PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο ενυδρειο...


Mitsos
16-02-03, 04:23
Gia sas paidia. EIMAI poli neos ston xoro kai distixos brika to site molis proxtes.
To enidrio pou exo einai 55lit. kai xrisimopoio ena esoterik filtro me sfouggaraki kai asterakia kai eftiaxa kai bithou (mou ebgale tin psixi gia na bgalo ol to xaliki :x )
Telos panton afou to eixa 2 ebdomades na leitourgei xoris psaria simera ta agorasa :D :D
2 agelfisf kai ena karxariaki ai afou prota ekanan bolta me in mixani gia 2 ores logo tis simerinis poreias pikan epitelou sto enidrio :D
Sigoura tha xreisto s simbules sas gia to ti alla psaria a balo giati an kai exo diabasei polla apo ta topic exo mperdeutei arketa :? gia to ti prepei na kano sto mellon...

To proto problima pou antimetopisa kai xreiazomai tin simbouli sas einai pos tagizontai auta ta psaria pou exo giati otan ebala tis trofes (total tropical kai bloodworms) to karxariaki exfanise ta skoulikia kai meta ap ligo tsimpage kai a fillarakia gia ta aggelopsara alla auta oute pou asxolitikan (kai to kako einai pos exo idi ston pato trofi giat to karxaiaki pigainei kai paizei kai ena fil den prolaba na to bgalo :cry: )
Lete na ftaiei oti einai akmi nea sto enidrio i den kano ego kati?

Episis protaseis gia ti alla psaria na prostheso kai posa na balo euprosdektes (lete to karxariaki na aisthanete mono tou kai na thelei parea?) :wink:

halvas69
16-02-03, 11:07
Πρώτα απ'όλα καλώς ήρθες στο board.
Λοιπόν, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για αγγελόψαρα και το καραχαριάκι, γιατί γίνονται πολύ μεγάλα.
Οπότε θα πρέπει μάλλον να προσανατολιστείς σε άλλα είδη ψαριών.

afou to eixa 2 ebdomades na leitourgei xoris psaria simera ta agoras
Υπάρχει και το "πρόβλημα" του στρωσίματος του ενυδρείου, απ'ότι κατάλαβα από το post σου μάλλον δεν γνωρίζεις την διαδικασία.
Είναι μία διαδικασία που απαιτεί κάποιο χρόνο, από 20 μέχρι 40 ημέρες και γίνεται με διάφορους τρόπους
Με ψάρια, με "εμβολιασμό"(αν υπάρχει φίλος με ενυδρείο),με αμμωνία(δηλ.χωρίς ψάρια) κλπ κλπ
Θα πρέπει να προμηθευτείς κάποια τεστ για να κάνεις τις απαραίτητες μετρήσεις
για Νιτρικά-Νιτρώδη-Αμμωνία-ΡΗ-Γενική σκληρότητα-Ανθρακική σκληρότητα

eftiaxa kai bithou (mou ebgale tin psixi gia na bgalo ol to xaliki :x )
Αυτό τώρα λες ότι το έφτιαξες ?
Δεν είναι απαραίτητο σαν φίλτρο για να μην πω ότι είναι ξεπερασμένο προ πολλού.

pos tagizontai auta ta psaria. Lete na ftaiei oti einai akmi nea sto enidrio i den kano ego kati?
Tην απάντηση την έδωσες μόνος σου.
Το stress είναι σημαντικός παράγοντας στα ψαράκια....και όχι μόνο
Θα πρέπει να ηρεμήσουν και μετά από λίγες μέρες (που θα τα κόψει η πείνα) θα αρχίσουν να τρώνε.
Υπάρχει και το θέμα της τροφής που μένει στον πάτο.
Δεν θα πρέπει να μένει τίποτα αφάγωτο στο ενυδρείο σου, γιατί το μόνο που θα κάνει είναι να επιβαρύνει το νερό.
Οπότε ταίζεις πολύ λίγο έτσι ώστε να φαγώνεται όλη η τροφή σε 3-4 λεπτά.
Δοκίμασε να ρίχνεις μία μικρή ποσότητα στην αρχή για να σεις αν την σνομπάρουν ή όχι
και μετά ανάλογα συνεχίζεις το τάισμα ή όχι.

Τέλος πάντων το βασικότερο είναι ότι δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο σου και από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.
Όσο για τα ψάρια που ήδη έχεις καλό θα ήταν να τα πας πίσω στο μαγαζί
ή να τα δώσεις σε κάποιον φίλο (αν έχει ήδη ενυδρείο ανάλογο)
μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Κάνε τον κόπο να πατήσεις το search και να ψάξεις για την λέξη "στρώσιμο"
έτσι θα δεις ανάλογα, παλιότερα μυνήματα για το τι θα κάνεις.

Αυτά για την ώρα και πάλι καλώς ήρθες και pleaseeeee NO Greeklish !!!

Mitsos
16-02-03, 14:20
OK
Ευχαριστο πολυ για τις συμβυλες και συγνωμη για τα Greeklish (η δυναμη της συνηθειας :wink: )

Πω πω διαβασα την διαδικασια για το στρωσιμο και ειδα πως δεν εχω ελενξει αρκετα πραγματα :cry: (γμτ. δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μου τα λενε ολα οπου παω και με δουλευουνε
:x :evil: )

Επειδη στο μελλον σκεφτομαι να παρω ποιο μεγαλο ενυδρειο πειραζει αν κρατισω αυτα τα ψαρια και οταν αρχισω να εχω προβληματα λογο μεγεθους να κανω το αλμα? :lol:

Παντως το προβλημα μου αυτη τη στιγμη ειναι πως δεν μπορω να τα επιστρεψω για τις επομενες 3-4 μερες λογο δουλειας και συμφωνα με αυτα που λετε δεν ξερω αν θα αντεξουν :cry:

Εχω χρισιμοποιησει <stress coat> <stress zyme> ths aquarium και προληπτικα <complete remedy> της wardley.
Ελπιζω το νερο που εφερα μαζι με τα ψαρια (περιπου 2lit.) να τα βοηθισει!! Εχτες εδειχναν αρκετα περιεργα αλλα σημερα τα βλεπω αρκετα ποιο κινητικα :lol:

Και κατι ακομα: Φανταζομαι οτι Τεταρτη-Πεμπτη θα ειμαι σε θεση να τα επιστρεψω αλλα ηδη τα λατρευω δεν υπαρχει καποιος τροπος να κανω κατι για να τα κρατησω ?? :cry:
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιες ιδεες :wink:

Mitsos
16-02-03, 15:25
Και κατι ακομη για τα φιλτρα που εχω νομιζετε πως ειναι ΟΚ ? (Διαβασα αρκετα topic εδω και δυο μερες και μπορω να πω πως ειμαι αρκετα μπερδεμενος)
Εφτιαξα το φιλτρο βυθου και το εσωτερικο ειναι ενα PICO hydor (δεν βρισκω τις προδιαγραφες αλλα νομιζω εγραφε περιπου 130lit/h)
Επισης μπορω (κατα καποιο τροπο) να ρυθμιζω την ροη. Εκει το εχω στιην μεση προτεινετε να το βαλο τερμα ή λιγοτερο??
PLEASE μην μου πειτε χρειαζομαι κι αλλα εχω ξεπερασει κατα πολι το budjet προς το παρον :shock:

Giorgos
16-02-03, 17:21
Καλωσόρισες Μήτσε!

Θέλω να ξεκινήσω λέγοντας σου ότι έχεις κάνει ήδη πολλά λάθη. Τα λάθη όμως διορθώνονται. Στο χέρι μας είναι. Το θέμα εδώ είναι να διορθώσεις αυτά τα λάθη.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις… μετά να συνεχίσεις να διαβάζεις και τέλος κι άλλο διάβασμα. Έχει άπειρα πράγματα να διαβάσεις και στο Internet αλλά και στο Boardroom. Ξεκίνα λοιπόν διαβάζοντας όσα topics μπορείς στο Board. Να είσαι σίγουρος ότι θα μάθεις πολλά και θα σου λυθούν πολλές από τις απορίες σου.

Το ενυδρείο σου δεν έχει “στρώσει”. Αφού διάβασες το σχετικό topic, υποθέτω ότι το καταλαβαίνεις πια τον κύκλο του αζώτου. Έχεις κάνει λάθος επιλογές στα ψάρια. Αν αυτό είναι το καρχαριάκι που λες http://www.aquariacentral.com/fishinfo/fresh/ishark.htm πρέπει να το επιστρέψεις οπωσδήποτε γιατί μεγαλώνει πάρα πολύ (1 μέτρο μήκος). ΙΜΟ, ΙΜΕ το φίλτρο βυθού είναι άχρηστο και ξεπερασμένο προ πολλού. Ας συμπληρώσουν και οι επόμενοι που θα απαντήσουν τις λεπτομέρειες.

Για να μην λέω πολλά γνώμη μου είναι να επιστρέψεις όλα σου τα ψάρια αφού δεν κάνουν για 55 λίτρα, να στρώσεις το ενυδρείο σου, να διαβάσεις πολύ. Έτσι θα αποφασίσεις τι ψάρια μπορείς να βάλεις και θα μπορείς να ξέρεις περισσότερα για το αντικείμενο του hobby και τις ανάγκες των ψαριών.

ΥΓ: Υπάρχει και ένα κουμπάκι που λέει edit. Όταν θέλεις να συμπληρώσεις κάτι σε ένα post σου, χρησιμοποίησε το αντί να κάνεις πολλαπλά postings.

chris
18-02-03, 00:27
Πολλοί καταστηματάρχες συστήνουν στρώσιμο νερού σε άδειο ενυδρείο με χρήση stress zyme για 2 εβδομάδες.Πρέπει να μετρήσεις τα επίπεδα NH4,N03,NO2,PH.GH,KH με κάποια τεστ sticks τουλάχιστον που δεν είναι ακριβά.Οταν επιστρέψεις τα ψάρια σου πρέπει να αφαιρέσεις το φίλτρο βυθου και να αγοράσεις ένα κοπάδι απο Danio ή χρυσόψαρα για να στωθεί το νερό εάν και εφόσον έχεις υψηλή NH4 και NO2 που είναι ιδιαίτερα βλαβερά.Ενημερώσου για τις αλλαγές νερού και το σωστό καθαρισμό του φίλτρου σου.Κατα τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητη η αντικατάσταση του φίλτρου πρέπει όμως να λειτουργεί στη μέγιστη ροή.Οταν το νερό στρωθέι ρώτα το board για επιλογές ψαριών και φυτών.

Υ.Γ.
και μένα το πρώτο μου ενυδρείο ήταν 55αρι.Και εμένα μου σύστησαν στρώσιμο 2 εβδομάδων άδειο με stress zyme coat,complete.Kαι εγώ εβαλα με πολλους μπελάδες ένα φίλτρο βυθού.Και εγώ ξεκίνησα με δυο αγγελόψαρα.Η συνέχεια ήταν με μία λέξη ....καταστροφή :evil:

Mitsos
18-02-03, 23:42
Λοιπον οι μετρησεις εδειξαν:
NO3: 10
PH: 7.6
NO2: 0
Αμμωνια: 0
KH: 161
Το GH δεν καταφερα να το μετρησω γιατι το τεστ που αγορασα δεν ειχε μεσα το μπουκαλακι!!! Ελπιζω να με πιστεψει και να μου δωσει αλλο :?

Και κατι ακομα επειδη δεν θελω να τα επιστρεψω εκει που τα πηρα αν τα θελει καποιος ευχαριστως να τα δωσω για να φτιαχω ενα ενυδρειο με σωστα ψαρακια μην χρειαστει σε 2-3 μηνες που θα μεγαλωσουν να τα δωσω :cry:
Το μονο που θελω ειναι αν εχει αληθινα φυτα να μου δωσει κανα κομματακι οταν τα κλαδεψει :oops:
Απο Πεμπτη μπορουμε να κανονισουμε αν ενδιαφερετε κανεις...

Παντως παιδια ωραιο forum αλλα για εμας τους αρχαριους ΧΑΣΙΜΟΟΟΟ :)

chris
19-02-03, 01:28
Οι μετρήσεις είναι καλές και γλιτώνεις το στρώσιμο απο την αρχή.Πες μας τι ψάρια σε ενδιαφέρουν και που μένεις για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Υ.Γ. καλύτερα να αλλάξεις topic

nkarvounis
19-02-03, 17:59
για ξανα δες το Kh μάλλον κάποιο λάθος πρέπει να έχει γίνει ....161!
:wink:

koulio
19-02-03, 20:01
kh 161 μαλλον μετρησε σε ppm οποτε πρεπει να διαιρεσει με το
17,9 για να δει σε γερμανικους βαθμους dkh δηλαδη εχει καπου στους 9 dKH

Mitsos
20-02-03, 10:48
Καλημερα σε ολους...
Οπως τα λεει ο koulio ειναι σχετικα με το ΚΗ.

Σχετικα με τα ψαρια οποιος ενδιαφερετε κινουμαι (Αθηνα) Κεντρο, Ηλιουπολη - Αργυρουπολη περισσοτερο και μπορουμε να κανονισουμε αμεσα αλλιως αναγκαστικα θα τα δωσω παλι στο μαγαζι :(

Σκεφτομαι να βαλω 1-2 γλυφτες , 4-5 cardinal tetras, 2 γλυφτες αλγης και κανα guppie...
Τι νομιζετε καλος σινδιασμος ή παλι πολλα λεω?

sot-zoe
20-02-03, 13:13
Γλυφτες μην παρεις
Εγω στην θεση σου θα εκανα τον εξης συνδιασμο με τα ψαρια .
Αφου σου αρεσουν οι καρδιναλιοι θα εβαζα 8 - 10 καρδιναλιους 4 - 5 οττόκικλους και 3 κορυντόρας και μετα κανενα ευκολο φυτούλι ( απο κλαδεματακια :wink: )
Αυτα κανουν για τα λιτρα που εχεις . ( ΙΜΕ ΙΜΟ )

Mitsos
20-02-03, 16:28
Ευχαριστω για τις ιδεες σας.
Εκεινο που με προβληματιζει με τα φυτα ειναι πως θα πρεπει να βγαλω :?: το φιλτρο βυθου και επισης δεν ξερω τι χρειαζετε απο χαλικι-αμμο. Αυτη την στιγμη εχω 5cm χαλικι που ειναι σαν πετραδακια (λιγο ποιο χοντρα απο ρυζι θα ελεγα...) Και για διακοσμηση κανα κομματι ξυλο
μονο οστε να ιπαρχει χορος να μεγαλωσουν τα φυτα και να κυκλοφορουν και τα ψαρια...
Φυσικα σκεφτομαι να βαλω οχι <δυστροπα> φυτα :?: (αλλα απο την στιγμη που το Σαββατο θα παω να παρω τα ψαρακια δεν θελω μετα να κανω παλι αλλαγες και να τα αναστατωνω...

newfish
20-02-03, 16:46
Καταρχήν το να βγάλεις το φίλτρο βυθού από το 55λιτρό ενυδρείο σου δεν είναι και το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο. (Πίστεψεμε το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει). :wink:
Εάν πάλι δεν θες να μπεις στην διαδικασία αυτή απλά να ξέρεις ότι σε λίγο καιρό θα έχει βουλώσει, άρα θα σου είναι άχρηστο και θα καταλαμβάνει και 2-3 cm από το ενυδρείο σου. :?

Επίσης το να προσθέσεις τα φυτά μετά από την εισαγωγή των ψαριών σου (εάν το κάνεις χωρίς απότομες κινήσεις) δεν νομίζω να τα πειράξει – ενοχλήσει.

Το μόνο που ΙΜΟ θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις είναι να βάλεις πιο ψιλό χαλίκι. Όχι ότι θα έχεις άμεσο πρόβλημα με τα φυτά σου, αλλά θα θέλει περισσότερη προσοχή στα φυτέματα και κλαδέματα.
(και με την ευκαιρία βγάζεις και το φίλτρο βυθού :wink: :D :D :D)

Mitsos
20-02-03, 21:35
Επιτελους μετρησα και το GΗ που ειναι 15.
Απο οσα εχω καταλαβει οι μετρησεις ειναι αρκετα καλες... :)
Μια απορια που εχω ειναι την αμμο πως την καθαριζω? Το χαλικι το ξεπλυνα στο σουροτηρι αλλα την αμμο δεν χρειαζετε να την καθαρισω? Ακομα δεν θα θολωσει το νερο απο αυτη την δουλεια για 2-3 μερες?
Καμια αλλη ιδεα για ψαρακια που θα μπορουσα να βαλω εκτος ή μαζι με τους καρδιναλιους? Σκεφτομουνα 2 οττοκυκλους 2 κοριντορας κια ακομη 2 ειδη αλλα τι?? Ιδεες ευπροσδεκτες :?
Αυριο παω να παρω αμμο, ενα ξυλο, δινω τα ψαρακια που εχω, φτιαχνω το ενυδρειο και το Σαββατο εχουμε νεο πληθυσμο :D :D :D

newfish
20-02-03, 21:55
Το χαλικι εγώ το έβαλα σε έναν κουβά και τo ξέπλυνα με 5-6 φορές. Την τελευταία φορά το νερό ήταν κρυστάλλινο.


Αφου σου αρεσουν οι καρδιναλιοι θα εβαζα 8 - 10 καρδιναλιους 4 - 5 οττόκικλους και 3 κορυντόρας

Όπως σου είπε ο sot-zoe μπορείς να βάλεις καρδιναλιους οττόκικλους και κορυντόρας

halvas69
20-02-03, 22:20
Άμμο με φυτά ????
Τι την θές την άμμο ?

Mitsos
21-02-03, 00:26
μμμμ μαλλον τα εχω μπερδεψει λιγο με τα ονοματα των ψαριων... :(
Λοιπον λεγοντας
οττοκyκλους: http://www.fishprofiles.com/profiles/fw/bottomfeeders/otto.asp

καρδιναλιοι:
http://www.fishprofiles.com/profiles/fw/characins/cardinal.asp

κορυντορας ποιο εννοειτε γιατι μαλλον κατι χανω :shock:


Γιωργο λαθος δικο μου. λεγοντας αμμο εννοουσα λιγο ποιο ψιλο χαλικι απο αυτο που εχω... αλλα και ετσι μου δωσατε την απαντηση για το πως να το ξεπλυνω :wink:

george
21-02-03, 00:34
κορυντορας=corydoras=cories
Eιναι μεγαλη οικογενεια ψαριων
πχ.corydoras aenaus - corydoras panda - corydoras julii - corydoras adolfοi κλπ κλπ
http://www.planetcatfish.com/core/

Mitsos
21-02-03, 02:44
Λοιπον μετα απο καμποσο ψαξιμο κατεληξα στα εξης, διορθωστε με αν κανω λαθος :wink:
Μπορω να βαλω
2 Οτοκυκλους , 2 Neon Goby, 1 cherry bard(διαβασα πως δεν πανε με αλλα ιδια τα cherr barb http://www.fishprofiles.com/profiles/fw/cyprinids/cherry.asp) ολα αυτα μου αρεσουν πολυ!!! και μετα μπορω να προσθεσω:

4-5 fire neon kai 2-3 zebra danios ή
4 cardinal tetra kai 2-3 black tetra ή
4 belted barb 2-3 tetra ή
απο 4 black neon kai black phantom

Any ideas??? :lol: :lol:

sot-zoe
21-02-03, 11:33
Δεν ξερω τι θα σου πει ο chris , αλα σχεδον ολα για να μην σου πω ολα τα ειδη ψαριων που αναφερεις ζουν σε ομαδες απο 6-8 ατομα το λιγοτερο , εγω ας πουμε εχω 15 καρδιναλιους .
Με τα λιτρα που εχεις δεν μπορεις να βαλεις τοσο μεγαλη ποικιλια ψαριων , εαν βαλεις ας πουμε 8 καρδιναλιους 4 οττόκικλους και 2 κορυντόρας εισαι οριακα στον αριθμο των ψαριων που μπορει να φιλοξενησει το ενυδρειο σου .
Ξεκινα ετσι και εαν πανε ολα καλα και μπορεις να διατηρεις σε σταθερες και καλες συνθηκες το νερο σου , τοτε διακινδυνευεις να βαλεις αλλη μια ομαδα απο καποια τετρας ( 6 ας πουμε απο οποιο μικρο ειδος θες ) .
Και κατι ακομα οταν θα κανεις τις αλλαγες φυλαξε σχεδον ολο το παλιο νερο και τα υλικα του φιλτρου σου σε εναν κουβα , μην ξεπλυνεις το παλιο χαλικι που ειχες μεσα και φροντισε ολα να εχουν τελειωσει σε 2 ωρες περιπου , ετσι δεν θα χρειαστει να ξαναστρωσεις το νερο και το φιλτρο .
Και βεβαια μπορεις να φυτεψεις και αργοτερα , εμεις τι νομιζεις οτι κανουμε συνεχεια :D ( ραβε ξυλωνε δουλεια να μην σου λειπει )

Mitsos
21-02-03, 12:18
μμμ... να κανω τοτε μια αλλη ερωτηση...
Επειδη θα μου αρεσε ποιο πολυ τα ψαρακια μου μην ειναι σε ομαδες πανω απο 3-4 τι ειδος θα μπορουσα να βαλω?
Ας μην ειναι τοσα σε πληθυσμο αλλα λιγοτερα και μεγαλυτερα...

sot-zoe
21-02-03, 13:44
Μεγαλυτερα ψαρια ;;;; :?: σε 55 λιτρα ;;;; :?: δεν νομιζω , βεβαια εξαρταται .
Βρες ποια ψαρια σου αρεσουν και κανε ενα ποστ εδω να σου γραψουν και αλλοι την γνωμη τους για το ποσα και ποια μπορεις να βαλεις .
Γιατι εαν μας πεις ας πουμε " θελω να βαλω 3 tin foil και 2 silver sharks σε 55 λιτρα " θα σου πουν ολοι ξεχνα το :evil:
Γραψε λοιπον τι ψαρια σου αρεσουν και τα ξαναλεμε ( εγω απο βδομαδα )

harris
21-02-03, 15:13
κοίταξε λίγο σαν επιλογές τα platy, mollies αν σου αρέσουνε. αν ναι, κάνε ένα post να βρεις ψάρια από τα παιδιά του board γιατί αυτά που έρχονται από ασία μπορεί (ίσως) να υπερέχουν σε εμφάνιση αλλά η καλή κατάσταση που΄έχουν στο pet shop κρατάει λίγο.

Mitsos
21-02-03, 23:41
Καλησπερα παιδια. Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σας αλλα ξερετε οταν τα βλεπεις ειναι διαφορετικα.
Πηρα λοιπον 3 οτοκυκλους 2 corydoras rabuti (τελειαααα)
και 7 rasbora (πολυ μου αρεσαν!!!)
Εδωσα αυτα που ειχα, εβγαλα το φιλτρο βυθου και εχω μεινει με το εσωτερικο (δεν νομιζω να εχω προβλημα) και αφησα και λιγο οξυγονο για ομορφια αφου μου εμεινε και η αντλια... :(
Επισης εβαλα και λιγο ανθρακα σε λιγο θαλοβαμβακα να καθαρισει το νερο (για 1-2 μερες) και παντα υπαρχουν και 3 αστερακια...
Πηρα και δυο φυσικα φυτα μια anubis και ενα αλλο και ενα κομματι χυλο (τωρα το βραζω :) ) που μπορουν να κρυβονται και απο κατω...
Εβαλα και ενα ψεφτικο για να υπαρχει κατι μεχρι να μεγαλωσουν τα φυσικα και τωρα καθομαι και τα χαζευω...... :oops:
Αυριο το πρωι θα γινουν και οι μετρησεις στο νερο να δω πως τα παω...... :?:
Καλο βραδυ σε ολους....

Giorgos
23-02-03, 01:23
Μην πας και αγοράζεις φυτά! Εδώ υπάρχουν πάρα πολλά μέλη που θα σου έδιναν ευχαρίστως άπειρα κλαδέματα από τα φυτά τους! Αρκεί να ρωτήσεις. Άσε που αν περιμένεις να μεγαλώσει η Anubias σου θα έχουν ασπρίσει τα μαλλιά σου... slow grower βλέπεις.

chris
23-02-03, 14:47
Mitsos επικοινώνησε μαζί μου μήπως μπορώ να σου δώσω λίγα "γρήγορα" φυτά .

Mitsos
23-02-03, 16:53
Γεια σας,
ευτυχως ειχα κανει μαζι με ολα τα τεστ που ειχα αγορασει καλο λογαριασμο και μου τα εδωσε ετσι... :) Σιγουρα θα χρειαστω την βοηθεια και τις γνωσεις σας πανω και στο ζητημα των φυτων (chris ετοιμασου κερναω καφε :wink: ) αλλα δεν ηθελα να τα εχω ετσι χωρις κατι φυσικο (ευτυχωσ γιατι οι οτοκυκλοι την περισσοτερη μερα σε ενα φυτο κολλανε).
Παντως ευτυχως που βρηκα εσας παιδια γιατι ετσι οπως θα τα εβαζα εγω, λογω αγνοιας τα κακαμοιρα τα ψαρακια θα υπεφεραν (επλιζω τωρα να περνανε ποιο καλα)
Α και με τα νεα ψαρια προχθες εκανα και μια αλλαγη νερου 30% και σημερα εκανα και τα τεστ:
Αμμονια: 0
PH: 7.5
NO2: 0
NO3: 0
KH: 9
GH: 15
Απο οσο καταλαβαινω απο πρεπει να ριξω το PH μισο βαθμο για να ειναι ολα τα ψαρια στα ορια τους αλλα δεν ξερω απο KH GH αν τα παω καλα :?

Απο φαγητο μου εδωσαν Tetra MinMini για τους τους αρλεκινουσ (ελπιζω να τα λεψ σωστα) και TetraTabinim για οτος και corydoras ποθ ειναι σαν χαπακια και διαλυονται αργα στον βυθο αλλα ολο ταουσ αρλεκινουσ ειδα να κοβουνε βολτες τρυγυρω ενω τα αλλα ουτε που δωσανε σημασια.... :(
Σκεφτομαι για καμια εβδομαδα να τα ταγιζω μια φορα την μερα και μετα να αρχισω κανονικα τι νομιζετε?
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!!! :D

Tolis
23-02-03, 17:00
Επειδη βαλε βγαλε εχουμε μπερδευτει, ξαναπες ΟΛΑ τα ψαρια που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο.
Το pH ειναι μια χαρα, μην κανεις τιποτα για να το κατεβασεις.

Giorgos
23-02-03, 17:50
Δοκίμασε να ταϊζεις τα corydoras και τους ottos τις ταμπλέτες TetraTabinim το βράδυ αφού έχουν σβήσει τα φώτα αρκετή ώρα.

Mitsos
23-02-03, 20:42
Αυτη την στιγμη εχω:
7 Αρλεκινους, 3 Οτοκυκλους και 2 corydoras.

Οι αρλεκινοι αρχικα κολυμπουσαν περισσοτερο μονοι τους βλεπω ομως σιγα σιγα να γινονται κοπαδι και να ειναι ολοι μαζι !!!
θα ακολουθhσω την συμβουλη σου Γιωργο! thanks :wink:

Mitsos
26-02-03, 01:18
Δυστυχως ο ενας οτοκυκλος μου αφησε χρονους :(
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ρε γμτ. αφου ολα δειχνουν ΟΚ??? Εδειχνε παντως απο προχθες λιγοτερο κινητικος απο τους αλλους αλλα επειδη γενικα δεν κουνιουνται και πολυ δεν πηγε το μυαλο μου πως εχει κατι... :cry:
Τουλαχιστον τα υπολοιπα ψαρακια δειχνουν μια χαρα :?

soza
26-02-03, 10:46
Αν ολα τα ψάρια μου δειχνουν μια χαρα, τοτε ενας θανατος οττο δεν θα με ανησυχουσε πολυ, καθως αυτα τα ψάρια φημιζονται για αιφνίδιους και ανεξήγητους θανατους .
Πολλες φορες, οταν εισάγουμε τετοια ψαρακια στο ενυδρειο μας, καποια μπορει να πεθανουν στην αρχη....τα ψαράκια ομως που περνανε το μεταβατικο σταδιο των πρωτων ημερων, συνηθως ζουν μετα για αρκετα χρονια

Mitsos
28-02-03, 01:53
Δυστυχως αλλος ενας αργοπεθαινει :cry: :cry:
Δεν ξερω τι να κανω, ξερω ποσο απαραιτητα ειναι για το ενυδρειο αλλα τα λυπαμαι να τα βλεπω να πεθαινουν ετσι!!!
Ρε παιδια λετε να μην τρωνε σωστα την νυχτα και να πεθαινουν απο πεινα?? (απο οσο εχω διαβασει δεν ειναι λογικο για ψαρια αυτο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε...)

Tolis
28-02-03, 04:25
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=281

Mitsos
04-03-03, 18:30
Για σας παιδια. Μετα την ευγενικη προσφορα του chris με φυτα :) (αλλα και με συμβουλες) μπορω να πω πως τελειωσα με τις αλλαγες στο ενυδρειο μου. Σιγουρα εχει πολυ δρομο ακομη για να γινει οπως το φανταζομαι αλλα τουλαχιστον τωρα τα πσαρακια θα νωθουν πολυ καλυτερα. Αγορασα και 3 SAE για την αλγη (δεν ξερω αν ειναι περιεργο, αλλα ακομη και πριν βαλο τα φυτα που μου εδωσε ο chris ειχα αρχισει να εχω προβλιμα (με μονο 2 φυτα!) και τωρα απομενει να καθαρισει και το χρωμα του νερου.
Εχει ακομη γαλακτωδες χρωμα (διαβασα το σχετικο post) και ακολουθω πιστα ολα οσα αναφερετε εκει για να ξεπεραστει αυτο και εχει και λιγο χρωμα απο το ξυλο (αν και το ειχα βρασει και αφησει ενα βραδυ σε ζεστο νερο) αλλα απ οτι ειδα σε αλλα post αυτο δεν ειναι προβλημα και σε 2-3 αλλαγες θα εχει εξαφανιστει...
Επισης τωρα που ειναι ακομη νεα τα φυτα εκανα και σκουπα (απορω ποτε προλαβε και μαζευτηκε τοση βρωμα!!!)
Και παλι σας ευχαριστω ολους (special thanks to chris :lol: :lol:) για την βοηθεια και ειδικα αυτους που εφτιαξαν αυτο το site και μπορουμε να περνουμε συνεχως ολες αυτες τις πληροφοριες...

Mitsos
09-03-03, 02:09
Καλο βραδυ σε ολους.
Τελικα αποφασισα οτι θα καταληξω σε ενα ζευγαρι kribs, 3 corys και 2 SAE (μεχρι να μεγαλωσουν αυτα). Ειναι πολυ ωραια τα rasboras αλλα προσωπικα μου αρεσουν ποιο πολυ, τα ποιο μεγαλα ψαρια εστω κι αν δεν μπορω να εχω πολλα (προς το παρον :) )
Επισης σκεφτομαι να αλλαξω το χαλικι με αμμο (σε οσες φωτογραφιες εχω δει μου αρεσει ποιο πολυ) αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα εχω προβλημα με τα φυτα!
Ιδεες προτασεις ευπροσδεκτες.....
Καληνυχτα σε ολους.... :P

Mitsos
09-03-03, 15:50
Δυστυχως οι αλλαγες αναβαλονται γιατι σημερα απεβιωσαν 2 SAE!!! :cry: :cry: :cry:
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε γιατι οι μετρησεις φαινονται καλες και τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα (τουλαχιστον ετσι φαινονται)
Απο την αρχη ο ενας SAE δεν εδειχνε πολυ καλα αλλα οι αλλοι δυο ηταν μια χαρα αλλα σημερα ειχα τα δυσαρεστα.. Το ακομη ποιο περιεργο (αλλα καλο) ειναι πως ο τριτος δειχνει υγιεστατος και χαρουμενος (απο φυλλο σε φυλλο πηγαινει). Αν καποιος σας εχει καμια ιδεα τι μπορει να φταιει σας παρακαλω ας μου πει...
thanks Mitsos.

Tolis
10-03-03, 06:41
Tο γαλακτωδες χρωμα εφυγε?
Οταν λες οι μετρησεις φαινονται καλες, ξανακανε ενα τσεκ και δωστες εδω...
Κανεις αλλαγες νερου, και χρησιμοποιεις αντιχλωριο οταν τις κανεις?
Με ανησυχει η "τοση βρωμα" που λες οτι καθαριζεις.

Mitsos
10-03-03, 16:05
Το γαλακτωδες χρωμα εχει φυγει σε μεγαλο βαθμο! Κανω αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα (Κυριακη-Τεταρτη) περιμου 10%.

Οι μετρησεις (δεν εχω κανει σημερα την αλλαγη)
Ammo: 0.5 - 1.0
N03: 5
NO2: 2 - 5 (δεν μπορω να πω με ακριβεια απο το χρωμα)
PH: 7
KH: 9
GH: 15

Αυτο που λεω με την βρωμα το ειδα οταν εβαλα τα φυτα κουνησα το χαλικι και ηταν σαν καφε αλγη αλλα εκανε το νερο χαλια!!! Οταν αλλαζω το νερο κουναο τον πατο για να φευγουν και πολλα πολλα απο αυτα.... Επισης εβαλα υαλοβαμβακα γυρω απο το εσωτερικο φιλτρο (δεν χοραγε μεσα μαζι με το σφουγγαρι και τα αστερακια)
και στην μερα ειχε γινει μεσα στην βρωμα αλλα το επλυνα δυο μερες συνεχομενες (φανταστικα δεν θα ειχε βακτηριδια επανω του και επιπλεον δεν πειραξα καθολου το σφουγγαρι, και το επλυνα και σε νερο του ενυδρειου). Υποθετω πως και αυτο βοηθησε στο να καθαρισει το νερο...

Tolis
10-03-03, 16:12
Εχεις παρα πολλα οργανικα για τοσα λιγα ψαρια - γιαυτο σου λερωνει ο υαλοβαμβακας σε λιγες ωρες, και οπως φαινεται το ενυδρειο δεν εχει στρωσει - αυξημενα ammonia και NO2 και χαμηλα NO3. Ελαττωσε το ταισμα στο minimum, κανε συχνες αλλαγες νερου, και παρε μια σκουπα και καθαρισε οσο καλυτερα μπορεις τον βυθο σου. Ποσο ταιζεις?

Mitsos
10-03-03, 16:20
Ευχαριστω Τολι θα ακολουθησω τις συμβουλες σου!
Σχετικα με το ταισμα παντως ταγιζω ελαχιστα (σε ενα λεπτο εχουν φαει οτι βαλω) και εχθες ηταν η πρωτη φορα που εβαλα και δευτερη αλλα μαλλον θα συνεχισω με μια φορα την μερα....

Σχετικα με τις αλλαγες νομιζεις καθε δυο μερες θα βοηθησει?
Ξεχασα να αναφερω πως για αντιχλοριο σε καθε αλλαγη μου εχουν δωσει stress coat (μηπως παλι με την ασχετοσυνη μου εκανα καμια βλακεια?)

Giorgos
11-03-03, 00:48
Το Stress Coat είναι μια χαρά.

Οι μετρήσεις σου όμως δεν είναι. Θα σου έλεγα να κάνεις μετρήσεις καθημερινά και άλλαγές νερού (20%) κάθε δεύτερη μέρα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου (Αμμωνία και NO2 = 0) και να μην ταϊζεις δύο φορές την ημέρα.