PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!!!


Konstantin79
29-11-10, 21:11
Σε 15ημερες περιμενω το νεο μου 270αρι Wave.

Στοχος μου να πετυχω ενα αποτελεσμα σαν αυτο...

http://www.tropica.com/layouts/some-experience/the-bridge-of-moss-(225l)/description.aspx

Τωρα, για να παμε στο ζουμι!!! :D

Θα χρειαστω νεο εξοπλιμο:
1.φιλτρο
2.θερμοστατη
3.λαμπες
4.Co2
5.υποστρωμα
6.χαλικι

Θα ηθελα τις προτασεις σας ειδικα για το 1 κ το 3, καθως θελω να πετυχω σωστη φωτοσυνθεση αλλα κ να βοηθησω κ τα χρωματα των κατοικων...
Εννοειται πως θα χρειαστω γυρω στα 30kg θρεπτικο υποστρωμα για να πιασουν τα φυτα κ να εχουν κ αλλη μια πηγη ενεργειας.

Για Co2, θα κανω δουλεια με ενα μπετονι απο νερο για σιδερο για παροχη co2 κ αν ναι, ποσο υπολογιζετε να διαρκει;

tsoum
29-11-10, 21:36
Για το CO2 δεν φτανει το DIY για τόσα λίτρα. Μέχρι 100-140 το συστίνουν. Αμα κάνεις 2 όμως λογικά θα είσαι καλα. Το πόσο κρατάει... θα σε γελάσω. Εμένα κράτησε 1,5-2 εβδομάδες και μετα ψόφησε... Αλλοι λένε και για 3. Τόσο συχνα που θα πρέπει να κάνεις αλλαγες καλύτερα να πας σε μια μικρή ή μεσαία φιάλη...

Για λάμπες πολύ καλές, αλλα και πολύ ακριβές (μπορεί και 25€ η λάμπα) είναι τις Dennerle.

Υπόστρωμα, να βάλεις το fluorite της Seachem. Δεν χρειάζεται άλλο χαλίκι απο πάνω του, και δεν τελειώνει (δεν τελειώνουν τα θρεπτικά συστατικά) γιατί ανανεώνεται απο τα υγρά λιπάσματα που ρίχνεις. Τουλάχιστον έτσι λένε!:rolleyes:

Konstantin79
30-11-10, 18:14
ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Γιώργος Κ
30-11-10, 18:30
ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
Γιατι βρε?? :confused:

Konstantin79
30-11-10, 21:39
Γιατι βρηκα κατι καλυτερο... Juwel 180lt με υπεροχο επιπλο βαση ξυλινη ανοιχτο καφε και κομπλε εξοπλισμο.
ΑΛηθεια, μια εσωτερικη πλαστικη θηκη με χωρο για κυκλοφορητη υλικα κ θερμοστατη αξιζει να τη χρησιμοποιησω; τα εχει ολα. ανθρακα μακαρονι κ σφογγαρια ολα της juwel.

Κλεόβουλος
01-12-10, 10:54
Μια χαρά δουλειά κάνουν τα εσωτερικά φίλτρα της juwel;)

Konstantin79
01-12-10, 17:34
Ναι φιλε μου;;; Γιατι αυτο θα με γλιτωσει αρκετα απο το να επαινρνα εξωτερικο. Ρωτησα βεβαια κ για μπουκαλα co2 κ παιζει στα 60 η 50αρα κ 7€ η αναγομοση. Ειναι ασφαλες ομως ή θα κοιμηθουμε μια κ δε θα ξαναυπνησω;;;; :smt120

Konstantin79
03-12-10, 18:55
Τι κιχλιδες θα προτεινατε στα "κυβικα" μου παιδια; Με ενδιαφερουν εντυπωσιακα ειδη ζωοτοκα κ ηρεμης συμπεριφορας σε Ph7-8.
Ακουω προτασεις... :smt020

Πάνος
03-12-10, 19:29
σε 180 λιτρα εφοσον θελεις και ζωοτοκα και υποβρυχιο κηπο (αρα ξεχνας αφρικανες απο τις μεγαλες λιμνες) μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι fire mouth που ειναι ομορφα και ευμεγεθη..σε συνδυασμο με πλατυ, μολυ ή ξιφοφορους...
αντι γιαυτα μπορεις να βαλεις convict η αλλες κιχλιδες κεντρικης αμερικης.

Konstantin79
03-12-10, 21:13
Herichtys labridens???

Πάνος
03-12-10, 21:14
υπεροχο αλλα αν το βρεις σφυρα και κατα δω... :(

Konstantin79
03-12-10, 21:19
σε 180 λιτρα εφοσον θελεις και ζωοτοκα και υποβρυχιο κηπο (αρα ξεχνας αφρικανες απο τις μεγαλες λιμνες) μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι fire mouth που ειναι ομορφα και ευμεγεθη..σε συνδυασμο με πλατυ, μολυ ή ξιφοφορους...
αντι γιαυτα μπορεις να βαλεις convict η αλλες κιχλιδες κεντρικης αμερικης.
Μπρω να συνδυασω μολυ, πλατυ κ ξιφοφορους με τα firemouth?

Πάνος
03-12-10, 21:47
οχι πλατυ και ξιφοφοροι μαζι λογω κινδυνου υβριδισμου...
οι αλλοι συνδυασμοι γινονται. ;)

Konstantin79
04-12-10, 11:23
Ευχαριστω φιλε μου!
-------------------------
Apistogramma cacatuoides?? Μπορω να κανω καποιο συνδυασμο με convicts κ παραλληλα να βαλω κ λιγα πλατυ, γκαπυ κ μολλυ??

Konstantin79
05-12-10, 15:00
Ευχαριστω φιλε μου!
-------------------------
Apistogramma cacatuoides?? Μπορω να κανω καποιο συνδυασμο με convicts κ παραλληλα να βαλω κ λιγα πλατυ, γκαπυ κ μολλυ??
Κανεις?????????????

Πάνος
11-12-10, 00:09
τα απιστο κωνσταντινα δεν ειναι κιχλιδες κεντρικης αλλα νοτιου αμερικης....θα μου πεις σιγα τη διαφορα ε?? ειναι ομως τεραστια. θελουν μαλακο και οξινο νερο τα απιστο. δεν κανουν για νερο βρυσης. ψαξε για κιχλιδες κεντρικης αμερικης που θελουν σκληρο νερο. ;)

Konstantin79
18-12-10, 00:45
Σκεφτομαι να το στησω μισο χαλικι μισο αμμο!

Γνωμες;;;

Coolnick
18-12-10, 11:20
Σκεφτομαι να το στησω μισο χαλικι μισο αμμο!

Γνωμες;;;
To έκανα εγώ, μπροστά είχα όλο αμμο και πίσω το χαλίκι.... Κάτι σαν αμφιθέατρο ήταν. Το θέμα που αντιμετώπισα εγώ (να δούμε τι θα πουν και τα υπόλοιπα παιδιά), ήταν ότι με τον καιρό,και φυσικά απο τα ψάρια η άμμος χάθηκε κάτω απο τα χαλίκια.... Λίγο το σκάψιμο, λίγο το ένα, λίγο το άλλο, η άμμος σήμερα ένα χρόνο μετά είναι εξαφανισμένη....
Εκτός αν βρεθεί τρόπος να μην ανακατευτούν τα δύο υλικά...

tsoum
18-12-10, 16:37
Μονο αν υπάρχει κάποιο διαχωριτσικό τζάμι, πλεξι, σχιστολιθοι. Κατι να εμποδίζει την αμεση επαφή των δύο υλικών. Τωρα αν ακουμπανε απο πάνω δεν έξινε και τίποτα.

Konstantin79
17-02-11, 00:44
Ετοιμαζω ενα 180λτ το οποιο θελω να κανω full φυτεμενο με ευκολα φυτα και πολλα πολλα ψαρακια! Θα βαλω ριζες κ θελω να το φουντωσω!!!
Εχω ηδη περι το ενα κιλο υποστρωμα αλλα φανταζομαι (τη συμβουλη σας εδω) οτι θα χρεαστω κ αλλο.
Ποσα κιλα χαλικι θα χρειαστω;
Θελω να βαλω γκαπυ, μολυ κ ξιφοφορους σε χαρεμακια των 5 (1α/4θ). Μου αρεσουν τα ζωοτοκα οποτε αν εχω κ αλλες επιλογες, θα ηθελα να τις ακουσω παρακαλω!!