PDA

Επιστροφή στο Forum : 400 λιτρα Cardinal Tetras Rio Negro


delta66
05-12-10, 11:33
WhS-s_O7a5Y

Churu
05-12-10, 11:49
Μπραβο πολυ ωραιο ειναι το ενυδρειο σου :smt041:smt041 Λιγο πιο σοκολα το νερο θα εδενε καλυτερα με την πλατη. Ο Βασιλιας που ειναι??:p Παντως οι καρδιναλιοι ζουνε βασιλικα:smt041:smt041

peristerigeo
05-12-10, 11:50
Πολυ ομορφο το ενυδρειο βασιλιαδες οι καρδιναλιοι εκει μεσα,οι ροδοστομοι δεν θα κοπαδιαζανε καλυτερα σε αυτο το φοβερο ενυδρειο;

Dimis
05-12-10, 12:29
Εξαιρετικο θεαμα Σπυρο,πανεμορφο ενυδρειο!
Αλλα δωσε καμια φωτο και καμια πληροφορια στον λαουτζικο!

delta66
05-12-10, 13:21
Το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο αλλα δεν ειναι ακομα ετοιμο (αλλα να μου πεις "και ποτε θα ειναι"? ολο και κατι θα αλλαζει).
Ανεβασα το βιντεο για να γινει γενικα καποια συζητηση.
Μεσα υπαρχουν εκτος απο τα 100 περιπου cardinal, corydoras leucomelas (τα οποια θα αλλαξουν με αλλο ειδος απο rio negro),επισης υπαρχουν L-183, otocinclus και νανοκιχλιδες dicrossus filamentosus. (ειχε και ενα ζυγος ραμ αλλα πηγαν σε ενυδρειο για "παιξουν" μονα τους, αφου τους ετρωγαν τα αυγα επανηλλειμενως τα tetras)
Θελω να μπουν και αλλες νανοκιχλιδες του βιοτοπου αναλογα ποιες θα βρεθουν.
Το ενυδρειο προοριζεται δλδ για tetras, cory, ancistrus και νανοκιχλιδες απο rio negro.
Μαζι του θα υπαρχουν αλλα 2-3 μικροτερα για τις απαραιτητες παραλληλες δραστηροτητες. (αναπαραγωγες, καραντινα).
Ηδη υπαρχει ακομα ενα ενυδρειο, αλλα σκοπευω να στησω κοντα του ενα σταντ για αυτα και για το δοχειο προετοιμασιας, αναπληρωσης κλπ

Οταν θα κλεισει ο κυκλος του θα μελετησω για ελληνικο βιοτοπικο.

Οτι ερωτηση υπαρχει, ευχαριστως να απαντησω.

Μπραβο πολυ ωραιο ειναι το ενυδρειο σου :smt041:smt041 Λιγο πιο σοκολα το νερο θα εδενε καλυτερα με την πλατη. Ο Βασιλιας που ειναι??:p Παντως οι καρδιναλιοι ζουνε βασιλικα:smt041:smt041Το νερο συνηθως ειναι πιο σκουρο. Το βιντεο ειναι μετα απο αλλαγη νερου και ανεβαασμενη φωτεινοτητα απο την καμερα, για να φαινεται και κανενα ψαρι :)
Δεν γραφει αλλιως καλα στην καμερα. Ουτε τα μισα ψαρια δεν φανηκαν. Ειναι στα σκιερα μερη.

Πολυ ομορφο το ενυδρειο βασιλιαδες οι καρδιναλιοι εκει μεσα,οι ροδοστομοι δεν θα κοπαδιαζανε καλυτερα σε αυτο το φοβερο ενυδρειο;Οντως οι ροδοστομοι κοπαδιαζουν πολυ καλυτερα, αλλα η συμπεριφορα ειναι διαφορετικη και φυσικα ειναι αλλο ψαρι απο αυτο που μου αρεσει περισσοτερο (καρδιναλιοι :cool:)
Το ενυδρειο στηθηκε για αυτο το ψαρι σαν αναβαθμιση, αφου ξεκινησα να τα διατηρω σε 50 λιτρο και εφτασα στα 400.
Καμια σχεση η συμπεριφορες και το θεαμα. Θα τα πουμε καποια στιγμη κι αυτα.
Ο βασιλιας για μενα ειναι ο καρδιναλιος. Γενικα μου αρεσει το θεμα των σμηνοψαρων σε οσο πιο ανετο χωρο μπορω να δωσω.
Μπορει να σκεφτομουν να εβαζα για μπουγιο, δισκους (ή καλυτερα altum), αλλα θα μου τρωγανε λιτρα.
Επισης δεν θα εβαζα τοσο μεγαλες και επικινδυνες κιχλιδες για αυτα τα ψαρια, αλλα και με διαφορετικες απαιτησεις στη θερμοκρασια.
Δεν θα ηταν κανενα απο τα ειδη ψαριων ευχαριστημενο για διαφορους λογους τελικα.

Εξαιρετικο θεαμα Σπυρο,πανεμορφο ενυδρειο!
Αλλα δωσε καμια φωτο και καμια πληροφορια στον λαουτζικο!
Οι φωτο δεν μπορουν να δειξουν και πολλα σε ενα ενυδρειο που δεν βασιζεται στο aquascape αλλα στην ζωη και στις συμπεριφορες μεσα σε αυτο, γιαυτο προτιμω τα βιντεο.
(ακομα και αυτο δεν μπορει να πιασει τις ενδιαφερουσες στιγμες που εκδηλωνονται περιστασιακα και αυτες εχουν το ιδιαιτερο ενδιαφερον)
Να βαλω ομως αφου θελεις και φωτο

(κλικ για μεγεθυνση)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua3-th_imag0059b.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua3/IMAG0059b.jpg)

Και μια φωτο πριν βαλω τις πετρουλες, αλλα πιο κοντα στο χρωμα του νερου που εχει (ειναι και τα ραμ ακομα μεσα)
Καλυτερα δεν ειναι με τις πετρες? Καμια παρατηρηση ή προταση για το στησιμο?
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua3-th_imag0082edited.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua3/IMAG0082edited.jpg)

Dimis
05-12-10, 13:49
Οι πετρες πιστευω του δινουν μια πολυ ομορφη αντιθεση!
Δεν θα αλλαζα κατι,ισως μονο ενα πιο σκουρο ματ φοντο για να μην τραβαει το ματι απο το τοσο ηρεμο τοπιο του ενυδρειου.
Μην αλλαξεις πολλα,ειναι εξαιρετικο θεαμα!

delta66
05-12-10, 14:41
Οι πετρες πιστευω του δινουν μια πολυ ομορφη αντιθεση!
Δεν θα αλλαζα κατι,ισως μονο ενα πιο σκουρο ματ φοντο για να μην τραβαει το ματι απο το τοσο ηρεμο τοπιο του ενυδρειου.
Μην αλλαξεις πολλα,ειναι εξαιρετικο θεαμα!
Ειναι στο προγραμμα ;)
Εχει ηδη αλλαξει δυο αποχρωσεις, παω για τριτη, μεχρι να πετυχω (αναλογα και το χρωμα του νερου) αυτο που θελω.
(ετσι κι αλλιως η γυναικα το βαφει :D)

daqua
05-12-10, 14:43
Πολυ ωραιο το ενυδρειο χορταινει το ματι σου ... άπλα.
Κ εγω θα προτιμουσα ενα πιο σκουρο φοντο.

dinos99
05-12-10, 14:51
Μπραβο Σπυρο για το θηριο;);).Το μονο που θα αλλαζα εγω (αν κ φανατικος μποστανας) ειναι τα φυτα.Δεν εχουν θεση σε τετοια ενυδρεια:cool:

billyss
05-12-10, 14:51
πολυ ωραιο αποτελεσμα απο τα αγαπημενα μου κοπαδοψαρα (καρδιναλιοι)
:smt041:smt041

delta66
05-12-10, 15:08
Μπραβο Σπυρο για το θηριο;);).Το μονο που θα αλλαζα εγω (αν κ φανατικος μποστανας) ειναι τα φυτα.Δεν εχουν θεση σε τετοια ενυδρεια:cool:
Εχινοδωροι μονο ειναι (3 ειδη) και λιγο Leucoceophala στην επιφανεια.
Δεν υπαρχουν φυτα στη φυση?
Τα cardinal πριτιμουν να ειναι κοντα σε φυτα ή αλγες, για να κρυβονται μεσα τους οταν βλεπουν κινδυνο, και αυτο βλεπω και κανουν και στο ενυδρειο.
Η "φωλια" τους ειναι δεξια κατω απο το ξυλο που εκτος απο σκοταδι εχει και δασακι απο tenellus. Μπαινουν αναμεσα τους και "χανονται".
Τα περισοτερα εκει ειναι στο βιντεο λογω των κινησεων για τη βιντεοσκοπηση.
Οι νανικιχλιδες προτιμουν τα ozelot για να παιξουν κρυφτο μεταξυ τους.


ΥΓ Πιστευω οτι λειπουν πολυ απο την εικονα του βιοτοπου τα πολλα ξερα φυλλα. Τα αποφευγω ομως τελικα, γιατι ειναι στη συντηρηση δυσκολα (βρωμιζει ο βυθος) αφου δεν ασχολουμαι με σκουπες και τα τοιαυτα, ουτε θελω να τα αφαιρω καθε λιγο πριν "λιωσουν". Οταν βαζω, το κανω μονο για τις ουσιες και το χρωμα και αυτο το κανω με δυχτακι με φυλλα σπασμενα, τοποθετημενο ψηλα και πισω απο το δεξιο ξυλο κοντα στην εξοδο του φιλτρου.
-------------------------
πολυ ωραιο αποτελεσμα απο τα αγαπημενα μου κοπαδοψαρα (καρδιναλιοι)
:smt041:smt041
Γεια σου "συμπασχοντα" Μπιλ.

Πάνος
10-12-10, 00:25
πολλοι θα λεγανε..."400 λιτρα για να βαλω καρδιναλιους?? αν τα ειχα θα...μπλα μπλα μπλα..."
χαιρομαι που το εκανες ;) πολυ ομορφο θεαμα!

Γιώργος Κ
10-12-10, 02:26
Θεαματικο :smt041:smt041:smt041:p
πολλοι θα λεγανε..."400 λιτρα για να βαλω καρδιναλιους?? αν τα ειχα θα...μπλα μπλα μπλα..."
χαιρομαι που το εκανες ;) πολυ ομορφο θεαμα!
Συμφωνω οπως συνηθως!! :cool:

Raven
10-12-10, 03:06
Εγω επειδη ειμαι ο σπαστικος της παρεας, θα διαφωνησω σε ολα οσα αναφερθηκαν..:D

-400 λιτρα για καρδιναλιους μονο; καντα 800 να το ευχαριστηθεις ! :D
-το καλυτερο φοντο δεν το εχεις βρει ακομα γιατι...ειναι ενας πινακας μου /αναπαρασταση βυθου rio negro.
-θελει κι αλλα φυτα..:smt110
-και τελος...σαφως και η φωτογραφια το αναδεικνυει καλυτερα :smt084


Κατα τα αλλα ειναι πανεμορφο :smt020

delta66
10-12-10, 03:38
-το καλυτερο φοντο δεν το εχεις βρει ακομα γιατι...ειναι ενας πινακας μου /αναπαρασταση βυθου rio negro.

Μου'κοψες τα γονατα τωρα :cool:

Το πλημμυρισμένο δασος που δειχνει εδω (http://www.youtube.com/watch?v=Ucu6224KJmo)

harris samos
16-01-11, 21:38
αυτα ειναι δωστε λιτρα στα ψαρακια ομορφο και απλο
μπραβο

Krisos
16-01-11, 21:42
Μπραβο Σπυρο! ;) ..να το χαιρεσαι! :) :cool::cool:

kwstas_original
16-01-11, 22:20
Ωραιο στησιμο.
Τα ψαρια που ειναι?
Δεν βλεπω τιποτα.
:cool:

Raven
17-01-11, 01:38
Μου'κοψες τα γονατα τωρα :cool:

Το πλημμυρισμένο δασος που δειχνει εδω (http://www.youtube.com/watch?v=Ucu6224KJmo)
Αγορασε ενα τελαρο καμβα στις διαστασεις που ειναι το ενυδρειο σου. Φερτον μου και κατσε να πινεις καφε οσο θα τον ζωγραφιζω. να μου λες και πως ακριβως το θες.. Σε 2-3 ωρες θα τον παρεις ετοιμο και θα πας να τον κοτσαρεις για background.:cool:

delta66
17-01-11, 02:01
:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p :p:p:p:p:p:p:p:p:p

Γιώργος Κ
17-01-11, 02:20
Το εχεις βαψει το τζαμι?? :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Diskus fan
17-01-11, 03:41
Σπύρο ... επειδή στο video που έβαλες δεν είδα καρδινάλιους ....

http://www.youtube.com/watch?v=3MzqGWi6Nn8&feature=related

:smt110

delta66
17-01-11, 09:32
Το εχεις βαψει το τζαμι?? :D
Σε 2 λεπτα αν θελω ειναι ξεβαμμενο :D
Ωρε θα γινει χαμος :cool::cool::cool:

tsoum
17-01-11, 09:48
:smt041

Επειδη είπες οτι θα αλλάξεις τα cory, εδω (http://www.planetcatfish.com/catelog/search_result.php?distr_id=28&order=species&results=100) τα είδη του Negro, εδώ (http://www.planetcatfish.com/catelog/search_result.php?distr_id=29&order=species&results=100) του Lower Negro. (τα ίδια είναι πάνω κάτω - να'χαμε λέγαμε!)

Αλήθεια, όλοι αυτοί είναι αγορασμένοι η καρδινάλιοι ή εχεις κάνεις και αναπαραγωγή;

Υ.Γ. Οπως ειπαν παραπάνω πολύ ωραίο, αλλα ενα Red Devil, ενα Green Terror εγώ θα το έριχνα μεσα!:smt033:smt040

delta66
17-01-11, 09:57
ΥΓ Εγω λεω να ριξω τιποτα φαπες σε σενα :D

panos_auk
18-04-11, 16:07
πολυ ωραιο το ενυδρειο...κατι τετοιο θα ηθελα να κανω κι εγω καποια στιγμη...και να μεταφερω τα black phantom και το οτο που εχω σε μεγαλυτερο με καρδιναλιους, ροδοστομους, νανοκιχλιδες κλπ κλπ...
αναλογα με τα λεφτα που θα εχω 250-400 maximum λιτρα με βλεπω...
οι καρδιναλιοι και τα agasizzii ειναι το κολλημα μου παντως...τωρα δεν ξερω αν ταιριαζουν απο πλευρας βιοτοπου...θα το δω...

giannisqq
18-04-11, 18:51
yπεροχο,με πολυ φαντασια σπυρο!!τωρα το ειδα!!!καμια προσφατη φωτογραφια να δουμε πως ειναι τωρα!

Tsagos
18-04-11, 19:44
Βλακεία ! Εγώ θα εβαζα μόνο σαλιγκάρια μέσα !!!!!! :p

Τώρα το είδα Σπύρο! Είναι πολύ ωραίο! Ο Αλέξανδρος τελικά τήρησε την υπόσχεση του; :)
Είμουν βέβαιος ότι θα έκανες κάτι τέτοιο! (πολλά λίτρα, μικρά σμινόψαρα)

ελιοτ
18-04-11, 19:51
παρα πολυ ωραιο. μεγαλη μαγκια 400λτ για καρδιναλιους. αναλογικα για δισκους ποσα λιτρα θα εβαζες?

giannisqq
18-04-11, 21:28
σπυρο το μεγαλο το φυτο στο κεντρο βγαινει και μεγαλωνει και εξω απο το νερο?

delta66
18-04-11, 21:50
Ο Αλέξανδρος τελικά τήρησε την υπόσχεση του; :)
Είμουν βέβαιος ότι θα έκανες κάτι τέτοιο! (πολλά λίτρα, μικρά σμινόψαρα)Ο Αλεξανδρος ειναι διατεθειμένος ... εγω δεν εκανα κινηση :D
Τα ψαρια ειναι απο το πρωτο μου ενυδρειο (45 λιτρα) οπου σε συνεχη αναβαθμιση με τον καιρο τους δινω πιο σωστες συνθηκες αλλα και παρατηρω συμπεριφορες σε διαφορες καταστασεις.

Τωρα εχω βαλει και 3 (με την προοπτικη για 5-6) σκαλαρια, που εχουν μεγαλωσει με τετρας και δεν τα πειραζουν και παρατηρω συμπεριφορες των καρδιναλιων σε παρουσια πιθανου θηρευτη.
(δεν το συνιστω σε κανενα ιδιως σε μικρο ενυδρειο με μικρη ομαδα - κατω απο 30- καρδιναλιων και σκαλαρια "αγριεμενα").

Καποια στιγμη μετα απο μακροχρονη παρατηρηση (για πιο ασφαλη συμπερασματα), θα γραψω σχετικα.
Προς το παρον, βλεπω ωραια πραγματα. Κινησεις του κοπαδιου απιστευτες, που δεν εβλεπα χωρις τα σκαλαρια.

Μπορω να πω προωρα μια παρατηρηση οτι τα ψαρια αυτα, μαλλον εχουν στο αιμα τους να προσεχουν για καποιον θηρευτη. Οσο δεν υπηρχαν σκαλαρια, εκανα κινησεις για να "αποφυγουν" τις ανρθωπινες κινησεις εκτος ενυδρειου, παιρνωντας καλυψη απο τις σκιες και τα φυτα.
Τωρα αφησαν εμενα και προσεχουν τα σκαλαρια.
Ειναι πιο πολυ στον ανοιχτο χωρο, πιο κινητικα, χωρις στρες ομως, αλλα με ενορχηστρωμενες κινησεις, αφου υπαρχει χωρος και καλυψη, περασματα κλπ
Ειχα δει την γνωστη κινηση απο διασπατρα στο ενυδρειο να μαζευονται σε μπαλα και εξαφανιση σε περιπτωση αποτομης κινησης.
Μια κινηση που δεν ειχα δει ομως ειναι η εξης.
Πλησιαζει το σκαλαρι προς το μερος τους, οι καρδιναλιοι μαζευονται αργα αργα σε σμηνος και κινουνται μακρυα του.
Το σκαλαρι κινειται κατα τυχη με τετοιο τροπο που τα σπρωχνει προς τη γωνια.
Τοτε οι καρδιναλιοι γυριζουν αποτομα προς το μερος του και πανε καταπανω του.
Το σκαλαρι μενει παγος βλεπωντας ενα συννεφο ψαρια να πανε καταπανω του.
Οι καρδιναλιοι τελευταια στιγμη ανοιγουν αριστερα δεξια και περνανε απο διπλα του.
Το σκαλαρι ακομα ψαχνεται τι εγινε :D

yπεροχο,με πολυ φαντασια σπυρο!!τωρα το ειδα!!!καμια προσφατη φωτογραφια να δουμε πως ειναι τωρα!
Το ιδιο ειναι συν τρια σκαλαρια, πιο μεγαλα τα φυτα, και αλλαγη το μικρο ξυλο τελειως δεξια που κρυβει θερμαντηρα και τη μια εισοδο φιλτρου, με ενα μεγαλυτερο.


αναλογικα για δισκους ποσα λιτρα θα εβαζες?
Απο οτι ακουσα σε 60λιτρα μπορω να βαλω 5 (πλαγιαστους) :D
-------------------------
σπυρο το μεγαλο το φυτο στο κεντρο βγαινει και μεγαλωνει και εξω απο το νερο?
Ναι εξω ειναι τωρα αλλα εχω καπακι και το εμποδιζει. Κριμα.

Tsagos
18-04-11, 21:54
Μπράβο ρε Σπύρο! Σίγουρα χαίρεσαι το χόμπι μετά από αυτό :)

Μπράβο για αλλη μία φορά, και ευχαριστούμε για αυτά που μας δίνεις με τον καιρό !

giannisqq
18-04-11, 22:07
πως λεγεται και απο που το πηρες?το εψαχνα πριν πολυ καιρο για το ανοιχτο το ενυδρειο

delta66
18-04-11, 22:13
πως λεγεται και απο που το πηρες?το εψαχνα πριν πολυ καιρο για το ανοιχτο το ενυδρειο

Νομιζω ειναι Echinodorus subulata ή subulatus.
Το πηρα κλαδεμα.
http://www.aquaportail.com/fiche-plante-508-echinodorus-subulatus.html
http://www.pruitt.hu/Echinodorus%20subulata.JPG
Ειναι το ιδιο με τον εχινοδωρο δεξια στο ενυδρειο, που ειναι ακομα μεσα στο νερο και φαινεται καλυτερα.

Να'στε καλα παιδια.

Chris82
18-04-11, 22:28
Τωρα εχω βαλει και 3 (με την προοπτικη για 5-6) σκαλαρια, που εχουν μεγαλωσει με τετρας και δεν τα πειραζουν και παρατηρω συμπεριφορες των καρδιναλιων σε παρουσια πιθανου θηρευτη.
(δεν το συνιστω σε κανενα ιδιως σε μικρο ενυδρειο με μικρη ομαδα - κατω απο 30- καρδιναλιων και σκαλαρια "αγριεμενα").

Καποια στιγμη μετα απο μακροχρονη παρατηρηση (για πιο ασφαλη συμπερασματα), θα γραψω σχετικα.
Προς το παρον, βλεπω ωραια πραγματα. Κινησεις του κοπαδιου απιστευτες, που δεν εβλεπα χωρις τα σκαλαρια.

Μπορω να πω προωρα μια παρατηρηση οτι τα ψαρια αυτα, μαλλον εχουν στο αιμα τους να προσεχουν για καποιον θηρευτη. Οσο δεν υπηρχαν σκαλαρια, εκανα κινησεις για να "αποφυγουν" τις ανρθωπινες κινησεις εκτος ενυδρειου, παιρνωντας καλυψη απο τις σκιες και τα φυτα.
Τωρα αφησαν εμενα και προσεχουν τα σκαλαρια.
Ειναι πιο πολυ στον ανοιχτο χωρο, πιο κινητικα, χωρις στρες ομως, αλλα με ενορχηστρωμενες κινησεις, αφου υπαρχει χωρος και καλυψη, περασματα κλπ
Ειχα δει την γνωστη κινηση απο διασπατρα στο ενυδρειο να μαζευονται σε μπαλα και εξαφανιση σε περιπτωση αποτομης κινησης.
Μια κινηση που δεν ειχα δει ομως ειναι η εξης.
Πλησιαζει το σκαλαρι προς το μερος τους, οι καρδιναλιοι μαζευονται αργα αργα σε σμηνος και κινουνται μακρυα του.
Το σκαλαρι κινειται κατα τυχη με τετοιο τροπο που τα σπρωχνει προς τη γωνια.
Τοτε οι καρδιναλιοι γυριζουν αποτομα προς το μερος του και πανε καταπανω του.
Το σκαλαρι μενει παγος βλεπωντας ενα συννεφο ψαρια να πανε καταπανω του.
Οι καρδιναλιοι τελευταια στιγμη ανοιγουν αριστερα δεξια και περνανε απο διπλα του.
Το σκαλαρι ακομα ψαχνεται τι εγινε :D


Θέλουμε και βίντεο να το δούμε και εμείς!!!:smt041:smt041:smt041

delta66
18-04-11, 22:43
Θέλουμε και βίντεο να το δούμε και εμείς!!!:smt041:smt041:smt041

Ναι τωρα θα κατσω να περιμενω με την καμερα ποτε θα ξαναγινει :D

Στησε ενυδρειο να το δεις Live :cool:

YΓ ή να βαλω μια webcamera (οπως το θεμα με τους αητους) να ειναι 24/24 online? :rolleyes:

Γιώργος Κ
18-04-11, 22:46
Ωχ ... σκαλαρια με καρδιναλιους ... ποιος τον ακουει τωρα!! :grin::grin::smt020

delta66
18-04-11, 22:53
Ωχ ... σκαλαρια με καρδιναλιους ... ποιος τον ακουει τωρα!! :grin::grin::smt020
Τα εχω ακουσει ηδη :D
Μου εχει εμπιστοσυνη :cool:

Tsagos
18-04-11, 23:58
ποιόν λέτε ; χιχι

Chris82
19-04-11, 00:07
ή να βαλω μια webcamera (οπως το θεμα με τους αητους) να ειναι 24/24 online?

Νομίζω πως λίγοι έχουν δεί το θέαμα από ένα 400αρι γεμάτο από καρδινάλιους οπότε για το καλό του χόμπυ καλό θα ήταν μια καμερίτσα να μπεί..!!:D:D

Έτοιμος ήμουν να φτιάξω και εγώ κάτι τέτοιο αλλά τελικά δεν μπορώ να το σκεφτώ χωρίς τους 'υπέροχους'!!:)

delta66
19-04-11, 00:35
Νομίζω πως λίγοι έχουν δεί το θέαμα από ένα 400αρι γεμάτο από καρδινάλιους οπότε για το καλό του χόμπυ καλό θα ήταν μια καμερίτσα να μπεί..!!:D:D

Έτοιμος ήμουν να φτιάξω και εγώ κάτι τέτοιο αλλά τελίκα δεν μπορώ να το σκεφτώ χωρίς τους 'υπέροχους'!!:)

Και ποιος σου ειπε οτι ειναι γεματο? :rolleyes:

Εκτος οτι δεν ειναι τοσοι πολλοι, τα ψαρια αυτα εχουν την ικανοτητα να μη τα βλεπεις.
Δεν ειναι σαν τους αρλεκινους ή τους ροδοστομους που τρελλαινονται στο περα δωθε και στα μεσαια και πανω επιπεδα του ενυδρειου.
Οι καρδιναλιοι διασκορπιζονται σε ολο το χωρο και σε χαμηλα υψη του ενυδρειου αναμεσα σε φυτα και σκιες και δεν κινουνται γρηγορα και κοπαδιαστα παρα μονο σε περιπτωση κινδυνου.
Μερικες φορες εκει που βλεπεις καμια 10-15αρια καρδιναλιους μονο, τους πιανει οιστρος και βγαινουν 100 ψαρια μαζι παρελαση γεμιζωντας το χωρο απο μπλε-κοκκινη βροχη και λες που ηταν αυτα τα ψαρια τοση ωρα?

Genirous
19-04-11, 10:43
Σπύρε, αυτό το ''Rio Negro'' δε θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο. :D

Το μεγαλύτερο λάθος σου (στο βιοτοπικό του θέματος πάντα) είναι οι πέτρες. Μιλώντας για το έδαφος αλλά και το βυθό κατ' επέκταση υπάρχει παντού...άμμος! Χαμηλά στον ποταμό στο Μανάους και κοντά στο σημείο όπου ενώνεται με τον Αμαζόνιο υπάρχουν πέτρες λάβας, όπως τις ονομάζουμε, αλλά παραπάνω δε θα βρεις τίποτα, πόσο μάλλον τέτοιες όμορφες, στρογγυλές, λευκές πέτρες. Τώρα εάν πας σε πλημμυρισμένο δάσος να προτιμήσεις φυτά με μακρύ, λογχοειδή φύλλωμα και να απορρίψεις φυτά τύπου λευκοκεφάλας. Θα χρειαστείς σίγουρα αρκετά ξερά φύλλα, λογχοειδή πάλι ;) .

Από εκεί και πέρα, ο ποταμός είναι απλώς τεράστιος. Θα πρέπει να σκεφτείς κάτι πιο συγκεκριμένο να αναπαραστήσεις. Συνήθως όταν μιλάμε για Rio Negro μιλάμε για μεγάλες ποσότητες μαύρου νερού με ελάχιστη ροή, ελάχιστο φως να διεισδύει σε αυτό, λευκή άμμος, λάσπη και καθόλου βλάστηση παρά μόνο επιφανείας. Αν πάμε σε αυτό που συνήθως μιλάμε δες μια επιλογή σε pleco πρώτα από Rineloricaria melini και μετά από Panaque sp. (LDA01-L169) ή Panaque sp. (L306). Από κόρυ (που θα πρότεινα να μη βάλεις καθόλου) δες τα Corydoras robineae, Corydoras nijsseni ή Corydoras adolfoi.

Αν δεν είχες ήδη βάλει αυτούς τους πανάσχημους καρδινάλιους :confused: θα σου πρότεινα κάτι σε pencilfish, καθώς θεωρώ πως έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον για παρατήρηση. Νανοκιχλίδες δε θα έβαζα, καθώς έχουν μικρό χρόνο ζωής, είναι πολύ επιθετικές στο ζευγάρωμα και ζουν σε περιοχές με λιγότερο νερό και μεγαλύτερη ροή. Μια πρόσθετη, καλή επιλογή είναι και τα hachetfish, αρκεί να έχεις καπάκι. :D

ΥΓ: Α/Ο έχεις; :grin:

delta66
19-04-11, 21:24
Ευχαριστω πολυ Γιωργο για τις συμβουλες σου. Πολιτιμες συμβουλες απο ενα εμπειρο Negrista.
Θα ληφθουν πολυ σοβαρα υποψιν για το μελλον του ενυδρειου.
Οντως το ονομα negro ειναι "βαρυ" για ενα ενυδρειο και θελει μεγαλη μελετη αλλα και θυσιες του ιδιοκτητη του ενυδρειου.
Θυσιες σε αποκλεισμο σε επιλογες ειδων και διακοσμησης αλλα και προτιμησεις σε εικαστικες λεπτομερειες.

ΥΓ Ναι εχω. Να σε δανεισω να βαλεις λιγο?

Diskus fan
19-04-11, 23:08
Πλησιαζει το σκαλαρι προς το μερος τους, οι καρδιναλιοι μαζευονται αργα αργα σε σμηνος και κινουνται μακρυα του.
Το σκαλαρι κινειται κατα τυχη με τετοιο τροπο που τα σπρωχνει προς τη γωνια.
Τοτε οι καρδιναλιοι γυριζουν αποτομα προς το μερος του και πανε καταπανω του.
Το σκαλαρι μενει παγος βλεπωντας ενα συννεφο ψαρια να πανε καταπανω του.
Οι καρδιναλιοι τελευταια στιγμη ανοιγουν αριστερα δεξια και περνανε απο διπλα του.
Το σκαλαρι ακομα ψαχνεται τι εγινε

Θέλεις να στο μεταφράσω;:D

Tsagos
19-04-11, 23:20
Γιατί δεν το έχεις κάνει ίδη δεν ξέρω!

delta66
19-04-11, 23:22
Πλησιαζει το σκαλαρι προς το μερος τους, οι καρδιναλιοι μαζευονται αργα αργα σε σμηνος και κινουνται μακρυα του.
Το σκαλαρι κινειται κατα τυχη με τετοιο τροπο που τα σπρωχνει προς τη γωνια.
Τοτε οι καρδιναλιοι γυριζουν αποτομα προς το μερος του και πανε καταπανω του.
Το σκαλαρι μενει παγος βλεπωντας ενα συννεφο ψαρια να πανε καταπανω του.
Οι καρδιναλιοι τελευταια στιγμη ανοιγουν αριστερα δεξια και περνανε απο διπλα του.
Το σκαλαρι ακομα ψαχνεται τι εγινε

Θέλεις να στο μεταφράσω;:D

Ω ναι. Χωσε ανελεητα :smt020
Να σου φερω το τσεκουρι?

http://www.youtube.com/watch?v=mWJ5HTVYdZM

Diskus fan
19-04-11, 23:44
Τι να "χώσω" ωρέ;:rolleyes: Να μεταφράσω έγραψα .... αλλά είσαι και ψαροντουφεκάς .... οπότε μάλλον δεν το χρειάζεσαι.-:D

delta66
20-04-11, 00:42
Τι να "χώσω" ωρέ;:rolleyes: Να μεταφράσω έγραψα .... αλλά είσαι και ψαροντουφεκάς .... οπότε μάλλον δεν το χρειάζεσαι.-:D

Ωρα για εκδρομη :D http://www.sigmalive.com/files/imagecache/full_image/files/node_images/0/3/5/177035/dee.JPG

Genirous
20-04-11, 10:06
...
ΥΓ: Α/Ο έχεις; :grin:...
ΥΓ Ναι εχω. Να σε δανεισω να βαλεις λιγο?Αν σκοπεύεις να αναπαραστήσεις ακόμα και τις παραμέτρους νερού, τα φυτά στο ενυδρείο σου (εκτός αυτών στην επιφάνεια) θα πρέπει να τα αποχωριστείς... ;)

Αν θέλεις να μοιραστείς κάποιες από τις εικαστικές, βιοτοπικές, έμψυχες σκέψεις σου θα μου άρεσε να τις συζητήσουμε εκτενέστερα.

klipitiklopos
16-05-11, 23:55
Ο βασιλιας για μενα ειναι ο καρδιναλιος. Γενικα μου αρεσει το θεμα των σμηνοψαρων σε οσο πιο ανετο χωρο μπορω να δωσω.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua3-th_imag0082edited.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua3/IMAG0082edited.jpg)

Kαι νομιζα οτι μονο εγω ειχα τετοια προτιμηση στους καρδιναλιους!:D
Εχω και εγω ακομα απο τους πρωτους μου!
Πολυ ομορφο το ενυδρειο!
Πολυ σημαντικο πραγμα να εχεις παραστασεις...

Tsagos
17-05-11, 00:20
τωρα επρεπε να μου θυμίσεις αυτό το ενυδρείο ρε klipitiklopos ? :/

klipitiklopos
17-05-11, 00:23
Γιατι;;;

Tsagos
17-05-11, 00:26
Γιατί τρεχουν τα σαλια μου!

klipitiklopos
17-05-11, 00:28
Ελα βρε και με τρομαξες!:p

delta66
17-05-11, 07:01
Ειναι κανενας μηνας τωρα που ενας καλος φιλος Γεωχημικος με προμηθευσε με κατι πετρες ηφαιστιακης προελευσης (Δακιτης (http://www.google.gr/search?um=1&hl=el&biw=1280&bih=672&q=%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%82&ie=UTF-8&sa=N&tab=Tw#sclient=psy&hl=el&biw=1280&bih=672&source=hp&q=dacite&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=23f11d5c1559fa53)) που συναντουνται στην περιοχη και τις εχω ακουμπισμενες στον παγκο εργασιας και τις βλεπω :D
Ψηνομαι να κατσω καποια στιγμη και να τις βαλω στη θεση των ασπρων.
Βεβαια οπως ολα οσα κανω στο ενυδρειο θα γινει και αυτο μετα απο πολυ στριφογυρισμα στο μυαλο μεχρι να το παρω αποφαση.
Τοτε θα μπουν φωτο να δουμε τι θα μας πει και ο Gen.

Λάζαρος
06-08-11, 00:13
πολυ ομορφο ...

αλλαζουν οι συμπεριφορες τους σε αυτα τα λιτρα ε;...γενικα μαθαινουμε λαθος...βλεπουμε το 400αρι σαν την λυση για τους δισκους κτλ...με το στανιο που λενε...
αλλα ειναι μια μεγαλη ευκαιρια για να εκδηλωσουν συμπεριφορες ψαρια που στριμωχνουμε σε λιγα λιτρα και σε μικρο αριθμο...ειναι ευκαιρια για αναπαρασταση οσο γινεται της φυσης...


υς:και τωρα ο δελτα θα μου πεις πως εβαλε δισκους και τα δωσε ολα τ αλλα:D

delta66
06-08-11, 01:35
υς:και τωρα ο δελτα θα μου πεις πως εβαλε δισκους και τα δωσε ολα τ αλλα:D
Νοοοοop
Το 400αρι ειναι στημενο για καρδιναλιους

Λάζαρος
06-08-11, 14:15
για να ειμαι ειλικρινης σκεφτομουν και γω καποια στιγμη ενα 400+ με δισκους...αλλα η τακτικη σου με βαζει σε σκεψεις:)
σε σκεψεις για το τι ειναι σωστο στο χομπυ και τι οχι...καιτ ελικα τι "αποδιδει"

delta66
06-08-11, 14:27
για να ειμαι ειλικρινης σκεφτομουν και γω καποια στιγμη ενα 400+ με δισκους...αλλα η τακτικη σου με βαζει σε σκεψεις:)
σε σκεψεις για το τι ειναι σωστο στο χομπυ και τι οχι...καιτ ελικα τι "αποδιδει"
Φιλε, εκ φυσεως δεν μπορω τον συνωστισμο.
Αποφευγω τους πολυπληθεις χωρους, παω διακοπες οταν γυριζουν οι αλλοι και τετοια.
Θελω να εχω χωρο γενικα. Ανεση κινησεων. (ισως εχω μια μικρη αγοραφοβια?)
Αυτο το εχω και με τα ψαρια.
Δεν μου προκαλει ευχαριστηση ενα ενυδρειο με συνωστισμο και ελλειψη ελευθερης (οσο γινεται) κινησης. Το αντιθετο.
Τα καρδιναλιακια ειναι μικρα ψαρια και σμηνοψαρο.
Αυτο κανει το ψαρι πιο καταλληλο να κινηθει σε ενα οικιακο ενυδρειο και δεν το ενοχλει να το μοιραστει με μια μεγαλη ομαδα.
Το να βλεπω ενα μεγαλο ψαρι οπως πχ το οσκαρ ή τα γκαλαχερ και τα πανγκασιους που ειναι ψαρια-μεταναστες και συνεχους κινησης ή τα χρυσοψαρα κλπ, να βρισκονται σε ενα χωρο 2-3 φορες το μηκος τους, ειναι τραγικο για μενα.
Με τους δισκους κατι παει και ερχεται, λογω της λιγοστης κινησης τους. Αλλα και παλι ενα ψαρι κιχλιδα θελει το χωρο του αλλιως τα προβληματα μπορουν να αυξηθουν.
Τα γατοψαρα επισης δεν ειναι κινητικα.
Πολλοι βαζουν ενα μεγαλο ψαρι στο ενυδρειο και νομιζουν οτι θα εχουν μια φωτογραφια ή ενα καδρο με ενα ψαρι που θα καθεται στο τζαμι να τους κοιταει, περιμενοντας μονο να πεσει φαι. Το ψαρι θελει να κινηθει, να συμπεριφερθει φυσιολογικα, να φαει, να ζευγαρωσει, να παιξει, να αναμετρηθει, να ηρεμησει, να ξεκουραστει.

panos_auk
07-08-11, 14:56
και το ειχα απορια αν κανουν μαζι αυτα τα δυο τελικα γιατι παντου διαβαζα οτι τα σκαλαρια επιτιθενται σε μικρα τετρα αλλα σε καποια ενυδρεια (βιντεο youtube κλπ) εβλεπα και τα δυο ειδη μαζι στο ιδιο ενυδρειο...
οποτε τελικα η αληθεια ειναι καπου στη μεση...και πανε και δεν πανε μαζι...

delta66
07-08-11, 15:55
και το ειχα απορια αν κανουν μαζι αυτα τα δυο τελικα γιατι παντου διαβαζα οτι τα σκαλαρια επιτιθενται σε μικρα τετρα αλλα σε καποια ενυδρεια (βιντεο youtube κλπ) εβλεπα και τα δυο ειδη μαζι στο ιδιο ενυδρειο...
οποτε τελικα η αληθεια ειναι καπου στη μεση...και πανε και δεν πανε μαζι...
Δεν θυμαμαι αν εχω ενημερωσει το θεμα με εξελιξεις.
Ο Φαν ως συνηθως ειχε δικιο και σε αυτα που μου ειχε πει κατ'ιδιαν.
Τα σκαλαρια παροτι μαθημενα απο μικρα με καρδιναλιους, οταν μεγαλωσουν αρκετα και τους δωθει η ευκαιρια δεν θα την αφησουν να παει χαμενη.
Εφτασε η στιγμη που καποιος καρδιναλιος ξεχαστηκε και εμεινε μονος του στην περιοχη του σκαλαριου.
Καπου αλλου κοιταγα αλλα με την ακρη του ματιου μου ειδα ενα ψαρι στο ενυδρειο να γυαλιζει οπως οταν ανεβαζουμε ψαρι με την καθετη.
Γυρισα και ειδα ενα καρδιναλιο να τρεχει στροβιλιζοντας πανικοβλητος και απο πισω το σκαλαρι.
Τη γλυτωσε ευτυχως αλλα εχω μπει στη διαδικασια με αγγελια να δωσω τα σκαλαρια.
Κριμα γιατι ειναι και τουμπανα.

panos_auk
07-08-11, 16:13
:( ω γαμωτο και χαρηκα!το εχω φαντασιωση να φτιαξω ενα ενυδρειο με αυτα και διαφορα αλλα ειδη μαζι...
τι να κανουμε...τελικα ή το ενα ή το αλλο...
ναι αλλα με ποια τετρα τα βαζεις μαζι τα σκαλαρια?απλα μεγαλυτερα?ροδοστομους π.χ.?
με νανοκιχλιδες φανταζομαι δεν εχουν θεμα...

delta66
07-08-11, 16:29
:( ω γαμωτο και χαρηκα!το εχω φαντασιωση να φτιαξω ενα ενυδρειο με αυτα και διαφορα αλλα ειδη μαζι...
τι να κανουμε...τελικα ή το ενα ή το αλλο...
ναι αλλα με ποια τετρα τα βαζεις μαζι τα σκαλαρια?απλα μεγαλυτερα?ροδοστομους π.χ.?
με νανοκιχλιδες φανταζομαι δεν εχουν θεμα...
Δεν νομιζω οτι και τα ροδοστομα θα ειναι ασφαλη.
Δεν εχουν καμια σημαντικη διαφορα με τους καρδιναλιους.

Με νανοκιχλιδες πιο ευκολη η συμβιωση. Τουλαχιστον σε τετοιου μεγεθους ενυδρειο ετσι φαινεται.
Τα dicrossus που εχω μεσα εκδιωχνονται μεν οταν εισβαλουν στην περιοχη των σκαλαριων αλλα οχι με τροπο ανησυχητικο.
Για τα German Ram μπορω να πω οτι το ενηλικο αρσενικο τους κανει κουμαντο, το ανηλικο θηλυκο εκδιωχνεται καμια φορα, αλλά ελεγχομενα.
Τα cory το ιδιο.
Κιχλιδες ειναι, τι μπορεις να προβλεψεις?

B22
07-08-11, 16:50
ένα μεγάλο μπράβο για το ενυδρείο σου...είναι πολύ όμορφο..Έχω κι εγώ στο μυαλό μου να αποκτήσω ένα μεγάλο ενυδρείο,αλλά όχι τρ γτ με τα πιάνα, τα synths και τα μικρόφωνα αν βάλω και 400άρι στέλνω την μάνα μ στην εντατική. Σπύρο αν έβαζες ένα ακόμα κοπαδόψαρο μέσα στο ενυδρείο σου, για παράδειγμα lemon tetra ή glowlight tetra, δεν θα έκαναν ωραία αντίθεση με τους καρδινάλιους;

delta66
07-08-11, 16:57
...δεν θα έκαναν ωραία αντίθεση με τους καρδινάλιους;
Θα εκαναν μια ωραια σαλατα. :grin:
Ειχα καποτε δυο κοπαδια καρδιναλιους και αρλεκινους και το εχω δει το εργο
Δεν εχω δοκιμασει ροδοστομους που ειναι πιο σφιχτο κοπαδι απο τους καρδιναλιους και ισως κινουνται πιο ψηλα και δεν μπλεκονται τα κοπαδια (αλλα ετσι θεωρουνται και οι αρλεκινοι) και ειναι μεγαλος πειρασμος.
Ισως το δοκιμασω, το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αν δεν μου "κατσει", θα πρεπει να τα κυνηγαω με την αποχη και δεν θελω.
Πιστευω οτι με hatchetfish θα γινοταν πολυ ευκολα.

B22
07-08-11, 17:03
πιστεύω πως θα ήταν πάρα πολύ ωραίο γτ θα έκανε τέλεια αντίθεση ένα σφιχτό κοπάδι με την περίεργη συμπεριφορά τον καρδινάλιων ( που είναι και δικοί μου αγαπημένοι ..) αλλά είναι δική σου επιλογή...

panos_auk
07-08-11, 21:11
δυσκολες οι κιχλιδες...ή μαλλον απαιτητικες!αλλα αυτο ειναι που τις κανει και τοσο ελκυστικες...!

delta66
03-09-11, 15:01
Mερικα νεα.

Αφου σχεδον περασε το καλοκαιρι συνεχιζοντας να μην επεμβαινω σχεδον καθολου μεσα στο ενυδρειο*, παρα μονο με ταισμα (πλουσιο) και αλλαγες νερου, προσθεσα μια τριαδα νανοκιχλιδες Laetacara curviceps - Dwarf Flag Cichlid οπου μεσα σε δυο μερες ξεχωρισε ενα ζευγαρι.

* Κλαδεμα δεν εχει γινει ποτε στα 2.5 χρονια που λειτουργει το ενυδρειο, παρα μονο αφαιρεση μερικων ριζων sagittaria subulata για κανενα φιλο.
Μαλλον βολευει αυτη η ζουγκλα που κανουν οι sagittaria καθως ειναι η καλυτερη κρυψωνα που εχω δοκιαμσει για τους καρδιναλιους.
Χωνονται οποτε θελουν μεσα τους και δεν μπορει κανενας θηρευτης να τα πλησιασει γρηγορα και επικινδυνα.
Εχω σκοπο να βγαλω του μεγαλους εχινοδωρους για καθαρισμο ριζων και "κουρεμα" και σκεφτομαι να κανω καποια πατεντα για να μεινει ανοιχτο το πισω μερος ωστε να βγαινουν εκτός, αφου πολυ ψηλα φυτα και κουτουλανε στο ταβανι με αποτελεσμα να χαλανε τα φυλλα τους με τις λαμπες και το λυγισμα.
Εξαλλου αυτο που θελω να προσφερουν στο ενυδρειο ειναι τα κλαδια τους που κανουν την ιδια δουλεια με τα κλαδια των ξυλων και ειναι τα "περασματα" για ψαρια σαν τα σκαλαρια.
Επισης σκεφτομαι να δοκιμασω και μαυρη μπογια (αντι για καφε που εχει) στο τζαμι για φοντο.
Το καλυτερο φοντο κατα τη γνωμη ειναι το "τιποτα", αλλα μονο σε πειρπωση που δεν "ακουμπαει" σε τοιχο το ενυδρειο οπως το συγκεκριμενο.
Φυσικα σε τετοια περιπτωση πρεπει να διευθετηθουν σωτα οι σωληνες και τα καλωδια για να μη φαινονται.
Θα δουμε.
Θα ενημερωσω για τις εξελιξεις καθως ειμαι και ετοιμος για μια σημαντικη αλλαγη στη συνθεση των ψαριων.
** εχει αλλαχτει η μια koralia 1 με δυο sun sun JVP-101 3000λ/ω σε καθε πλευρα τοιυ ενυδρειου


Ειχαμε λοιπον μερικες γερες αψιμαχιες στην αρχη μεταξυ του αρσενικου Laetacara με τον "παλιο" german ram, αλλα δεν παρατηρω πλεον κατι ανησυχητικο.
Ο τριτος/η της παρεας των Laetacara μενει διακριτικα κρυμμενος μακρυα απο το ζευγαρι.

Το περιεργο ειναι οτι το νεο ζευγαρι (Laetacara curviceps) εδιωξε και εκανε καταληψη στο λημερι του παλιου ζευγαριου (german ram), το οποιο μετακομισε στην απεντανι πλευρα του ενυδρειου μαζι με τα σκαλαρια που τα εχει του χεριου του.
Περιεργο, καθως η πληροφορηση που ειχα ηταν οτι τα Laetacara curviceps ειναι πολυ ειρηνικες κιχλιδες και ντροπαλες.
Για αυτην την επιθετικη τους συμπεριφορα ομως, νομιζω βρηκα την εξηγηση.

GsLIEGqscFE

Παρατηρω μεγαλυτερη προσοχη απο οτι δειχνουν τα ram στα αυγα τους.
Οι καρδιναλιοι παροτι ειναι απο κοντα δεν εχουν πλησιασει.
Φυσικα ο φρουρος δεν αφηνει ουτε αιωρουμενο κομματακι απο φυτα να πλησιασει.
Δεν με ενδιαφερει να βγαλουν μικρα (αφου ειναι και δυσκολο σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με τετρας, αλλα και δεν θελω να τρεχω λογω χωρου για εξτρα ενυδρειο για μεγαλωμα γονου,αγγελιες για τα μικρα κλπ).
Μου αρκει η φυσιολογικη συμπεριφορα.

Κατι πολυ σημαντικο με τις συμπεριφορες των καρδιναλιων, ειναι οτι εξακριβωσα (με διασταυρωση πληροφοριων με τον προηγουμενο ιδιοκτητη των σκαλαριων) την εντυπωση που εχω σχηματισει τα τετρας υπο την παρουσια των σκαλαριων, εχουν γινει πολυ αφοβα και κυκλοφορουν ανετα σε ολα τα σημεια του ενυδρειου. Αντιθετα τα τετρας του φιλου, απο οταν εφυγαν τα σκαλαρια του, απεκτησαν τη συμπεριφορα που ειχαν τα δικα μου πριν παρω τα σκαλαρια του. Κρυβονται.


ΥΓ Ξεχασα να αναφερω οτι εβαλα ενα νεο υδροφιλο (και οχι υδροβιο)φυτο στο ενυδρειο, ή μαλλον μονο τη ριζα του εβαλα. Το υπολοιπο ειναι εκτος ενυδρειου.
Ειναι το γνωστο Φυλλοδεντρο (Philodendron ειδος erubescens (http://www.plantoftheweek.org/week339.shtml).) και εχει την ιδιοτητα να απορροφα πολλα νιτρικα.
Το Φυλλοδεντρο μοιαζει αλλα δεν ειναι Ποθος (Epipremnum aureum (http://en.wikipedia.org/wiki/Epipremnum_aureum)).

Μερικες μερες μετα το "φυτεμα":
click to enlarge
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-th_088.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/088.jpg)


Μετα απο δυο μηνες:
click to enlarge
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-th_imag0194phylodendrum.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/IMAG0194phylodendrum.jpg)


Μια πανοραμικη απο το δωματιο αναψυξης, περισυλλογης, και μουσικης κατα τις βραδινες ωρες
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua3-1c1427d9.jpg

B22
03-09-11, 15:38
και τα χρυσόψαρα στο τέλος για κλείσιμο!!!! πολύ ωραίο συνεχίζει να είναι, Σπύρο ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά καμια γέννα από καρδινάλιους έχουμε;;; Το προσπαθείς;;; Θα έχει πολύ ενδιαφέρον!

delta66
03-09-11, 15:41
καμια γέννα από καρδινάλιους έχουμε;;;
Συνεχως.

B22
03-09-11, 15:48
άντε!!!πες μας λεπτομέριες...
-------------------------
λεπτομέρειες *****

delta66
03-09-11, 16:29
Δεν εχει λεπτομερειες. :D
Ρωτησες για γεννες.
Γεννες γινονται. Γονο δεν θα δουμε να μεγαλωνει αν δεν υπαρχει καταλληλο ενυδρειο και συνθηκες.
Οτι γεννιεται στο κοινωνικο εξαφανιζεται.

Το θεμα των αναπαραγωγων ειναι μεγαλο και μπορει να γινει μεγαλη συζητηση.
Εχω μια διαφορετικη αποψη πανω σ'αυτο, συγκριτικα με την πλειοψηφεια των χομπιστων.
Εχω μια "εμμονη" με τον ελεγχο γεννησεων, γενικοτερα σε ολα τα ειδη που ζουν σε ελεγχομενο και περιορισμενο χωρο, γιατι ο χωρος αυτος γινεται ακομα πιο περιορισμενος με την αυξηση του πληθυσμου και αυτο συνεπαγεται πολλα προβληματα. Ευρεση τροφης και κατοικιας, ρυπανση, πολεμοι.
Αυτο ισχυει πρωτα απο ολα στο ανθρωπινο ειδος και απο εκει προερχεται "εμμονη" μου, με τα αποτελεσματα που βλεπω να υπαρχουν απο την μεγαλη "ανθρωποφορτωση" της Γης.
Το να αφηνω τις γεννες στο ελεος της φυσης του "κοινωνικου ενυδρειου", ειναι μια απλη λυση ελεγχου γεννησεων.
Ακομα και στην προσωπικη μου ζωη, προτιμω αν εχω ενα ψωμι και ενα κρεββατι, να τα δωσω σε ενα παιδι μου παρα να τα μοιρασω σε τρια.
Αν και στην πραγματικοτητα, με ενα ψωμι και ενα κρεββατι θα προτιμουσα να μην εκανα ουτε ενα παιδι :)
Το ιδιο και με τα ενυδρεια κανω. Αν δεν μπορω να διατηρησω ενα ψαρι σωστα, καλυπτωντας τις βασικες του αναγκες τουλαχιστον, δεν το παιρνω.

Οι αναπαραγωγες λοιπον, ειναι μεν μια αποδειξη οτι ενας χομπιστας (ζωοφιλος) δινει καλες συνθηκες στα ζωντανα του.
Ειναι "αποδειξη" ομως (?) οταν αυτη σταματαει στην "πυροδοτηση" των αναπαραγωγων και αντε και στο μεγαλωμα του γονου?
Μετα τι κανει?
Συνηθως χαλαει αυτες τις συνθηκες με τον υπερπληθυσμο ή αφηνει τα νεα ψαρια στην τυχη τους (αμφιβολου ποιοτητας ενυδρεια χομπιστων στα οποια θα δωθουν τα νεα ψαρια και παρομοιως και για τα πετσοπ).
Σπανια θα δεις χομπιστα που καιγεται να του γεννησουν τα γκαπακια του, να στηνει ενα τεραστιο ενυδρειο για να κατοικησουν τα νεα ψαρια.
(Αν το κανει για ενα σπανιο ή δυσκολο ειδος να βρεθει στην αγορα, ή σε ειδος που οι γεννες του δεν βγαζουν πολλα μικρα, και που ξερει οτι θα βρεθουν σωστοι χομπιστες που θα τα διατηρησουν ολα αξιοπρεπως, ΟΚ).

Αν ηταν ετσι, οι καλυτεροι χομπιστες θα ηταν οι εκτροφεις ψαριων που (αν και σκληρο αυτο που θα πω) το μονο που τους ενδιαφερει (στην συντριπτικη πλειοψηφια) ειναι να φτασουν ζωντανα τα ψαρια τους στα χερια μας.
Ειναι χομπιστες ομως?

B22
03-09-11, 16:42
Φίλε Σπύρο πολύ σωστά αυτά που λες. Παρ όλα αυτά επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ οι καρδινάλιοι και η συμπεριφορά τους, θεωρώ πως θα ήταν όμορφο να κράταγες έστω και μία από αυτές τις γέννες.
Ξέρεις η δημιουργία, το να φτιάχνεις δηλαδή κάτι δικό σου, είναι κάτι πολύ όμορφο( αυτό με γοητεύει και στη μουσική και το βρίσκω τώρα και στα ενυδρεία). Θα ήταν όμορφο να καμαρώνεις 5 -10 μικρά που είναι και δικό σου δημιούργημα. Έτσι πιστεύω εγώ...

delta66
03-09-11, 17:03
Τα προηγουμενα ηταν γενικοτερη αποψη μου για τις αναπαραγωγες.
Για τους καρδιναλιους δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα απο τις αναπαραγωγες τους στα χερια μου. Θα λυνονταν ολα τα προβληματα που ανεφερα :D

Το μονο που με φρεναρει ειναι οτι βαριεμαι να το ξεκινησω γιατι ξερω οτι θα θελω να το κανω σωστα και καλα και θα εχει τρεξιμο :D

B22
03-09-11, 17:09
να σου πω όμως κάτι;; Είσαι από τους λίγους που τους έχουν σε τόσα λίτρα και σε τόσο σωστές συνθήκες και έχεις ας πούμε "χρέος"!!!

delta66
03-09-11, 17:19
να σου πω όμως κάτι;; Είσαι από τους λίγους που τους έχουν σε τόσα λίτρα και σε τόσο σωστές συνθήκες και έχεις ας πούμε "χρέος"!!!
Μα δεν καταλαβες μεχρι τωρα (?) οτι ειμαι τεμπελης και το να τους εχεις σε πολλα λιτρα, (περισσοτερα απο τα λεγομενα "μινιμουμ" - οπως και σε ολα τα ψαρια), σε απαλλασει και απο .... τρεξιμο γενικα ??? :D

ΟΚ το εχω στα υποψιν ετσι κι αλλιως. :cool:

B22
03-09-11, 17:24
περιμένουμε υλικό για να μάθουμε λεπτομέρειες για την αναπαραγωγή τους!

Chris82
03-09-11, 19:56
Σπυρο εισαι ωραιος,πολυ ωραια ατμοσφαιρα εχεις δημιουργησει!!:smt023

persival
03-09-11, 20:05
Σπυρο εισαι ωραιος,πολυ ωραια ατμοσφαιρα εχεις δημιουργησει!!:smt023

+1 :smt118

Το "matrix" αριστερά τι είναι αλήθεια;

Γιαννης Μ5
03-09-11, 21:33
Πω βρε Σπυρο,πως ζεις εκει μεσα....:D:D:D

delta66
04-09-11, 19:19
Προσπαθω για οτι καλυτερο μπορω.
Κανω και τα μαθηματα κιθαρας στο χωρο.
Αρκετοι μαθητες μου εχουν και ενυδρειο (κατα τυχη)

Το ματριξ ειναι screensaver στην οθονη του πιτσι.
-------------------------
Τελικα (?) τι δισκοι και σκαλαρια λεμε οτι δεν πανε με τετρας κι αμα βγει ζευγαρι στους δισκους ή τα σκαλαρια θα τρεχει ολους τους αλλους και χρειαζεται μακρυ ενυδρειο κλπ κλπ?????
Μιλαμε εχει γινει Βηρυτος το ενυδρειο με τα Laetacara curviceps, που τα δινουν τα προφιλαδια και ως ειρηνικες νανοκιχλιδες και ντροπαλες.
Μαλλον εχουν χασει ηδη τα αυγα και πανε για αλλη γεννα (εχουν παρει, ιδιως το αρσενικο, ενα χρωμα βαθυ μπλε - μελανο απο τη μεσαια οριζοντια γραμμη του σωματος του και κατω) και απο το 1.5 μετρο ενυδρειο εχουν πιασει το ενα μετρο και εχουν στριμωξει στο μισο μετρο, 3 σκαλαρια, ενα ζευγαρι ραμιρεζι, τον τριτο Laetacara και τα discrossus στα μαυρα τους τα χαλια, και ολους τους καρδιναλιους φυσικα.
Το ενυδρειο γερνει δεξια απο το βαρος.
Το κορυ ευτυχως δεν τα κηνυγανε. Ειναι και κρυμμενα μεσα στα subulata.
Ουτε τροφεους μιλαμε τετοιο κυνηγι και επιθεση κατα μετωπο.
Καλα που εφερα και τα χρυσοψαρα στο σπιτι και ηρεμω με αυτα.
Το μονο καλο που βγηκε απο την υποθεση ειναι οτι τα δυο σκαλαρια δεχτηκαν το τριτο (που κατοικοεδρευε στην μερια που εχουν τωρα τα Laetacara ) στην "ομαδα" τους.
Πολυ φοβαμαι μη εχω απωλειες στους καρδιναλιους.
Ειναι πολυ γρηγορα και τα δυο ειδη ψαριων και οι καρδιναλιοι σιφουνες ... αλλα .... για ποσο θα τη γλυτωνουν?
Αν δεν σταματησει αυτο δεν ξερω τι πρεπει να κανω.

Θα προσπαθησω να τραβηξω κανενα βιντεο οταν αναψουν τα φωτα.
-------------------------
Οπως παντα κι εδω λειτουργησε ο νομος του μερφι.
Κατεγραψα μερικες απο τις πιο "ηρεμες" στιγμες. Ειλικρινά.
Τωρα που κανω αλλαγη, εχουν ηρεμησει τα πραγματα παρα πολυ.
Να δω στη συνεχεια τι θα γινει παλι. Σε κανενα μισαωρο θα εχει τελειωσει η αλλαγη.

KOIZNOy4UBI

harris samos
06-09-11, 09:48
σκλυρο καρυδι ο μικρος :smt118:smt118:smt118:smt118

aquahobby
11-09-11, 00:58
να πω και γω την ταπεινη μου αποψη.

το μονο που λειπει για μενα(δεν ξερω βεβαια κατα ποσο υπαρχει στο περιβαλλον τους αυτο) ειναι να προσθεσεις τυρφη ωστε το νερο να εχει το χρωμα του blackwater.Μου φαινεται πολυ ''καθαρο'' το νερο.Αποψη μου παντα.

οπως πχ εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=P2md9tSFTBo

B22
11-09-11, 01:33
εμένα πάλι δε μ αρέσουν τα Laetacara curviceps, το ενυδρείο είναι πανέμορφο και χαλάνε όλη την ηρεμία που αποπνέει.. Με αγχώνουν πολύ.. Κατά τα άλλα στο έχω πει, πανέμορφο!

delta66
11-09-11, 02:06
να πω και γω την ταπεινη μου αποψη.

το μονο που λειπει για μενα(δεν ξερω βεβαια κατα ποσο υπαρχει στο περιβαλλον τους αυτο) ειναι να προσθεσεις τυρφη ωστε το νερο να εχει το χρωμα του blackwater. Μου φαινεται πολυ ''καθαρο'' το νερο.Αποψη μου παντα.

οπως πχ εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=P2md9tSFTBo
Εδω και πολλα χρονια χρησιμοποιω τυρφη.
Αυτη τη στιγμη δοκιμαζω χωρις.
Εδω ειναι το ενυδρειο με τυρφη. http://www.youtube.com/watch?v=TMVT23Y9yC0
Φυσικα χωρις και το χρωμα δεν δικαιολογειται και ο τιτλος του θεματος.
Επονται αλλαγες ομως.

εμένα πάλι δε μ αρέσουν τα Laetacara curviceps, το ενυδρείο είναι πανέμορφο και χαλάνε όλη την ηρεμία που αποπνέει.. Με αγχώνουν πολύ.. Κατά τα άλλα στο έχω πει, πανέμορφο!
Εχουν ηρεμησει τα πραγματα.
Ελεγχω την κατασταση. αν δημιουργηθει προβλημα σοβαρο, επεμβαινω.

Ευχαριστω ολους για τα σχολια και το ενδιαφερον. :smt023
Θα ενημερωσω το θεμα για τις αλλαγες που ερχονται.
Θα ανεβασω και video με το γονο των Laetacara curviceps.

κ.ω.σ.τ.α.ς.
11-09-11, 03:07
:smt107:smt107:smt023:smt023

delta66
13-09-11, 13:28
Ενα βιντεακι απο τις δραστηριοτητες των Laetacara curviceps

RHtz6wsyU54

delta66
14-09-11, 13:32
Ενα βιντεακι με τις ψειρες που βγηκαν.
Θελει παρατηρητικοτητα γιατι φαινονται δυσκολα μεσα στη ζουγκλα. Προς τελος τα πετυχαινω.
Πρεπει να ειναι μιας ή δυο ημερων.
Πως τα καταφεραν εκει μεσα ενας θεος ξερει.

jEnJDylg7rY

Γιαννης Μ5
14-09-11, 13:46
Αν και διακρινονται δυσκολα,μπραβο Σπυρο να σου ζησουν.:p

delta66
14-09-11, 13:59
Ευχαριστω αλλα δεν τρεφω ψευτικες ελπιδες :p

delta66
18-09-11, 23:53
Η γιαγια μου ελεγε "αν δεν σε παει καβαλαρη μην τιναζεις το ποδαρι". :cool:
Αφου ειδα τα αυγα να επιβιωνουν μεσα στο χαμο απο σουπερ αυγοφαγα ψαρια σαν τα τετρας,
και να βγαινει και γονος και να επιβιωνει και αυτος, ειδα οτι ειχε λιγο φαι ακομα ο λεκιθικος τους σακος:
VMSVHuHNDZ4

Ειπα να βαλω μια καλλιεργεια αρτεμιας μπροστα, ετσι για τα ματια
Ανοιγω το σακουλακι και βλεπω το μειγμα υγρο σαν την αμμουδια.
Λεω ας το βαλω κι οτι γινει.
Την αλλη μερα βλεπω το γονο και εχει αδειασει ο σακος:
yUXRhpj1GYQ

Παω να κλεισω την αεραντλια στην καλλιεργεια να δω τι εχει γινει, κανω μια καταλαθος το σωληνα της και τον παιρνω σβαρνα,
πεφτει η αεραντλια κατω, τραβαει και το μπουκαλι και παρτο στο πατωμα.
Και εις αλλα με υγεια.
Εριξα κατι μειγματα με grindal λιωμενο και τροφη σκονη αλλα δεν ..
(βιντεο με την αρτεμια στο πατωμα δεν εχει :D)

Τωρα εχουν ηδη ξαναγεννησει αυγα και σημερα εβλεπα κυνηγι παλι στα αλλα ψαρια, τα Laetacara φουλ χρωμα και flairing, λεω κατσε να δω τι παιζει.
Βγηκαν παλι μικρα-ψειρες.
Τα φυλαει η μανα πανω απο μια τρυπα που εχουν σκαψει στην αμμο και ο πατερας κανει το μπαμπουλα στο ενυδρειο.
Αν επιβιωσει κανενα θα ειναι ηρωας με τοσα εμποδια, συν και εμενα με τις π@π@ριες μου :D