PDA

Επιστροφή στο Forum : Video My Tabganyika


Frontosa23
30-11-10, 14:44
http://aquariums23.com/video/

Ενα videaki για το πρωτο μου Tanganyika. Δεν έχει καλή ανάλυση γιατί είναι τραβηγμένο από το laptop :)

Είναι 160 λίτρα και αυτή τη στιγμή φιλοξενεί 11 ψάρια.
1 Frontosa, 2 Brichardi, 1 Leleupi, 1 Tropheus, 2 Calvus, 1 leptosoma, 1 julidochromis και 2 synodontis.

έχει ένα εσωτερικό φίλτρο (μηχανικο-χημικο) και ένα εξωτερικό EHEIM 2215.

Αλλαγές νερού 25% μία φορά την εβδομάδα...

Κλεόβουλος
30-11-10, 14:52
Σε άλλο ποστ προτείνεις την ιστοσελίδα σου για ένα "σωστό και ορθολογικό στήσιμο" του ενυδρείου μας.
Θέλεις να πούμε τη γνώμη μας για το δικό σου? :)

thanasis76
30-11-10, 15:14
γιατι προτειμησες να εχεις ενα ενυδρειο διγματολογιο και οχι ενα ενυδρειο σωστο???
γιατι τοσο μικρο ενυδρειο για τοσα ψαρια???
:(:(:(

Κλεόβουλος
02-12-10, 11:51
Δειγματολόγιο πράγματι με "νταλίκες" και "σκουτεράκια" μαζί :grin:

Frontosa: γίνονται κοντά στους 40 πόντους, θέλουν ομάδα 5-8 ατόμων και το λιγότερο 700 λίτρα
N.brichardi : μπαίνει ζευγάρι(είναι ζευγάρι τα δικά σου?) που σύντομα με τις γέννες καταλαμβάνει ένα μεγάλο τμήμα του ενυδρείου και το υπερασπίζει σθεναρά απέναντι σε πολύ μεγαλύτερα ψάρια
N.Leleupi : 1 μόνο του?
Tropheus : πρέπει να να είναι σε ομάδα 10-20 ατόμων και σε ενυδρείο 300-400 λίτρα τουλάχιστον. Φυτοφάγο, γι αυτό και δεν ταιριάζει διατροφικά με τα υπόλοιπα.
Altolamprologus calvus: αν είναι 2 αρσενικοί πολύ σύντομα θα έχεις πρόβλημα
Cyprichromis leprosoma : ζουν σε κοπάδι και στο ενυδρείο σε ομάδα 6+ ατόμων. Θέλουν μήκος και το 1 μέτρο είναι οριακό.
Julidochromis: (ποιό είδος?) θέλει ζευγάρι
Synodontis: (ποιό είδος?)
:smt017

vag0s
08-12-10, 15:01
Γιατί τόσα ψάρια φίλε μου; :smt120
Φαίνεται ότι γνωρίζεις πράγματα, άρα δεν νομίζω ότι τα έβαλες επειδή απλά δεν ήξερες πως δεν μπορούν να μπουν όλα αυτά μαζί. Αν έχεις κάποια λογική εξήγηση είμαστε πρόθυμοι να την ακούσουμε.
:)

delta66
08-12-10, 20:14
Μια χαρα αναλυση εχει το βιντεο.
Με την καμερα απο το λαπτοπ τραβηξες?
Ποιο λαπτοπ?

Frontosa23
24-12-10, 17:23
1. Δε νομίζω πως έχω απαγορευσει σε κανέναν να πει τη γνώμη του :)

2. μακάρι να μπορούσα να φτιάξω αύριο μεγαλύτερο ενυδρείο, αλλά δυστυχώς δε γίνεται.... τουλάχιστον αυτή τη στιγμή.... βλέπουμε απο την καινουρια χρονια....

3. στο blog μου δεν προτεινω σε κανέναν να φτιάξει ενυδρείο σαν το δικο μου......

4. το λαπ τοπ ειναι hp pavillion 7.

Καλές γιορτές....