PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ BALLAST T5


africano
05-12-10, 22:32
Μπορει καποιος να με βοηθησει με την συνδεσμολογια ? πηρα στεγανα ακροφυσια και ενα 2πλο dimmable ballast OSRAM QUICKTRONIC INTELLIGENT////

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να τις κάνω να ανάψουν. .... ενω διαβασα σχετικα αρθρα δεν τα εχω καταφερει υποθετω για 2 λογους...

1) το δικο μου μπαλαστ ειναι dimmable αλλα μου ειπε το μαγαζι οτι λειτουργει και χωρις μπουτον... οποτε στιν αριστερη πλευρα που εχει 2 θεσεις 6DA και 7 DA ............ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

2) Στην δεξια πλευρα οσες φωτο απο μπαλαστ εχω δει εχουν 6 θεσεις το δικο μου εχει 7 !! απο το 21 - 27

ενω εχω δοκιμασει ολους τους λογικους συνδιασμους δεν λειτουργει με τιποτα!!!

καμια ιδεα ? κανενα σχεδιαγραμμα ?

Plz help!

maikl
05-12-10, 22:42
Δες το παρακατω...

maikl
05-12-10, 22:45
Το συγκεκριμενο aqualight δε λειτουργει παρα μονο με ballast Tridonic...( τα osram δεν κανουν-συνεργαζονται...)

aquaman
06-12-10, 08:14
Μπορει καποιος να με βοηθησει με την συνδεσμολογια ? πηρα στεγανα ακροφυσια και ενα 2πλο dimmable ballast OSRAM QUICKTRONIC INTELLIGENT////

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να τις κάνω να ανάψουν. .... ενω διαβασα σχετικα αρθρα δεν τα εχω καταφερει υποθετω για 2 λογους...

1) το δικο μου μπαλαστ ειναι dimmable αλλα μου ειπε το μαγαζι οτι λειτουργει και χωρις μπουτον... οποτε στιν αριστερη πλευρα που εχει 2 θεσεις 6DA και 7 DA ............ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

2) Στην δεξια πλευρα οσες φωτο απο μπαλαστ εχω δει εχουν 6 θεσεις το δικο μου εχει 7 !! απο το 21 - 27

ενω εχω δοκιμασει ολους τους λογικους συνδιασμους δεν λειτουργει με τιποτα!!!

καμια ιδεα ? κανενα σχεδιαγραμμα ?

Plz help!

Θα τα βρούμε... είναι 0-10V το μπάλαστ σου ή DALI ?

africano
06-12-10, 10:28
Θα τα βρούμε... είναι 0-10V το μπάλαστ σου ή DALI ?

DALI ...

aquaman
06-12-10, 10:46
Στο κουτί του μπάλαστ δεν έχει τη συνδεσμολογία? Στο δικό μου την έχει, και δείχνει ποιό ακροφύσιο συνδέεται πού + ρεύμα, γείωση κλπ.

Για τα 0-10 ξέρω σίγουρα ότι ανάβουν αν δε συνδέσεις τίποτα στην είσοδο του dimming. Για τα DALI είναι ψηφιακά - υπάρχει περίπτωση να θέλουν να "δουν" κάποιο σήμα εκεί, δεν είμαι σίγουρος. Αν βρω κατι, θα σου πω.
-------------------------
Δες το σχεδιάγραμμα εδώ, αλλά σίγουρα θα πρέπει να έχει κάτι τυπωμένο στο ίδιο το μπάλαστ, εξωτερικά.

http://assets.sylvania.com/assets/documents/pg_%2084-85%20POWERSENSE%20DIMMING%20Universal%20Voltage%20 T5.9682ce73-edfb-4042-bbd8-9aa7ceafd348.pdf

dimosal
06-12-10, 10:57
http://www.osram.com/_global/pdf/Professional/ECG/ECG_for_FL_and_CFL/Thermal_management.pdf

ελπιζω να βοηθαει αυτο

aquaman
06-12-10, 11:02
Αμ μπράβο - ένα τέτοιο διάγραμμα όπως αυτό που φαίνεται στα δεξιά, πρέπει να έχει και το 2πλο - εκείνο ακολουθείς (πολύ προσεκτικά).

Από συζητήσεις που βρήκα σε άλλα φόρουμ, φαίνεται ότι πρέπει να δουλεύει κανονικά αν δε συνδέσεις τίποτα στην είσοδο DALI (ΜΗ συνδέσεις σήμα 0-10V αυτό είναι για του αναλογικού τύπου ντιμάρισμα).

Επίσης, - 'ισως το ξέρεις ήδη - θα πρέπει να συνδέσεις 2 λάμπες - μόνο με 1 δε θα δουλέψει.

africano
06-12-10, 11:24
Αμ μπράβο - ένα τέτοιο διάγραμμα όπως αυτό που φαίνεται στα δεξιά, πρέπει να έχει και το 2πλο - εκείνο ακολουθείς (πολύ προσεκτικά).

Από συζητήσεις που βρήκα σε άλλα φόρουμ, φαίνεται ότι πρέπει να δουλεύει κανονικά αν δε συνδέσεις τίποτα στην είσοδο DALI (ΜΗ συνδέσεις σήμα 0-10V αυτό είναι για του αναλογικού τύπου ντιμάρισμα).

Επίσης, - 'ισως το ξέρεις ήδη - θα πρέπει να συνδέσεις 2 λάμπες - μόνο με 1 δε θα δουλέψει.

Καταρχας σ ευχαριστω για το ενδιαφερον να το ψαξεις... κατα δευτερον το σχεδιαγραμμα που εχει επανω το επισυναπτω (το κατω κατω ειναι) και παρολο που προσπαθουσα επι 2 μερες να το αναψω με μια λαμπα (δεν ηξερα) και χθες που δοκιμασα με 2 παλι δεν υπηρχε αποτελεσμα...

Σκεφτομαι μηπως φταινε τα ακροφυσια η δεν εχω κανει σωστα την συνδεσμολογια.. αφου μου λες οτι δεν χρειαζεται κατι για dimmarisma !!!

aquaman
06-12-10, 13:46
Η εικόνα αυτή έχει μόνο τους 0-10V όχι DALI - μήπως είναι διαφορετική η συνδεσμολογία εκεί;

Για το ότι θα έπρεπε να ανάβει χωρίς "οδήγηση" της εισόδου DALI δεν παίρνω όρκο, απλά έτσι λένε άλλοι σε συζητήσεις που διάβασα (του στύλ ότι "αποσυνδέθηκε από το δίκτυο DALI άρα τώρα χρειαζόμαστε χωριστό διακόπτη στην παροχή για να το αναβοσβύνουμε" και κάτι τέτοια, από τα οποία έμμεσα συμπέρανα...)

africano
06-12-10, 20:11
Η εικόνα αυτή έχει μόνο τους 0-10V όχι DALI - μήπως είναι διαφορετική η συνδεσμολογία εκεί;

Για το ότι θα έπρεπε να ανάβει χωρίς "οδήγηση" της εισόδου DALI δεν παίρνω όρκο, απλά έτσι λένε άλλοι σε συζητήσεις που διάβασα (του στύλ ότι "αποσυνδέθηκε από το δίκτυο DALI άρα τώρα χρειαζόμαστε χωριστό διακόπτη στην παροχή για να το αναβοσβύνουμε" και κάτι τέτοια, από τα οποία έμμεσα συμπέρανα...)


H φωτο δεν δειχνει το δικο μου μπαλλαστ απλα εχει το ιδιο σχεδιαγραμμα συνδεσμολογιας στα δεξια..:):):)

θα το πολεμησω το απογευμα με αλλα ακροφυσια ωστε να δω αν φταινε αυτα... αλλιως θα υποθεσω οτι ειναι ελλατωματικο το μπαλαστ .... τι αλλο να πω δεν ξερω....
-------------------------
Καποιες στιγμες φτανεις στο σημειο να πεις ... παμε παλι απο την αρχη!!!

αυτην την φορα δοκιμασα κανονικα ακροφυσια και βεβαια δουλεψε!! οποτε αλλαζοντας ενα ενα βρηκα το ελατωματικο και πλεον ολα δουλευουν... πανω στο τραπεζι!!!

Τωρα πρεπει να τα μονταρω στο ενυδρειο... :(:(:(

Ευχαριστω για την βοηθεια.... :smt052

Crazy_Beaver
06-12-10, 20:13
H φωτο δεν δειχνει το δικο μου μπαλλαστ απλα εχει το ιδιο σχεδιαγραμμα συνδεσμολογιας στα δεξια..:):):)

θα το πολεμησω το απογευμα με αλλα ακροφυσια ωστε να δω αν φταινε αυτα... αλλιως θα υποθεσω οτι ειναι ελλατωματικο το μπαλαστ .... τι αλλο να πω δεν ξερω....
-------------------------
Καποιες στιγμες φτανεις στο σημειο να πεις ... παμε παλι απο την αρχη!!!

αυτην την φορα δοκιμασα κανονικα ακροφυσια και βεβαια δουλεψε!! οποτε αλλαζοντας ενα ενα βρηκα το ελατωματικο και πλεον ολα δουλευουν... πανω στο τραπεζι!!!

Τωρα πρεπει να τα μονταρω στο ενυδρειο... :(:(:(

Ευχαριστω για την βοηθεια.... :smt052


¨Αντε καλό κουράγιο!!!!!!!!!!

africano
10-12-10, 01:22
Μετα απο πολυ αγωνα εχω 4 λαμπες στο ενυδρειο μου!!! οι 2 συνδεδεμενες με το μπαλλαστ (dimmable OSRAM με εξoδους DALI).

Και τωρα η ερωτηση !!! υπαρχει controller για (σταδιακή) προσομοιωση Ανατολής/Δύσης ???

οσο ψαχνω βρισκω μονο για 1-10 Vdc.


εχετε αλλη λυση που ενδεχομενως να μπορω να κατασκευασω?

ευχαριστω...

aquaman
10-12-10, 07:53
Μετα απο πολυ αγωνα εχω 4 λαμπες στο ενυδρειο μου!!! οι 2 συνδεδεμενες με το μπαλλαστ (dimmable OSRAM με εξoδους DALI).

Και τωρα η ερωτηση !!! υπαρχει controller για (σταδιακή) προσομοιωση Ανατολής/Δύσης ???

οσο ψαχνω βρισκω μονο για 1-10 Vdc.


εχετε αλλη λυση που ενδεχομενως να μπορω να κατασκευασω?

ευχαριστω...

Δεν έχω δει controller για DALI... να φτιάξεις γίνεται, αλλά θα πρέπει να κάνεις λίγο διάβασμα με το DALI για να ξέρεις τι εντολές να στέλνεις. Με ενα arduino controller μπορεί να είναι αρκετά εύκολο...

africano
10-12-10, 15:13
Δεν έχω δει controller για DALI... να φτιάξεις γίνεται, αλλά θα πρέπει να κάνεις λίγο διάβασμα με το DALI για να ξέρεις τι εντολές να στέλνεις. Με ενα arduino controller μπορεί να είναι αρκετά εύκολο...

Συμφωνα με το παρακατω κειμενο πρεπει να υπαρχουν ελεγκτες για οτι μπορει να φανταστει κανεις... λεει οτι οι ελεγκτες μπορουν να προγραμματιστουν με lighting scene values, fading time .....


DALI is an acronym and stands for “Digital Addressable Lighting Interface“. It is an international standard that guarantees the exchangeability of dimmable ballasts from different manufacturers. The DALI-interface has been described in the fluorescent lamp ballast standard IEC 60929 under Annex E.

Features available when installing DALI ballasts are:



Simple wiring of control lines (no group formation, no polarity).
Control of individual ballasts or groups is possible.
A simultaneous control of all ballasts is possible at any time.
Ballasts status messages (lamp fault ....).
Automatic search of ballasts.
Automatic and simultaneous dimming of all ballasts when selecting a scene.
Logarithmic dimming behavior – matching the eye’s sensitivity
System with assigned intelligence (every unit contains amongst other things the following data: individual address, group assignment, lighting scene values, fading time ....).
Operational tolerances of lamps can be stored as default values (for example for the purpose of energy savings maximum values can be set)
Fading: adjustment of dimming speed
Options for emergency lighting can be chosen (selection of specific ballasts, dimming level)
No need to switch on/off the external relay for the mains voltage (this is done by internal electronic components)



DALI has been defined for:




a maximum of 64 single ballasts (individual addresses)
a maximum of 16 groups (group addresses)
a maximum of 16 scenes (scene light values)



Each ballast stores its own set of parameters:




Individual addresses
Group assignments
Light scene values
Fading times
Emergency lighting level (System Failure Level)
Power On Level



Ενας ηλεκτρολογος βρε παιδια να με διαφωτισει?????

aquaman
10-12-10, 15:35
Ναι, όλα αυτά γίνονται μέσω του DALI interface - το πρόβλημα είναι ότι αυτά συνήθως χρησιμοποιούνται για να ελέγχουν μεγάλο αριθμό φωτιστικών, ενω εσύ έχεις 2 λάμπες. Υποθέτω ότι θα βγάζει έτοιμο η profilux π.χ. αλλά θα είναι άπιαστο σε κόστος.



Βασικά η επιλογή σου να βάλεις DALI αντί για 0-10 αναλογικό, θα κάνει τις επόμενες κινήσεις σου πιό δύσκολες, υποψιάζομαι..., εκτός κι αν πιάνουν τα χέρια σου από ηλεκτρονικά. Γιατί ψάχνοντας για έτοιμο εγώ δε βρήκα τίποτα (τουλάχιστον όταν έφτιαχνα το δικό μου φωτιστικό) σε λογικές τιμές.

africano
10-12-10, 15:53
Ναι, όλα αυτά γίνονται μέσω του DALI interface - το πρόβλημα είναι ότι αυτά συνήθως χρησιμοποιούνται για να ελέγχουν μεγάλο αριθμό φωτιστικών, ενω εσύ έχεις 2 λάμπες. Υποθέτω ότι θα βγάζει έτοιμο η profilux π.χ. αλλά θα είναι άπιαστο σε κόστος.



Βασικά η επιλογή σου να βάλεις DALI αντί για 0-10 αναλογικό, θα κάνει τις επόμενες κινήσεις σου πιό δύσκολες, υποψιάζομαι..., εκτός κι αν πιάνουν τα χέρια σου από ηλεκτρονικά. Γιατί ψάχνοντας για έτοιμο εγώ δε βρήκα τίποτα (τουλάχιστον όταν έφτιαχνα το δικό μου φωτιστικό) σε λογικές τιμές.

Νομιζω οτι εχεις δικιο ...οτι θα υπαρχει κατι σιγουρα θα υπαρχει τωρα το κοστος ισως ειναι μεγαλο θεμα!!!

Θα περασω απο ενα Καυκα να μαθω....