PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέρμανση Ενυδρείου


nkarvounis
06-02-03, 13:27
Ανοίγω ένα νέο topic για να καταγραφούν οι απόψεις όλων, όσον αφορά την επιλογή του τύπου θέρμανσης για το ενυδρείο.

Θερμαντική ράβδος ή αντιστάσεις ;

Προσωπικά πιστεύω ότι καλή πρόταση πάντα σχέση Απόδοσης – Τιμής είναι η λύση της θερμαντικής ράβδου.
Παραθέτω μερικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και των δύο.

Θερμαντική ράβδος
+
οικονομική λύση
εύκολη στην συντήρηση και αντικατάσταση
δεν προκαλεί προβλήματα σε φυτεμένο ενυδρείο
-
άλλο ένα ματσούκι μέσα στο ενυδρείο ....
μπορεί να προκαλέσει τραυματισμούς σε ψάρια (π.χ Pl*co)

Αντιστάσεις
+
δεν καταλαμβάνουν χώρο που φαίνεται
Το χαλίκι του βυθού αναπνέει
-
Πολύ δύσκολη συντήρηση
Ακριβή λύση

Πρόταση : Προς τον Administrator, να δημιουργηθεί μια κατηγορία με θέμα “Εξοπλισμός Ενυδρείων” :wink:

Tolis
06-02-03, 14:26
Οι "αντιστασεις" ή θερμαινομενα καλωδια, εκτος αν προκειται για πολυ μικρο ενυδρειο, σπανιως αρκουν απο μονες τους να ζεστανουν ολο τον ογκο του νερου - κι αν το κανουν, πρεπει να δουλευουν συνεχως με αποτελεσμα να υπερθερμανουν το βυθο.
Η χρηση τους ειναι βοηθητικη, για να δημιουργουν ρευματα στο βυθο και να κυκλοφορει νερο στις ριζες των φυτων.
Δεν μπαινει θεμα επιλογης του ενος ή του άλλου.

(Οι κατηγοριες θα φτιαχτουν, λιγο υπομονη).

Giorgos
06-02-03, 20:37
Βεβαίως και προτιμώ την λύση της θερμαντικής ράβδου που χρησιμοποιώ σε όλα μου τα ενυδρεία.

Ένας πολύ απλός και εύκολος τρόπος να προστατέψεις τα ψάρια σου από την θερμοκρασία της ράβδου είναι να την "ντύσεις" με κάποιο υλικό (πχ. σωλήνας PVC) ώστε να μην έχουν επαφή με το θερμό τμήμα στης ράβδου.

Επίσης μπορείς να τοποθετήσεις την θερμαντική ράβδο στο φίλτρο sump (εφ'όσον το διαθέτει κανείς). Έτσι είναι τελείως ασφαλές και δεν καταλαμβάνει χώρο στο εσωτερικό του ενυδρείου.

nkarvounis
07-02-03, 10:26
Γιώργο,

και εγω ράβδους χρησιμοποιώ και μάλιστα τις καλύπτω με φελό τον οποίο έχω κόψει σε ορισμένα σημεία για να μην έχω απώλειες

ASCCO1
07-02-03, 21:09
και εγω θερμαντικες ραβδους εχω .
αλλα.........
εχω παρατηρησει οτι στα full plant υπαρχει ενα μειονεκτημα.
με τις ραβδους βλεπω οτι χαμηλα κοντα στο υποστρωμα ειναι ποιο μικρη η θερμοκρασια απο οτι σε ολο το αλλο ενυδρειο??? :? :?
τουλαχιστον στα δικα μου ενυδρεια :? :?
οποτε μηπως θα ηταν καλυτερα στα planted να εμπαινε το θερμαντικο καλωδιο??

Odoiporos
08-02-03, 00:57
θα συμφωνησω με τα ολα οσα εγραψε ο Τολης σχετικα με το θεμα της θερμανσης με ραβδο. ΙΜΕ, οταν εσπασα τη θερμανση πριν μια βδομαδα :( και ευτυχως, ηταν ευκολη η αντικατασταση, παρολο που εχω κανει πατεντα, και ηταν και φτηνη. η ολη αντικατασταση μου πηρε 10 λεπτα! :D και να υπολογιστει οτι, μετρησα, εκοψα καλωδια, εβαλα τη ραβδο μεσα, εβαλα βεντουζες και οτι στο τελος βιδωσα. παντα με προσοχη και αφου πρωτα ειχα βγαλει τη πριζα. :!: μη παθουμε και ηλεκτροπληξια. :shock: :lol:

maddruid
10-02-03, 12:12
Προσωπικά δεν προτείνω ούτε ράβδους αλλά ούτε και θερμαντικά καλώδια στο υπόστρωμα. Όταν έστηνα το ενυδρείο μου προσπαθούσα να περιορίσω όσο είναι δυνατόν τις ορατές συσκευές πάντα σε συνάρτηση με την ευκολία πρόσβασης και συντήρησης τους. Τελικά κατέληξα σε ένα εξωτερικό θερμοστάτη της Hydor ο οποίος τοποθετείται πάνω στον σωλήνα του εξωτερικού φίλτρου. Τα πλεονεκτήματα αυτής της λύσης είναι τα εξής

- Εξαιρετική κατανομή της θερμοκρασίας στο ενυδρείο (200λ)
- Γλιτώνεις από ένα εξάρτημα μέσα στο ενυδρείο
- Μηδενική πιθανότητα διαρροής ρεύματος στο νερό
- Εξαιρετική ακρίβεια στην ρύθμιση της θερμοκρασίας

Το site της Hydor είναι το www.hydor.com
Δεν γνωρίζω την ύπαρξη παρομοίων συσκευών από άλλες εταιρείες.

Obelix(Reifen)
10-02-03, 16:26
Πολύ καλό δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.
Ποιο είναι το κόστος και από πού?

maddruid
10-02-03, 23:08
Λοιπόν... Το μοντέλο είναι το Hydor ETH (External Thermal Heater), υπάρχει στο site της εταιρείας (φοβερά αναλυτικό) Υπάρχουν 2 μοντέλα στα 200 και 300 watt. Εγώ έχω το 200 για ενυδρείο 200 λίτρα (δουλεύει ελάχιστα ακόμα και όταν η θερμοκρασία ήταν στους 30 C λόγω θεραπείας)
Το είχα αγοράσει από το Zoo Planet στην Αθηνάς. Για το κόστος δεν είμαι απόλυτα σίγουρος καθώς έχουν περάσει και 2,5 χρόνια ... αλλά πρέπει να έκανε περίπου 14.000 δρχ και πραγματικά τα αξίζει.
Το προτείνω με κλειστά μάτια.

Και επειδή πάρα πολλοί με ρωτούν τι γίνεται στην περίπτωση που κολλήσει το φίλτρο και μείνει νερό μέσα στον θερμοστάτη.... Αυτόματα κλείνει όταν δεν υπάρχει ροή νερού. Επίσης όσο άλγη και βρωμιές να έχουν οι σωλήνες του φίλτρου ο θερμοστάτης παραμένει πάντα πεντακάθαρος.