
Κι εγώ λέω να βάλεις 5 και μετά οι αριθμοί έρχονται σε ισορροπία κάποια στιγμή....

xristosss
19-06-11, 08:22
πόσες red cherries χωράνε σε 15 λίτρα

faceck
19-06-11, 09:30
γεια σου φιλε ! εγω θα προτεινα να βαλεις 10

xristosss
19-06-11, 10:36
γεια σου φιλε ! εγω θα προτεινα να βαλεις 10

φίλε μου άμα βάλω 10 σ ένα μήνα θα έχω 50 δεν θα είναι πολλές για 15 λίτρα;

delta66
19-06-11, 12:07
φίλε μου άμα βάλω 10 σ ένα μήνα θα έχω 50 δεν θα είναι πολλές για 15 λίτρα;
Αν βαλεις 4 γαριδες, σε 2 μηνες δεν θα εχεις παλι 50? :D
Ο ενας παραπανω μηνας θα σε σωσει?

lans
20-06-11, 08:10
Αν βαλεις 4 γαριδες, σε 2 μηνες δεν θα εχεις παλι 50? :D
Ο ενας παραπανω μηνας θα σε σωσει?

χαχαχαχαχχα...σωστοοος....

xristosss
20-06-11, 19:52
ναι είναι ένα θέμα αυτό

delta66
20-06-11, 22:25
Γενικα θα γραψω οτι οταν ενα ζωντανο γενναει ευκολα ή δεν ειναι σε τελικο μεγεθος οταν το βαζουμε στο ενυδρειο μας ειναι ενα "θεμα" προς προβληματισμο.
Λυσεις σε αυτα ειναι οσο μεγαλυτερος χωρος γινεται για να χρειαστει να επεμβουμε πιο αργα απο οτι σε μικροτερο.
Και να βολευει και το στησιμο του ενυδρειου για κατι τετοιο (πχ βαρια φυτεμενα ή γεματα πετρες και κρυψωνες ενυδρεια εχουν μια δυσκολια)

Και καλυτερη λυση (κατα την αποψη μου) η διατηρηση ειδων που δεν αναπαραγονται ευκολα και διαρκως.
(δεν μου αρεσουν οι συνεχεις επιτυχεις αναπαραγωγες σε ειδη που βρισκονται ευκολα στο εμποριο γιατι δυσκολα μπορεις να βρεις αναδοχους γονεις).

Φυσικα προγραμματισμος ψαροσυνθεσης με γνωμονα το τελικο μεγεθος του ζωντανου για να μην αναγκαζομαστε να αλλαζουμε συνεχως σε μεγαλυτερο ενυδρειο ιδιως αν το ζωντανο εχει γρηγορη αναπτυξη.

Γιώργος Κ
21-06-11, 19:12
Δυσκολο να διατηρησεις οποιοδηποτε ζωντανο μακροπροθεσμα σε 15 λιτρα!

Αν ειχα ενα τετοιο "ενυδρειο" θα το εκανα ενα ομορφο βιβαριουμ χωρις ζωντανα!

redman88
21-06-11, 20:19
Δυσκολο να διατηρησεις οποιοδηποτε ζωντανο μακροπροθεσμα σε 15 λιτρα!

Αν ειχα ενα τετοιο "ενυδρειο" θα το εκανα ενα ομορφο βιβαριουμ χωρις ζωντανα!

γιωργο αν αραιωνει συχνα τον πλυθυσμο παλι θα εχει προβλημα?

ρωταω επειδη ετοιμαζω και εγω ενα γαριδαδικο 17 λιτρα

Γιώργος Κ
21-06-11, 20:26
Το κακο με τα λιγα λιτρα ειναι οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατας τις παραμετρους σταθερες!! Ευκολα μεταβαλλονται ολα ακομα και μια μικρη αλλαγη!
Οι red cherry εχουν πολλες αντοχες και θα ζησουν -ισως να μη γεννουν οπως θα γεννουσαν σε πολλα λιτρα- αλλα καλο ειναι να μην εκμεταλλευομαστε τις αντοχες των ζωντανων μας και να προσπαθουμε να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε!

redman88 στη θεση σου θα τις εβαζα σε 50 λιτρο και πανω για τους παραπανω λογους ...!!

redman88
21-06-11, 20:31
Το κακο με τα λιγα λιτρα ειναι οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατας τις παραμετρους σταθερες!! Ευκολα μεταβαλλονται ολα ακομα και μια μικρη αλλαγη!
Οι red cherry εχουν πολλες αντοχες και θα ζησουν -ισως να μη γεννουν οπως θα γεννουσαν σε πολλα λιτρα- αλλα καλο ειναι να μην εκμεταλλευομαστε τις αντοχες των ζωντανων μας και να προσπαθουμε να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε!

redman88 στη θεση σου θα τις εβαζα σε 50 λιτρο και πανω για τους παραπανω λογους ...!!

βασικα θα μπουν στο μικρο αρχικα επειδη θα ειναι αρκετα μικρες μεχρι να μεγαλωσουν για να μην γινουν μεζες απο τα εντλερ
μετα θα μπουν στο "μεγαλο" μου ενυδρειο μαζι με τα εντλερακια

Malawi Lover
04-09-12, 20:18
Καλησπέρα...! Έχω ένα ενυδρειάκι 25 λίτρων (40x25x25) και λέω να το κανω γαριδάδικο με Red Cherry ...! Είναι καλή ιδέα λετε??

Και δώστε μου οσο το δυνατο περισοτερες πληροφοριες για αυτες τις γαριδες (πως ζουν, πως αναπαραγωνται, πως να "διακοσμισω" [φυτα, ριζες κτλ.] το ενυδρειακι κτλ.), γιατι, δυστυχως, δεν εχω ιδεα γι' αυτες...:D

Γιαννης Μ5
04-09-12, 21:32
Δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28439
και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279

Malawi Lover
04-09-12, 21:43
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Πάω για μελέτη +-4+-4+-4 !!:D:D

Σωτος1981
07-09-12, 16:50
Φιλε μου σου προτεινω να κρατησεις τις γαριδες μονες τους,χωρις αλλους συγκατοικους.
Οι ριζες ξυλου 'επιβαλωντε' σε ενα τετοιο ενυδρειο,καθως προσφερουν την κυταρρινη που χρειαζωντε οι γαριδες στο διαιτολογιο τους.
Ξερα φυλλα στα προτεινω ανεπιφυλακτα,καθως μολις ωριμασουν θα αποικηθουν απο ενα ειδος βιοφιλμ που αποτελει πρωτης ταξης φυσικη τροφη για τις γαριδες.
Απο φυτα τα βρυοφυτα ( java moss ) ειναι ιδανικα ,καθως ειναι μη απαιτητηκα σε λιπασματα και φως και προσφερουν παραλληλα στις γαριδες τροφη και καταφυγιο.
Δημιουργησε αρκετες κρυψωνες για να μπορουν οι γαριδες να αισθανονται ασφαλεια.
Ενα αεροφιλτο ειναι οτι πρεπει.Ειναι οικονομικο,δεν δημουργει δυνατο ρευμα που να δυσκολευει τις γαριδες,ειναι ασφαλες για τα γαριδακια και προσφερει αρκετη επιφανεια 'βοσκης' για τα ασπονδυλα.Θα βλεπεις αρκετα συχνα τις γαριδες σου να ψαχνουν για τροφη πανω στο σφουγαρι.
Αυτα σαν μια πρωτη ιδεα για το πως θα πρεπει να προσανατολησθεις στο στησιμο ενος γαριδοενυδρειου.
Το βασικοτερο ομως θα πρεπει το ενυδρειο να ειναι ωριμο.Δηλαδη να'τρεχει' για κανενα διμηνο μεχρι να μπορεσεις να βαλεις τις γαριδες με ασφαλεια.Επισης φροντισε η δεξαμενη να εχει καπακι,για να μην βρεθεις στην θεση να τις μαζεψεις ενα πρωι απο το πατωμα.

Malawi Lover
07-09-12, 16:54
οκ! Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες Σωτηρη!

danny
09-10-12, 23:25
μετά απο μια γενική έρευνα εχω αποφασίσει να προχωρήσει μετά το στρώσιμο του ενυδρείου σε αγορά Red Cherry Srimps. το ενυδρείο δεν θα έχει άλλου είδος ψάρια μέσα παρά μόνο αυτές/

το ενυδρείο έχει χωρητικοτητα 120 λίτρα. οπότε γύρω στις 20-30 είναι αρκετές? πόσες προτείνετε να είναι οι αρσενικές και πόσες οι θυληκές?

επίσης καλό θα είναι να έχω αληθινά φυτά ή συνθετικά για αρχή? ευχαριστώ

platy
09-10-12, 23:33
γαρίδες να ξέρεις πως θα πρεπει να εισάγεις στο ενυδρείο σου αυστηρα μετα απο 1.5 μηνα ετσι ωστε οχι μονο το φίλτρο να εχει στρώσει αλλα και ο ΒΥΘΟΣ....με 20για αρχη θα εισια εντάξει αφου θα αρχίσουν πολυ συντομα τις αναπαραγωγές...φυτα αληθινα,(μπορείς να βρείς δωρεαν κλαδέμματα βαζοντας μια αγγελία εδω στο φορουμ)...

το φιλτρο σου καλο θα ειναι να το τυλίξεις με ενα τουλι για να μην σου ρουφάει τα μωρα-γαριδακια

διαβασε και στην ανάλογη κατηγορια(ασπόνδυλα γλυκου νερου) θα βρείς πολλα ενδιαφέροντα πραματα....!!!

αργότερα μπορείς να προσθέσεις και καποιο κοπαδόψαρο που δεν θα τις πειράζει για να δώσεις κια λιγη κίνηση-χρωμα

danny
09-10-12, 23:39
το φίλτρο μου είναι ένα fluval 3plus.

αλλά έτσι θα κάνω απο την στιγμή που λές ότι η αναπαραγωγές θα αρχίσουν σύντομα. ευχαριστώ

kgf12345
10-10-12, 00:07
αν βιαζεσαι μπορεις να μπολιασεις.το σκετο νερο δεν θα κανει πολλα πραγματα.θα βοηθησει,αλλα οχι τοσο γρηγορα.

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μπολιασεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934) το φιλτρο σου με στρωμενα υλικα και "λασπη" απο στρωμενο υγιες ενυδρειο ωστε να στρωσει το φιλτρο σου αμεσα.

αποκει και περα απτη στιγμη που θα μπολιασεις θα πρεπει να συντηρεις και τη βιολογια με τους αναλογους ρυπους.αυτο γινεται ειτε με ψαρια(εφοσον πιασει το μπολι και μηδενιζει η αμμωνια)ειτε με τροφη,ειτε με καθαρη αμμωνια απτο φαρμακειο(εφοσον δεν μπουνε ψαρια)

οπως καταλαβαινεις παλι θα χρειαστει αναμονη ωστε να στρωσει και ο βυθος που αργει.και αφου δεν θες τα ψαρια θα πρεπει κ να τα επιστρεψεις η να τα δωσεις,οποτε κριμα ειναι να ταλαιπωρηθουνε,εστω κιαν μπουνε σε ενυδρειο με μπολιασμενο φιλτρο.

αν τωρα βιαζεσαι ακομα περισσοτερο,μπορεις να μπολιασεις και το βυθο σου παιρνωντας μια μικρη λεπτη στρωση αμμου(απο πανω πανω) απο ενυδρειο που εχει στρωμενο βυθο και να τη βαλεις πανω στη δικια σου.αυτο θα μειωσει πολυ το χρονο στρωσσιματος του βυθου σου και βασικα μπορεις να βαλεις και γαριδες αμμεσα.ισως οχι σε τελικο αριθμο,αλλα μπορεις να ξεκινησεις.

danny
10-10-12, 13:04
εγώ δεν βιάζομαι τόσο αν και στο σπίτι υπάρχουν ανιψάκια τα οποία ανυπομονούν μάλλον θα πάω στο μπόλιασμα αλλά έστω και αυτό με αναμονή-υπομονή για λίγο καιρό
-------------------------
ξεκίνησε το μπόλιασμα του βυθού. αυτό δε σημαίνει ότι θα μπούν και άμεσα οι γαρίδες.

προς το παρόν όπως μου είπε παραπάνω και μέλος του φόρουμ το φίλτρο θα τυλιχτεί αργότερα για να μην ρουφάει το φιλτρό τα μωρά-γαρι(δάκια).

προς το παρόν το φίλτρο είναι μέσα στο νερό FLUVAL 3PLUS και μου κάνει μικρή ανατάραξη νερού? υπάρχει κάποια λύση να το αποφύγω αυτό χωρίς να χαλάσω το φίλτρο?

πρέπει να βάλω μήπως το φίλτρο κάτω κάτω στο βυθό - οριζόντια

platy
10-10-12, 14:52
την χρειάζεσαι την ανατάραξη...οξυγωνόνει το νερό..αστο οπως ειναι....με τι μπόλιασες το βυθΌ?

danny
10-10-12, 17:47
Με νερό και λίγο χαλίκια απο άλλο ενυδρειο το οποίο βρισκταν και βρίσκεται σε καλή κατάσταση χωρίς ασθένειες απο ψάρια η νερό.

platy
10-10-12, 17:50
σωστος ;)

markosv
22-12-12, 01:56
Καλησπέρα ,
Αγόρασα ένα ενυδρείο 25 lt για να το κάνω γαριδάδικο.
υπόστρωμα αγόρασα της dennerle το nano deponitmix και Dennerle Nano shrimp gravel, Sulawesi black και ένα ξύλο mopani.φυτά δεν έχω βάλει ακόμη αλλά τα έχω παραγγείλει.
έβαλα ανάμεσα από το υπόστρωμα 3 κουταλιές υπόστρωμα από το άλλο ενυδρείο μου και είχα το φίλτρο και δούλευε μέσα στο μεγάλο ενυδρείο για 3 μέρες,τώρα συνεχίζω το στρώσιμο με αμμωνία.
Οι απορίες μου:
1.Πόσο καιρό θα πάρει για να είναι έτοιμο το ενυδρείο για να βάλω τις γαρίδες ?
2.Πως θα καταλάβω ότι ο βυθός είναι στρωμένος?
3.Πόσες red cherry μου προτείνετε να βάλω όταν είναι έτοιμο ?

nazgul
22-12-12, 09:34
Καλημερα!

Υπαρχει και η λυση του μπολιασματος του βυθου, τουλαχιστον για τις πιο ανθεκτικες red cherries που θελεις να βαλεις. Δηλαδη, να παρεις ενα στρωμα απο το χαλικι (1-2 χιλιοστα) ενυδρειου που τρεχει μηνες και να διασκορπισεις λιγο στο νεο ενυδρειο. Το εχω κανει με επιτυχια, οπως και παρα πολυ χομπιστες, αλλα το ρισκο υπαρχει παντα. Αλλιως, ο βυθος στρωνει κανονικα σε 2-3 μηνες για να εισαι σιγουρος.

Μια ομαδουλα απο 10 red cherries πιστευω ειναι καλα, αλλα να εισαι ετοιμος για μεγαλυτερο ενυδρειο. Σε μερικους μηνες δεν θα ξερεις που να τις βαλεις.

Στα υπονηματα θα βρεις αρκετες πληροφοριες που θα λυσουν τις αποριες σου:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104

poet
11-06-14, 18:38
καλησπερα στην παρεα...εδω και καιρο ειχα στο νου να κανω το 60λτρο μου γαριδαδικο...και ειπα να το κανω τωρα μιας και σε λιγες μερες θα εχω περισσοτερο χρονο:rolleyes:...ηθελα να με βοηθησετε οι πιο εμειροι....απο που να ξεκινησω και τι να προσεξω...να πω λιγο οτι θα το δουλεψω με ενα 2213...και το ενυδρειακι εχει ηδη ανεμιστηρακια(που ειχαμε βαλει με τον φιλο delta:smt013:smt077:smt045)σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

dimitris1006
11-06-14, 21:57
Γαρίδες Red Cherry 1 (http://www.aquariumdomain.com/viewFreshwaterInvertSpecies.php?invert_freshwater_ id=7)

Γαρίδες Red Cherry 2 (http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html)

poet
14-06-14, 14:34
ευχαριστω πολυ δημητρη....πολυ χρησιμες οι σελιδες!!!

delta66
14-06-14, 23:16
Θα το στησεις, θα το στρωσεις και μετα θα βαλεις τις πρωτες γαριδες :cool:

Ευκολα φυτα, ξυλα, πετρες για διακοσμηση.
Βυθο οτι θελεις αλλα οχι ασβεστολιθικο.
Μαυρο αμμοχαλικο 1mm περιπου διαμετρημα, καλο θα ηταν.

Στην εισοδο του φιλτρου θα βαλεις καλτσον να μη ρουφαει γαριδες μεσα.
Καλυτερα μαυρο κι οχι ασπρο οπως εγω στη φωτο.
Το μαυρο που πιανει το καλσον στο σωληνα, ειναι δεματικο (σκρατς)
κλικ
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-145_lt_red_cherry_-_clea_helena-th_phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3af0alpha814. jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/145%20lt%20red%20cherry%20-%20clea%20helena/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha814.jpg )

poet
30-06-14, 18:35
...σε ευχαριστω πολυ δασκαλε...να ρωτησω...στην τελευταια φωτο τι ακριβως ειναι αυτα τα σπιραλ???

delta66
30-06-14, 23:24
Η αντισταση του jager :D

http://thebeezkneezgardensupply.com/wp-content/uploads/2012/11/13093-350x328.png

delta66
01-07-14, 00:20
Τουλαχιστον εγω ετσι κανω και δεν εχω προβλημα
(στρωνω με τροφη και εβαλα γαριδες απο την 15-20η μερα και μαλιστα μωρα - περασαν κατα λαθος με τα φυτα)
Αντιθετα εχασα παλιοτερα λιγες γαριδες οταν μπολιασα (και το φιλτρο στρωθηκε αυτοματα) και εβαλα απευθειας γαριδες (λογω αναγκης για αμεση φιλοξενια τους).
Αν υπαρχει ιδιο υλικο βυθου απο ωριμο ενυδρειο, μπορει να μεταφερει λιγο απο την επιφανεια του ωριμου βυθου στο νεο βυθο. Ετσι για περισσοτερη ασφαλεια.

delta66
01-07-14, 01:06
Το σωστο και ασφαλες για μενα ειναι ακομα κι οταν μπολιαζω, να εχω αφησει πρωτα 10-15 μερες το ενυδρειο να τρεξει.

puntakias22
30-11-14, 10:54
καλημερα εχω ενα μικρο ενυδρειο περιπου 20λιτρα το οποιο εγινε με μπολι απο το μεγαλο μου ενυδρειο και ταυτοχρονα ειχα βαλει μεσα χαλικακι απο φιλο εδω περα με τη βιολογια του.αυτο ισχυει???ακομα εχω και φυτα μεσα τα οποια ηταν με λαθρεπιβατες παρεα σαλιγκαρια και τα βλεπω και αναπτυσωνται φυσιολογικα.και τελος ειναι η δευτερη βδομαδα που εχω μεσα και εναν μονομαχο ο οποιος προοριζεται για αλλου.η ερωτηση ειναι ποτε μπορω να βαλω γαριδες???

nazgul
30-11-14, 11:10
Μπολιασες το βυθο περα απο το φιλτρο αν καταλαβα καλα, ετσι?

Τι γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις?

puntakias22
30-11-14, 11:15
ναι....πηρα δηλαδη ετοιμο βυθο απο καποιον αλλον...δεν ξερω μαλλον αμανο αν τις λεω σωστα.αυτες που ειναι κοκκινες.δεν με νοιαζει δηλαδη ποιες θα ειναι φτανει να ειναι κοκκινες και να φαινονται κιολας απο θεμα μεγεθους
-------------------------
Red cherry μαλλον....λεγονται

sarpijk
30-11-14, 11:22
Εαν ειναι οπως τα λες εγω θα τις ειχα βαλει με καλη προσαρμογη.

nazgul
30-11-14, 11:24
Red cherries εννοεις προφανως. Διαβασε για τις απαιτησεις τους, ομως, πριν αποφασισεις να τις βαλεις στο ενυδρειο, ωστε να προλαβεις προβληματα που πιθανο να εμφανιστουν.

Οι γαριδες θελουν σταθερες συνθηκες και στα 20 λιτρα δεν ειναι και τοσο ευκολο να πραγματοποιηθει.

Κατα τα αλλα, αν υπαρχει στρωμενο φιλτρο και μπολιασμενος βυθος, νομιζω οτι μπορεις να τις βαλεις με καλη προσαρμογη, οπως λεει και ο Στεφανος πιο πανω.

puntakias22
30-11-14, 11:32
καλη προσαρμογη?εννοειται πολυ ωρα να ερθει το νερο στην ιδια θερμοκρασια?εχετε να προτεινεται κατι πιο ευκολο για 20 λιτρα και εμφανισιμο?και φυσικα να τις βρω απο φιλο εδω μεσα και οχι να παρω τιποτα απο πετσοπ σπανιες και πανακριβες

nazgul
30-11-14, 11:42
Για σωστη προσαρμογη, διαβαζεις εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73010).

Πιο ευκολο ειδος γαριδας απο τις red cherries, δεν υπαρχει. Οπως εγραψα και πιο πανω, ομως, πρεπει να διαβασεις για τις απαιτησεις τους. Ολα τα ειδη θελουν φροντιδα.

Απο χομπιστα να παρεις.

delta66
30-11-14, 12:58
Ακομα κι αν εχει μπολιαστει και ο βυθος, καλο ειναι αν γινεται, να τρεξει μερικες μερες (4-5) πριν μπουν οι γαριδες, για να "ηρεμησει" λιγο.
Μεχρι τοτε, ταισμα του ενυδρειου με τροφη σε αποχη, για να αλλαζεται ευκολα οταν χαλαει.




Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο.

Για την δημιουργία νέας συζήτησης μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Ευχαριστούμε.