PDA

Επιστροφή στο Forum : anubias+ceratophylum demersum


pavloukos
27-01-03, 20:38
γεια χαρά ... λοιπόν αγόρασα σήμερα 2 ceratophylum demersum και 1 anubia nana ... τα 2 ceratophylum τα έκανα 3 και τα φύτεψα στο χαλίκι

η anubia με τυράννησε για να την δέσω ... έχασα και 2 κλαδάκια και έκανα το εξής - εδώ είναι και η ερώτηση ...
έχω ένα βράχο λάβας με μια τρύπα μέσα αρκετά μεγάλη ... έβαλα λοιπόν το ρίζωμα της anubias μέσα στην τρύπα χωρίς να το δέσω αλλά οι ρίζες αγκίζουν το βράχο ... η anubia δεν φεύγει πάντως ... να την αφήσω εκεί μέσα ή λέτε το ρίζωμα να μην μπορεί να τραφεί; μερικές από τις ρίζες αγκίζουν και κάτω στο χαλίκι ... βοήθεια!!!

Tolis
27-01-03, 20:50
Αστο εκει μεσα, δεν εχει προβλημα/.

Odoiporos
27-01-03, 21:41
IME, οι anubias τρεφονται απο τα φυλλα τους αρα τις ριζες τις εχουν απλα να συγκρατουνται οποτε μην σε απασχολει. θα πιασει μια χαρα, απλα να θυμασαι οτι oι anubias θελουν χρονο να προσαρμοστουν και ηρεμια. εκτος αυτου, ειναι απο τα φυτα που ειναι πραγματικα αργης αναπτηξης αλλα τα φυλα τους ζουν πολυ καιρο. επισης εχουν σκληρα φυλλα και τα ψαρια δεν τα πειραζουν. υπομονη, στο προτεινει καποιος που εχει γεμισει anubias!

pavloukos
27-01-03, 23:28
πράγματι υπέροχο φυτό και πέτυχα και ένα (το τελευταίο του μαγαζιού) το οποίο φαίνεται υγιέστατο
σκέφτομαι να αγοράσω άλλη μία για άλλη μια πέτρα με τρύπα ... ωραίο σύστημα αυτό ... ούτε κλωστές, ούτε νήματα, ούτε τίποτα!

όσον αφορά το ceratophylum demersum, και σε αυτό ομολογουμένως φταίει η επιπολαιότητά μου ως συνήθως που πάω σε ένα μαγαζί και κάνω λες και μου έχουν βάλει νέφτι ... τεσπα, στο θέμα μας

το ένα που πήρα σίγουρα είναι ceratophylum demersum, το άλλο όμως το οποίο είναι και αρκετά ψηλό (20-25 εκατοστά περίπου) δεν έχει τόση πυκνή βλάστηση όπως το demersum ... φαινομενικά μοιάζει του http://www.tropica.com/productcard.asp?id=032B ... ελπίζω να μην είναι αυτό ... το φυτό του link βλέπω ότι έχει ένα μεγάλο ρίζωμα σωστά; Το δικό μου δεν είχε και για αυτό υπέθεσα ότι είναι demersum ... αυτό που έχω μοιάζει με demersum απλώς τα κοτσανάκια του είναι λιγάκι πιο χοντρά, είναι ίσια και δεν ξεπετάγονται άλλα μικρότερα όπως στο demersum ... μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το αναγνωρίσω;

kroud
28-01-03, 07:44
Σε αυτες τις περιπτωσεις μονο φωτο διαφορετικα πηγαινε στο site της tropica μηπως βρεις ακρη.Αν δεν βρεις στο petshop που το πηρες.

pavloukos
29-01-03, 00:38
αχχχχ ... προ λίγου σέρφαρα στο paul's aquatic plants και βρήκα το φυτό που έψαχνα ... ΑΧΧΧ!
http://paul.aaquaria.com/ProfilesHome2/plantprofiles/maya/maya.htm

είναι το Mayecca vandelii και από ότι διαβάζω είναι πολύ απαιτητικό ... την κάτσαμε :(
είμαι περίεργος να δω αν αντέξει