PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με ουρίτσες


poppy
03-12-10, 10:50
Ομολογώ 'οτι ήταν μια ευχαριστη εκπληξη σήμερα που το είδα, αλλα τώρα έχει επικρατήσει το άγχος, έτσι οποιαδήποτε βοήθεια και ιδέα επιθυμητή
Σε μία λεκάνη είχα νερό του ενυδρείου με μερικά κλαδεματακια κερατόφυλλου. σήμερα πήγα να πετάξω το νερό της λεκάνης και βλέπω ουρίτσες κυριολεκτικά: ουρίτσες με 2 ματάκια που κολυμπανε!!!!!! Στο ενυδρείο έχω zebra danio οπότε μόνο από αυτά θα μπορούσαν να είναι τα μικρά.
οι ερωτήσεις τώρα:
- τι τα κάνω προκειμένου να επιζήσουν? να τα αφήσω εκεί μεσα χωρίς φίλτρο και θερμαντήρα?
- να τα βάλω στο ενυδρείο? αλλά πως τα πιάνουν????? και αν ακόμη καταφερω να τα πιάσω, δεν θα γίνουν μεσημεριανό για τα άλλα?
- να βάλω μιά αεραντλία στην λεκάνη και να βρώ και ένα θερμαντήρα να τον βάλω?
- τι τα ταίζω?
- να ξαναβάλω ένα κλάδεμα κερατόφυλλου μεσα με αυτά?

Συμβουλες και/ή οδηγίες ακόμη και διαταγές ευπρόσδεκτες!!!!

stav
03-12-10, 12:02
Βαλε τα μικρα στο ενυδρειο με μπολικο κερατοφυλλο για να κρυβονται.

Παπαδόπουλος Κώστας
03-12-10, 12:21
Όπως λέει και ο STAV βάλτα πίσω στο ενυδρείο. Εφόσον υπάρχουν πυκνά φυτά αυτά θα βρουν σημείο που μπορούν να κρυφτούν.

Σίγουρα πάντως θα υπάρχουν κι άλλα κρυμένα κάπου στο ενυδρείο σου :D

poppy
03-12-10, 12:58
Να τα βάλω πισω τότε. Σκεφτηκα να τα πιασω με ένα πλαστικό ποτηράκι και να τα ρίξω μέσα : λέει σαν ιδέα?
Αλλη ερώτηση: τι τρώνε? τι τους δίνω? Ακόμη και μία τροφή που είχα παρει κατα λάθος ( σαν σκονη) νομίζω πως είναι μεγάλη για αυτά.

stav
03-12-10, 13:16
Να τα βάλω πισω τότε. Σκεφτηκα να τα πιασω με ένα πλαστικό ποτηράκι και να τα ρίξω μέσα : λέει σαν ιδέα?
Αλλη ερώτηση: τι τρώνε? τι τους δίνω? Ακόμη και μία τροφή που είχα παρει κατα λάθος ( σαν σκονη) νομίζω πως είναι μεγάλη για αυτά.

Η σκεψη σου να τα πιασεις με πλαστικο ποτηρι πολυ σωστη.Την τροφη
μπορεις να την χτυπησεις μεσα σ' ενα γουδι για να γινει πουδρα.

poppy
05-12-10, 10:02
Μια βοήθεια βρε παιδια! Δεν πάει καλά η προσπάθεια να γίνω γιαγιά.
Τελικά δεν τα έβαλα στο κανονικό ενυδρείο από φόβο πως θα γίνουν μεσημεριανό για τα άλλα. Πήγα τζαμπο και πήρα ένα μικρό 15λτ με το φιλτράκι του. Εβγαλα το μαυρο σφουγγαρι (φίλτρο ανθρακα??) που έχει και έβαλα ένα κομμάτι από το μπλε σφουγγαρι του μεγαλου ενυδρείου.Εριξα λίγο απο το κερατόφυλλο στην επιφάνεια, μετέφερα τα ψαράκια, έβαλα το φίλτρο να δουλεύει και μες την περηφανια μου πήγα βόλτα.
Γυρνώντας μετα από κανα 4ωρο είναι 2 ουρίτσες στην επιφάνεια και ζορίζονται από την ροή του φίλτρου. Οι υπόλοιπες άφαντες!! Κλέινω το φίλτρο το ανοίγω και βγάζω το σφουγγάρι ελεύθερο πάνω στο χαλίκι. Μετα απο λίγο είδα και άλλες ουρίτσες να κολύμπάνε. Αρα υποθέτω ότι τα ρουφηξε το φίλτρο.
Μετά από αυτό εχω αφήσει το νερό στασιμο(χωρίς ροή) με το μπλε σφουγγαρι να βρίσκεται απλά στο πάτωμα του ενυδρείου. Εριξα λίγη τροφή σκόνη, και έριξα λίγο από το νερό στο οποίο τα είχα βρεί που ήταν στασιμο κανα 2 βδομάδες και με φυτά αρα και μάλλον γεματο ινφουσόρια.
Σημερα το πρωί το νερό έιναι λίγο θολό και δεν βλέπω και πολλες ουρίτσες (3-4 απο καμμια 10 συνολο που ήταν).
Πυροβολήστε αν θελετε για τις λαλακίες που έκανα αλλα πείτε καμμια ιδεα τι να κάνω ωστε να δω κανα ψαρακι.

delta66
06-12-10, 01:37
Δεν πειραζει εκανες οτι καλυτερο μπορουσες.
Η δυναμη του φιλτρου σε προδωσε.
Συνηθως το ντυνουν με μια καλτσα οταν εχει μωρα.
Δεν ειχε ρυθμιση ροης ε?
Την επομενη φορα θα τα πας καλυτερα.
Κρατα το το ενυδρειακι για ωρα αναγκης μονο φροντισε για τη ροη.
Μη φοβασαι να αφηνεις τα μωρα με τους γονεις και μπολικα φυτα με ψιλο φυλλο (moss, κερατοφυλλο limnophylla, camboba).
Παντα καποια χανονται. Επιζουν τα δυνατοτερα.

poppy
06-12-10, 15:33
Τελικά είναι όλα εκεί στην θεση τους--Μετρημένα 9 σύνολο:p:p:p
Τωρα τα έχω αφήσει στην 15αρα γυάλα χωρίς φίλτρο με καθημερινες αλλαγες νερού(20%) και καθημερινές μετρήσεις.
Οσον αφορά το ενυδρείο με τους γονείς: παρόλο που είναι έτσι που λες- μικρή ζουγκλα με κερατόφυλλο και camboba δεν είδα ουρές. Μαλλον πεσαν θυμα από τότε που ήταν αυγά. Αυτά που έχω τωρα τα ρουφηξα μαλλον με την σκουπα σε καποια απο τις αλλαγές νερού!
τωρα απλά ευχομαι να δω έστω και ενα ζεβρακι!!!

Πάνος
11-12-10, 00:07
ιδανικα σε τετοια ενυδρεια-μαιευτηρια να χρησιμοποιεις αεροφιλτρα. ειναι αυτα που δουλευουν με αεραντλια και εχουν πολυ χαμηλη ροη και σφουγγαρακι με πολυ ψιλους πορους και δε μπορουν να τραβηξουν ουτε να εξουθενωσουν τα μωρα. ;)

poppy
11-12-10, 10:54
Δηλαδή θα μπορουσα να φτιάξω κάτι τετοιο?
http://www.youtube.com/watch?v=dcWtIr6JZlI

Ευχαριστώ για την συμβουλή παντως,:smt041:smt041:smt041 με βγαζεις από ενα μεγαλο μπελα και δίλλημα

Πάνος
11-12-10, 11:16
αυτο μου φαινεται πολυ μικρου ογκου και δε ξερω αν ειναι το ιδιο αποδοτικο...ενα φιλτρο σπογγου ειναι πολυ φθηνο...(και με 5 ευρω βρισκεις)
εχω κανα 2 να καθονται να σου εδινα αλλα ειμαστε μερικα μιλια μακρυα.. :D

bokostas
11-12-10, 11:21
http://cgi.ebay.com/Aquarium-Fish-Tank-Super-Biochemical-Sponge-Filter-S-/220695540832?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33627ab460

http://cgi.ebay.com/Water-Tank-Biochemical-Sponge-Filter-Air-Pump-Aquarium-/230561430466?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ae883bc2

delta66
11-12-10, 11:22
Δηλαδή θα μπορουσα να φτιάξω κάτι τετοιο?
http://www.youtube.com/watch?v=dcWtIr6JZlI

Ευχαριστώ για την συμβουλή παντως,:smt041:smt041:smt041 με βγαζεις από ενα μεγαλο μπελα και δίλλημαή σε σε ετοιμο αν δεν μπορει καποιος να φτιαξει. http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1033
Συνδεοντας το με μια αεραντλια

edit οκ σου εχουν γραψει ηδη

poppy
11-12-10, 12:32
Το θέμα είναι ότι εδω "στο κρητη" δεν εχει παρει το ματι μου τίποτε. Για να τοπαραγγειλω θα θελει καποιες μεςρες, ειδικα τωρα με τον καιρό αυτο. Ενω το ΔΙΥ θα ,πορω να το φτιαξω σήμερα το απογευμα που θα πάω σπίτι.

delta66
11-12-10, 13:55
Φτιαχτο αλλα αποκλειεται να μην υπαρχει αεροφιλτρο σε καποιο πετ απο ολα.
Συγκαταλεγεται στο βασικο εξοπλισμο ενυδρειου.

poppy
03-01-11, 20:38
Μετά από εναν μήνα και κατι μπορώ να πω πως είμαι η Περήφανη Γιαγια για περιπου 10 zebra danio:D:smt040:D (ακριβή αριθμο δεν μπορώ να δώσω- κολυμπανε σαν διαολάκια)

Ειδικά για την συμβουλή που μου δώσατε με το αερόφιλτρο απείρως ευγνωμων είμαι panos-alex/polis,bokostas, delta66. Δεν το ήξερα σαν εξοπλισμό και δεν νομίζω να επιζούσαν αλλιώς. Εφτιαξα τελικά ένα diy το οποίο λειτουργει ικανοποιητικα μεχρι και τώρα.

Από διατροφή τις πρωτες 2 εβδομαδες ετρωγαν ινφουσόρια, αρκετή είχε σχηματιστεί και μεσα στο ενυδρείο. Στην συνέχεια και μεχρι και σημερα ετρωγαν JBL NobilFluid Artemia (τροφη υγρη για γόνο). Από σήμερα τρωνε και ξηρη τροφή σε σκονη. Κυκλοφορουν όλα με φουσκωμενες κοιλίτσες!!!! (είχε πολύ πλακα όταν ήταν ακόμη διαφανή και τα μόνα που φαίνονταν ήταν 2 μάτια και ένα στομάχι)
Εξακολουθούν να είναι στο 15λιτρο με κεντρική αυτόνομη θέρμανση:D:D.
Αλλαγές κάνω 4λτ ανα 2-3 ημέρες με νερό που το έχω ετοιμάσει με τύρφη απο την προηγούμενη και 2πλάσια δοση αντιχλωρίου.

Ειναι κινητικότατα και περίεργα: δυο φορές μεχρι τώρα εχω ρουφήξει ενα με το λάστιχο της αλλαγης νερού

Από την τόση περηφάνεια θα σας ταλαιπωρήσω και με φωτόγραφίες (δείτε το παρακαλώ σαν ευχαριστώ για την βοήθεια και παρακάμψτε την ταλαιπωρία καθότι "φωτοχααααααααάλια")

delta66
03-01-11, 20:54
Συγχαρητηρια.
Σιγα σιγα να προμηθευσεις συνχομπιστες με καλα και υγειη ψαρακια που δεν εχουν περασει ταλαιπωριες σε πετσοπ και ταξιδια ;)

neos
03-01-11, 21:02
Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου! Σου εύχομαι καλή συνέχεια με τα μωρά και να ακολουθήσουν κι άλλες γέννες:p

poppy
03-01-11, 21:18
Συγχαρητηρια.
Σιγα σιγα να προμηθευσεις συνχομπιστες με καλα και υγειη ψαρακια που δεν εχουν περασει ταλαιπωριες σε πετσοπ και ταξιδια ;)
Ευχαριστώ.
Η αναπαραγωγη αυτή μην νομίζεις, δεν εγινε εσκεμμενα. Απλά αποδείχτηκαν McGyver τα μικρά και επέζησαν την σκούπα βυθού και σκάσανε μύτη σε μια λεκάνη με κλαδέματα:smt038

achisael
03-01-11, 22:21
να τα χαιρεσαι... :p

bokostas
04-01-11, 04:01
Μπράβο κι από μένα Πόπη, να σου ζήσουν και να είσαι περήφανη για την επιτυχία σου, μη νομίζεις ότι είναι από τις εύκολες και κοινές αναπαραγωγές.:smt041

Τα εγγονάκια σου είναι κουκλιά, εντάξει οι φωτό είναι σαν τις δικές μου, μέτριες.:D:D (στην πραγματικότητα οι δικές μου είναι πολύ χειρότερες, απ' ότι μου λένε).:rolleyes:

ARIS1983
04-01-11, 04:05
Mπραβο, πολυ ομορφα! Να τα χαιρεσαι!

poppy
04-01-11, 09:01
Ευχαριστώ πολύ παιδια!

Πάνος
04-01-11, 20:27
:smt041:smt041:smt041 μπραβο Ποπη.

στη δευτερη φωτο βλεπω καποια να ροζιζουν ομως...ειναι απο τα μεταλλαγμενα? http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.fishlinkworldwide.com/fish/products_pictures/red_zebra_danio.jpg&imgrefurl=http://www.fishlinkworldwide.com/fish/index.php%3FcategoryID%3D103%26show_all%3Dyes&usg=__o1klS6rBw-9_IcnI8oE7m4R7toc=&h=238&w=370&sz=17&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=RWYTRJcPsatxhM:&tbnh=114&tbnw=177&prev=/images%3Fq%3Dzebra%2Bdanio%2Bred%26um%3D1%26hl%3De l%26sa%3DN%26biw%3D1419%26bih%3D715%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=94&ei=oGYjTYGgG4Gs8gPuhYSDBw&oei=oGYjTYGgG4Gs8gPuhYSDBw&esq=1&page=1&ndsp=26&ved=1t:429,r:7,s:0&tx=67&ty=73

poppy
04-01-11, 20:35
:smt041:smt041:smt041 μπραβο Ποπη.

στη δευτερη φωτο βλεπω καποια να ροζιζουν ομως...ειναι απο τα μεταλλαγμενα?

Ευχαριστώ.
Στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου ροζ. Πρεπει να εχει σχεση με το πως επεσε το φλας πανω τους

poppy
17-01-11, 21:00
Και εκει που είχα 11 ψαρήδες που εφταναν σχεδον τον έναν πόντο, χάνω τα 6 από αυτα σε <24 ώρες.:smt009 Και δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι φταίει ενας καινούριος θερμαντήρας resun 25 W που πήρα!!!
Αλλα η ιστορία από την αρχή: Ξυπνάω το σάββατο τοπρωί και βλέπω 5 νεκρά ψαρια, 1 σε κακή κατάσταση (πέθανε κανα 12ωρο μετά), και αλλα 5 να είναι νωθρά. Μετρήσεις: αμμωνία 0, ΝΟ2=0, Νο3 =10, pH=7,5, θερμοκρασία 25, αεροφιλτρο σε λειτουργία.
Βγάζω τα ψαρακια σε εναν κουβά με νερο από το αλλο ενυδρείο, αδειάζω όλο το νερό, πλένω καλά τοενυδρει'ακι με καυτό νερό, πετάω το υποστρωμα, βάζω το παλιο θερμαντήρα, ξεπλένω το σφουγγαρι του αερόφιλτρου με ακαυτό νερό και το ξαναμπολιάζω από το μεγάλο. Σημερα τα 5 που μου μείνανε χαίρουν ακρας υγείας, είναι και παλι ζωηρά και ορεξάτα.
Το μόνο που είχε γίνει το απόγευμα πρίν τους θανάτους, ήταν ο καινούριος θερμαντήρας της resun που είχα βάλει. Τον είχα ξεπλύνει απλά πολυ καλά με καυτό νερό.

Εχω καποιο δικιο με τις υποψίες μου? Εχει τύχει σε κανέναν κατι παρομοιο?

bokostas
17-01-11, 21:39
Eντάξει βρε Πόππη, μπορεί οι Κινέζικοι θερμαντήρες να μην είναι και οι πιο αξιόπιστοι του κόσμου, αλλά όχι και να μας δηλητηριάζουν το νερό.
Χρόνια χρησιμοποιώ θερμαντήρες resun, χωρίς ποτέ να τους ξεπλύνω, τους βγάζω από το κουτί και μπλουμ, ποτέ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.
Μπορεί καμμιά φορά να καεί η αντίσταση (να κοπεί το συρματάκι), μπορεί σπανιότερα να κολλήσουν, αλλά όχι και ότι κουβαλούν εξωτικές ασθένειες.

poppy
17-01-11, 22:38
Eντάξει βρε Πόππη, μπορεί οι Κινέζικοι θερμαντήρες να μην είναι και οι πιο αξιόπιστοι του κόσμου, αλλά όχι και να μας δηλητηριάζουν το νερό.
Χρόνια χρησιμοποιώ θερμαντήρες resun, χωρίς ποτέ να τους ξεπλύνω, τους βγάζω από το κουτί και μπλουμ, ποτέ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.
Μπορεί καμμιά φορά να καεί η αντίσταση (να κοπεί το συρματάκι), μπορεί σπανιότερα να κολλήσουν, αλλά όχι και ότι κουβαλούν εξωτικές ασθένειες.
Δεν ειχα εως τωρα τίποτε εναντιον των συμπαθων σχιστοματηδων και των προιόντων τους (και δεν περιορίζομαι στα ενυδρειακά). Αλλα μετά από αυτό απλα δεν μου βγαινει από το μυαλό. Δεν είχα κανέναν αλλο λόγο για τους θανάτους πλήν κάποιας τοξικότητας. Και το μόνο μη μετρήσιμο τοξικό θα μπορουσε να ερθει από το μοναδικο καινούριο υλικό που μπήκε στο ενυδρείο ( απλή σκεψη αλλα όχι και απλοική νομίζω).

beat89
17-01-11, 22:39
Ποππη καταρχην συγχαρητηρια για την αναπαραγωγη.
Οσο για τους θανατους δεν μπορω να σκεφτω καποιο τροπο που μπορει να φταιει ο θερμοστατης.
Πριν βαλεις το θερμοστατη σε λειτουργια τι θερμοκρασια ειχε το νερο?

poppy
17-01-11, 23:05
Ποππη καταρχην συγχαρητηρια για την αναπαραγωγη.
Οσο για τους θανατους δεν μπορω να σκεφτω καποιο τροπο που μπορει να φταιει ο θερμοστατης.
Πριν βαλεις το θερμοστατη σε λειτουργια τι θερμοκρασια ειχε το νερο?
Η θερμοκρασία και πριν ήταν 24-25 με εναν 50αρι θερμοστατη, ο οποίος όμως ηταν μεγαλος σε μήκος για το 13λιτρο ενυδρειακι. Αυτός ήταν και ο μόνος λογος που πήρα τον μικρο.

poppy
23-02-11, 13:49
Περίπου 1 μηνα μετά και πάλι:
Ημέρα Ψαροπερηφάνειας!!!!!
Τα 5 εναπομειναντα μικρά ζεβρα ντανιο κολυμπανε σαν μεγαλα ψαρια σε ένα 90λιτρο καινούριο ενυδρείο.
Εχουν πλέον μεγεθος 2-2,5εκ, τα εβαλα σήμερα στο μεγαλο μόνα τους με μια ρίζα και λίγα φυτακια. Εκανα προσαρμογή σχεδόν όλο το πρωί και μετά τσουπ μεσα.
Ειναι εντυπωσιακό το ότι κολυμπανε όλα μαζί σε εναν χωρο σχεδόν όσο το μικρό 15λτ που ήταν μεχρι τώρα. Το παραξενο είναι ότι πεφτει κυνηγητό, κάτι που δεν συνέβαινε στο μικρό. Ενα αλλο παραξενο είναι ότι κολυμπανε στον βυθό μαλλον παρά στην επιφάνεια. Ενα μόνο παει προς τα πανω ποτε ποτε αλλα για πολύ λίγο.Φανταζομαι οφείλεται στο φοβο, γιατι ψηλα είναι ακόμη γυμνό το ενυδρείο.