PDA

Επιστροφή στο Forum : idiot's guide για χρήση ενεργού άνθρακα


pavloukos
08-02-03, 19:54
Ανοίγω εδώ νέο topic για την χρήση ενεργού άνθρακα μετά από φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ;
1. τι χρειάζεται να προμηθευτώ (μάρκα, ποσότητα);
2. πώς πρέπει να τον χρησιμοποιήσω και που συνήθως τοποθετείται;
3. πόσο πρέπει να μείνει εντός νερού;

Ευχαριστώ.

chris
09-02-03, 01:24
Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο ο άνθρακας μπαίνει σε ενδιάμεσο διάζωμα πάνω απο το σφουγγάρι ή το μακαρόνι και κατω απο τις βιοσφαιρες ή τα αστεράκια.Πρώτα πρέπει να τον ξεπλύνεις λίγο.ΠΡΟΣΟΧΗ πρέπει να ΄τον αλλάξεις μετά απο 25 μέρες γιατί επιστρέφει στο νερό ότι είχε συγκρατήσει μέχρι τότε.Αν και δεν είναι απαραίτητη η παρατεταμένη χρήση του εγώ τον χρησιμοποιώ συνεχώς.Θα σου συστήσω τον hydor που διαρκεί και λίγο περισσότερο.Πρόσεχε να αγοράσεις καθαρο άνθρακα και όχι AMMO-CARB ή άλλα παρόμοια παρασκευάσματα.Στοιχίζει 5-6 euro.

Obelix(Reifen)
09-02-03, 02:11
Παύλο αν δεν κάνω λάθος έχεις εσωτερικό φίλτρο τις Eheim(pick –up) που παίρνει μόνο σφουγγάρια σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να προμηθευτείς σφουγγάρια εμποτισμένα με ενεργό άνθρακα αλλά αν είναι σαν και αυτά για το Ecco που έχω εγώ καλύτερα τα καταφύγεις σε μερικές μεγάλες αλλαγές νερού.
Επίσης θα ήταν καλό να σκέφτεσαι την αγορά ενός φίλτρου με περισσότερες δυνατότητες φιλτραρίσματος(υλικών) οπός τα εξωτερικά(Canister) η κάποιο εσωτερικό οπός το Aqua-ball.

pavloukos
09-02-03, 13:35
Για εξωτερικό φίλτρο, δεν θα αργήσω στην αγορά του ... απλώς θα ήθελα να δοκιμάσω προσωρινά την τύχη μου με το ήδη υπάρχον εσωτερικό.

Παλαιότερα είχα διαβάσει εδώ για ενεργό άνθρακα μέσα σε καλσόν αν δεν κάνω λάθος. Το προτείνετε;

george
09-02-03, 13:37
Tι φιλτρο εχεις τωρα ?

pavloukos
09-02-03, 13:44
Εσωτερικό της eheim, το 2010 με απλό συνθετικό σφουγγάρι. Δεν έχει χώρο μέσα για άλλα υλικά.

george
09-02-03, 13:52
Θα πρεπει να παρεις ενα σφουγγαρι με ενεργο ανθρακα της ΕΗΕΙΜ για το 2010.
Θα βγαλεις το σφουγγαρι που ηδη εχεις και θα βαλεις αυτο με τον ανθρακα για μερικες μερες.
Αλλη λυση ειναι να βαλεις ανθρακα (αφου τον πλυνεις με χλιαρο νερο) μεσα σε ενα καλσον και να το βαλεις μεσα στο φιλτρο σου.
Εγω οταν το εκανα με το εσωτερικο μου φιλτρο (2012) αφησα το παλιο σφουγγαρι μεσα στο ενυδρειο (σφηνωμενο κατω απο το φιλτρο) για να μην χαθουν τα βακτηριδια.

ASCCO1
09-02-03, 21:25
Στο 2010 ΕΗΕΙΜ μπαινει και ανθρακας μεσα σε καλτσον, αλλα θα σε παιδεψει λιγο λογο τις κατασκευης του φιλτρου,
((ΙΜΟ)) αν βρεις παρε το SUPER ACTIVE CARBON τις aq.pharmaceutical, ειναι απο τους καλυτερους((ΙΜΟ)),και μην ξεχασεις πριν και μετα τον ανθρακα να βαλεις υαλοβαμβακα :wink:

pavloukos
09-02-03, 21:56
Ok, νομίζω ότι το σφουγγάρι με ενεργό άνθρακα θα είναι λιγάκι πιο απλό ... επόμενη ερώτηση, πόσες ημέρες περίπου θα πρέπει να τον αφήσω μέσα; (η φαρμακευτική αγωγή θα διαρκέσει 4 ημέρες περίπου)

ASCCO1
09-02-03, 22:06
5-6 μερες καλα ειναι.

BILAS
10-02-03, 01:30
Καντω 10 μερες να εισαι μια χαρα :) :) :wink: :wink:

sot-zoe
10-02-03, 13:15
Και βεβαια αφου τελειωσεις με την θεραπεια βαζεις τον ανθρακα .

namesis
29-12-05, 20:01
γιατή πριν το μακαρόνι και όχι μετά?