PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέτρες στο ενυδρείο


dimitris
31-01-03, 00:54
Έχω κάποιες πέτρες μαζεμένες όχι από τη θάλασσα και θέλω να τις βάλω στο ενυδρείο. Έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι πρέπει να τις αφήσουμε 2 μέρες στη χλωρίνη. Πρέπει να είναι καλυμμένες μέχρι επάνω; Έριξα ένα μπουκάλι χλωρίνη. Να ρίξω και νερό ή πρέπει μόνο χλωρίνη; Δεν ξέρω αν είναι χαζή ερώτηση.

γαυρος
31-01-03, 01:01
ενα μπουκαλι??????? τι ειχανε χολερα :wink: ? αν θυμαμαι καλα 4-5 καπακια ειναι οκ,και πολυ καλο ξεπλυμα μετα...

george
31-01-03, 01:02
Eνα μπουκαλι ;;;;;; Επρεπε να μπουνε σε νερο με ΛΙΓΗ χλωρινη...ποσο καιρο ειναι μεσα ;;; :roll: :roll:
Να τις βλαλεις...να τις πλυνεις και να τις τριψεις καλα....συχνες αλλαγες νερου μεχρι να ξεμυρισουν...και προσθηκη αντιχλωριου.

Tolis
31-01-03, 01:11
Eνταξει δεν ειναι και για πεταμα, ας τις ξεπλυνει καλα και να τις βαλει μερικες μερες σε καθαρο νερο με αντιχλωριο, κανοντας και δυο τρεις αλλγες (με αντιχλωριο παντα).

Giorgos
31-01-03, 01:11
Δεν βάζουμε ένα μπουκάλι χλωρίνη. Την διαλύουμε με νερό 1:20. 1 μέρος χλωρίνης : 19 μέρη νερού.

Τις πέτρες με τι ψάρια σκοπεύεις να τις βάλεις; Αν δεν είναι για Αφρικάνικες κιχλίδες θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι δεν είναι ασβεστολιθικές. Πολύ απλά βάζεις λίγο υδροχλωρικό οξύ πάνω στις πέτρες και αν αφρίσουν... δεν τις βάζεις στο ενυδρείο.

Tolis
31-01-03, 01:14
1:20. 1 μέρος χλωρίνη : 19 μέρη νερού.
Αυτο ειναι για τα φυτα..με τις πετρες δεν μας νοιαζει τοσο.

dimitris
31-01-03, 14:18
ωχ, πάνε οι πέτρες μου γαμώτο. Σιγά να μην ξεμυρίσουν τώρα. Χ8ες το βράδυ τις έβαλα και έριξα ένα μπουκάλι χλωρίνη, και θα πάω το απόγευμα. Να της πετάξω; Και ήταν ωραίες γαμώτο. Ευχαριστώ, παιδιά.

Tolis
31-01-03, 15:02
Eνταξει δεν ειναι και για πεταμα, ας τις ξεπλυνει καλα και να τις βαλει μερικες μερες σε καθαρο νερο με αντιχλωριο, κανοντας και δυο τρεις αλλγες (με αντιχλωριο παντα).

stefanos.f
31-01-03, 20:19
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΤΡΑ! Απλα θα χρειαστει να κανεις λιγο παραπανω υπομονη μεχρι να τις τοποθετησεις μεσα στο ενυδρειο σου! Για αρχη κανε αυτο που σε συμβουλεψε ο Γιωργος με το υδροχλωρικο οξυ για να δεις αν ειναι ασβεστολιθικες (εκτος και αν προκειται να τις χρησιμοποιησεις σε ενυδρειο με Αφρικανικες Κιχλιδες οποτε no problem) και μετα αφησε τες μια ολοκληρη μερα εξω απο το νερο και καπου που θα τις βλεπει ο ηλιος και θα αεριζονται καλα ωστε να φυγει η χλωρινη! Για ακομη περισσοτερη ασφαλεια ξαναβαλτες την επομενη μερα σε εναν κουβα με ζεστο νερο για δυο τρεις ωρες (αλλαζε το νερο ετσι ωστε να παραμενει συνεχως ζεστο) και μετα βαλτες στο ενυδρειο σου! Λογικα δεν προκειται να αντιμετωπισεις το παραμικρο προβλημα!