PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεμισα σαλιγγαρια


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
20-12-10, 18:00
Γεια σας παιδια εχω μια απορια, αγορασα καποια φυτα απο ενα καταστημα πριν τρεις μερες και σημερα παρατηρισα οτι τι ενυδρειο μου εχει γεμισει με μικροσκοπικα σαλιγγαρια να τα αφησω μεσα η να τα βγαλω? πριν ενα μηνα ειχα σαλιγγαρια αλλα πεθαναν δεν νομιζω να ειχαν γεννησει.

zapatas
20-12-10, 18:04
πως ξερεις οτι πεθαναν?
ολοι ετσι παντως ειμαστε.. με τους λαθρεπιβατες, γινεται ενας πανικος...
αν δεν σε ενοχλουν τα αφηνεις, αν παλι σε ενοχλουν η βαζεις helena και τα τρωνε, η φτιαχνεις παγιδα και τα πετας...

logio
20-12-10, 18:04
θα σου γεμισει ο τοποσ.το ειχα παθει και εγω και πηρα 2 σαλιγκαρακια μηκρα που τρονε τα αλλα .ρωτα στα πετ θα σου πουνε

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
20-12-10, 18:10
πως ξερεις οτι πεθαναν?
ολοι ετσι παντως ειμαστε.. με τους λαθρεπιβατες, γινεται ενας πανικος...
αν δεν σε ενοχλουν τα αφηνεις, αν παλι σε ενοχλουν η βαζεις helena και τα τρωνε, η φτιαχνεις παγιδα και τα πετας...
αυτα που ειχα πεθαναν ενα ενα τα εβλεπα αδεια μεσα τους
-------------------------
αν αυτα που εχω τωρα δεν μου βαρηνουν το ενυδρειο δεν εχω προβλημα να τα αφησω να μεγαλωσουν να κρατησω εγω και να χαρησω σε φιλους

zapatas
20-12-10, 18:14
οκ, αν και δεννομιζω κανεις να θελει λαθρεπιβατες:D:D:D

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
20-12-10, 18:16
δηλαδη δεν ειναι καλα οταν λες λαθρεπιβατες θα εχω προβλημα?

zapatas
20-12-10, 18:18
δηλαδη δεν ειναι καλα οταν λες λαθρεπιβατες θα εχω προβλημα?

οχι βρε συ απλα ερχοντε "λαθραια" στα ενυδρια μας, μεσω των φυτων. δε πειραζουνε κατι(τουλαχιστον τα περισσοτερα) απλα γεννοβολανε συνεχεια και ξαφνικα γεμιζουμε σαλιγγαρια!

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ.
20-12-10, 18:21
Α οκ θα δω τη θα κανω απλα τα λοιπαμαι να τα πεταξω θα δω αν μπορεσω να δοσω μερικα

nikosm1
20-12-10, 19:08
Άν δεν σ' ενοχλούν οπτικά, είναι και αυτά μέρος του συστήματος. Όσο περισσότερο τροφή βρίσκουν τόσο πολλαπλασιάζονται. Συνήθως δεν επιτίθενται στα ζωντανά φυτά, παρά τρώνε νεκρωμένους ιστούς, και αυτό ειναι καλό γιατί τους εμποδίζουν να αποσυντεθούν.