PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοκρασια και ρευμα...


thanasis76
30-11-10, 20:23
καλησπερα!!!
θελω να κανω μια ερωτηση γιατι κανω κατι δοκιμες...
μπορει να μου πει αν εχει παρατηρησει κανεις ποσο συχνα αναβει η αντισταση για να κρατησει το νερο στα επιθυμητα επιπεδα που θελουμε???
:D:D:D

bokostas
30-11-10, 20:34
Δεν υπάρχει κανόνας, ανάλογα το ενυδρείο, τον θερμαντήρα, την θερμοκρασία του χώρου, τις απώλειες κλπ.

imichal
30-11-10, 20:36
ρε Θαναση αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες !!!
Λιτρα ενυδρειου, θερμοκρασια δωματιου, επιθυμητη θερμοκρασια ενυδρειου, τυχον μονωση ενυδρειου κτλ κτλ...
Μονος σου πρεπει να το δεις.....:grin:

thanasis76
30-11-10, 20:48
το ξερω ρε παιδια και το δοκιμαζω τωρα... απλα ηθελα να δω αν εχει παρατηρηση κανεις κατι τετοιο..
να σας πω λοιπον...

1) ενα ενυδρειο 360 λιτρα απο γυαλι με 250 watt αντισταση
2) ενα ενυδρειο 1000 λιτρα απο ξυλο με 2 Χ 200 watt αντισταση

το δωματιο εχει θερμοκρασια 21 βαθμους και τα ενυδρεια και τα δυο ειναι ρυθμισμενα να εχουν 26 βαθμους.

το πρωτο ενυδρειο ο θερμαντηρας σβηνει δυσκολα.
στο δευτερο ενυδρειο εχοντας βαλει νερο στους 23 βαθμους χθες σημερα που γυρισα στις 5 ειχε πιασει 26 βαθμους και οι αντιστασεις ειχαν σβησει.
εχουν περασει 4 ωρες σχεδον και οι αντιστασεις παραμενουν σβηστες και το ενυδρειο κραταει 26 βαθμους....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
περιμενω να δω μεχρι να πεσω για υπνο αν θα εχουν αναψει ξανα...

Stefan0s
30-11-10, 20:59
Σε γενικές γραμμές και ανάλογα το πάχος και το είδος του ξύλου και του γυαλιού , το ξύλο παρέχει πολύ καλύτερη θερμομόνωση.
Γνωρίζω οτι δεν απαντάω στην ερώτησή σου , απλά παραθέτω κάποια δεδομένα.

thanasis76
30-11-10, 21:07
ναι το καταλαβαινω και το περιμενα οτι αλλο το γυαλι και αλλο το ξυλο, αλλα δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα...
μιλαμε οτι ανεβασα 3 βαθμους σε 1000 λιτρα με 400 watt και η θερμοκρασια δεν πεφτει...:rolleyes::rolleyes: μιλαμε για τρελη οικονομια αν σκεφτεις οτι το ενυδρειο ειναια απο πανω χωρις καπακια...

kingrim
30-11-10, 21:11
εχεις την ιδια κυκλοφορια νερου στα ενυδρεια???

thanasis76
30-11-10, 21:12
εχεις την ιδια κυκλοφορια νερου στα ενυδρεια???

ναι σχεδον...

kingrim
30-11-10, 21:14
τοτε το ξυλο κανει μεγαλη δουλεια

georgis4
30-11-10, 21:50
150 watt θερμοστατης παντως στο 72λιτρο μου (τον ειχε πακετο)
με 21-22 βαθμους στο σπιτι και 26-27 το ενυδρειο με ρυθμιση 26+ στον θερμοστατη τον εχω πετυχει 1 φορα να αναβει και αυτο για κανενα λεπτο και αν :D.
λογικα στα πιο πολλα λιτρα η θερμοκρασια λογο ογκου θα πεφτει ακομα πιο δυσκολα ποσο μαλλον οταν εχεις και επιφανειες ξυλινες...

thanasis76
30-11-10, 22:30
150 watt θερμοστατης παντως στο 72λιτρο μου (τον ειχε πακετο)
με 21-22 βαθμους στο σπιτι και 26-27 το ενυδρειο με ρυθμιση 26+ στον θερμοστατη τον εχω πετυχει 1 φορα να αναβει και αυτο για κανενα λεπτο και αν :D.
λογικα στα πιο πολλα λιτρα η θερμοκρασια λογο ογκου θα πεφτει ακομα πιο δυσκολα ποσο μαλλον οταν εχεις και επιφανειες ξυλινες...

κοιτα εσυ εχεις τα διπλασια watt σε σχεση με τα λιτρα σου, αυτο ελειπε κι ολας να αναβει συνεχεια...
εγω εχω 400watt σε 1000 λιτρα... ειναι μεγαλη η διαφορα...

georgis4
30-11-10, 22:41
κοιτα εσυ εχεις τα διπλασια watt σε σχεση με τα λιτρα σου, αυτο ελειπε κι ολας να αναβει συνεχεια...
εγω εχω 400watt σε 1000 λιτρα... ειναι μεγαλη η διαφορα...
Εσυ εισαι και ξυλινος και μονωμενος ομως :p:D
Παντως τωρα που το σκεφτομαι αν οντως κανει ολη τη δουλεια το ξυλο το καλοκαιρι δεν θα εχεις προβλημα??:confused:

thanasis76
30-11-10, 22:45
Εσυ εισαι και ξυλινος και μονωμενος ομως :p:D
Παντως τωρα που το σκεφτομαι αν οντως κανει ολη τη δουλεια το ξυλο το καλοκαιρι δεν θα εχεις προβλημα??:confused:

μα αυτον το σκοπο εχει το πειραμα που κανω....
να δω ποσο οικονομια μπορει να εχει καποιος με ενα ξυλινο μονωμενο ενυδρειο!!!!! δηλαδη ισως ειναι πιο οικονομικο ενα ενυδρειο ξυλινο 1000 λιτρα απο ενα γυαλινο 400 λιτρα...:D:D:D
το καλοκαιρι γιατι να εχω προβλημα?? ισα ισα το ιδιο κερδος θα εχω και παλι!!! ενα σπιτι με καλη μονωση το καλοκαιρι εχει προβλημα???:D:D

6981giwrgos
30-11-10, 22:53
θαναση οσο παει το κανεις και ολο καλιτερο ψηνομαι πολυ αγρια να κανως και εγω ενα θυριακι σαν το δικο σου αλλα σε αμαζονιο μερια...:cool::cool::cool:και το καλο ειναι οτι οσο περνανε οι μερες το κανεις ολο και πιο δελεαστικο.....:D:D:D:D:D:D
μακαρι να ειναι τοσο οικονομικο....:D:D:D

georgis4
30-11-10, 22:54
ενα σπιτι με καλη μονωση το καλοκαιρι εχει προβλημα???:D:D
Μαζι σου στο *πειραμα* και ειμαι σιγουρος οτι στο τελος θα βγει οντως οικονομικο!;)
Αλλα οσο αφορα το σπιτι ειναι δυσκολα τα πραγματα....Στη χαλκιδικη εχω 2 σπιτακια....το ενα λιωμενο 20ετιας και το αλλο 3 ετων χτιστο και τα 2 με κεραμιδι!
Στις μεγαλες καψες το χτιστο με τα βαρβατα νεα κουφωματα βαραει μεχρι και 34 βαθμους μεσα ενω το παλιο με τα 20ετιας κουφωματα το πολυ 30..:confused:

thanasis76
30-11-10, 22:58
θαναση οσο παει το κανεις και ολο καλιτερο ψηνομαι πολυ αγρια να κανως και εγω ενα θυριακι σαν το δικο σου αλλα σε αμαζονιο μερια...:cool::cool::cool:και το καλο ειναι οτι οσο περνανε οι μερες το κανεις ολο και πιο δελεαστικο.....:D:D:D:D:D:D
μακαρι να ειναι τοσο οικονομικο....:D:D:D

εφτιαξα κατι, κι εγω για πρωτη φορα, και οτι εκανα το ειδατε, και σας ειπα ποσο οικονομικα μου βγηκε!! τωρα οτι βλεπω το αναφερω για να ξερει ο καθενας τι και πως και στο θεμα συντηρησης... γιατι οι αντιστασεις ειναι το μεγαλητερο εξοδο...
απο θεμα θερμοκρασιας παντος βλεπω τεραστια διαφορα... και δεν εχω και καπακια κανονικα...;);)
-------------------------
Μαζι σου στο *πειραμα* και ειμαι σιγουρος οτι στο τελος θα βγει οντως οικονομικο!;)
Αλλα οσο αφορα το σπιτι ειναι δυσκολα τα πραγματα....Στη χαλκιδικη εχω 2 σπιτακια....το ενα λιωμενο 20ετιας και το αλλο 3 ετων χτιστο και τα 2 με κεραμιδι!
Στις μεγαλες καψες το χτιστο με τα βαρβατα νεα κουφωματα βαραει μεχρι και 34 βαθμους μεσα ενω το παλιο με τα 20ετιας κουφωματα το πολυ 30..:confused:

εμενα το σπιτι εναι ανακαινισμενο νεοκλασικο πολυ παλιο κτηριο... με τοιχους 50εκατ. παραθυρα με διπλα τζαμια και καλη μονωση στην ταρατσα και το καλοκαιρι παει μεχρι 30-31...

delta66
01-12-10, 00:02
150 watt θερμοστατης παντως στο 72λιτρο μου
Επικινδυνο χωρις controller θερμοκρασιας

Λιβέρης Σταύρος
01-12-10, 10:47
Το ξύλο όντως παρουσιάζει απάθεια σε μεταβολές θερμοκρασίας, γι' αυτό και δεν την χάνει εύκολα. Απο δική μου παρατήρηση με τον eliwell να ανάβει τον θερμαντήρα σε τακτά διαστήματα και για πολύ λίγο, πολύ λιγότερο απ' ότι άναβε μόνος του. Επίσης με τα φώτα αναμένα ο θερμαντήρας σε συνυασμό πάντα με τον eliwell ανάβει για ακόμα μικρότερη διάρκεια και πολύ πιο αραιά. (Μιλάω για μόνο λίγα λεπτά και στο 120άρι και στο 60άρι με 150W και 50W αντίστοιχα. Θερμοκρασία σπιτιού γύρω στους 21 βαθμούς).