PDA

Επιστροφή στο Forum : sagittaria subulata ή sagittaria platyphylla


pavloukos
26-01-03, 21:32
λοιπόν, όπως σας έχω πει έχω αγοράσει και φυτέψει 4 sagittaria αλλά δεν ξέρω αν είναι subulata ή platyphylla ... ποιες ακριβώς είναι οι διαφορές τους; Το πλάτως των φύλλων είναι γύρω στα 2 χιλιοστά

Giorgos
26-01-03, 23:32
Το Sagittaria platyphylla έχει φύλλα πλάτους 1 cm και φτάνουν 20 cm σε μήκος ενώ τα φύλλα του Sagittaria subulata με πολύ απλά λόγια μοιάζουν αρκετά με αυτά της valisneria...
http://www.fishpalace.org/S_subulata.html

Maria
27-01-03, 01:01
Όμορφο φυτό ομολογουμένως...
Κατά τη γνώμη μου - και από την εμπειρία που έχω με το φυτό - αν τα φύλλα του είναι όπως λές λεπτά -και προσθέτω: μακρια και μυτερά προς τις άκρες, τότε έχεις sagitaria subulata. Αν τα φύλλα του φυτού από τη μέση αρχίζουν να πλαταίνουν και να στρογγυλεύουν έχεις sagitaria platyphylla.
Εχουν και άλλες διαφορές αλλα η χαρακτηριστικότερη προκύπτει από το όνομά τους. :wink:

Η subulata οταν το φυτό μεγαλώσει σε ηλικία τείνει να ψηλώνει.. αλλα και η platyphylla εμφανίζει σχετικές διαθέσεις. Οπότε απλά μετακινείς το φυτό στην πίσω μεριά του ενυδρείου.
Η subulata μεγαλώνει με πιο γρήγορους ρυθμούς.
Επίσης, η subulata είναι πιο ευπροσάρμοστη και πιο ανεκτική με τις παραμέτρους του νερού

Μπορεί να είσαι τυχερός και να έχεις sagitaria subulata var. pusilla ή var. subulata και να μείνει κοντή -μέχρι 10 εκατοστά-
για.. πάντα!!!

pavloukos
27-01-03, 17:50
Ευχαριστώ παιδιά. Subulata έχω τελικά αφού τα φύλλα είναι μακριά και μυτερά στις άκρες. Ελπίζω να μου αντέξουν και να μου μεγαλώσουν. Πάντως τα έχω γύρω στις 3 εβδομάδες περίπου και δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στο μέγεθος.
Επίσης διάβασα σήμερα ότι τα φύλλα του φυτού αυτού τείνουν καμμιά φορά στο κιτρίνισμα και λιώσιμο αλλά δεν είναι σημάδι του ότι το φυτό μαραζώνει αλλά του ότι εξελίσσεται. Αληθεύει αυτό;
Πώς μπορώ και με ποια προϊόντα λίπανσης μπορώ να τα φροντίσω για να μεγαλώσουν;

Maria
27-01-03, 22:22
Πάντως τα έχω γύρω στις 3 εβδομάδες περίπου και δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στο μέγεθος.
κατά τη γνώμη μου, δεν πρόκειται να δεις διαφορά στο μέγεθος παρά μόνο μετά από μερικούς μήνες - και αν στο ενυδρείο σου, οι συνθήκες φως -νερό - τηλέφωνο.. ωχ λάθος.. διοξείδιο και λιπάσματα είναι στα ύψη.
Εγώ την είχα σε δύο ενυδρεία ένα χαμηλών απαιτήσεων/συντηρήσεων και ένα υψηλών. Στο 1ο το ύψος της δεν ξεπερνάει τα 10 εκατοστά και τα φύλλα κάνουν μία ωραία καμπύλη και κοιτούν προς το χαλίκι.Στο 2ο μετά από μερικούς μήνες είχε αρχίσει να ψηλώνει λιγάκι και την έβγαλα. Σε ενυδρεία άλλων μελών έχει φτάσει μέχρι την επιφάνεια του νερού - οπότε το μικρόφωνο δικό τους!!!

Πώς μπορώ και με ποια προϊόντα λίπανσης μπορώ να τα φροντίσω για να μεγαλώσουν;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα λιπάσματα του εμπορίου με τα οποία θα λιπαίνεις όλα σου τα φυτά.
(Δεν νομίζω -αλλά και δεν γνωρίζω- αν η sagitaria subulata χρειάζεται ειδική μεταχείριση.)
Έχω χρησιμοποιήσει Floreal & Ferreal και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Υπάρχουν και άλλα σκευάσματα στο εμπόριο αλλά επειδή δεν τα έχω χρησιμοποιήσει δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι καλά ή όχι.

Επίσης διάβασα σήμερα ότι τα φύλλα του φυτού αυτού τείνουν καμία φορά στο κιτρίνισμα και λιώσιμο αλλά δεν είναι σημάδι του ότι το φυτό μαραζώνει αλλά του ότι εξελίσσεται.

Δεν έτυχε να το διαβάσω αλλά για να το λες σε πιστεύω!!!
Αυτό το κιτρίνισμα και το λιώσιμο το έχω παρατηρήσει και εγώ να συμβαίνει αλλά σε αραιά διαστήματα. Απλά κόβεις το φύλλο όσο πιο χαμηλά μπορείς

Tolis
27-01-03, 22:51
Tην περισσοτερη τροφη τους την παιρνουν απο την ριζα - που και που καποια ταμπλετα του εμποριου βοηθαει.