PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα φώτα σας !!!


QS-Plan
13-12-10, 13:25
Καλή σας μέρα και καλή εβδομάδα.

Έχω ένα καρφουρίσιο ενυδρείο 90λιτρο, το οποίο αυτή τη στιγμή είναι μόνο με χαλίκι, χαλαζιακή άμμο, ξύλα (να είναι καλά ο Αλέξανδρος για το μεγάλο), 3-4 ξυλόπετρες και μια φεγγαρόπετρα.
Νερό προς το παρόν δεν έχω βάλει, μιας και μεσολαβούν γιορτές οπότε ούτε εγώ θα το χαρώ ούτε οι μελλοντικοί κάτοικοι.
Οπότε μιας και ακόμη μπορώ να κάνω ότι θέλω χωρίς να το μετανιώσω θα εκτιμούσα κάθε πρόταση ή υπόδειξη.
Πρώτα απ'ολα, προσανατολίζομαι σε ένα μόνο ζευγάρι κιχλίδες (οπότε μάλλον είμαι στο σωστό κομμάτι του site), κατά προτίμηση τις firemouth και κατά δεύτερο λόγο τα κριμπένσις.
Οι απορίες μου είναι οι εξής...
Έτσι όπως έχω το στήσιμο είναι ανεκτό? (προκαταβολικά συγγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών, είναι από κινητό... αύριο ανεβάζω κάπως καλύτερες).
Χρειάζονται φυτά? Αν ναι, ποιά?
Βρίσκομαι στις Συκιές... θα χρειαστώ πιο μαλακό νερό? Για να ξέρω αν θα αφήσω την Α/Ο στο σπίτι ή θα μετακομίσει και αυτή...
Θα είναι λάθος να βάλω κορυς με τις κιχλίδες? Αν είναι να βάλω άλλα ψαράκια, ποια θα συμβιώνανε καλύτεραμε τις κιχλίδες?
Να μην σας βασανίζω άλλο.... περισσότερες απορίες στη συνέχεια μετά από περισσότερο διάβασμα....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κώστας

bokostas
13-12-10, 14:02
Μια χαρά είναι το στήσιμο, εμένα μου αρέσει. Φυτά χρειάζονται, ειδικά αν βάλεις κριμπένσις. Αφού θα είναι σε γραφείο, προτίμησε εύκολα κι ανθεκτικά
φυτά, όπως ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωρους, κρυπτοκορίνες, κερατόφυλλο, σουμπουλάτα, μπακόπα, οπωσδήποτε τζάβα μοςς και πίστια.
Από τις κιχλίδες που ανέφερες, δεν είχα ποτέ firemouth, τα κριμπς προτιμούν ουδέτερο νερό με ΡΗ γύρω στο 7, αλλά τα πάνε καλά και σε νερό βρύσης.
Τα κόρυς θέλουν πιο μαλακό νερό για να τα χαρείς, αλλά μπορείς να βάλεις πολλά άλλα ψάρια, εγώ τα κριμπένσις τα έχω με ξιφοφόρους και μόλλυ.

tsoum
14-12-10, 03:28
Τα firemouth γίνονται μεγάλα ψάρια και θα είναι στριμωγμένα. Εκτός αυτού είναι πολυ επιθετικα απ'οσο ξέρω και δεν ξερω αν θα επιτρέπουν σε οτιδήποτε άλλο να κολυμπαει μαζί τους! :rolleyes:

QS-Plan
15-12-10, 18:09
Καλησπέρα και πάλι.

Τελικά, μιας και έχω αρκετό καιρό μπροστά μου για να βάλω τα νερά και τα φυτά (ανούμπιες, μοςς και τα πανέμορφα φυτά που πήρα από τον Dukas Karolos, τον οποίον και ευχαριστώ), ευελπιστώ να βρω τις πυρόστομες κιχλίδες και να τις έχω μόνες τους... αλλοιώς, αν δεν βρώ θα βάλω ένα ζευγάρι κριμπένσις και μερικούς πορτοκαλί ξιφοφόρους...

Ανεβάζω κάποιες πολύ πιο καθαρές φωτογραφίες, έτσι ώστε να μου πείτε αν θα πρέπει να αλλάξω κάτι και τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, ώστε να αποφύγω πιθανά λάθη...

Υ.Γ.: Οι γραμμές που φαίνονται στο τζάμι, δεν είναι γδαρσίματα, αλλά υπολείμματα από το νερό κατά το καθάρισμα με το σφουγγάρι... θα πρέπει να το καθαρίσω με πανί και με ξύδι ώστε να φύγουν?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Κώστας

posidwnas
15-12-10, 20:11
Ωπαααα, τωρα ειδα οτι εισαι Τριανδριώτης...

Αν θες ξιφοφόρους πες μου να σου δώσω

QS-Plan
15-12-10, 20:18
Ωπαααα, τωρα ειδα οτι εισαι Τριανδριώτης...

Αν θες ξιφοφόρους πες μου να σου δώσω

Νά'σαι καλά συντοπίτη και σε ευχαριστώ πολύ :):):)
Ήμουν σχετικά μπερδεμένος με το τι άλλο θα έβαζα με τις κιχλίδες και με το που τους είδα live σε πετσοπάδικο τους πορτοκαλί μου κάναν κατιτίς....
Ελπίζω με το που γυρνάω από τις διακοπές χριστουγέννων-πρωτοχρονιιάς-φώτων να το ξεκινήσω επιτέλους γιατί καταντήσαμε εγώ γραφικός και το ενυδρειάκι το γιοφύρι της Άρτας....

bokostas
15-12-10, 20:19
Ε όχι βέβαια, δεν θα πάρεις ξιφο-εκτρώματα από τον Θεό της θάλασσας.:D

Ο συνονόματός σου θα σου δώσει ΑΑΑ ξιφοφόρους με διεθνή βραβεία.:)

posidwnas
15-12-10, 20:24
Ζηλεύουμε Κωστάκη για την ποιότητα των ξιφοφόρων μου?
χαχαχαχα

Παρε την απόφαση εσυ και εμείς εδώ είμαστε

Giorgos
16-12-10, 00:41
Το στησιμο σου και τα λιτρα ειναι μια χαρα για ενα ζευγαρι firemouth. Εινα ιδανικη επιλογη γιατι προτιμουν ελαφρως σκληρο νερο με pH περιπου στο 7,5. Corydoras δεν μπορεις να βαλεις μαζι του. Μπορεις ομως να βαλεις 2-3 ξιφοφορους και μεχρι εκει.

QS-Plan
16-12-10, 09:24
Σε ευχαριστώ Γιώργο.
Πόσο εύκολα μπορώ να βρώ ένα ζευγάρι firemouth από συνχομπίστα? Η αλήθεια είναι ότι είδα αρκετές σε ένα μεγάλο πετσοπάδικο στην Αν. Θεσσαλονίκη, αλλά έχω ορκιστεί ότι από το συγκεκριμένο δεν πάρω ποτέ κανένα ψαράκι μιας και όποτε πάω εκεί σε αρκετά από τα ενυδρεία του βρίσκω πάρα πολλά αποδημήσαντα ψάρια...

Giorgos
16-12-10, 12:39
Δεν εχεις παρα να βαλεις μια αγγελια για να μαθεις... :cool:

panos70
29-08-11, 10:40
Φιλε μου ποτε μη λες ποτε για κανενα μαγαζι, γιατι μπορει να φερει κατι (καποιο ψαρι η φιλτο) και να τρελαθεις...για ποιο λες για το Q....O η για το Α......ς εχω παρει ψαρια και φιλτρα και απο τα δυο
-------------------------
Ωχχχχχχχχχχ τωρα το ειδα οτι ειναι πολυ παλιο το μυνημα...τελος τον παντων