PDA

Επιστροφή στο Forum : Βraveheart's Valley


kingrim
15-12-10, 23:43
Για μέρες μετά από το θέμα που έγραψα με τις διάφορες τεχνικές aquascaping δεν μπορούσα να κοιμηθώ αφού στον νου μου έτρεχαν διάφορες πιθανές ιδέες για να δημιουργήσω ένα καινούργιο Aquascape παρόλο που ήξερα ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει σύντομα.


Έλα όμως που ένα ατύχημα με το Co2 σε συνδυασμό με θεραπεία melafix/pimafix/ektozon και τάισμα με σπιρουλινά από Λαϊκή με έκανε να βρεθώ με 10νεκρα ψάρια και πάνω από 150γαριδες . Και εκεί που είχα σαλέψει και μάζευα νεκρούς λέει η γυναίκα μου ‘’Γιατί δεν το ξεστήνεις να το καθαρίσεις’’ Τινγκ μια λάμπα άναψε στο κεφάλι μου :smt115 και πηρά τηλ τον jiraiya.



Έτσι το ‘’The Wild Roots’’ ένα Aquascape που με γέμισε με γνώσεις και εμπειρίες ήρθε στο Τέλος του και την θέση του πήραν 55κιλα Ξυλοπέτρες που δημιούργησαν ένα νέο Aquascape που ανήκει στην κατηγορία Mountainscape το ‘’ Βraveheart's Valley’’ και έτσι ο Jiraiya έγινε νονός όχι μόνο της κόρης μου αλλά και του ενυδρείου μου. (δεν μου έφτανε μια φορά κουμπάρος:smt075 ).





http://img403.imageshack.us/img403/5998/25537839.jpg





Tην παρασκευή το βράδυ θα Ανεβάσω φωτο από το ενυδρείο ενώ τώρα θα σας δώσω μια γεύση για το τι θα δείτε καθώς και πως έχει δημιουργηθεί το τελικό αποτέλεσμα

Αρχικά αγοράστηκαν από το Leroy Merlin 55κιλα Ξυλοπέτρες. Για να αποφασίσω τι πέτρες θα πάρω είχα μέσα στο κρύο τον jiraiya δυο πωλητές λίγο πιο μακριά και εγώ με χάρτινα μέτρα είχα κάνει στο πάτωμα του καταστήματος τις πραγματικές διαστάσεις του ενυδρείου και έφτιαξα στο μαγαζί το hardscape.





http://img560.imageshack.us/img560/7153/image2b.jpg





Μετά επιλεχτήκαν από το παλιό Aquascape μόνο τα παρακάτω φυτά και τα υπόλοιπα χαριστήκαν:
Marsilea hirsuta
Echinodorus tenellus
Riccia fluitans
Flame moss
Pogostemon helferi
Maritima.
Το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν το δέσιμο της Riccia σε έναν τεράστιο βράχο αφού αυτό το φυτό κανονικά είναι φυτό επιφάνειας και δεν θα κάνει ποτέ του ρίζες και ο βράχος είναι τόσο μεγάλος που άμα έπρεπε να βγει στο μέλλον θα χαλούσε σχεδόν όλο το ενυδρείο έτσι πηρά πετονιά θερμό σιλικόνη κοπίδι και έπιασα δουλειά





http://img713.imageshack.us/img713/5016/32833765.jpg





Tα υπόλοιπα την παρασκευή


kingrim

spiros06
15-12-10, 23:49
R.I.P. στα ψαράκια...
μπράβο kingrim!προβλέπεται πολύ όμορφο το νέο στήσιμο.καλή συνέχεια και αναμένουμε νέες φωτό!;)

tsoum
15-12-10, 23:53
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται! (οχι το κομμάτι με τα νεκρά ψάρια :().

Γιατί δεν διάλεξες κάποιο άλλο είδος γκαζόν για την μεγάλη πέτρα που δεν θα σε ταλαιπωρήσει τόσο;

Οι πέτρες απο Pangea ε; :P

Υ.Γ. δεν θα πιστέψεις τι διάβασα σαν τίτλο του θέματός σου.... :D

bokostas
15-12-10, 23:54
Αν δεν το είχα δει από κοντά, θα έσκαγα από περιέργεια. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έστησες ένα από τα ομορφότερα ενυδρεία που έχω δει.:)

kingrim
15-12-10, 23:56
R.I.P. στα ψαράκια...
μπράβο kingrim!προβλέπεται πολύ όμορφο το νέο στήσιμο.καλή συνέχεια και αναμένουμε νέες φωτό!;)

thx ζωη σε μας


Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται! (οχι το κομμάτι με τα νεκρά ψάρια :().

ζωη σε μας

Γιατί δεν διάλεξες κάποιο άλλο είδος γκαζόν για την μεγάλη πέτρα που δεν θα σε ταλαιπωρήσει τόσο;

γιατι αυτο το γκαζον ειναι κατι το διαφορετικο και εχει τελειο χρωμα επισης οπως ειπα ειναι φυτο επιφανιας ετσι οταν κοβεις παει πανω και το περνει με μια αποχη. (ετσι θελω να πιστευω)

Οι πέτρες απο Pangea ε; :P

Οχι leroy Merlin Pangea Δυτερα βραδυ κλειστα ηταν...

Υ.Γ. δεν θα πιστέψεις τι διάβασα σαν τίτλο του θέματός σου.... :D

τι τι ??? για πες

tsoum
16-12-10, 00:08
Θα πηγαίνει. Είχε μπει στο ενυδρείο μου απο σπόντα και είχε σχηματίσει ενα νησάκι-ορμητήριο των πολυ αγαπητων σε όλους σκουλικιών planaria. Οταν το εβγαλα απο το νερό και το έβαλα σε ενα μπωλ βγήκαν πανω απο 50 σκουλήκια. :smt013Απο ενα πράματάκι 5*5*3(μηκος*πλάτος*παχος). Βεβαια έβλεπα και πολύ γοννο red cherry να κόβει βόλτες εκεί μέσα.:rolleyes:

Είναι όντως όμορφο και διαφορετικό απο τα υπόλοιπα. Απλα θα πρέπει που και που να βγάζεις κομμάτια που είναι σε επαφή με την πέτρα γιατί λογικά θα χαλανε. Εδω η κάτω μερία του νησιού μου (δεν το αναποδογύριζα κάθε τόσο όπως έπρεπε) είχε αρκετα χαλασμένα "φυλλα".

Επίσης να ξες οτι ρουφάει νιτρικά σαν δεν ξέρω κ εγώ τι, οπότε λογικά θα πρεπει να προσθέτεις για να τα διατηρείς στο 5-10 (εγω μαζι με κερατόφυλλο και φακή μετρούσα 0 νιτρικα :smt120)

Δεν σου λέω εδώ τι διάβασα γιατί θα μου κολλήσει τίποτα ο Κώστας διπλα απο το ονομα στο θέμα των συναντησεων κ θα μείνει ρετσινιά! :D:D Πμ!

Χριστόφορος Μίχας
16-12-10, 00:09
Θαυμάζω το κουράγιο σου και την όρεξη να ξηλώσεις ένα τόσο όμορφο και πρόσφατα φτιαγμένο ενυδρείο. To the wild roots ήταν πανέμορφο. Υποψιάζομαι βέβαια τί αναμένουμε να δούμε....από το βράχο με τη ρίτσια:smt054

kingrim
16-12-10, 00:18
Αν δεν το είχα δει από κοντά, θα έσκαγα από περιέργεια. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έστησες ένα από τα ομορφότερα ενυδρεία που έχω δει.:)

Ευχαριστω Κωστα (θα περνεις ολα τα κλαδεματα μου για 3 χρονια ή 4 ειχαμε πει)

Θα πηγαίνει. Είχε μπει στο ενυδρείο μου απο σπόντα και είχε σχηματίσει ενα νησάκι-ορμητήριο των πολυ αγαπητων σε όλους σκουλικιών planaria. Οταν το εβγαλα απο το νερό και το έβαλα σε ενα μπωλ βγήκαν πανω απο 50 σκουλήκια. :smt013Απο ενα πράματάκι 5*5*3(μηκος*πλάτος*παχος). Βεβαια έβλεπα και πολύ γοννο red cherry να κόβει βόλτες εκεί μέσα.:rolleyes:

ολες οι ρεντ cherry εκει ειναι ειχα και εγω λιγα σκουλικακια για αυτο ολα τα φυτα τα περασα απο Permaganat αλλα και αν περασε κανενα δεν με πειραζει

Είναι όντως όμορφο και διαφορετικό απο τα υπόλοιπα. Απλα θα πρέπει που και που να βγάζεις κομμάτια που είναι σε επαφή με την πέτρα γιατί λογικά θα χαλανε. Εδω η κάτω μερία του νησιού μου (δεν το αναποδογύριζα κάθε τόσο όπως έπρεπε) είχε αρκετα χαλασμένα "φυλλα".

Δωσε ενα λινκ με το Νησι σου ελπιζω να μην εχω προβλημα με την riccia και δεν νομιζω βασικα αφου την εχω δει να περνει μερος σε τρελα aquascape

Επίσης να ξες οτι ρουφάει νιτρικά σαν δεν ξέρω κ εγώ τι, οπότε λογικά θα πρεπει να προσθέτεις για να τα διατηρείς στο 5-10 (εγω μαζι με κερατόφυλλο και φακή μετρούσα 0 νιτρικα :smt120)

δεν το γνωριζα thx

Δεν σου λέω εδώ τι διάβασα γιατί θα μου κολλήσει τίποτα ο Κώστας διπλα απο το ονομα στο θέμα των συναντησεων κ θα μείνει ρετσινιά! :D:D Πμ!

Πες πες δεν διαβαζει ειναι στις Αγγελιες

Θαυμάζω το κουράγιο σου και την όρεξη να ξηλώσεις ένα τόσο όμορφο και πρόσφατα φτιαγμένο ενυδρείο. To the wild roots ήταν πανέμορφο. Υποψιάζομαι βέβαια τί αναμένουμε να δούμε....από το βράχο με τη ρίτσια:smt054

Βλεπω η φαντασια σου οργιαζει και αγαπησες το βραχο μακαρι να σου αρεσουν και οι τελικες φωτο

Αλέξης6
16-12-10, 00:27
Δώσε φωτό στο λαό!!!!


:smt026:smt026:smt026

tsoum
16-12-10, 00:29
Δεν υπάρχει πλεον. Εφυγε απο το παράθυρο πριν τέσσερις μήνες οταν ξεστησα το προηγούμενο σετ-απ οταν βαρέθηκα να βγάζω σκουλικιά.

Αυτό για την riccia και τα νιτρικά με μια μικρή επιφύλαξη καθως έτσι μου είχαν πει αλλοι. Εγω με τόσο κερατόφυλλο και τόση φακή, δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορα...

ολες οι ρεντ cherry εκει ειναι ειχα και εγω λιγα σκουλικακια για αυτο ολα τα φυτα τα περασα απο Permaganat αλλα και αν περασε κανενα δεν με πειραζει


Αρα τρέχει κιολας;


Πες πες δεν διαβαζει ειναι στις Αγγελιες

:smt044:smt044:smt044
Πως βαζεις συννημένο σε πμ; Μονο αν το ανεβάσω σε κανένα photobucket και μετά λινκ;

kingrim
16-12-10, 00:33
Δώσε φωτό στο λαό!!!!


:smt026:smt026:smt026

υπομονη πρεπει να γινουν μερικα πραγματα πριν βγει στην φορα ειναι 2 ημερων ενυδρειο


Δεν υπάρχει πλεον. Εφυγε απο το παράθυρο πριν τέσσερις μήνες οταν ξεστησα το προηγούμενο σετ-απ οταν βαρέθηκα να βγάζω σκουλικιά.

Τι σε πειραζαν τα καιμενα?

Αυτό για την riccia και τα νιτρικά με μια μικρή επιφύλαξη καθως έτσι μου είχαν πει αλλοι. Εγω με τόσο κερατόφυλλο και τόση φακή, δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορα...

Ετσι και αλλιως εχω ολα τα λιπασματα ξεχωριστα και κανω μετρησεις για να βγαλω προγραμμα


Αρα τρέχει κιολας;

Τρεχει απο την Δευτερα 03:00 το βραδυ


:smt044:smt044:smt044
Πως βαζεις συννημένο σε πμ; Μονο αν το ανεβάσω σε κανένα photobucket και μετά λινκ;

μονο με λινκ

gemen
16-12-10, 00:34
ωραιο θα γινει.εαν κανεις και δρομακι ακομη πιο τελειο.αναμενουμε.

kingrim
16-12-10, 00:42
ωραιο θα γινει.εαν κανεις και δρομακι ακομη πιο τελειο.αναμενουμε.

thxxx απο ολα θα εχει ο μπαξες ;)

gemen
16-12-10, 00:49
σιγουρα της εχεις δει αλλα ειναι οτι πιο τελειο για της πετρες σου.

kingrim
16-12-10, 00:50
δεν ειναι αυτες οι πετρες μου :) :) :)

gemen
16-12-10, 00:52
ναι σαν σκηνικο λεω,να μοιαζει περιπου.της πετρες της γνωριζω και γω απο εκει πηρα.

kingrim
16-12-10, 00:55
ααααα οκ τις εχω δει τις φωτο ειναι φοβερα aquascape

delta66
16-12-10, 01:52
Για μέρες μετά από το θέμα που έγραψα με τις διάφορες τεχνικές aquascaping δεν μπορούσα να κοιμηθώ αφού στον νου μου έτρεχαν διάφορες πιθανές ιδέες για να δημιουργήσω ένα καινούργιο Aquascape παρόλο που ήξερα ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει σύντομα.

Ποσα εινα αυτα? :D
http://www.godsgifttothisworld.com/wp-content/uploads/2010/07/Sheep.jpg

kingrim
16-12-10, 02:02
6792 αλλα ακομα δεν μπορω να κανω νανι

delta66
16-12-10, 02:04
Καλα σκεψου τοτε που θα βρεις γυαλινα lily pipe :D

kingrim
16-12-10, 02:18
Καλα σκεψου τοτε που θα βρεις γυαλινα lily pipe :D


μην βαζεις ιδεες

tsoum
16-12-10, 02:35
:smt044:smt044:smt044:smt044

Πανελλαδικώς 2-3 μαγαζια μπορώ να σκεφτώ που υπάρχει μια ελαχιστη πιθανότητα να φέρουν. Απο εκεί και πέρα εγώ έχω βρεί στο Ebay! :D Λυθηκε η απορία αυτη!

kingrim
17-12-10, 16:46
Φωτογραφιες λιαν συντομως καθως θα ειμαι στην δουλεια το βραδυ εν αναμονη λοιπόν

jiraiya
17-12-10, 17:41
αντε γιαννη περιμενουμε ολοι σαν τρελοι να δουμε φωτογραφιες (αλλα ελπιζω να ειναι highdefinition!!!!!!!!:smt041:smt041:smt041

kingrim
17-12-10, 17:50
HD θα ειναι το videο που θα ανεβασω οταν προλαβω
.
.
.
.
http://img222.imageshack.us/img222/1474/photo5forumsize.jpg
.
.
.
.
http://img35.imageshack.us/img35/6333/photo6forumsize.jpg
.
.
.
.
http://img17.imageshack.us/img17/8906/photo4forumsize.jpg
.
.
.
.
http://img697.imageshack.us/img697/7015/photo2forumsize.jpg
.
.
.
.

lucy
17-12-10, 18:19
:shock: αααααααααα!!!!!!!!!! πανέμορφο!!!! +-2

ανεβαίνουμε επίπεδα με τρελό ρυθμό!!!:smt041

kingrim
17-12-10, 18:22
Lucy thx παρα πολυ.

Το ενυδρειο ειναι ακομα στην 4τη μερα του θελω να νομιζω οτι εχει να δειξει πολλα ακομα

lucy
17-12-10, 18:32
4η μέρα κι είναι όνειρο .... τι θα γίνει όταν "ωριμάσει;" ουτοπία; :)

jiraiya
17-12-10, 18:44
πραγματικα πανεμορφο ολα τα λεφτα το στησιμο και η ρισια!!!!!!!

Αλέξης6
17-12-10, 18:51
Φαίνεται ότι έχει πάρα πολλές προπτικές!!

Μπράβο συγχαρητήρια!!!

:smt041:smt041:smt041

Χριστόφορος Μίχας
17-12-10, 18:52
Πω πω πωωωωω!!!:) Και είναι ακόμη στην αρχή. Οταν το χαλί φουντώσει, και υποθέτω θα βάλεις και κανά φυτό ακόμη ανάμεσα στις πέτρες, θα είναι τρέλα!

nicpapa
17-12-10, 18:52
Πολύ καλό , το μόνο που με "χαλάει" ειναι οι πέτρες αν και πανέμορφες.... χεχε πέρνουν πολυ χώρο που προοριζόταν για φυτεμα...
:smt041:smt041:smt041

Γιώργος Κ
17-12-10, 18:56
Το εχεις παρει ζεστα το θεμα και μου αρεσει! ;)

Καθε aquascape ειναι πολλαπλα αλματα επιπεδου!!! :p

Βεβαια στο συγκεκριμενο στην ουσια βλεπουμε το hardscape αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχεις σχεδιασει τα παντα!!! :p:p

andreas213
17-12-10, 19:06
παρα πολυ ομορφο hardscape.μια ερωτηση μονο.το διοξειδιο που το τραβαει το εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι λιγο σπαστικο στο θορυβο;;γιατι θελω να το κανω και εγω στο δικο μου.συγχαρητηρια και παλι.

kingrim
17-12-10, 20:20
Φαίνεται ότι έχει πάρα πολλές προπτικές!!

Μπράβο συγχαρητήρια!!!

:smt041:smt041:smt041

Μακαρι να βγει οπως το εχω στο κεφαλι μου ευχαριστω


Πω πω πωωωωω!!!:) Και είναι ακόμη στην αρχή. Οταν το χαλί φουντώσει, και υποθέτω θα βάλεις και κανά φυτό ακόμη ανάμεσα στις πέτρες, θα είναι τρέλα!

αναμεσα στις πετρες υπαρχει υποστρωμμα σκετο φλουριτ και θελω να βαλω μικρα φυτακια.

Πολύ καλό , το μόνο που με "χαλάει" ειναι οι πέτρες αν και πανέμορφες.... χεχε πέρνουν πολυ χώρο που προοριζόταν για φυτεμα...
:smt041:smt041:smt041
Ενα τετοιο ενυδρειο παρολο που εχει αναγκες ειναι αρκετα πιο οικονομικο και θελει πιο λιγη συντηρησηαφου:

α) εδωσα μονο 20ε για ολες τις πετρες
β) Η φυτομαζα ειναι πιο μικρη αρα λιγοτερο Co2 λιγοτερα λιπασματα
γ) Η επιλογη των φυτων ειναι τετοια ωστε να μην εχουν μεγαλο τελικο μεγεθος οποτε δεν κοβεις συχνα.

Τα αρνητικα ειναι Θελει προσοχη αφου μπορεις να πιασεις ευκολα αλγες
αρα:

α) προσοχη με το φως
β) μετρησεις για τα λιπασματα
γ) συχνες αλλαγες νερου
δ) ετοιμοτητα αν παει να εμφανιστει αλγη να παρεις μετρα


Το εχεις παρει ζεστα το θεμα και μου αρεσει! ;)

Καθε aquascape ειναι πολλαπλα αλματα επιπεδου!!! :p

Βεβαια στο συγκεκριμενο στην ουσια βλεπουμε το hardscape αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχεις σχεδιασει τα παντα!!! :p:p

Ευχαριστω εχω σχεδιασει αρκετα δεν ξερω αν θα μου βγουν

Χωρις να θελω να το παιξω δασκαλο ή κατι τετοιο παρατηρησα απο μενα οτι οι παρουσιασεις που δειχνουν απο το hardscape μεχρι και μετα με συχνα update ηταν μεγαλα μαθηματα για μενα αφου μπορουσα να δω το πριν και το μετα για αυτο θελω να γινει και με αυτο το ενυδρειο να μπορει καποιος να το δει απο την αρχη μεχρι το τελος και μια που το ειπαμε ξεχασα να βαλω μια δυο φωτο οσο κανω το hardscape χωρις νερο μακαρι να τις βρω

παρα πολυ ομορφο hardscape.μια ερωτηση μονο.το διοξειδιο που το τραβαει το εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι λιγο σπαστικο στο θορυβο;;γιατι θελω να το κανω και εγω στο δικο μου.συγχαρητηρια και παλι.

Ευχαριστω οχι δεν κανει καθολου θορυβο και δεν ξενεριζει η φτερωτη αφου το co2 το σπαει πρωτα ενας κεραμικος διαχυτηρας

Dimis
17-12-10, 20:30
Το απλο ειναι παντα ομορφο!
Οπως και το ενυδρειο σου...

kingrim
17-12-10, 20:34
Το απλο ειναι παντα ομορφο!
Οπως και το ενυδρειο σου...


Ευχαριστω και σενα.

να και μια φωτο λιγο πριν τελειωσω φυσικα εχουν γινει και μερικες αλλαγες αλλα το βασικο στησιμο εγινε χωρις νερο

http://img443.imageshack.us/img443/7411/img2465c.jpg

bokostas
17-12-10, 20:44
Γιάννη το πόσο μου άρεσε στο είπα από κοντά, νομίζω όμως ότι χρειάζεται κι άλλα φυτά για να δείξει (όχι αυτά που είχες και μου χάρισες, άλλα).:D:D

kingrim
17-12-10, 20:47
το ξερω κωστα αλλα τα τοπικα μαγαζια δεν εχουν ακομα φυτα και εχουν και τσουχτερες τιμες 8-10ε το γλαστρακι οποτε περιμενω να βγαλω δικα μου κλαδεμματα και μπας και βρεθει και κανενας καλος ανθρωπος να μου δωσει και μενα κατι.

olga
17-12-10, 20:51
Τι να πω....περιμενω με αγωνια να δω πως θα ειναι σε λιγο καιρο,ηδη ειναι πανεμορφο,τωρα χρειαζεται φουντωμα.Ενταξει..χαλαλι τα ''wild roots'',μπραβο Γιαννη,ευχομαι να σου βγει οπως το θελεις:smt041:smt041:smt041

zipo
17-12-10, 21:18
Γιάννη,τώρα το είδα το θέμα.Το hardscape μου άρεσε πολύ.Με τα κατάλληλα φυτά θα δείξει τέλειο.Κάθε στήσιμό σου είναι καλύτερο από το προηγούμενο.Μιας και ασχολούμαι με...πέτρες πλέον,μήπως πιο μικρές πέτρες στο κέντρο και πίσω θα έδιναν μεγαλύτερη αίσθηση βάθους?Νομίζω πως έχω καταλάβει το πως θέλεις να εξελιχτεί το στήσιμο για αυτό στο λέω.Τέλειο.

kostasz87
17-12-10, 21:19
Εντυπωσιακο στησιμο...μπραβο!
Αυτες οι πετρες επηρεαζουν καθολου τις τιμες του νερου?

kingrim
17-12-10, 21:23
Τι να πω....περιμενω με αγωνια να δω πως θα ειναι σε λιγο καιρο,ηδη ειναι πανεμορφο,τωρα χρειαζεται φουντωμα.Ενταξει..χαλαλι τα ''wild roots'',μπραβο Γιαννη,ευχομαι να σου βγει οπως το θελεις:smt041:smt041:smt041

ευχαριστω εγω να δεις τι αγωνια εχω

Γιάννη,τώρα το είδα το θέμα.Το hardscape μου άρεσε πολύ.Με τα κατάλληλα φυτά θα δείξει τέλειο.Κάθε στήσιμό σου είναι καλύτερο από το προηγούμενο.Μιας και ασχολούμαι με...πέτρες πλέον,μήπως πιο μικρές πέτρες στο κέντρο και πίσω θα έδιναν μεγαλύτερη αίσθηση βάθους?Νομίζω πως έχω καταλάβει το πως θέλεις να εξελιχτεί το στήσιμο για αυτό στο λέω.Τέλειο.


μπορει να εχεις δικιο αλλα εχω βαλει 55κιλα πετρες και καμια 25κιλα χαλικι ΧΩΡΙΣ φενιζολ και :smt073:smt073:smt073



Εντυπωσιακο στησιμο...μπραβο!
Αυτες οι πετρες επηρεαζουν καθολου τις τιμες του νερου?

απο οσο εχω διαβασει εχουν καποια μεταλα αλλα δεν αλλαζουν τις τιμες του νερου οσο αφορα τα ενυδρεια και τα ψαρια μπορω να σου απαντησω στο μελλον που θα εχω μετρησεις

delta66
17-12-10, 21:38
Ωραιες ειναι οι αλλαγες και οι διορθωσεις στο στησιμο, εμπνευση κλπ, αλλα τι γινεται με τα ζωντανα?

kingrim
17-12-10, 21:50
Τα ζωντανα μεχρι στιγμης πανε καλα (οσα ζουν)
πριν κανω το νεο ενυδρειο εβρασα ολο το χαλικι, ολα τα φυτα-αποχες-τσιμπιδες-ψαλιδια τα περασα με permaganat de potasse.
Τα τζαμια αφου καθαριστικαν τα περασα με χαρτι με οξυζενε πανω και ξεπληνα το ενυδρειο 2 φορες φουλ γεμισμα.

Το φιλτρο δεν το πειραξα καθολου οποτε για αυτον τον λογο ριχνω 25μλ μελαφιξ καθε μερα (αφου ειχα φουνγκους το ριμαφιξ δεν βοηθαει)
Κατεληξα στο συμπερασμα οτι το πολυ co2 ''κουρασε'' τα ψαρια και τα σαλιγγαρια. βρηκα 2 αδεια καβουκια απο μεγαλα apple snail οποτε συμπερενω οτι αυτη ηταν η αρχη του φουνγκους και λογο ''κουρασμενων'' ψαριων τα βαρεσε και αυτα.

Παντως ενα εχω να πω με 2 νεκρα μεγαλα apple snail. με 10 νεκρα ψαρια και με παρα πολλες γαριδες νεκτρες το φιλτρο εκανε φοβερη δουλεια αφου ειχα 0 αμμωνια και 0 Νο2.

δεν εβαλα εκτοζον και εβαλα τον κυκλοφοριτη να βαραει στην επιφανια.

νομιζω οτι την πατησα απο τον συνδιασμο υψηλου co2 και της λαδιλας που αφησε το μελαφιξ και πιμαφιξ στην επιφανεια κανοντας δυσκολη την ανταλλαγη αεριων αρα και την οξυγωνοση του νερου. τα ψαρια τα εχασα απο την θεραπεια που εκανα με προφανος με λαθος τροπο και οχι απο την ασθενεια

giannisqq
17-12-10, 21:52
εχεις ξεφυγει γιαννο!!!φανταστικο!!!!!!!!:smt041

kingrim
17-12-10, 21:57
εχεις ξεφυγει γιαννο!!!φανταστικο!!!!!!!!:smt041


ευχαριστω giannisqq


παρα λιγο να το ξεχασω

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΥΣ:

Raven
Jiraiya
Bokosta
Aquaman

που αυτες τις μερες τους επριξα με πμ και φωτο να βρουμε πως θα γινει πιο ομορφο.
ο Jiraiya κουβαλουσε και τις πετρες και φυσικο ηταν να αλλαξει γνωμη και πουλαει το ενυδρειο του για να κανει φυτεμενο. ΕΓΩ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΓΑ ΜΠΑΜΠΗ:smt041:smt041:smt041

jiraiya
17-12-10, 22:03
η συντηρηση και η δουλεια με εφαγε αλλα μπορει να το ξανασκεφτω και να μην το σπασω ετσι αδοξα!!!!:D αλλωστε το ελεγα οτι μου ειχε λειψει το κλαδεμα!!!

Τηλέμαχος
18-12-10, 08:17
Κύριε Γιάννη πρέπει να πάρετε ban.
Όλο μας κάνετε να μην κοιμόμαστε βραδιάτικο από ενυδρειοεφιάλτες!!!:smt084





[:D]

kingrim
18-12-10, 15:47
Κύριε Γιάννη πρέπει να πάρετε ban.
Όλο μας κάνετε να μην κοιμόμαστε βραδιάτικο από ενυδρειοεφιάλτες!!!:smt084





[:D]


ξερω τουλαχιστον αλλο ενα ατομο που θελει να φαω μπαν .................................................. ............... ..........................................την γυναικα μου:smt120:smt120

Raven
18-12-10, 17:49
Ενα δωρακι απο μενα μιας και μου εκανες την τιμη να το δω πρωτος ;)



..........................................http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ff395-alekosokallitexnis-7eb4919d.jpg

zapatas
18-12-10, 18:02
ειναι απλα τελειο....
respect+-3

kingrim
18-12-10, 18:03
:shock::shock::shock:

:smt119:smt119:smt119




+-3+-3+-3+-3+-3






.

Τηλέμαχος
18-12-10, 18:14
Πάρα πολύ μ' αρέσει!!!:p

6981giwrgos
18-12-10, 18:17
πολυ ωραιο......:smt041:smt041:smt041:smt041

delta66
18-12-10, 18:27
Μαρεσει

Τηλέμαχος
18-12-10, 18:29
Μαρεσει

Αν ήμασταν facebook θα....
:D

delta66
18-12-10, 18:30
Αν ήμασταν facebook θα....
:D
Θα? :rolleyes:

Τηλέμαχος
18-12-10, 18:35
Θα υπήρχε και κουμπί "Μου αρέσει"!:p

kingrim
18-12-10, 18:50
ειμαι κατα του facebook αλλα αυτο ειναι ενα θεμα που αμα θελετε το κανουμε συζητηση σε αλλο θεμα για να μην χαλαμε το παρων.

Παντως Raven για αλλη μια φορα μπορουμε να πουμε οτι η φωτο και ο τροπος παρουσιασης δινει πολλους ποντους σε ενα ενυδρειο

Τσιόνογλου Σταύρος
18-12-10, 19:00
Πολύ ωραίο,μπράβο σου.

kingrim
18-12-10, 19:05
ευχαριστω Σταυρο και πρεπει να σου πω οτι εσυ μου τα ελεγες σε εναν καφε ''για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να παρεις μπουκαλα, υποστρωμμα, λαμπες, λιπασματα ή θα τα παρεις τωρα και κερδισεις χρηματα ή θα τα παρεις σιγα σιγα και θα δωσεις ενα καρο χρηματα''

Δεν σε ακουσα ο τρελος:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

αν οχι ο πρωτος εισαι απο τα πρωτα ατομα που μου εδωσαν μια σωστη εικονα.

Τσιόνογλου Σταύρος
18-12-10, 20:54
Όλο βλακείες λέω :D.

zapatas
18-12-10, 20:59
ευχαριστω Σταυρο και πρεπει να σου πω οτι εσυ μου τα ελεγες σε εναν καφε ''για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να παρεις μπουκαλα, υποστρωμμα, λαμπες, λιπασματα ή θα τα παρεις τωρα και κερδισεις χρηματα ή θα τα παρεις σιγα σιγα και θα δωσεις ενα καρο χρηματα''

Δεν σε ακουσα ο τρελος:rolleyes::rolleyes:

αμα τα ξεραμε ολα αυτα.....θα ειχαν κλησει πολλα πετ....;)
δεν εισαι ο μονος παθων.. μην ανυσηχεις...:D

olga
18-12-10, 21:03
Tηλεμαχε αν ησουν στο facebook θα μπορουσες να κανεις ''αρεσκω'' http://www.youtube.com/watch?v=C8gQlAdpkd8
:smt044:smt044

tsilojohn
18-12-10, 21:16
Μου αρεσει παρα πολυ,χαρα στο κουραγιο σου που στηνεις και ξεστηνεις το ενυδρειο σου τοσο συχνα,Μπραβο...

Χριστόφορος Μίχας
19-12-10, 01:03
Γιάννη παρατηρώντας το προσεκτικά μου ήρθαν στο μυαλό ιδέες :rolleyes: -άν μου επιτρέπεις- πχ. τί θα έλεγες άν σήκωνες όρθιες τις δύο πέτρες δεξιά ?(τις μπροστινές με τη μαριτίμα) γιατί ενώ σε όλες τις άλλες πέτρες οι φυσικές χαρακιές είναι όρθιες, στις δύο είναι οριζόντιες. Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι άν απομάκρυνες μεταξύ τους λίγο τις δύο φούντες της ελεόχαρις από το κέντρο (η μια να πάει μια ιδέα αριστερότερα και η άλλη δεξιότερα) για να φαίνεται στενό μονοπάτι με βάθος στο κέντρο. Τέλος, να έδενες και αραιή μος σε μερικές κορυφές (αυτές που έχουν έντονες εσοχές) για να μην φαίνεται μόνο στολισμένη η μία με τη ρίτσια.

kingrim
19-12-10, 08:18
Γιάννη παρατηρώντας το προσεκτικά μου ήρθαν στο μυαλό ιδέες :rolleyes: -άν μου επιτρέπεις Φυσικα και σου επιτρεπω και σε ολους οσους εχουν ιδεες - πχ. τί θα έλεγες άν σήκωνες όρθιες τις δύο πέτρες δεξιά ?(τις μπροστινές με τη μαριτίμα) γιατί ενώ σε όλες τις άλλες πέτρες οι φυσικές χαρακιές είναι όρθιες, στις δύο είναι οριζόντιες.
ειναι μια πολυ καλη παρατηρηση που εχει γινει και απο τον Raven και απο τον Bokosta το θεμα ειναι οτι οι πετρες εχουν αλλη μια χρηση κρατουν τις πισω πετρες να μην πεσουν και σπασουν το ενυδρειο. αυτο που θα κανω σε εκεινη την πλευρα ειναι να βαλω φυτα να καληψουν μεγαλο ογκο απο τις πετρες παντως η παρατηρηση σου ειναι πολυ σωστη
Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι άν απομάκρυνες μεταξύ τους λίγο τις δύο φούντες της ελεόχαρις από το κέντρο (η μια να πάει μια ιδέα αριστερότερα και η άλλη δεξιότερα) για να φαίνεται στενό μονοπάτι με βάθος στο κέντρο.
Και εδω εχεις μια πολυ καλη ιδεα αλλα ο στοχος ειναι να γεμισει ολο εκεινο το κομματι με ελεοχαρις και μετα να δω πως ειναι πιο ομορφο με δρομακι ή χωρις .
Τέλος, να έδενες και αραιή μος σε μερικές κορυφές (αυτές που έχουν έντονες εσοχές) για να μην φαίνεται μόνο στολισμένη η μία με τη ρίτσια.
Εχω βαλει σε ενα σημειο flame moss αλλα με τρομαζει γιατι θα μπορει να χασει το ενυδρειο το βαθος του αφου θα υπαρχει συγκριση μεταξι μεγεθους μοςς και βραχου εχω στο μυαλο μου να κανω κατι με HYDROCOTYLE SIBTHORPIOIDES

ευχαριστω πολυ περιμενω και αλλες ιδεες

bokostas
19-12-10, 10:39
[/COLOR]
ευχαριστω πολυ περιμενω και αλλες ιδεες
Αυτός ο αριστερός βράχος με τη riccia είναι αίσχος, μπορώ να σε απαλάξω από την παρουσία του.:D

Χριστόφορος Μίχας
19-12-10, 23:55
Μάλλον έχεις δίκιο για τη σύγκριση της μός και τις πέτρες. :rolleyes: Εξάλλου με το χρόνο θα αποκτήσουν τη φυσική πατίνα της πρασινάδας. Κάποιες ιδέες ακόμη....
Τη flame που είπες τη φαντάζομαι δεμένη κάπου χαμηλά (γιατί αναπτύσσεται προς τα πάνω) ανάμεσα άπό χαραμάδες που αφήνουν οι βράχοι. Ανάμεσα από τις χαραμάδες φαντάζομαι επίσης και μερικά κλωναράκια micrantemoides όπως και λίγο πράσινο μυριόφυλλο στο δεξί τμήμα για να κρύψεις τον εξοπλισμό.

chemical mac
20-12-10, 10:35
Πανέμορφο στήσιμο και σίγουρα θα γίνει πολύ δυνατό αργότερα. Γνώμη μου....μην βάλεις άλλα φυτά. Αυτά που έχεις μέσα είναι υπεραρκετά για τέτοιου τύπου ενυδρείου. Πολύ δυνατό, καλή συνέχεια

Αλεξάνδρα Κατσούρη
20-12-10, 16:35
Εγώ πάλι πιστεύω πώς είναι πιο γοητευτικές οι πέτρες όταν ξεπροβάλλουν από διάφορες κοντές πρασινάδες. Και τα ενυδρεία τύπου iwagumi πάντα με αιχμηρές γρίζες πέτρες, έχουν συνήθως ανέμελους πράσινους τάπητες και φούντες εδώ κι εκεί από eleocharis parvula και acicularis.:)

kingrim
20-12-10, 21:28
Αυτός ο αριστερός βράχος με τη riccia είναι αίσχος, μπορώ να σε απαλάξω από την παρουσία του.:D

ελα να το παρεις ειναι μια βλακεια και μιση :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μάλλον έχεις δίκιο για τη σύγκριση της μός και τις πέτρες. :rolleyes: Εξάλλου με το χρόνο θα αποκτήσουν τη φυσική πατίνα της πρασινάδας. Κάποιες ιδέες ακόμη....
Τη flame που είπες τη φαντάζομαι δεμένη κάπου χαμηλά (γιατί αναπτύσσεται προς τα πάνω) ανάμεσα άπό χαραμάδες που αφήνουν οι βράχοι. Ανάμεσα από τις χαραμάδες φαντάζομαι επίσης και μερικά κλωναράκια micrantemoides όπως και λίγο πράσινο μυριόφυλλο στο δεξί τμήμα για να κρύψεις τον εξοπλισμό.

Εκτος απο την μοςς αναμεσα απο τους βραχους που ειναι μια καλη ιδεα που θα το δοκιμασω τα αλλα εχουν κινδυνο να χαθει το βαθος

Πανέμορφο στήσιμο και σίγουρα θα γίνει πολύ δυνατό αργότερα. Γνώμη μου....μην βάλεις άλλα φυτά. Αυτά που έχεις μέσα είναι υπεραρκετά για τέτοιου τύπου ενυδρείου. Πολύ δυνατό, καλή συνέχεια

Ευχαριστω και εγω λεω να μεινω σε λιγους τυπους φυτων για να ειναι πιο ευκολη και η συντηρηση


Εγώ πάλι πιστεύω πώς είναι πιο γοητευτικές οι πέτρες όταν ξεπροβάλλουν από διάφορες κοντές πρασινάδες. Και τα ενυδρεία τύπου iwagumi πάντα με αιχμηρές γρίζες πέτρες, έχουν συνήθως ανέμελους πράσινους τάπητες και φούντες εδώ κι εκεί από eleocharis parvula και acicularis.:)

Αλεξανδρα αυτο δεν ειναι Iwagumi αλλα mountainscape (προς το παρων τουλαχιστον) οποτε το πιο βασικο κριτηριο ειναι να μην χαθει το υψος και το βαθος του hardscape για αυτο σε τετοιου ειδους ενυδρεια βαζεις μονο κοντα φυτα και καθολου stemplantas (δεν μπορει ενα φυτο να ειναι το ιδιο ψηλο με ενα βουνο)

Χριστόφορος Μίχας
20-12-10, 22:22
Σίγουρα ξέρεις καλλίτερα και πρέπει να τελειοποιήσεις την ιδέα που εσύ έχεις οραματιστεί....Κι εγώ και η Αλεξάνδρα είχαμε στο μυαλό μας τα iwagumi. Οπωσδήποτε δεν πρέπει να γίνει σύγκριση μεγέθους φυτού και βράχου και μέσα από τη διαδικασία αυτή των ιδεών μαθαίνουμε κι εμείς. Περιμένουμε λοιπόν να δούμε με αγωνία την εξέλιξη του :):)

tsoum
23-12-10, 02:41
Δεν ξέρω αν το εχεις ήδη κάνει, αλλα θα έλεγα να μην βάλεις moss αλλα καποιο άλλο φυτό. Εμένα δεν μου αρέσει η moss για τέτοια χρήση. Φυσικά, οτι επιθυμείς εσύ!

Καμοια νέα φωτογραφία; :D

kingrim
24-12-10, 00:58
Σίγουρα ξέρεις καλλίτερα και πρέπει να τελειοποιήσεις την ιδέα που εσύ έχεις οραματιστεί....Κι εγώ και η Αλεξάνδρα είχαμε στο μυαλό μας τα iwagumi. Οπωσδήποτε δεν πρέπει να γίνει σύγκριση μεγέθους φυτού και βράχου και μέσα από τη διαδικασία αυτή των ιδεών μαθαίνουμε κι εμείς. Περιμένουμε λοιπόν να δούμε με αγωνία την εξέλιξη του :):)

ολοι μας :) :) :)

Δεν ξέρω αν το εχεις ήδη κάνει, αλλα θα έλεγα να μην βάλεις moss αλλα καποιο άλλο φυτό. Εμένα δεν μου αρέσει η moss για τέτοια χρήση. Φυσικά, οτι επιθυμείς εσύ!

Καμοια νέα φωτογραφία; :D

Δεν εχω βαλει εκτος απο λιγο flame :)

Κατι θα κανω μαλλον με βιντεο αυτες τις μερες αλλα για να το κανω πρεπει να ερθει κατι απο petcumulus που περιμενω μερες τωρα.

Raven
24-12-10, 01:49
Δεν εχω βαλει εκτος απο λιγο flame :)

Κατι θα κανω μαλλον με βιντεο αυτες τις μερες αλλα για να το κανω πρεπει να ερθει κατι απο petcumulus που περιμενω μερες τωρα.
Πανω στα βραχια οποιο ειδος moss και να βαλεις αργα η γρηγορα θα επεκταθει και θα καλυψει μερη που δεν υπολογιζες ή δεν ηθελες.
Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη και ωραιοτερη επιλογη πρασιναδας πανω στα βραχια, ειναι καποιο απο τα 2 ειδη Riccardia. Αναπτυσσεται αργα και ειναι πανεμορφη !!

Prokroustis
24-12-10, 04:02
Τώρα το δα.....


:smt120:smt120:smt120

:smt038:smt038:smt038

drbig
27-12-10, 12:46
Μπράβο Γιάννη, αίσχος! Δεν βλέπεται!!! Να το διαλύσεις αμέσως και να πάς στα Νταμάρια!!! :D:D:D

kingrim
27-12-10, 21:37
Πανω στα βραχια οποιο ειδος moss και να βαλεις αργα η γρηγορα θα επεκταθει και θα καλυψει μερη που δεν υπολογιζες ή δεν ηθελες.
Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη και ωραιοτερη επιλογη πρασιναδας πανω στα βραχια, ειναι καποιο απο τα 2 ειδη Riccardia. Αναπτυσσεται αργα και ειναι πανεμορφη !!


με μια αναζητηση που εκανα ειναι πανεμορφη ξερεις που μπορει να βρεθει?

Τώρα το δα.....


:smt120:smt120:smt120

:smt038:smt038:smt038

ευχαριστω και εσυ σε καλο δρομο εισαι :smt041:smt041:smt041


Μπράβο Γιάννη, αίσχος! Δεν βλέπεται!!! Να το διαλύσεις αμέσως και να πάς στα Νταμάρια!!! :D:D:D


μπορει να γινει και αυτο καποιο στιγμη



Παιδια αμα προλαβω θα βγαλω ενα βιντεο σημερα :D

nicpapa
27-12-10, 21:53
Γιάννη ξέρουμε τι πετρωμά είναι αυτο ?

jiraiya
27-12-10, 22:21
ξυλοπετρες ειναι νομιζω!!!

kingrim
27-12-10, 22:46
Γιάννη ξέρουμε τι πετρωμά είναι αυτο ?

ξυλοπετρες ειναι νομιζω!!!

Σωστος ο Jiraiya αλλα με σκονακι (αφου ηταν εκει οταν τις αγοραζα)

οι πετρες τωρα εχουν και λιγο αλγη πανω και ειναι πολυ πιο ομορφες κατα την γνωμη μου

Raven
27-12-10, 23:01
με μια αναζητηση που εκανα ειναι πανεμορφη ξερεις που μπορει να βρεθει?




Φερνουν τα μαγαζια, εχω δει αρκετες φορες στις ανακοινωσεις εισαγωγων Riccardia chamaedryfolia και Riccardia graffei.
Oμως ειναι πανακριβη για τοσο μικρη ποσοτητα που εχει η σιτα πανω της. Την ειχα παρει πριν 2 χρονια 14 ευρω.
Επισης αργει πολυ να αναπτυχθει.

kingrim
27-12-10, 23:21
εδω αγορασα φλαμε 17ε ενα μικρο κομματακι τελος παντων αμα βρω θα παρω

paco
27-12-10, 23:31
το ξερω κωστα αλλα τα τοπικα μαγαζια δεν εχουν ακομα φυτα και εχουν και τσουχτερες τιμες 8-10ε το γλαστρακι οποτε περιμενω να βγαλω δικα μου κλαδεμματα και μπας και βρεθει και κανενας καλος ανθρωπος να μου δωσει και μενα κατι.

Γιαννη 3 με 4 του μηνος γυρναω
οποτε ερχεσαι και κλαδευεις οτι σου χρειαζεσαι για να ντυσεις το στολιδη σου
μου αρεσε πολυ το στησιμο και οπως ειπε ο Αλεξ θα χρειαστεις φυτα αργης αναπτυξης
τη riccia θα την επιανα πανω στην πετρα με ενα ελαστικο τουλι με μεγαλουτσικες τρυπες σαν καπελο που θα κρυβοταν με την αναπτυξη της
καλη συνεχεια στο καινουργιο σου ταξιδη

kingrim
28-12-10, 00:54
Γιαννη 3 με 4 του μηνος γυρναω
οποτε ερχεσαι και κλαδευεις οτι σου χρειαζεσαι για να ντυσεις το στολιδη σου
μου αρεσε πολυ το στησιμο και οπως ειπε ο Αλεξ θα χρειαστεις φυτα αργης αναπτυξης
τη riccia θα την επιανα πανω στην πετρα με ενα ελαστικο τουλι με μεγαλουτσικες τρυπες σαν καπελο που θα κρυβοταν με την αναπτυξη της
καλη συνεχεια στο καινουργιο σου ταξιδη


Ευχαριστω +-3+-3+-3







NDtp5mKQlso




.




.
.CWCU8hJAKPA


.




.

bokostas
28-12-10, 01:02
Φανταστικό κι αυτό που μ' αρέσει περισσότερο, είναι ότι τα ψάρια είναι σε πρώτο πλάνο κι όχι κρυμμένα στα φυτά (ελπίζω ν' αρέσει και σ' αυτά).:)

kingrim
28-12-10, 01:04
Κωστα οταν πηγα να αγορασω ψαρακια πηρα απο αζορες 15 αρλεκινους + τα ψαρια που ειχα απο πριν με την λογικη οτι στο wild roots ειχα 20 και δεν εβλεπα ψαρια....

την αλλη μερα του πηγα πισω τα 10 ψαρακια :) :) :)

Χριστόφορος Μίχας
28-12-10, 11:49
+μφωνώ απολύτως. ;) Μ' αρέσει.....αυτή η κίνηση σε πρώτο πλάνο!

kingrim
28-12-10, 17:27
στο πρωτο βιντεο μετα το πρωτο λεπτο ταιζω grindal και παθαινουν σοκ τα ψαρακια :) :) :)

yaros
29-12-10, 01:22
συγχαρητηρια γιαννη.
πανεμορφο.

Πάνος
04-01-11, 00:24
πολυ καλο!!! :p

Αλέξης6
04-01-11, 01:45
Γιάννη μπράβο....

Ειλικρινά νομίζω είναι ότι καλύτερο έχω δει και μου άρεσε...

πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου....

Stathis31
05-01-11, 02:48
Απίστευτο στήσιμο!!! Τέτοια ενυδρεία βλέπω και ετοιμάζομαι να αλλάξω ξανα aquascape!! Ωραία τα ξύλα αλλά μπροστα σε τέτοιες πέτρες..... Πολλά μπράβο και ευχαριστω για τις ιδέες που μου έδωσες

giannisqq
05-01-11, 04:16
μπραβο ρε γιαννη!!!!!ισως σε καποια γωνια εαν μπει καποιο ψηλο φυτο:rolleyes::rolleyes::rolleyes:οχι οτι ετσι δεν ειναι ωραιο!!!φανταστικο ειναι...;)

maikl
05-01-11, 07:08
Πανεμορφο ειναι....:smt041

*Τα σερπα θα τα εβγαζα παντως

pavlos2003
05-01-11, 09:54
καλημέρα και καλή χρονιά, πολύ ωραία παρουσίαση, όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και καλύτερο, οι πέτρες άραγε επιρρεάζουν τις παραμέτρους του νερού? Σε τι παραμέτρους διατηρείς τα rasboras?...

kingrim
05-01-11, 10:09
πολυ καλο!!! :p

ευχαριστω πολυ

Γιάννη μπράβο....

Ειλικρινά νομίζω είναι ότι καλύτερο έχω δει και μου άρεσε...

πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου....

ευχαριστω πολυ αλλα μην υπερβαλεις υπαρχουν και πολυ καλητερα αλλα ξανα
ευχαριστω πολυ

Απίστευτο στήσιμο!!! Τέτοια ενυδρεία βλέπω και ετοιμάζομαι να αλλάξω ξανα aquascape!! Ωραία τα ξύλα αλλά μπροστα σε τέτοιες πέτρες..... Πολλά μπράβο και ευχαριστω για τις ιδέες που μου έδωσες

ευχαριστω πολυ
να αλλαξεις :) σε καθε aquascape μαθενεις 100 πραγματα


μπραβο ρε γιαννη!!!!!ισως σε καποια γωνια εαν μπει καποιο ψηλο φυτο:rolleyes::rolleyes::rolleyes:οχι οτι ετσι δεν ειναι ωραιο!!!φανταστικο ειναι...;)

ευχαριστω πολυ
με φοβιζουν τα ψηλα φυτα θα χαθει η ισσοροπια το aquascape ειναι ενα βουνο (mountainscape) οποτε τι φυτο μπορει να ειναι τοσο μεγαλο οσο και το βουνο ;)

Πανεμορφο ειναι....:smt041

*Τα σερπα θα τα εβγαζα παντως

ευχαριστω πολυ τι ειναι τα σερπα δεν καταλαβα
-------------------------
καλημέρα και καλή χρονιά, πολύ ωραία παρουσίαση, όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και καλύτερο, οι πέτρες άραγε επιρρεάζουν τις παραμέτρους του νερού? Σε τι παραμέτρους διατηρείς τα rasboras?...

ευχαριστω πολυ οχι δεν μου εχουν επιρρεασει το νερο

τωρα τα εχω σε
Ph 6,5
GH 15
Kh 12
No2 0
Nh3/Nh4 0
No3 12,5
Fe 0 me o,25 (οταν ριχνω λιπασμα μετα απο 2 ωρες ξανα 0)
Po4 0,1 τωρα ο στοχος ειναι το 0,5 οπως και στο παλιο aquascape
co2 περιπου 30ppm (συνδιασμος drop checker Και Ph controller νομιζω καπου εκει ειναι)

αλλα σε λιγο θα εχω Α/Ο οποτε Ph Gh Kh θα πεσουν

Αλέξης6
05-01-11, 12:02
Δεν υπερβάλω καθόλου Γιάννη...

Από πλευράς αρχιτεκτονικού σχεδιασμού και εκτέλεσης, hardscape καθαρά και μόνον (δηλαδή μην λαμβάνοντας καθόλου υπόψιν τα φυτά ...) αυτό και ο ''Θρόνος'' είναι ότι καλύτερο έχω δει... τουλάχιστον από Ελλάδα...

achisael
06-01-11, 00:21
Δεν υπερβάλω καθόλου Γιάννη...

Από πλευράς αρχιτεκτονικού σχεδιασμού και εκτέλεσης, hardscape καθαρά και μόνον (δηλαδή μην λαμβάνοντας καθόλου υπόψιν τα φυτά ...) αυτό και ο ''Θρόνος'' είναι ότι καλύτερο έχω δει... τουλάχιστον από Ελλάδα...


πραγματικα ειναι εκπληκτικο..!!! το χαζευω καθε μερα .. θα σε πειραζε να το βαλω wallpaper???

dimosal
06-01-11, 00:48
σαν να βλεπεις πινακα ζωγραφικης ειναι,πραγματικα πανεμορφο, bravo Γιαννη ευχαριστουμε +-3+-3+-3

kingrim
06-01-11, 09:23
Δεν υπερβάλω καθόλου Γιάννη...

Από πλευράς αρχιτεκτονικού σχεδιασμού και εκτέλεσης, hardscape καθαρά και μόνον (δηλαδή μην λαμβάνοντας καθόλου υπόψιν τα φυτά ...) αυτό και ο ''Θρόνος'' είναι ότι καλύτερο έχω δει... τουλάχιστον από Ελλάδα...

ευχαριστω:D:D:D

πραγματικα ειναι εκπληκτικο..!!! το χαζευω καθε μερα .. θα σε πειραζε να το βαλω wallpaper???

αμα το δω το ενυδρειο μου wallpaper θα εχω μια τετοια φατσα για :D για πολλα χρονια

σαν να βλεπεις πινακα ζωγραφικης ειναι,πραγματικα πανεμορφο, bravo Γιαννη ευχαριστουμε +-3+-3+-3

ευχαριστω Δημο εχεις καιρο να ερθεις απο τα μερη μου να τα πουμε και λιγακι

QS-Plan
06-01-11, 09:52
πραγματικα ειναι εκπληκτικο..!!! το χαζευω καθε μερα .. θα σε πειραζε να το βαλω wallpaper???

Είναι πραγματικά πανέμορφο... ήδη το έχω σε wallpaper... εδώ σε ηρεμεί όπως είναι (σε wallpaper) και δεν υπάρχει καμμιά κίνηση, φαντάζομαι πως θα είναι να το έχεις live στο σπίτι σου...

ΥΓ.: Βάλτου και καμμια χαντρούλα :):):)
ΥΓ.: Στο λερόυ ακόμη περιμένει ο τύπος στο ταμείο να του δείξεις την φωτο που του υποσχέθηκες για το πως έγινε... πήγα να πάρω τα πετραδάκια μου και έμεινα κανα μισάωρο περιγράφοντας το πως έγινε το κόσμημα σου :):):)

Esprit
06-01-11, 09:56
Αν και είμαι πολύ αρχάριος και νέος σε αυτόν τον χώρο για να κρίνω αλλά όμως κινούμαι στο χώρο του μηχανικού-αρχιτέκτονα οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω αισθητική, αυτό που συλλαμβάνει το μάτι μου βλέποντας-χαζεύοντας αυτό το ενυδρείο είναι πραγματικά κάτι μαγικό! Απλά καταπληκτικό...

kingrim
06-01-11, 13:14
Είναι πραγματικά πανέμορφο... ήδη το έχω σε wallpaper... εδώ σε ηρεμεί όπως είναι (σε wallpaper) και δεν υπάρχει καμμιά κίνηση, φαντάζομαι πως θα είναι να το έχεις live στο σπίτι σου...

ΥΓ.: Βάλτου και καμμια χαντρούλα :):):)
ΥΓ.: Στο λερόυ ακόμη περιμένει ο τύπος στο ταμείο να του δείξεις την φωτο που του υποσχέθηκες για το πως έγινε... πήγα να πάρω τα πετραδάκια μου και έμεινα κανα μισάωρο περιγράφοντας το πως έγινε το κόσμημα σου :):):)

Εισαι τρελος wallpaper το ενυδρειο μου :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Λες να του βαλω μια χαντρα δεν ειναι κακη ιδεα :smt120
Ο τυπος στο leroy εγινε μελος και του εστειλα αυτο το λινκ αλλα υπηρχε και ενας ακομα ισως λες τον αλλο εσυ.

Αν και είμαι πολύ αρχάριος και νέος σε αυτόν τον χώρο για να κρίνω αλλά όμως κινούμαι στο χώρο του μηχανικού-αρχιτέκτονα οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω αισθητική, αυτό που συλλαμβάνει το μάτι μου βλέποντας-χαζεύοντας αυτό το ενυδρείο είναι πραγματικά κάτι μαγικό! Απλά καταπληκτικό...

Ευχαριστω

και καπου εδω πρεπει να πω οτι ολες οι πετρες (μονο οι πετρε) επιασαν αλγη πρασινη (ηταν κατι που παρακαλουσα να γινει) και εχει γινει πολυ πιο ομορφο.

Το μονο κακο ειναι οτι εχει κανει εμφανιση ξανα η ΒΒΑ αλλα αυτην την φορα ειμαι ετοιμος την αναγνωρισα στο πρωτο σταδιο (αν δεν πω σε καποιον που ειναι δεν μπορει να την δει) και αρχισαν οι διπλες δωσεις excel εκανα ενα βημα πισω στα λιπασματα και ενα βημα πισω στον φωτισμο(δεν ειχα φτασει στο 100%). Εβαλα και νερο απο Α/Ο και τωρα εχω GH 9 KH 7 οποτε λεω οτι ολα θα πανε καλα.....

QS-Plan
06-01-11, 13:25
Εισαι τρελος wallpaper το ενυδρειο μου :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Λες να του βαλω μια χαντρα δεν ειναι κακη ιδεα :smt120
Ο τυπος στο leroy εγινε μελος και του εστειλα αυτο το λινκ αλλα υπηρχε και ενας ακομα ισως λες τον αλλο εσυ.


Και οι δυό τους ήταν εκεί, το μέλος μου κράταγε παρέα όσο φόρτωνα τις πετρούλες μου... ο άλλος σε περιμένει εκεί να του το δείξεις... είναι ικανοί να σε βάλουν να κάνεις και το ακουασκέιπ στον περιβάλλοντα χώρου του λερόυ...:D:D:D

Ευχαριστω
μιλώντας για το τομάρι μου... εγώ σε ευχαριστώ

kotsokk
06-01-11, 14:03
Τέλειο!!!

maikl
06-01-11, 19:10
ευχαριστω πολυ τι ειναι τα σερπα δεν καταλαβα------------------------


Αυτα
http://www.google.gr/images?q=serpae+tetra&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=el&tab=wi&biw=1366&bih=544 ;)

kingrim
06-01-11, 19:13
ααααα εγω τα ξερω για phantom tetra

dimosal
06-01-11, 22:25
ευχαριστω Δημο εχεις καιρο να ερθεις απο τα μερη μου να τα πουμε και λιγακι


31 Ιανουαριου επιστρεφω... τωρα ειμαι σε φαση :smt111 διακοπων :grin:
την γρια και τα ματια σας :smt020:smt082:smt082

nicpapa
06-01-11, 22:44
Ωχ bba .... απο τώρα????:confused:Εγώ δεν κατάφερα να την ξεφορτοθώ... που και που μου πετάει ... κοβω τα φυλλαράκια που έχουν προσβληθεί και πάλι... αλλα δεν έχω μπουκάλα co2 ,μονο diy τι να κάνουμε...Την πράσινη μην την πειράξεις θα δείχνει πολυ ωραία πανω στις πέτρες...

kingrim
06-01-11, 23:31
31 Ιανουαριου επιστρεφω... τωρα ειμαι σε φαση :smt111 διακοπων :grin:
την γρια και τα ματια σας :smt020:smt082:smt082

και εγω διακοπες ειμαι :)

σσσσσσσσσσ μην σε ακουσει κανενας..... ασε που οταν περναω απο διπλα της κανω οτι δεν την βλεπω :smt082:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082.

Ωχ bba .... απο τώρα????:confused:Εγώ δεν κατάφερα να την ξεφορτοθώ... που και που μου πετάει ... κοβω τα φυλλαράκια που έχουν προσβληθεί και πάλι... αλλα δεν έχω μπουκάλα co2 ,μονο diy τι να κάνουμε...Την πράσινη μην την πειράξεις θα δείχνει πολυ ωραία πανω στις πέτρες...

τι να σου πω λεει με αυτην την αλγη εχω μια σχεση αγαπης και μισους ολοι γραφουν οτι ειναι λογο χαμηλου co2 εγω εχω τοσο co2 που αμα βαλω λιγο ακομα θα βγουν τα ψαρια απο το ενυδρειο και θα με κανουν μαυρο στο ξυλο......

QS-Plan
06-01-11, 23:33
εγω εχω τοσο co2 που αμα βαλω λιγο ακομα θα βγουν τα ψαρια απο το ενυδρειο και θα με κανουν μαυρο στο ξυλο......

μωρέ μαύρο στο ξύλο ας σε κάνουν... με τις πέτρες μην σε πάρουν στο κυνήγι και μου χαλάσουν το wallpaper μου :smt038:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038

nicpapa
06-01-11, 23:52
kingrim κάπυ διάβασα οτι οφείλεται και στα θρετπικα... Σε εμένα δεν μεγαλωνει πολύ ,, όποτε εμφανιστεί κόβω τα φύλλα.. δεν νομίζω να είιναι απο το co2 μιας και εγώ έχω 3 Χ 2 λτ diy co2 kai seachem excel ...

kingrim
07-01-11, 00:22
αν μπορεις να βρεις που το διαβασες :)
απο co2 εχω 2κιλη μπουκαλα με ηλεκτρομαγνητικη και ph controller οποτε ουτε εγω νομιζω να ειναι απο co2 αφου το κοιταω με τον πινακα PH-KH-Co2 και με drop checker και στα δυο ειμαι πανω απο τα ορια

nicpapa
07-01-11, 00:51
sory οργανικά και όχι θρεοτικά...

http://www.neonplants.gr/?p=48
http://istellas.gr/aquarium/print_plants_algae.html
στα site το είχα δει δεν τα θυμάμαι.. δες αυτά ..

kingrim
07-01-11, 07:30
sory οργανικά και όχι θρεοτικά...

http://www.neonplants.gr/?p=48
http://istellas.gr/aquarium/print_plants_algae.html
στα site το είχα δει δεν τα θυμάμαι.. δες αυτά ..


μολις βρω χρονο θα ειναι τα πρωτα που θα διαβασω thx

kingrim
09-01-11, 23:46
μολις βρω χρονο θα ειναι τα πρωτα που θα διαβασω thx



Σημερα με τον jiraiya καθομασταν στο τραπεζι της κουζινας και βλεπαμε το ενυδρειο και λεγαμε ποσο ΄΄χανει'' γιατι στην φωτογραφια κανω ζοομ ακριβως απο μπροστα στην μεση του ενυδρειου ενω ολη η ομορφια ειναι να το βλεπεις απο γωνια

http://img148.imageshack.us/img148/60/new2fi.jpg (http://img148.imageshack.us/i/new2fi.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

απλα ειναι ασχημη η ενωση με την σιλικονη αλλα οταν το βλεπεις ζωντανα ουτε που την βλεπεις.
εδω μπορει καποιος να δει και την πρασινη αλγη που σας λεω

QS-Plan
09-01-11, 23:48
εσύ το έχεις βάλει σκοπό να με κάνεις να αλλάζω συνέχεια το wallpaper μου....

yaros
10-01-11, 01:35
μπραβο ρε γιανναρα.
καθομαι και το χαζευω ωρα το δημιουργημα σου.
μπραβο.

daqua
10-01-11, 10:23
Πολύ όμορφο έγινε συγχαρητήρια!

olga
10-01-11, 12:57
Γιαννη γινεται καταπληκτικο..η αλγη που επιασαν οι πετρες ειναι πραγματικα ο,τι πρεπει!!:smt041

drbig
10-01-11, 13:42
Γιάννη, εγώ δεν θα σου πω μπραβο κτλ κτλ, ΑΥΤΑ ΕΝΟΟΥΝΤΑΙ!!!! :D

Εγώ θα σου πώ οτι κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις σου, δηλαδή PH 6.5 με αυτές τις σκληρότητες δεν συνάδουν!

Μήπως έκανες τις μετρήσεις μετά απο αλλαγή με Α/Ο κατευθείαν?
Μου φαίνεται πολύ περιεργο γι αυτο! :D
ΑΝ όλα είναι καλά παρ αυτά, και οι μετρήσεις σου ισχύουν, θα μιλάμε για όξινο σκληρο νερό, μια νέα κατηγορία!!!! :D:D:D

kingrim
10-01-11, 13:47
ειναι μετα απο αλλαγη νερου με A/O ο Delta αν δεν κανω λαθος μου ειπε οτι αργει το PH να παρει τις νεες τιμες του.

Τωρα τι να σου πω χθες εκανα ξανα αλλαγη νερου και εχω Gh10 KH6 PH6,65(το κραταω εκει με co2 αλλιως θα επερνε δρομο προς τα πανω)


αν λες για τις παλιες μετρησεις
GH15 Kh12 PH 6,5 ηταν εκει με τρελο Co2 και μετουσα το ΡΗ με τεστ και με κοντρολλερ

drbig
10-01-11, 14:02
ΑΑΑ έτσι εξηγέιται.. Θα σου έλεγα αμέσως μετά, οτι στο ενυδρείο σου υπάρχει buffer, οποτε οι μετρήσεις σου θα πάιζουν πάνω κάτω αρκετό καιρό μέχρι να φύγει ο buffer. :D

Γιαννης Μ5
10-01-11, 15:06
Πολυ καλο Γιαννη.Πολλα μπραβο.

tsoum
10-01-11, 23:50
Επιασαν άλγη η πέτρες; Δεν ξέρω αν ταϊριάζει στο ενυδρείο σου, αλλα απο τις φωτογραφίες σιγουρα δεν μπορεί να το κρίνει κάποιος αυτό. Ισως να θες κανεναν οτόκυκλο. (λεω οτόκυκλο γιατι ανκιστρους, δεν ταιρίζει εκεί μέσα (πάλι άποψή μου! :D))

kingrim
10-01-11, 23:53
thx Γιαννη

Φιλε Τσουμμμμμμ η πρασινη αλγη ειναι οτι καλητερο η ΒΒΑ που εχω λιγο ειναι μπελας η green spot με αφησε οταν αρχησα τα λιπασματα (φωσφορικα)
Οτο εχω 5 ατομα

nicpapa
11-01-11, 00:08
Γιάννη την πράσινη άλγη πάνω στους βράχους μην διανοηθείς να την πειράξεις... με την bba κατάφερες τπτ?

tsoum
11-01-11, 00:17
Α οτο είναι; Νόμιζα ήταν SAE.

kingrim
11-01-11, 07:28
Γιάννη την πράσινη άλγη πάνω στους βράχους μην διανοηθείς να την πειράξεις... με την bba κατάφερες τπτ?


αυτη η αλγη θα φυγει οταν οριμασει το ενυδρειο :(
με την ΒΒΑ ειμαι πολυ καλα και μαλλον το παρακανω γιατι πρεπει να ψαξεις για να την βρεις....
τωρα κανω μια δοκιμη excel 5φορες παραπανω δωση για 10 μερες

kingrim
17-01-11, 20:43
Να μια φωτο που τραβηξα μολις πριν απο 5λεπτα και θελω να την μοιραστω μαζι σας



.



http://img121.imageshack.us/img121/48/forumsize.jpg



.

bokostas
17-01-11, 21:42
Ουάου, υπέροχη, τυχερές γαρίδες.:p

jiraiya
17-01-11, 22:38
:smt041:smt041:smt041 πολυ ωραια φωτο!!

paco
17-01-11, 23:24
τωρα κανω μια δοκιμη excel 5φορες παραπανω δωση για 10 μερες

πολυ ομορφη η riccia Γιαννη
προσεξε τις δοσεις excel για τις red cherry
μολις οριμασει θα γινει τελειο

kingrim
17-01-11, 23:31
το εκανα για 7μερες οι ρεντ cherry δεν καταλαβαν τπτ αλλα η marsilea kai η riccia κιτρινισαν λιγο και το σταματησα....

Τωρα η ΒΒΑ εχει παρει λιγο τα πανω της γιατι εκανα αυτο που λεγαμε στην συναντηση εβαλα 160w 10ωρες την μερα και τα αλλα 80w ( 0 ωρες προς το παρων) και ισως απο τον φωτισμο πηρε φορα η αγαπημενη μου αλγη.....

σημερα με την αλλαγη νερου εβαλα και 60μλ οξυζενε (για αυτο εχω και ΤΟΣΟ Pearling)

tsoum
06-02-11, 23:05
Κανενα update; :D

nicpapa
07-02-11, 01:47
Όντως Γιάννη καιρό έχεις να βάλεις ... τι δημιουργείς πάλι?:confused:

kingrim
07-02-11, 11:32
εχει βγει η riccia η ΒΒΑ εχει παρει την κατω βολτα (να ειναι καλα 5 μικροσκοπικα sae) τα λιπασματα ειναι στο 0 τωρα και κανω μια προσπαθεια να κανω κατι εκει που ηταν η riccia ο χρονος θα μας πει αν θα ειναι καλο ή οχι βασικα προσπαθω να ετοιμασω το ενυδρειο για τους διεθνης διαγωνισμους ελπιζω να τα παω καλητερα απο περιση :)

jiraiya
07-03-11, 01:05
γιαννη πρεπει να κανεις κανενα update!!!!

dimis_george
07-03-11, 14:33
εγω βρε παιδια γιατι δεν μπορω να δω τις φωτο???κ βλεπω μονο το βατραχακι του imagesack??

jiraiya
07-03-11, 15:05
για ποιο βατραχακι μιλας?

dimis_george
07-03-11, 15:08
χαχαχα,για το λογοτυπο λεω του imageshack!πρεπει να ειμαι συνδεμενος στο imageshack για να μπορω να βλεπω τις φωτο εε??γιατι συνδεθηκα πριν λιγο κ τωρα τις βλεπω κανονικα στο φορουμ!

jiraiya
07-03-11, 15:10
ok καταλαβα!!(αντε γιαννη περιμενουμε φωτο)

kingrim
07-03-11, 18:46
Το ενυδρειο ειναι στο μαυρο του το χαλι δεν ειναι για φωτο :)

nicpapa
07-03-11, 23:26
Ωχ η μαυρη άλγη ?

jiraiya
07-03-11, 23:29
μπα οχι κατι αλλο εννοει!!!

dizio
08-03-11, 03:08
ξες τωρα, ακουρευτο αξυριστο, βρωμικο...

kingrim
21-03-11, 00:10
Η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο αγωνια για τα σχολια σας καθως η τελευταια φωτο ηταν πανω απο δυο μηνες πριν και απο τοτε εχουν γινει πολλες αλλαγες.....

Μια ΠΟΛΥ μεγαλη αλλαγη ειναι οτι η riccia αν και ειναι ενα φυτο που μου εχει κλεψει την καρδια :smt060 μακρια απο το ενυδρειο μου....... πλεον μου αρεσει να την βλεπω σε αλλους.... τρομερα δυσκολο φυτο στο κλαδεμα (εκτος αν κοβεις εξω απο το ενυδρειο) φοβερα γρηγορο στην αναπτηξη αλλα εχει το κακο οτι ''σπαει'' απο μονο του λογο του πολυ εντονου Pearling και της ανωσης (αφου ειναι στην φυση φυτο επιφανειας και δεν κανει ΠΟΤΕ ριζες) και παει και σκαλωνει στα αλλα φυτα οπου και τα χαλαει αφου τα πνιγει....

Μια αλλη αλλαγη ειναι η διαταξη των πετρων.....

Μια αλλη αλλαγη ειναι η μαχη με την riccia και την ΒΒΑ η πρωτη μου χαλασε την eleocharis parvula στο κεντρο του ενυδρειου η οποια μαχετε τωρα να ξανα μεγαλωσει η ΒΒΑ μου εκανε την ζωη κολαση με ζουμια (excel οξυζενε λιπανσης κλπ κλπ κλπ ) αν και η λυση τελικα ηταν απλη 5Xsae απο αζορες και η αποδοχη οτι παντα θα εχω λιγο ΒΒΑ

Μια ακομα αλλαγη ειναι στην λιπανση οπου εχει πλεον 15μερες που τρεχει το ενυδρειο με ΕΙ (σκονες) και εχω να πω οτι οσο δυσκολο και αν το βλεπεις οταν εισαι απο εξω οταν τελικα μπεις σε αυτο το κομματι ολα ειναι ΑΠΛΑ....

Τελος με τα λογια αντε να βαλω μια γενικη photo και σιγα σιγα να βγαλω μερικες ακομα


Τα σχολια σας ειναι οχι απλα δεκτα αλλα και απαραιτητα αφου θελω να παω σε διαγωνισμο και πρεπει να γινει οσο πιο καλο μπορει ;)


http://img62.imageshack.us/img62/2364/photo2forum.jpg

Πάνος
21-03-11, 00:26
καταρχην το ενυδρειο σου μου αρεσει πολυ!
αφου ομως θελεις να το βελτιωσεις για διαγωνισμο θα σου πω τι νομιζω πως θα το εκανε ακομη καλυτερο.
1)φαινεται δισδιαστατο. δεν εχει βαθος. εχεις βαλει πολυ ωραια τις ορθιες πετρες αλλα στις 2 μονο διαστασεις. πρεπει να προσθεσεις καποιες (μικροτερες φανταζομαι) σε διαφορετικο πλατος για να δημιουργησεις και 3η διασταση. οι οριζοντιες ειναι μονο μπροστα και οι ορθιες μονο πισω. ετσι μου δινει την εικονα ενος "κουτιου". πρεπει να σπασεις αυτο το ορθογωνιο σχημα που παει να γινει.
2) το μονοπατακι ειναι πολυ ευθυ και προσδιδει συμμετρια....θα προτεινα να του δωσεις καποια αλλη μορφη με καμπυλη-ες.
3)φαινεται σαν να εχεις ενα μονο ειδος φυτου. εχεις και αλλα..αλλα ειναι πολυ δειλη η παρουσια τους.
4) στα πλαινα η εικονα "κοβεται αποτομα".ειδικα στη δεξια πλευρα. αν ειχες τεχνικη αναποδο V αυτο δε θα μου φαινοταν...αλλα εχεις τεχνικη V (συμφωνα με την τοποθετηση των πετρων) και τα πλαινα σου θα πρεπει να ειναι πιο "μεστα". επισης συμφωνα με την τεχνικη αυτη θα προτιμουσα στο κεντρο να σχηματιζεται μυτη οπως στο V και οχι [__]. τετραγωνιζεται και αυτο μειωνει τη φυσικοτητα.
πιο εμπειρα ματια θα σου δωσουν ακομη καλυτερες γνωμες....

tsoum
21-03-11, 00:28
Απο εναν που δεν ασχολειται με τα επίπεδα και αλλα τετοια "επιστημονικα", νομιζω οτι θα ήθελε κατι πίσω/αναμεσα απο τις πετρες. Φαινεται λίγο άδειο προς τα πίσω. Ισως καποιο κοκκινο φυτο!

Καλή συνέχεια! :)

kingrim
21-03-11, 00:40
thx tsoum

πισω αναμεσα απο τις πετρες υπαρχει eleocharis ή οποια περνει σιγα σιγα μπρος μετα απο μεγαλο αγωνα οπως ειπα στον προηγουμενο ποστ και θα γεμισει το κενο.

Pano

1) εχεις δικιο και ειναι ο λογος που θελω να αλλαξω ενυδρειο (μικρο βαθος ενυδρειου)
2) ειναι στα σχεδια να αλλαξει ή να φυγει οταν παρει μπρος απο πισω η eleocharis
3)
α) εχει μπει πριν μερικες μερες pogostemon που μου εστειλαν απο επαρχια με δικα τους εξοδα γιατι ειδαν οτι ειχα αγγελια για αναζητηση πογκοστεμον παρα πολυ καιρο και μου εβγαλαν δικα τους φυτα (αυτο μου το ειπαν μετα)
β) στην εκθεση πηρα λιγο blyxa :) οσο παει μεγαλωνει
γ) eleocharis
δ) δεν θελω πολλα φυτα πλεον
4) το εχω κανει ετσι γιατι οι πετρες μεσα ειναι περιπου 50κιλα χωρις φενιζολ και φοβαμε μην σπασει κανενα απο τα πλαινα τζαμια στην τελικη φωτο θα ζουμαρω πισω και δεν θα φανει το κενο (ετσι το εχω φανταστει μεχρι τωρα)

Τηχ panos

nicpapa
21-03-11, 00:41
Να πω και εγώ την γνώμη μου καταρχήν αυτά που είπε ο panos έχουν μια λογική , η αριστερά μεριά του ενυδρείου μου αρέσει όπως είναι . θα μπορούσε να μπει άλλη μια πετρά στην μέση γιατί έχει πολύ μεγάλο άνοιγμα , και στην δεξιά μεριά θα μπορούσες ανάμεσα στο κενό μπροστά από τις όρθιες πέτρες με την οριζόντια να βάλεις κάποιο φυτό γιατί φαίνεται κάπως άδειο..

kingrim
21-03-11, 00:55
η ελεοχαρις θα κανει την διαφορα (ετσι θελω να πιστευω αλλιως θα δω τι θα κανω) εκει ακριβως που λες εχω βαλει ενα πογκοστεμον σε ενα λεπτο θα δεις και κοντινες φωτο
-------------------------
http://img715.imageshack.us/img715/2316/img2732gc.jpg




.
http://img820.imageshack.us/img820/9816/img2730o.jpg




.
http://img8.imageshack.us/img8/3317/img2728gm.jpg





.
http://img651.imageshack.us/img651/6915/img2726g.jpg




.
http://img856.imageshack.us/img856/3268/img2724f.jpg




.
http://img854.imageshack.us/img854/9721/img2722.jpg




.
http://img853.imageshack.us/img853/831/img2721v.jpg





.
http://img9.imageshack.us/img9/5760/img2720tu.jpg




.http://img151.imageshack.us/img151/8673/img2719cl.jpg




.
http://img687.imageshack.us/img687/755/img2718b.jpg




.
http://img862.imageshack.us/img862/2967/img2717.jpg





.
http://img199.imageshack.us/img199/3848/img2713el.jpg




.
http://img546.imageshack.us/img546/2695/img2711.jpg





.
http://img859.imageshack.us/img859/5373/img2706j.jpg



.
http://img402.imageshack.us/img402/2512/img2708m.jpg




.
http://img535.imageshack.us/img535/2528/img2710y.jpg

andreas213
21-03-11, 09:28
γιαννη πολυ ωραιο ειναι απλως θελει κατι για να δεσει η δεξια μερια με το hardscape.με τον καιρο θα ισορροπησει και θα εισαι κομπλε μην σε αγχωνει.τα εχουν αυτα τα φυτεμενα.τουλαχιστον τα πογκοστεμον αν και λιγα πηγαν σε καλο σπιτι και συντομα θα πολλαπλασιαστουν;)

lion
21-03-11, 09:46
Πρέπει να κάνεις κάτι και να δώσεις βάθος... Στις πρώτες φωτογραφίες που έχεις δώσει δεν συνέβαινε αυτό. Αλλά τώρα, λίγο κάποιες αλλαγές που έκανες στις πέτρες, και περισσότερο η άλγη που κάλυψε τις πέτρες και η ανάπτυξη του γρασιδιού συμβάλουν στο να χαθεί η αίσθηση του βάθους.

kingrim
21-03-11, 10:05
γιαννη πολυ ωραιο ειναι απλως θελει κατι για να δεσει η δεξια μερια με το hardscape.με τον καιρο θα ισορροπησει και θα εισαι κομπλε μην σε αγχωνει.τα εχουν αυτα τα φυτεμενα.τουλαχιστον τα πογκοστεμον αν και λιγα πηγαν σε καλο σπιτι και συντομα θα πολλαπλασιαστουν;)

Ευχαριστω Μακαρι να γινουν πολλα γιατι δεν εχει κανενας στην Θεσ/νικη :rolleyes:

Πρέπει να κάνεις κάτι και να δώσεις βάθος... Στις πρώτες φωτογραφίες που έχεις δώσει δεν συνέβαινε αυτό. Αλλά τώρα, λίγο κάποιες αλλαγές που έκανες στις πέτρες, και περισσότερο η άλγη που κάλυψε τις πέτρες και η ανάπτυξη του γρασιδιού συμβάλουν στο να χαθεί η αίσθηση του βάθους.
Λιον (το Σαββατο πρεπει να σε ειδα στο LIDL σωστα???) για το θεμα των φωτο εχεις δικιο μαλλον ειναι η αλγη γιατι η δεξια πλευρα δεν εχει αλλαξει καθολου απο την πρωτη μερα αλλα οι μικρες πετρες δεν μπορουν να φανουν (στο ματι δεν ειναι ετσι) οποτε εδω σου εχω και μια ερωτηση μπας και εχει να κανει με το θεμα των ρυθμισεων της φωτογραφικης μπας και ειχα κανει καλητερη φωτογραφηση :confused:

lion
21-03-11, 10:19
Ευχαριστω Μακαρι να γινουν πολλα γιατι δεν εχει κανενας στην Θεσ/νικη :rolleyes:


Λιον (το Σαββατο πρεπει να σε ειδα στο LIDL σωστα???) για το θεμα των φωτο εχεις δικιο μαλλον ειναι η αλγη γιατι η δεξια πλευρα δεν εχει αλλαξει καθολου απο την πρωτη μερα αλλα οι μικρες πετρες δεν μπορουν να φανουν (στο ματι δεν ειναι ετσι) οποτε εδω σου εχω και μια ερωτηση μπας και εχει να κανει με το θεμα των ρυθμισεων της φωτογραφικης μπας και ειχα κανει καλητερη φωτογραφηση :confused:

στο Lidl ναι, δεν σε είδα ....

Πιθανόν να φταίει η φωτογραφία, ίσως η γωνία λήψης. Βάλε τις φωτογραφίες δίπλα - δίπλα να δεις την διαφορά

kingrim
21-03-11, 10:30
η γωνια ηταν διαφορετικη στανταρ την παλια την εβγαλα απο την κουζινα ενω την νεα ακριβως μπροστα απο το ενυδρειο βαλε και την αλγη που εχει δωσει ενα ιδιο χρωμα παντου .... θα δω μαλλον πρεπει να τα βαλω και με αυτην την αλγη...

ήμουν σε ένα αυτοκίνητο φίλου και έφευγα όταν εσύ με την σύζυγο έβγαινες από το Λίντl...

kostasz87
28-03-11, 13:57
Θα συμφωνήσω και εγώ με το δισδιάστατο του θέματος και θα σου πρότεινα να βάλεις και άλλες μικρότερες όρθιες πέτρες μπροστά από τις μεγάλες και να αλλάξεις την κατεύθυνση στο δρομάκι ανάμεσα στα "βουνά".Ή ακόμα να τις βάλεις από τη μία πλευρά και να μειώνεται το ύψος του βουνού σιγά σιγά.
Βέβαια δεν είσαι κανένα μαγαζί για να κάνω παραγγελίες αλλά θέλω να σε βοηθήσω όσο μπορώ με τις λίγες μου γνώσεις.:D:D:D

tsoum
28-03-11, 14:00
H hydrocotyle είναι leucocephala ή sibthorpioides;

kingrim
28-03-11, 20:44
εγω για μαριτιμα το ξερω :ρ

Κωστα τις πετρες τις εχω βαλει ετσι ωστε να ειναι ολες ''φαγωμενες'' απο την μια πλευρα σαν να τις εχει ''φαει'' ο ανεμος οποτε δεν θελω να τις αλλαξω θα ψαξω καποιον αλλο τροπο οσο οριμαζει και το ενυδρειο απο κοντα δεν ειναι ετσι οποτε πρεπει να πειραματιστω και με τις φωτο

kostasz87
29-03-11, 11:09
Σίγουρα από κοντά θα είναι πιο όμορφο και πιο 3D.:rolleyes:
Αυτό με τον άνεμο δεν το είχα προσέξει, είδα τη φωτογραφία ξανά και η αλήθεια είναι οτι έχεις δίκιο....

harris samos
29-03-11, 11:49
πολυ καλο μπραβο :smt041:smt041:smt041:smt041

kingrim
14-04-11, 21:47
http://img855.imageshack.us/img855/8641/forummz.jpg (http://img855.imageshack.us/i/forummz.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

nikosn
14-04-11, 21:50
τι να πεις τωρα!!θα σταματησεις να βαζεις φωτο????φτανει το ειδαμε!! ειναι καλο!!:D:D:D

giannisqq
14-04-11, 21:50
ζωγραφια!!!!!!!!!!παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα...

xLoMoc
14-04-11, 21:52
νταξει δεν υπαρχει το ενυδρειο...

kingrim
14-04-11, 22:13
ευχαριστω να αλλη μια και λεω να βαλω και βιντεο :) :) :)

http://img585.imageshack.us/img585/1660/img2931d.jpg (http://img585.imageshack.us/i/img2931d.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

xLoMoc
14-04-11, 22:14
βαλε βαλε ειμαι σιγουρος πως θελουν παρα πολλοι να δουνε

tepe
18-04-11, 08:58
δεν υπαρχουν λογια

krispie
18-04-11, 12:03
φοβερά τα tetra σου... Απίστευτο χρώμα.... Βασικά και το ενυδρείο πολύ καλό!! Από τα καλύτερα του forum κατά τη γνώμη μου...
Ήθελα να σε ευχαριστήσω και για τη marsilea που έστειλες και μοιραστήκαμε με τον klipitiklopos...

kingrim
18-04-11, 12:17
ευχαριστω παιδια :)

Εχω κανει ΜΕΓΑΛΕΣ Αλλαγες χθες το βραδυ λογικα σε καμια 7-8 μερες θα αρχισουν να δειχνουν :)

για τα κλαδεματα μην ευχαριστεις και εμενα μου τα χαρισαν (ο raven).

krispie
18-04-11, 13:06
Να σε ρωτήσω, η marsilea σου με τι ρυθμούς μεγαλώνει; Ξέρω ότι αργεί γενικά...

kingrim
18-04-11, 16:58
η μαρσιλεα μου παει με τρελους ρυθμους σε ενυδρειο με διαστασεις πατου 100 Χ 40 δινω περιπου σε 2-3 ατομα την εβδομαδα κλαδεματα αφου εχει μεγαλωσει τοσο πολυ που μεγαλωνει μαρσιλεα πανω στην μαρσιλεα και απο πανω ξανα μαρσιλεα :ρ

bokostas
18-04-11, 22:08
Γιάννη έχει γίνει αριστούργημα, σταμάτα βρε τις αλλαγές, δε γίνεται καλύτερο. Και τα τετράκια σκέτη φωτιά, δεν έχω δει ωραιότερα.!!!:p

kingrim
18-04-11, 22:45
αυτα ειναι τα χρωμματα τους δεν τα εχω πειραξει καθολου :) :) :)

οσο για τις αλλαγες αν αυτο που θελω να κανω βγει οπως νομιζω το ενυδρειο θα παει κανα δυο lvl πανω αν δενβγει δεν ξερω τι θα κανω :(

yaros
18-04-11, 22:52
φωτο γιαννη
δεν χορταινετε.

Raven
19-04-11, 01:31
Γιαννη, απο μενα θα ακουσεις μονο αληθειες γιατι ξερω οτι θα καταλαβεις πως οτι πω θα το πω με καλη διαθεση.
Το ενυδρειο ειναι πολυ ωραιο μεν και εχεις κανει αλματα στο aquascaping μεσα σε λιγους μηνες, ειναι ομως μονοτονο !
Ηθελες ή περισσοτερα φυτα ή περισσοτερες πετρες. Εγω στην φαση που εισαι θα πηγαινα για περισσοτερη φυτομαζα. Εχεις μεγαλα κενα αναμεσα στα βραχια και πρεπει να δωσεις σχηματα και επιπεδα για να "δεσεις" ολο αυτο που εχεις δημιουργησει.
Στον IAPLC εκτιμαται πολυ το ατιμελητα-επιμελημενο φυσικο στυλ. Δες τα ενυδρεια που εστηνε ο Αμανο παλιοτερα και θα καταλαβεις. Ασε την moss να μπλεξει με την marsilea, ισως και να σου αρεσει τελικα..δινει σκουρες ανταυγειες και σπαει η μονοτονια του ανοιχτου-πρασινου.
Σου στελνω καποια φυτα...μερικα απο αυτα θα ταιριαξουν γαντι εκει μεσα.

Αν ειναι να κανεις καποιες αλλαγες καντες τωρα. 20 μερες πριν τον διαγωνισμο ομως, μην αγγιξεις τιποτα. Μονο μικρα κλαδεματα και προσοχη στην λεπτομερεια.
Καλη συνεχεια ...see you in Tokyo :D

akoulis
19-04-11, 04:46
οτι πιο απαισιο εχω δει:rolleyes:σκετο ξερασμα. μονο για σιμετοχη σε διαγωνισμο κανει.

kingrim
19-04-11, 07:11
φωτο γιαννη
δεν χορταινετε.

thx!!!!!!!!!!

Γιαννη, απο μενα θα ακουσεις μονο αληθειες γιατι ξερω οτι θα καταλαβεις πως οτι πω θα το πω με καλη διαθεση.
Το ενυδρειο ειναι πολυ ωραιο μεν και εχεις κανει αλματα στο aquascaping μεσα σε λιγους μηνες, ειναι ομως μονοτονο !
Ηθελες ή περισσοτερα φυτα ή περισσοτερες πετρες. Εγω στην φαση που εισαι θα πηγαινα για περισσοτερη φυτομαζα. Εχεις μεγαλα κενα αναμεσα στα βραχια και πρεπει να δωσεις σχηματα και επιπεδα για να "δεσεις" ολο αυτο που εχεις δημιουργησει.
Στον IAPLC εκτιμαται πολυ το ατιμελητα-επιμελημενο φυσικο στυλ. Δες τα ενυδρεια που εστηνε ο Αμανο παλιοτερα και θα καταλαβεις. Ασε την moss να μπλεξει με την marsilea, ισως και να σου αρεσει τελικα..δινει σκουρες ανταυγειες και σπαει η μονοτονια του ανοιχτου-πρασινου.
Σου στελνω καποια φυτα...μερικα απο αυτα θα ταιριαξουν γαντι εκει μεσα.

Αν ειναι να κανεις καποιες αλλαγες καντες τωρα. 20 μερες πριν τον διαγωνισμο ομως, μην αγγιξεις τιποτα. Μονο μικρα κλαδεματα και προσοχη στην λεπτομερεια.
Καλη συνεχεια ...see you in Tokyo :D


Thx για τα φυτα (για αλλη μια φορα) +φωνω σε ολα οσα λες και για αυτο κανω τις αλλαγες :) εχουμε αλλες 40μερες και οχι 20 :Ρ την μος που στελνεις λεω να την βαλω με διχτακι στα κενα απο τις πετρες για να γεμισει το κενο θα σου στειλω με πμ και φωτο με το πως ειναι τωρα για να μου πεις την γνωμη σου. Οσο για τα αλματα που λες εχω καλο δασκαλο :rolleyes:

οτι πιο απαισιο εχω δει:rolleyes:σκετο ξερασμα. μονο για σιμετοχη σε διαγωνισμο κανει.

ετσι οπως τα λες ειναι σκετο ξερασμα:grin:

kingrim
23-04-11, 17:25
η συνεχεια εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=582832#post582832