PDA

Επιστροφή στο Forum : Live Sand


azeritis
20-02-03, 03:20
Προσφατα ανακαλυψα αθτο το board και ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος.
Λοιπον, εχω 350 λτ 50 κιλα LR, prizm skimmer, sump, 4 powerheards. heaters, Quarantine tank, 2χ arcadia full spectrum, 1 blue arcadia
Niger triger, picasso

To set up αυτο το ειχα και στην αμερικη για 3-4 χρονια, και το ξαναεστησα τωρα που γυρισα.
Ειμαι απο την Αθηνα, ζω στη Θεσσαλονικη και ψαχνω πως μπορω να βρω LS , χωρις να χρειαστει να βγω τσαρκα με τη βαρκα στη θαλασσα κλπ, κλπ.
Επίσης αν κανεις ξέρει καλα μαγαζια στην Αθηνα η τη Θεσσαλονικη για θαλασσινο, η δοκιμασμενα on line sites που στελνουν Ελλαδα....

Επίσης γνωριζει κανεις που μπορω να βρω υλικα να κανω ενα refugium, για macroalgea - pods, στο sump?

Πως αφαιρουμε γρατζουνιες απο ακρυλικο?

Entreri1221
20-02-03, 04:07
:D Καλως ηρθες απο θαλασσινα δεν εχω ιδεα αλλα online shops θα βρεις εδω http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=68

vlu
20-02-03, 19:49
Υπαρχουν καποια μαγαζια στην Αθηνα που ξερω που εχουν ή μπορουν να φερουν LS. Δεν θελω να αναφερω συγκεκριμενα στο board αλλα αν ψαξεις λιγο θα βρεις αρκετα. Μπορεις να δεις ενδεικτικα μερικα εδω (http://www.malawicichlidhomepage.com/professionals/index.htm) και να ρωτησεις αν εχουν.
Για Θεσσαλονικη δεν ξερω :?

Σχεδιαζω και εγω το στησιμο ενος θαλασσινου και ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι ευχαριστημενος με τον Prizm (και ποιο μοντελο ειναι) και πως υποστηριζεις το Quarantine tank?

Admin: Δεν υπαρχει λογος (ουτε φοβος) να μην αναφερονται τα μαγαζια δημοσιως.

azeritis
20-02-03, 22:42
Ακομα δεν εχω καταφέρει να το κανω να δουλεψει σωστα. βεβαια ειναι και καινουργιο, που σημαινει οτι χρειαζεται καποιο "στρωσιμο". Παντως για μεγεθη πανω απο 90 γαλονια διαβαζω απο πολλουσ απογοητευμενους χρηστες στο εξωτερικο οτι τα αλλαζουν. Η αντλια του ειναι για 160 γαλονια την ωρα αρα καταλαβαινεις οτι ισως να χρειαζεται κατι καλυτερο για μεγαλυτερα συστηματα.

azeritis
20-02-03, 22:53
Για το QT εχω ενα EHEIM ECCO, ενα μικρο 100w heater, ενα μικρο powerhead, 2 πετρες και δυο μικρες φωλιες. Ειναι η πρωτη φορα που το δουλευω. Στο αρχικο set up, εχασα ψαρια απο παρασιτα και δεν την ξαναπαταω....Και εκτος απο τα παρασιτα, βοηθαει στο να ηρεμουν τα καινουργια ψαρια, να μαθαινουν να τρων ετοιμες τροφες χωρις ανταγωνισμο, και γενικα την αιχμαλωσια.... Ειναι απαραιτητο νομιζω...

george
21-02-03, 00:38
Στην Θεσσαλονικη δεν υπαρχουν πολλα μαγαζια με θαλασσινα ενυδρεια.
Οσο για τις γνωσεις των ιδιοκτητων στο αντικειμενο δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ασχολουμαι με το ειδος αυτο.
Την μεγαλυτερη ποικιλια απο θαλασσινα εχει ο Αμαζονιος στην οδο Ανθεων με πολλα ενυδρεια και ψαρια.
Δυο ενυδρεια εχει και το μαγαζι "Ιχθυες" στην οδο Ιασωνιδου.
Περισσοτερα στην κατηγορια μαγαζια και στο αναλογο ποστ.

azeritis
21-02-03, 16:42
Στον Αμαζονιο πηγαινω, απλα θα ηθελα και κατι αλλο για συγκριση τιμων, κλπ......

sps4ever(niktso)
24-02-03, 10:48
Συνάδελφε χαιρετώ.
Θα ήθελα στην αρχή μία πληροφορία όσο αφορά το Prizm. Έχεις το απλό ή το pro ; Είσαι ευχαριστημένος ; Επιπλέον έχει έξοδο από το collection cup ή πρέπει να το αλλάζεις συνέχεια ;
Όσο αφορά για ζωντανή άμμο σχεδόν όλοι πια πουλάνε. Από USA μπορείς να δοκιμάσεις αυτά τα δύο site premiumaquatics.com και customaquatic. Και οι δύο στέλνουν στην Ελλάδα και οι δύο είναι δοκιμασμένοι και σε προβλήματα από έχουν βγει αστέρια.
Ειδικά ο πρώτος είναι και εξυπηρετικός (ας πούμε μου αγόρασε power strip και μου το έστειλε μαζί με παραγγέλία)
Νίκος

azeritis
25-02-03, 00:05
Για να σου πω την αληθεια ακομα δεν μπορω να εκφερω αποψη για το skimmer. Για να μη βγαζει υγρο αφρο εχω το intake flow πολυ κλειστο. Βγαζει ενα πρασινοκιτρινο χρωμα nερου, αλλα διαβαζω οτι θα επρεπε να βγαζει πιο solid wastes. Ειναι το απλο μοντελο. Εχει εξοδο, αρα και να γεμισει απλα τα πεταει πισω. Για να καταλαβεις το αδειαζω καθε 3-4 μερες και δεν ειναι ποτε γεματο μεχρι πανω. Στα περισσοτερα sites που διαβαζω ομως δεν το εχοθν και σε πολυ εκτιμιση. Τουλαχιστον για set ups απο 50- 70 γαλονια και πανω.

Ευχαριστω για τα online sites