PDA

Επιστροφή στο Forum : περι χωματων!


stavaigi
04-12-10, 15:33
θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια για το χωμa που χρησημοποιουμε,ποιες οι διαφορες τους και πως τα χρησημοποιουμε μιας και εχω μια καλλιεργεια gridal και θελω να την χωρισω σε 2 μπολακια και αρχιζει να στηνεται και το paludarium και ψαχνομαι λιγο!
λοιπον,
1) το τυρφοχωμα εχει καποια διαφορα με την σκετη τυρφη?
2) στα gridal μπορω να βαλω τυρφοχωμα η πρεπει να βαλω χουμους?
3) τυρφη με χουμους εχουν διαφορες? ποιες?
4) στο παλουνταριουν να βαλω τυρφοχωμα η χουμους?
5) κανει να χρησημοποιεισω τυρφοχωμα με περλιτη?
6) το παλυνταριουν για υποστρωμα χρειαζεται τυρφη με λιπασμα η χωρις?

πολλες ερωτησεις το ξερω αλλα προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα για να κανω καλη αρχη στο στησιμο του παλουνταριουμ!
εχω κι αλλες ερωτησεις αλλα στην πορεια...:D

stavaigi
06-12-10, 12:37
κανεις ?:confused:

delta66
06-12-10, 14:16
θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια για το χωμa που χρησημοποιουμε,ποιες οι διαφορες τους και πως τα χρησημοποιουμε μιας και εχω μια καλλιεργεια gridal και θελω να την χωρισω σε 2 μπολακια και αρχιζει να στηνεται και το paludarium και ψαχνομαι λιγο!
λοιπον,
1) το τυρφοχωμα εχει καποια διαφορα με την σκετη τυρφη?
2) στα gridal μπορω να βαλω τυρφοχωμα η πρεπει να βαλω χουμους?
3) τυρφη με χουμους εχουν διαφορες? ποιες?
4) στο παλουνταριουν να βαλω τυρφοχωμα η χουμους?
5) κανει να χρησημοποιεισω τυρφοχωμα με περλιτη?
6) το παλυνταριουν για υποστρωμα χρειαζεται τυρφη με λιπασμα η χωρις?

πολλες ερωτησεις το ξερω αλλα προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα για να κανω καλη αρχη στο στησιμο του παλουνταριουμ!
εχω κι αλλες ερωτησεις αλλα στην πορεια...:D
1. Και εμφανισιακα και χρηστικα και απο πληροφορηση απο φιλο χημικο επιδρα διαφορετικα στο νερο.
2. Τα Grindal θελουν χωμα που δεν λασπωνει και που ειναι αγνο απο λιπασματα. Επισης δεν πρεπει να ειναι οξυνο γιατι ηδη και το Humus που ενδεικνυται και δεν ειναι οξυνο πρεπει να το φρεσκαρουμε με νεο για να μη κορεσθει απο τα περιττωματα των σκουληκιων και γινει οξυνο κλπ.
3. Υφη και συσταση.

Τα υπολοιπα δεν ξερω

frits
06-12-10, 15:30
Στο paludarium να χρησιμοποιήσεις τυρφόχωμα με περλίτη από κάτω. Λίπασμα χρησιμοποίησε ενυδρειακές ταμπλέτες (για φυτά ενυδρείου) μια χαρά κάνουν. Για grindal ρώτα τον tsilojohn ;)

tsilojohn
07-12-10, 01:50
Να συμπληρωσω και εγω τα υπολοιπα...

4.Αν ρωτας για υποστρωμα φυτων τυρφοχωμα και απο κατω περλιτη,αν θες να κανεις πλατη π.χ απο αφρο πολυουρεθανης τοτε βαλε χουμους.
6.Πρεπει να ειναι καθαρη η τυρφη χωρις λιπασματα γιατι θα περασουν στο νερο.Βεβαια αν δεν βαλεις ψαρια δεν υπαρχει προβλημα.

Churu
07-12-10, 11:21
Να συμπληρωσω και εγω τα υπολοιπα...

4.Αν ρωτας για υποστρωμα φυτων τυρφοχωμα και απο κατω περλιτη,αν θες να κανεις πλατη π.χ απο αφρο πολυουρεθανης τοτε βαλε χουμους.
6.Πρεπει να ειναι καθαρη η τυρφη χωρις λιπασματα γιατι θα περασουν στο νερο.Βεβαια αν δεν βαλεις ψαρια δεν υπαρχει προβλημα.

Το χουμους στον αφρο πολυουρεθανης με σιλικονη το κολαμε? η υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

frits
08-12-10, 14:35
απλώνεις σιλικόνη στην πολυουρεθάνη και κάνεις "αμμοβολή" , όταν στεγνώσει θα είναι έτοιμο ;)

Churu
08-12-10, 18:49
Ευχαριστω για την επιβεβαιωση frits:)

stavaigi
09-12-10, 00:23
ευχαριστω πολυ παιδια, βασικα με ειχαν μπερδεψει λιγο τα φυτορια εδω γιατι μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει σκετη τυρφη αλλα μονο τυρφοχωμα και βιοκομποστα, και οτι δεν θα βρω σκετη τυρφη!

stavaigi
10-12-10, 13:55
ρε παλικαρια ψαχνω για χουμους εδω στην κορινθο και μου λενε οτι το χουμους ειναι βιοκομποστα και αλλοι οτι ειναι η ξανθια τυρφη, που θα βρω χουμους? εχει κανεις καμια ιδεα! δεν μπορω να συνενοηθω εδω περα!
εχει κανενας να μου προτεινει απο που να παρταγκειλω λιγο χουμους?

tsilojohn
10-12-10, 14:02
Αν υπαρχει καποιο μαγαζι με ερπετα τοτε σιγουρα θα εχει χουμους.
Το θελεις για τα grintal?
(ενημερωτικα το χουμους κανει 2-3ευρω και ειναι συμπιεσμενο σε μορφη τουβλου)

stavaigi
10-12-10, 14:59
ναι για grindal το θελω αλλα δεν εχει κανενας και δεν εχουμε μαγαζι με ερπετα, ξερει κανενας που μπορω να παρω απο internet?
-------------------------
το χουμους με την ξανθια τυρφη δεν εχει καμια σχεση, ετσι?

tsilojohn
10-12-10, 15:09
το χουμους με την ξανθια τυρφη δεν εχει καμια σχεση, ετσι?
Ναι ειναι διαφορετικα.Παντως μπορεις να βαλεις και τυρφοχωμα στα grintal.
Reptilia Nostra
ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 38-40 Τ.Κ 11527
ΑΜΠΛΕΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΑ
Τηλ. επικοινωνίας: 210-777 96 36

Εδω εχει και κανει αποστολες αλλα νομιζω οτι θα σου βγει ο κουκος αηδονι:smt120

delta66
10-12-10, 16:16
http://www.aquaristic.net/en/aq/aquaristic-tec-Humus-block-650-g.html?qwizer=1

stavaigi
10-12-10, 20:00
λοιπον πηρα ενα τουβλακι και μου ειπε ο μαστορας οτι ειναι coco peat, και μου ειπε να το βαλω σε νερο και μετα να ανοιξει και μετα να το στεγνωσω να το κανω οπως θελω!
για δωστε συντεταγμενες πως να το φτιαξω το τουβλακι?

tsilojohn
10-12-10, 20:14
Βρηκες τελικα ε?Ωραια.
θα σου προτεινα να μην φτιαξεις ολο το ''τουβλο'' αλλα να κοψεις την ποσοτητα που θελεις,την ριχνεις σε νερο και ειτε το αφηνεις να διαλυθει μονο του ειτε το τριβεις με τα χερια σου για πιο γρηγορα.

stavaigi
10-12-10, 22:47
το εκοψα με τον μπαλτα σε φετες πηρα μια και την εβαλα σε νερακι και επειδη ειμαι ανυπομονος την ετρυψα.
τα σκουλικακια ηδη μπηκαν μεσα! ευχαριστω παλικαρια!