PDA

Επιστροφή στο Forum : New site and pictures of my aquaria


vsavvas
15-02-03, 13:09
Ok, για όσους έχουν χρόνο να σκοτώσουν

http://vagsav.tripod.com/


Ριχτε μια ματιά στη σελίδα aquaria και DIY. Παρακάλω βοηθήσετε και στην αναγνώριση των φυτών



Any comments welcome.

Μερικά fotos λειπουν προς το παρον.
Ελπίζω να μην μου την απορίψη ο server την σελίδα (το έκανε μια φορά χωρίς να καταλάβω το λόγω).


"Update" -> μετά από τα σχετικά σχόλια, θα καταβάσω με την πρώτη ευκαιρία το μέγεθος και την ανάλυση στις φοτο.

Tolis
15-02-03, 15:59
Συμφωνα με το index σου:
1)Ludwigia repens
2)Ludwigia repens επισης
3)Hygrophila polysperma
4)Valisneria biwaensis
5)Echinodorus (μαλλον amazonicus)
6)Anubias barteri nana
7)Mάλλον Echinodorus tenellus - ή Lilaleopsis brasiliensis, δεν φαινεται καλα)
8)Cryptocoryne wendtii
9)Microsorum pteropus
10)Bacopa monnieri
11)Limnophila sessiliflora
12)Limnophila sessiliflora επισης
13)Hydrocotyle leucocephala

Πολυ ωραιο το ενυδρειο, το aquascaping στα μπροστινα 2/3 ειναι κουκλα - θελει μπροστα στη μεση λιγες crypts ακομα, και δεξια-αριστερα να γεμισει. και βεβαια λειπει το background - περιμενε να βγαλουν runners οι vals και γεμισε το.
Μου αρεσουν πολυ τα σκουρα γκρι βοτσαλα μπροστα δεξια, που τα βρηκες?

vsavvas
15-02-03, 17:21
Thanks a million.

Για τα υλικά έχω οργώσει την μισή ΑΘήνα. Το χαλίκι είναι σκούρο γκρι - μαύρο. Βρήκα μια σακούλα στο pet shop της Δροσιάς (πριν το φανάρι).

Θα είθελα να συζητήσουμε για το φυτό 2. Αν δεις την λεπτομέρεια στη φώτο 3, θα δεις οτι διαφέρει πολύ από τις άλλες Ludwigia. Είναι και πόλυ αργό.

Για το 7, μολίς αναπτυχθεί λίγο θα σου στείλω φώτο να μου πεις.

Για το 12, είναι μόνο μια ρίζα, πολύ πιο λεπτό φύλο από την sessiflora και αρκετά μεγαλύτερο rozette. Φαίνεται λίγο και στην κάτω αριστερά γωνιά της φωτο 7.

Κατά τα άλλα το ενυδρείο τρέχει από μέσα Δεκέμβρη οπότε και εγώ κάνω υπομονή να φουντώσει (για αυτο και τα post του τελευταίου καιρού).

chris
15-02-03, 18:16
Eχω την εντύπωση αν μπορώ να διακρίνω το φυτό 2 ειναι Ludwigia arcuata

Maria
15-02-03, 18:47
http://www.nfis.com/~hartland/aqua/bacopa.JPG

αυτή είναι η ludwigia arcuata

ίσως το φυτό Νο2 αν δεν είναι ludwigia repens να είναι ludwigia repens x arcuata.. έχει λίγο πιο μυτερά και πιο λεπτά φύλλα - όσο μπορώ να δω από τη φωτογραφία...

ASCCO1
17-02-03, 12:35
Nice, very nice!!!!!
Eμενα παντως για Ludwigia repens μου φαινεται :? :?

vsavvas
17-02-03, 21:12
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Διόρθωσα κάτι link και κατέβασα τα μεγέθη στις φώτο, οπότε είναι λίγο σοβαρότερο τώρα.
Σήκωσα και αυτή την υποσελίδα με κοντινά στο φυτό 2 και 7 μήπως και βοηθήσουν στην αναγνώριση.

Thanks

Maria
18-02-03, 00:19
Η αλήθεια είναι ότι η ludwigia που έχεις μοιάζει λίγο με Ludwigia grandulosa "perennis"... :?

Σε σένα πώς έφτασε αυτό το φυτό; Από κλάδεμα σε meeting ίσως ή από μαγαζί :?:

vsavvas
18-02-03, 14:05
Μαρία τείνω να συμφωνήσω μαζί σου.

Λοιπόν δεν έχει αντικριστά ζεύγη φύλλων, όπως η repens, αλλά εναλλάξ

Την πήρα από τον ανθοπώλη μου , σε μεγάλο πλαστικό ποτήρι μπύρας, με κεραμικό γλαστράκι (πολύ καλό γιατί βυθίζεται), σχεδόν νεκρό. Θα τον ρωτήσω που τα βρήκε μπας και βγάλουμε κανά λαβράκι.... :wink:

sot-zoe
20-02-03, 11:30
Μπραβο παρα πολυ ωραιο , και πιο ωραιο ακομα το μικρο που μπορεις να το παιρνεις και μαζι σου ;;; :lol: , πολυ θα ηθελα να μπορουσα να ειχα ενα τετοιο στο γραφειο μου , γι΄αυτο το λεω .