PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικο σταρτερ Aqua-Memolux


george
22-01-03, 13:39
Ψαχνοντας στο ιντερεντ διαβασα για το ηλεκτρονικο σταρτερ της Aqua-Memolux το οποιο μειωνει και αυξανει αυτοματα την ενταση του φωτος ωστε να προσομοιωνει το χαραμα και το σουρουπο ετσι ωστε να μην αναβουν και σβηνουν οι λαμπες αποτομα για να μην στρεσσαρονται τα ψαρια.
Το εχει δοκιμασει κανεις ;;
Τωρα θα με ρωτησετε....σε "τρωνε" 100 ευρω ;; Και δικιο θα εχετε :wink: :roll:
http://www.shopsolution.nl/shop/home.asp?shopid=seamede&pageid=pagina38
Οι τιμες ειναι (ανα τεμαχιο) :
www.aquaristiknet.com 43,98
www.aquaristikshop.de 45,48

Anonymous
22-01-03, 13:41
Πώ πώ!! ακούγεται και φένεται τρομερό! thx για το ποστ!! θα το αγοράσω σίγουρα! προτείμώ να σκάσω 100€ παρά τα ψαράκια μου να στρεσάρονται συνέχεια!

nkarvounis
22-01-03, 14:23
Γιώργο με έπεισες και εμένα
:P

ASCCO1
22-01-03, 15:09
Ενδιαφερον, πολυ ενδιαφερον

george
22-01-03, 15:17
Και ακριβο...πολυ ακριβο !!! :cry:

Anonymous
22-01-03, 15:44
και χρήσιμο.....πολύ χρήσιμο!!! :lol:

vsavvas
23-01-03, 18:07
Αν θέλουμε 1 starter για κάθε λάμπα παεί πολύ το μαλί. Επιτυχάνω κάτι παρόμοιο με δύο χρονοδιακόπτες. Ανάβουν πρώτα 1 gro (roz) και 1 warm και μετα ανάβουν 2 daylight. Οι πρώτες είναι πολλή "γλυκές" στο φως τους.

Anonymous
23-01-03, 19:50
Όπς...αυτό δεν το είχα λάβει υπόψιν μου...Είναι σίγουρο πως θέλει ένα starter για κάθε λάμπα? άν είναι έτσι....προτειμώ να στρεσάρονται! :roll: :mrgreen:

george
24-01-03, 00:29
Aν ομως εχεις ενα καπακι με δυο λαμπες δυο σταρτερ που καταληγουν σε ενα καλωδιο και ολη η κατασκευη ειναι φιξ αναγκαστικα θα αναβουν και οι δυο μαζι με τον ενα χρονοδιακοπτη :roll:
Αν λοιπον εχεις δυο λαμπες θελεις 2Χ45 ευρω :cry:

batza
29-01-03, 18:47
ΧΜΜΜΜΜ :idea: :idea: :idea: :idea: Με βαζετε σε σκεψεις θα κιταξω να βρω καμια ποιο οικονομικη κι εξισου αποτελεσματικη λιση :roll: :roll: ειπαρχουν και τα μαγαζια με ηλεκτρονικα εξαρτιματα ολο και καποια πατεντα θα σκαρφιστω αν πετιχει θα σας δοσω την σινταγη :wink: :wink:

nkarvounis
30-01-03, 11:21
Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι :

Χρονοδιακόπτης Ι
Ανάβει μια μπλε λάμπα (φθορίου)για να εξομοιώσει Αυγή και Σούρουπο
8:00 – 09:30 και 18:00-19:30

Χρονοδιακόπτης ΙΙ
Ανάβει 2 λάμπες λευκές (φθορίου)
09:30-18:00

Χρονοδιακόπτης ΙΙΙ
Ανάβει μια λάμπα πυρακτώσεως 3 watt για moon light
19:30-08:00

george
30-01-03, 11:40
Aυτο ειναι και το πιο σωστο συστημα.
Αλλα σκεψου και τις περιπτωσεις στις οποιες υπαρχουν δυο λαμπες σε μια κλειστη στεγανη βαση...στην οποια δεν εχεις προσβαση για αλλαγες στα ηλεκτρολογικα μερη παρα μονο στα σταρτερ.
Αρα αναγκαστικα και οι δυο λαμπες ελεγχονται απο εναν και μονο χρονοδιακοπτη.Και χωρος στο καπακι του ενυδρειου δεν υπαρχει για να προσθεσεις αλλες λαμπες :cry:

nkarvounis
30-01-03, 12:05
Μόνο αν αφαιρέσεις την βάση του φωτισμού και φτιάξεις στηρίγματα κατά το πλάτος του ενυδρείου. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσει να βάλεις όσες λάμπες κρίνεις αναγκαίες. Οι λάμπες θα στηρίζονται σε βάσεις D.I.Y. από τα ακροφύσια (τα οποία είναι στεγανά.

-- Πρόταση: το εσωτερικό τμήμα του καπακιού, πάνω από τις λάμπες μπορείς να το ντύσεις με καθρέπτη έται θα επιτύχεις και τους ανακλαστήρες.

Discos
27-02-03, 14:14
Και εγω εχω το συστημα που εχει ο nkarvounis απλα σαν εχω πρωτη λαμπα εχω μια μικρη(η μιση σε μηκος απο τις αλλες 2) marine η οποια ειναι ανοικτη ολη την ημερα απο 11:30 εως 23:30.
Στις 14:00 ανοιγουν 2 κανονικες σε μηκος λαμπες μια για φυτα και μια power-glo με λευκο δυνατο και κλεινουν στις 21:00 και προσομοιωνουν το μεσημερι.
Για το βραδυ εχω μια μικρη λαμπιτσα πυρακτωσεως με κοκκινο χρωμα η οποια κλεινει το πρωι.
Τα ψαρια μου δεν στρεσαρονται σχεδον καθολου η καθολου και τα ενυδρεια μου ειναι με την αλγη τους την σωστη(αφρικανες γαρ)...

sbravos
28-02-03, 14:21
Πολυ καλα ειναι και τα ηλεκτρονικα BALLAST στην περιπτωση που καποιος εχει ενυδρειο οπου δεν μπορει να προσθεσει τοσες λαμπες.Με τα ηλεκτρονικα BALLAST εχουμε την δυνατοτητα να dimmaρουμε τις λαμπες φθοριου,ετσι ειναι πολυ πιθανη η αποφυγη στρεσαρισματος.Το εχει δοκιμασει καποιος??

Obelix(Reifen)
29-10-03, 13:33
Αυτό το electronic ballast υπάρχει;
Μήπως το electronic αναφέρεται στο σταρτερ για το όποτε ζήτησα electronic ballast με κοίταζαν σαν ούφο και μου έλεγαν δεν υπάρχει .

lasal
29-10-03, 16:41
Φυσικά και υπάρχει
Μόνον που το ηλεκτρονικό balaster για dimmer είναι ποιό ακριβό απο το απλό το ηλεκτρονικο balaster.... (balast) :)