PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκιζανι στη Σαμο ??


Raven
10-12-10, 03:49
Απο περυσι ενας ξαδερφος μου που παει στο κυνηγι, μου εχει πει για την υπαρξη ψαριων σε μια τοποθεσια ορεινου χειμαρρου στα ορεινα του νησιου.
Ο βιοτοπος στην ουσια αποτελειται απο ενα ποταμακι-χειμαρρο στα 600-700 μ υψομετρο που δημιουργει μικρες λιμνες που δεν στερευουν το καλοκαιρι.
Εκει μεσα κατα καιρους παρατηρει πολλα ψαρακια 6-10 εκ, χρωματος καφετι με χρυσες ανταυγειες.
ΔΕΝ ειναι σιγουρα κουνουποψαρα μιας και η περιγραφη του, αλλα και μια φωτο που μου εστειλε χτες με το κινητο, δειχνει οτι προκειται για κατι αλλο..Εκεινος λεει οτι μοιαζουν σαν μικρα κεφαλοπουλα.

Η ιδιομορφια του νησιου ειναι οτι επειδη ηταν συνδεδεμενο καποτε με την τουρκικη στερια,φιλοξενει πολλα ασιατικα ειδη ζωων, φυτων , ερπετων και εντομων.
Το Γκιζανι ξερουμε οτι υπαρχει και στην Τουρκια αρα η σκεψη μου ειναι ...λες?
Δεν παει ο νους μου σε κατι αλλο..
Τον αλλο μηνα που θα κατεβω στο νησι θα προσπαθησω να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω.

delta66
10-12-10, 04:41
Ενδιαφερον.
Αν γινει αναγνωριση και μαθουμε και λεπτομερειες .... ακουγονται να ειναι ωραια ψαρια και σε μεγεθος λογικο.

ΥΓ Λες να ειναι κανενα ειδος που δεν εχει καταγραφει???!!!!! :rolleyes::rolleyes::cool::cool:

manos_samos
10-12-10, 05:47
η τοποθεσια που βρισκονται τα ψαρια πως λεγετε???? στο βουο υπαρχουν 2-3 μεριες που εχει ψαρια... παλια ειχαμε και εμεις....
απο καποιους εχω ακουσει πως ειχαν πιασει χρυσοψαρα στο βουνο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια.....

stefanos samos
10-12-10, 10:00
για χρυσοψαρα δεν νωμιζω φιλε μου.
αλλα για το οτι υπαρχουν ψαρακια για ενυδρειο σε ολλη τη σαμο ειναι σιγουρο..
εχετε παει ποτε στο ποταμι???(περιοχη λιγο εξω απο καρλοβασι)ειναι παντα γεματο ψαρακια, χελια,καβουρια,νεροφυδα,και πολυ μος.....αλεξανδρε αν σε παρει βολτα απο εκει ενυμερωσε μας και για αυτο το μερος...
απολαυσε τη βολτα σου με μαγευτικα τοπια..και βγαλε και καμια φοτογραφια
να δουνε τι παει να πει ζουγγλα....:D
-------------------------
Απο περυσι ενας ξαδερφος μου που παει στο κυνηγι, μου εχει πει για την υπαρξη ψαριων σε μια τοποθεσια ορεινου χειμαρρου στα ορεινα του νησιου.
Ο βιοτοπος στην ουσια αποτελειται απο ενα ποταμακι-χειμαρρο στα 600-700 μ υψομετρο που δημιουργει μικρες λιμνες που δεν στερευουν το καλοκαιρι.
Εκει μεσα κατα καιρους παρατηρει πολλα ψαρακια 6-10 εκ, χρωματος καφετι με χρυσες ανταυγειες.
ΔΕΝ ειναι σιγουρα κουνουποψαρα μιας και η περιγραφη του, αλλα και μια φωτο που μου εστειλε χτες με το κινητο, δειχνει οτι προκειται για κατι αλλο..Εκεινος λεει οτι μοιαζουν σαν μικρα κεφαλοπουλα.

Η ιδιομορφια του νησιου ειναι οτι επειδη ηταν συνδεδεμενο καποτε με την τουρκικη στερια,φιλοξενει πολλα ασιατικα ειδη ζωων, φυτων , ερπετων και εντομων.
Το Γκιζανι ξερουμε οτι υπαρχει και στην Τουρκια αρα η σκεψη μου ειναι ...λες?
Δεν παει ο νους μου σε κατι αλλο..
Τον αλλο μηνα που θα κατεβω στο νησι θα προσπαθησω να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω.Διαβασα οτι υπαρχει μονο στα γλυκα νερα της ροδου.και οτι ειναι στο κοκκινο βιβλιο των απειλουμενων ειδων της ελλαδας....

Raven
12-12-10, 02:29
Τα ψαρια βρεθηκαν σε εναν χειμαρρο στο ορος Καρβουνης και στην Νοτια πλευρα του , κοντα στο χωριο Πυργος.
Ουτε εγω ξερω την ακριβη τοποθεσια, και σιγουρα ειναι απομακρυσμενη και απροσιτη γιατι αν και εχω γυρισει ολο το βουνο με τα ποδια, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου η υπαρξη αυτοχθονων ψαριων.
Θυμαμαι οταν ημουν μικρος, μια θεια μου απο τον Πυργο, ειχε ενα βαζο απο αυτα που βαζουν το τουρσι και ειχε μεσα ψαρακια που τα ειχε πιασει στο ρεμα που περναει μεσα απο το χωριο (Πριν 30 χρονια ετρεχε πολυ νερο). Θυμαμαι οτι ηταν λεπτα και γρηγορα, καφετι και εμοιαζαν σαν καφετια Danio χωρις ριγες. Hταν παντως πολυ ανθεκτικα, αφου καταφεραν να ζησουν μεα στην γυαλα αυτη για 1 χρονο περιπου .

Για την υπαρξη ψαριων και στο Ποταμι κοντα στο Καρλοβασι, εχω ξανακουσει , αλλα αν και εχω παει πολλες φορες (καλοκαιρι) δεν ειδα ποτε ψαρια.

Τον επομενο μηνα που θα κατεβω στη Σαμο, θα παω με τον ξαδερφο μου να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω. Μονο ετσι θα μαθουμε περι τινος προκειται..:rolleyes:

fishme1
12-12-10, 14:42
Αν εχεις ορεξη να τα φερεις Αθηνα θελω μερικα

να δουμε τι μπορουμε να κανουμε και με αυτα

manos_samos
12-12-10, 18:26
Τα ψαρια βρεθηκαν σε εναν χειμαρρο στο ορος Καρβουνης και στην Νοτια πλευρα του , κοντα στο χωριο Πυργος.
Ουτε εγω ξερω την ακριβη τοποθεσια, και σιγουρα ειναι απομακρυσμενη και απροσιτη γιατι αν και εχω γυρισει ολο το βουνο με τα ποδια, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου η υπαρξη αυτοχθονων ψαριων.
Θυμαμαι οταν ημουν μικρος, μια θεια μου απο τον Πυργο, ειχε ενα βαζο απο αυτα που βαζουν το τουρσι και ειχε μεσα ψαρακια που τα ειχε πιασει στο ρεμα που περναει μεσα απο το χωριο (Πριν 30 χρονια ετρεχε πολυ νερο). Θυμαμαι οτι ηταν λεπτα και γρηγορα, καφετι και εμοιαζαν σαν καφετια Danio χωρις ριγες. Hταν παντως πολυ ανθεκτικα, αφου καταφεραν να ζησουν μεα στην γυαλα αυτη για 1 χρονο περιπου .

Για την υπαρξη ψαριων και στο Ποταμι κοντα στο Καρλοβασι, εχω ξανακουσει , αλλα αν και εχω παει πολλες φορες (καλοκαιρι) δεν ειδα ποτε ψαρια.

Τον επομενο μηνα που θα κατεβω στη Σαμο, θα παω με τον ξαδερφο μου να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω. Μονο ετσι θα μαθουμε περι τινος προκειται..:rolleyes:
στο ποταμι εχει ακομη ψαρια... επεισης μεχρι πριν λιγα χρονια ειχε και στο ''φουρνιοτικο ρεμα'' αλλα μετα απο πλυμαρα παρασυρθηκαν στην θαλασσα και δεν ξαναεμφανιστηκαν... μεχρι πριν 2 χρονια ειχε και στην ''Αγια Τριαδα'' αλλα εχω να παω 2 χρονια και δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα... στον καρβουνη δοκιμασαμε εμεις να πιασουμε προπερσυ αλλα ηταν δυσκολο γιατι κρυβονταν στις πετρες τα σκασμενα....

Samian
16-12-10, 23:16
Πορεία, αποχούλες...και βούρ...όποτε έρθεις σφύρα...τα'χουμε ξαναπεί για το θέμα.:rolleyes:

kiriles
30-12-10, 21:00
καλησπερα , και χρονια πολλα . πριν δυο χρονια ειχα παει στο ποταμι και εγω και ο ξαδερφος μου επιασε ενα ψαρακι χρυσοπο σαν κυπρινο αλλα σιγουρα οχι γκιζανι . επειδη τυγχανει να ειμαι μισος ροδιτης-μισος σαμιωτης μπορω να σας πω απο την δικη μου εμπειρια στη σαμο οτι δεν εχω δει γκιζανια .

Raven
30-12-10, 21:25
Iσως/πιθανον να εχεις δικιο. Υποθεσεις κανω, μιας και εφοσον δεν προκειται για κουνουποψαρα, τοτε δεν βαζει ο νους μου καποιο αλλο ειδος.
Πιο πολυ με ενδιαφερουν τα ψαρια που ζουν στους ορεινους χεμαρρους στο βουνο.
Υπομονη και θα μαθουμε τι ειναι σε 1 μηνα οταν θα κατεβω στη Σαμο. Θα προσπαθησω να πιασω μερικα και θα τα φωτογραφισω.

harris samos
31-12-10, 10:51
περνω το καλαμι αποχες και παμε οπου θελετε εχω και niva παμε μια βολτα :D:D:D

Bill-Samos
13-12-12, 23:08
Βρε παιδια πολλοι Σαμιωτες ενυδρυοφιλοι..Δεν ξερω αν ειναι ακομα ενεργα μελη αλλα πως θα γνωριστουμε καλυτερα?Να οργανωσουμε κανενα 'as better' ,καμια ομαδικη παραγγελια..Τωρα επι του -παλαιου ειναι η αληθεια - θεματος ,καποτε με ενα φιλο σε ενα ρεμα στον Καρβουνη αναμεσα Πλατανο και Πυργο που δεν θυμαμαι να παω πια πιασαμε με ενα φιλο κατι ψαρια που εμοιαζαν με κεφαλοπουλα, γκρι σκουρα που τα εβαλε εκεινος σε ενα ενυδρειο και τα ειχε χρονια,ισως εχει ακομα δεν ξερω ..δεν ειχα ασχοληθει τοτε μιας και δεν ειχα ακομα τη λοξα..Παντως ηταν μεγαλουτσικα, τα μεγαλυτερα πρεπει να ηταν στους 10 ποντους ή και περισσοτερο..συμπτωματικα διαβασα αυτο το παλιο ποστ ενω ειχα σκοπο μετα τις γιορτες να παω με ενα φιλο κυνηγο να μου δειξει το μερος μηπως εβαζα κανενα παρεα με τα χρυσοψαρα..

yannis
19-12-12, 15:33
πολλοι Σαμιωτες αλλά για το αγνωστο ψαρακι ουτε κουβεντα, μαλλον χαθηκαν στο βουνο :D

Bill-Samos
23-12-12, 23:54
Δεν ειναι για βουνο τωρα με αυτο το κρυο χαχαχα..μετα τις γιορτες θα παω μηπως το βρω..Εν τω μεταξυ εμαθα και για καβουρια στο ιδιο ρεμα...μμμμ...

harris samos
29-12-12, 14:36
βρηκα και εγω κατι περιεργα ψαρια σε μια πηγη πανω απο τη δεξαμενη στους μυλους δε μπορεσα να καταφερο να τα δω απο κοντα αλλα εχουν μεγεθος καπου στα 10 εκ το νερο ειναι κρυσταλο πρεπει να δω τη ψαρια ειναι

Tanganyiκας
03-09-13, 14:02
Τελικα μαθαμε τι ψαρακι ειναι;:rolleyes:

Bill-Samos
03-09-13, 14:24
Οχι αλλα τωρα που ειναι μαζι μας ο Αλεξ μπορει και να μαθουμε:smt047 .Ολοκληρο χειμωνα τι θα κανουμε?

Tanganyiκας
03-09-13, 19:57
Αντε μπας και μαθουμε.:D

Raven
23-11-13, 18:03
Τα ψαρια που ζουν στα εσωτερικα υδατα της Σαμου ειναι στην ουσια αγνωστα αφου δεν εχει γινει ακομη καποια μελετη. Ισως ειανι ενα ειδος, ισως και περισσοτερα.
Αυτο που βρηκα και φωτογραφησα εγω σε 2 τοποθεσιες μοιαζει να ειναι του γένους Petroleuciscus και πιθανον να προκειται για το σπανιο Petroleuciscus smyrneus. Αν δεν γινει μελετη ή δεν σταλθει δειγμα για γενετικη αναλυση σε καποιο πανεπιστημιο δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια.

harris samos
23-11-13, 18:24
τετεια θα βαλω τωρα και σπανια και τσαμπα :p

Κλεόβουλος
23-11-13, 19:31
Τα ψαρια που ζουν στα εσωτερικα υδατα της Σαμου ειναι στην ουσια αγνωστα αφου δεν εχει γινει ακομη καποια μελετη. Ισως ειανι ενα ειδος, ισως και περισσοτερα.
Αυτο που βρηκα και φωτογραφησα εγω σε 2 τοποθεσιες μοιαζει να ειναι του γένους Petroleuciscus και πιθανον να προκειται για το σπανιο Petroleuciscus smyrneus. Αν δεν γινει μελετη ή δεν σταλθει δειγμα για γενετικη αναλυση σε καποιο πανεπιστημιο δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια.

Σ' ευχαριστούμε Αλέξανδρε και χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω :)

Τον Χαρούλη πρόσεχε γιατί ο βιότοπος του νησιού κινδυνεύει :D

rottbea
23-11-13, 19:34
Τα ψαρια που ζουν στα εσωτερικα υδατα της Σαμου ειναι στην ουσια αγνωστα αφου δεν εχει γινει ακομη καποια μελετη. Ισως ειανι ενα ειδος, ισως και περισσοτερα.
Αυτο που βρηκα και φωτογραφησα εγω σε 2 τοποθεσιες μοιαζει να ειναι του γένους Petroleuciscus και πιθανον να προκειται για το σπανιο Petroleuciscus smyrneus. Αν δεν γινει μελετη ή δεν σταλθει δειγμα για γενετικη αναλυση σε καποιο πανεπιστημιο δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια.
ΚΑΛΩΣ τον φιλαρακο καταρχην!

Raven
02-12-15, 19:07
Απλα να ενημερώσω οτι το ειδος αναγνωριστηκε τελικα ως ποταμοκέφαλος του Αιγαίου (Squalius fellowesii, Gunther, 1868 )
Παραθετω κειμενο του φυσιογνώστη Γιώργου Φάκα απο τη Σάμο :

Ποταμοκέφαλος της Ανατολίας. Το μοναδικό ψαρι του γλυκού νερού που εμφανίζεται στην Σάμο σε δύο τοποθεσίες. Στο ρέμα των Μυτηλινιών στα 70 μέτρα και σε ένα ρέμα στον δυτικό Καρβούνη στα 700 μέτρα. Είναι είδος των ποταμών της Μικράς Ασίας που εκβάλλουν στο Αιγαίο και στην Ελλάδα όπως και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο συναντάται μόνο στην Σάμο και την Λέσβο. Στο κόκκινο βιβλίο των απειλούμενων ζώων της Ελλάδας δεν αναφέρεται για την Σάμο. Ελπίζω μετά από αυτήν την δημοσίευση στην επόμενη έκδοση όποτε αυτή πραγματοποιηθεί να διορθωθούν τα πράγματα. Σύμφωνα με την έκδοση οι πληθυσμοί υπόκεινται στο φαινόμενο της στενωπού (bottleneck effect) και ενδέχεται να έχουν διαμορφώσει ξεχωριστό είδος (ειδοπλασία λόγω της νησιωτικής απομόνωσης). Οι πληθυσμιακές τάσεις του είδους δεν είναι γνωστές. Επίσης αναφέρονται και τα εξής. Η βασικότερη απειλή προέρχεται από την εξαφάνιση του νερού ή τη μείωση της ποσότητάς του και από τη ρύπανσή του (σημειωτέον οτι στο ρέμα του Καρβούνη λίγο πιό κάτω υπάρχουν αρκετά φρεάτια υδροληψίας) .Δεν υπάρχουν μέτρα διατήρησης για το είδος.Το πλέον απαραίτητο μέτρο είναι η διατήρηση του νερού στα ενδιαιτήματα όπου εμφανίζεται το είδος, με εκβάθυνση της κοίτης σε ειδικές θέσεις και επίβλεψη. Επίσης, συνιστάται η διατήρηση ζωντανών ατόμων σε ενυδρεία και η έκδοση και διανομή, ιδιαίτερα στα σχολεία και τις περιβαλλοντικές οργανώσεις του νησιού, ειδικού φυλλαδίου, στο οποίο θα υπάρχουν πληροφορίες για το είδος ή για τα ειδη που εμφανίζονται στο νησί και συνιστούν τους μοναδικούς πληθυσμούς αυτών των ειδών στην Ευρώπη.

Bill-Samos
02-12-15, 20:29
Ειδα και γω επιτελους φωτο απο το ειδος που εβγαλε φιλη στο ρεμα των Μυτηλινιων..Αρκετα ψαρια..Περιμενουμε οποτε να εκπονηθει ενα προγραμμα αντιστοιχο των υπο εξαφανιση ειδων της λιμνης Μαλαουι για να διαθεσουμε και εμεις κανενα ενυδρειο στην προσπαθεια :p.Γεια σου Αλεξανδρε.. :rolleyes:

Πάνος
04-12-15, 10:01
πολύ ενδιαφερον!!! Το fishbase δινει μεγιστο μέγεθος 16 εκατοστα κατι που διευκολυνει την κατασταση για διατηρηση στην αιχμαλωσια.
Ευχαριστούμε Αλεξανδρε!

tsantos
31-03-16, 20:10
Κανενα νεο υπαρχει?

Bill-Samos
31-03-16, 20:44
Για το γκιζανι ειδικα δεν εχω κανενα νεο αλλα περυσι και φετος που εκανε πολλα νερα (ειδικα περυσι εβγαλαν νερο και οι πετρες..) και τα ρεματα ετρεχαν για μηνες φανηκαν πολλα -σε πληθος..- ψαρακια αγνωστου σε μενα ειδους ή ειδων..Ειχα προ καιρου μια συζητηση με ενα βιολογο απο το πανεπιστημιο αν θυμαμαι καλα των Ιωαννινων και οσον αφορα την εκπονηση καποιου προγραμματος διατηρησης σε ενυδρεια δεν ειμαι αισιοδοξος..Ελληνικα πραγματα..να το μελετησουμε...,να το σχεδιασουμε....,να ωριμασει...καλα κρασια...Και σκεψου οτι μιλαμε για ενα σχεδιο που δεν απαιτει ιδιαιτερους πορους..Κριμα..

tsantos
31-03-16, 21:21
Παντου τα ιδια,τα χουμε πει 50.000 φορες και ακομα τιποτα,κανεις δεν ακουει!!!Ποιους πορους,μηπως θα μας δανειζαν ενυδρεια η φιλτρα?η τις βενζινες μας για να ψαχνουμε τα βουνα και τα λαγκαδια???ολα μονοι μας θα τα καναμε και θα τους παρειχαμε και υλικο για να ψαξουν!!!Τι να πω δεν ξερω :confused:
Τελικα κρατησε κανεις σας τον ποταμοκεφαλο?

Bill-Samos
31-03-16, 22:47
Δεν νομιζω..δεν ξερω καποιον..