PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικό φίλτρο με.... Αραγωνίτη;


tsoum
27-11-10, 14:28
Μπορούμε να βάλουμε αραγωνίτη ή coral sand σε εσωτερικό φίλτρο; Θα λειτουργεί το φίλτρο ή θα μπουκάρει το αξονάκι του όλη την ώρα;

Να σας εξηγήσω γιατί ρωτάω: εγώ εχω 25 κιλά χαλαζιακή άμμο και αυτήν θα χρησιμοποιήσω. Επειδή το νερό του δικτύου είναι λίγο ποιο χαμηλό απο αυτό που πρέπει (7.6-7.8 ) Επίσης προτιμω να μην χρησιμοποιώ buffer και άλλες τέτοιες ιστοριες στα ενυδρεία γενικότερα, είναι καλύτερα να το κάνω με φυσικό τρόπο. Ομως, δεν θέλω να χαλάσω την αμμο σε περίπτωση που μελλοντικά την χρησιμοποιήσω για αλλου τυπου ενυδρείο. Ετσι σκέφτηκα πως ίσως θα μπορούσα βαλω χοντρό αραγωνίτη ή μετριο coral sand σε ενα εσωτερικό φίλτρο ωστε να κάνει την δουλεία του απο εκεί χωρίς να μου χαλάει πολύ την αμμο.

Αν είναι σε λάθος κατηγορία ας μεταφερθεί στην κατάλληλη! :grin:

zipo
27-11-10, 15:05
Αν και νομίζω πως οι τιμές σου είναι εντάξει και τα ψαράκια δε θα έχουν πρόβλημα,ειδικά αν μιλάμε για Malawi,μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα και με μαγειρική σόδα που θα προσθέτεις στον κουβά προετοιμασίας.

Crazy_Beaver
27-11-10, 15:21
Να ρωτήσω κάτι σχετικό -άσχετο;Ποια η διαφορά αραγωνίτη coral sand; Έχω βρει από ένα παλικάρι coral sand πολύ ψιλό κάνει για τον βυθό του αφρικανικού μου.Θα αναμειχθεί με αραγωνίτη και χαλαζιακή!Ευχαριστώ και sorry για την παρένθεση;

tsoum
27-11-10, 15:43
Αυτό τρελέ μου κάστορα στους θαλασσινούς!

@ zipo: Η σόδα ανεβάζει κ το πε-χα η μόνο της σκληρότητες; Επίσης σε τι δοση βάζω;

Κλεόβουλος
27-11-10, 17:46
Μπορείς να βάλεις κοράλλι (σε μια κάλτσα) μέσα στο εσωτερικό σου φίλτρο.

Αν και το ph σου θα είναι καλά ανεκτό απο τα ψάρια σου,μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την σόδα για να το ανεβάσεις κι άλλο (βαθμιαία και με προσοχή).Ένα κουταλάκι του γλυκού ανα 150 λίτρα νερού θα σταθεροποιήσει το ph μεταξύ 8-8,5 ανάλογα με την αρχική τιμή και την ανατάραξη που έχεις στην επιφάνεια (δηλ.την όσο το δυνατό μεγαλύτερη απομάκρυνση του διαλυμένου διοξείδιου του άνθρακα). Η τιμή αυτή θα αλλάζει όταν έχουμε μεγαλύτερο ποσοστό διοξειδίου,παραμελούμε τις αλλαγές νερού,κλπ.
Κάνε μια δοκιμή πρώτα σε ένα βαρέλι για να δεις τι ποσότητα χρειάζεται το νερό του δικτύου σου για να έρθει στο επιθυμητό ph.
Κάποια πράγματα λέει εδώ κι ο Γιώργος
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909

Τρελοκάστορα-Αραγωνίτης είναι αυτός
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%AF%CF%84%C E%B7%CF%82
το coral sand είναι τριμμένο κοράλλι.
Μια χαρά θα είναι το μίγμα για το ενυδρείο σου;)

Crazy_Beaver
27-11-10, 17:50
Τρελοκάστορα-Αραγωνίτης είναι αυτός
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%AF%CF%84%C E%B7%CF%82
το coral sand είναι τριμμένο κοράλλι.
Μια χαρά θα είναι το μίγμα για το ενυδρείο σου;)


+-3:smt023

tsoum
27-11-10, 18:11
Δεν λέω οτι δεν θα είναι ανεκτό. Εχω ακούσει όμως οτι γυρω στο 8-8.5 τα ψαρια δείχνουν εντονότερα τα χρώματά τους.

Καλτσα για ανθρακα ή δυχτάκι υλικών; (κοινώς με πολύ ψιλό πόρο ή πιο χοντρό;)

Κλεόβουλος
27-11-10, 18:39
Δεν λέω οτι δεν θα είναι ανεκτό. Εχω ακούσει όμως οτι γυρω στο 8-8.5 τα ψαρια δείχνουν εντονότερα τα χρώματά τους.
κατ' αρχήν, για ποιά ψάρια μιλάμε? Όλα τα ψάρια όταν οι συνθήκες που ζουν είναι αντίστοιχες του φυσικού τους περιβάλλοντος έχουν πιο φυσιολογική συμπεριφορά,καλύτερη υγεία και πιο έντονα χρώματα.
Καλτσα για ανθρακα ή δυχτάκι υλικών; (κοινώς με πολύ ψιλό πόρο ή πιο χοντρό;) μη διυλίζεις τον κώνωπα :D -φτάνει να περνάει το νερό ανεμπόδιστα (μη βάλεις μάλλινη κάλτσα :smt033)

tsoum
27-11-10, 18:54
Pseudotropheus acei "Ngara". Τα μαυρομπλέ με ασπρη ουρά.

Δεν θέλω να διυλίζω τον κώνωπα (κρίμα είναι το κουνουπάκι :P), αλλα αμα είναι να φύγει το μισό απ'εξω ας τον βάλω και μεσα στο ενυδρείο!

delta66
27-11-10, 19:00
Σπασμενο κοραλι στο φιλτρο ειναι μια αποδεκτη διαδικασια.
Ειναι το αντιθετο απο αυτο που κανουν στου μαλακου νερου με την τυρφη.
Φυσικα και με πιο ιδανικες τιμες νερου, δειχνουν καλυτερα τα ψαρια.
Δεν χρειαζονται υπερβολες ομως γιατι οταν κανεις αλλαγη με νερο πιο χαμηλων σκληροτητων θα ειναι μακρυα οι τιμες.

Αν ειχες αραγωνιτη στο βυθο αντι ουδετερης αμμου δεν θα χρειαζοταν κατι επιπλεον.

tsoum
27-11-10, 19:58
Δεν αντιλέγω, απλά επειδή την εχω αγορασμένη, 11€ τα 25 κιλα κ προπλυμμένη θα χρησιμοποιήσω αυτήν. Την είχα πάρει για "στοκ" πριν σκεφτώ για αφρικάνικο. Το coral sand στον πετκουμουλους εχει 17 ευρώ το δεκάκιλο. Και θέλω 2+, λεφτά που δεν έχω να διαθέσω.

zipo
27-11-10, 20:52
Δεν χρειαζονται υπερβολες ομως γιατι οταν κανεις αλλαγη με νερο πιο χαμηλων σκληροτητων θα ειναι μακρυα οι τιμες.


Για το λόγο αυτό πρότεινα τη σόδα που τη βαζεις στο βαρέλι προετοιμασίας,την οποία και εγώ ίσως θα χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή για πείραμα.

delta66
27-11-10, 20:56
Με τη σοδα δεν εχω δει σταθεροτητα και διαρκεια στα αποτελεσματα
Τα "αλατια" της Seachem εχουν καλη δραση

zipo
27-11-10, 20:59
Με τη σοδα δεν εχω δει σταθεροτητα και διαρκεια στα αποτελεσματα
Τα "αλατια" της Seachem εχουν καλη δραση
Έχεις δει μεταβολές,δηλαδή,στις τιμές ενώ το νερό είναι μέσα στο ενυδρείο?Για δώσε μερικές λεπτομέρειες.

delta66
27-11-10, 21:34
Έχεις δει μεταβολές,δηλαδή,στις τιμές ενώ το νερό είναι μέσα στο ενυδρείο?Για δώσε μερικές λεπτομέρειες.
Μιλαω για χρηση σοδας σε μαλακου νερου ενυδρειο και για ανεβασμα της kH.
Δεν κραταει πολυ η δραση της και το ανεβοκατεβασμα των τιμων δεν ειναι οτι καλυτερο

Lucas123
29-11-10, 09:14
το εσωτερικο φιλτρο ποσα κ.ε. θα χωραει μεσα ? η ποσοτητα αυτη σε ποσα λιτρα νερου θα αναφερεται ? Νομιζω οτι τα περισσοτερα εσωτερικα φιλτρα εχουν πολυ μικρο χωρο στα "αμπαρια" τους για να επιτυχεις αυτο που θες.

Roussaks
29-11-10, 09:34
Τωρα αμα εγω προτεινω βρωμικο νερο οσμωσης θα ειναι μπουρδα ;;; καπου στο 8 + δεν βγαινει;;;

tsoum
29-11-10, 11:12
Οσμωση δεν έχω και ένας απο τους λόγους που κάνω αφρικάνικο είναι για να μήν πάρω!! Δεν είναι καθόλου μπούρδα γιατί πολλοίο του κάνουν αυτό.

@Λουκάς: 250ml χωράει, αλλα σκέφτομαι οτι θα περνάει όλη την ώρα το νερό απο εκεί και θα βρίσκεται όλη η επιφάνεια σε επαφη. Αντίθετα οταν είναι ο βυθός αραγωνίτης ενεργό ρολο δεν μπορεί να παίζει πανω απο το πρώτο 1 εκατοστό

delta66
29-11-10, 11:22
Tο εχουμε ξανασυζητησει. Το βρωμικο της οσμωσης ειναι σκληρο αλλα το να το χρησιμοποιουμε περιεχει και ενα εξτρα ρισκο.
Αν για καποιο λογο περιεχει κατι τοξικο το νερο, εστω και κατι σε οχι επικινδυνη ποσοτητα (πχ βαρεα μεταλλα), στο βρωμικο της οσμωσης θα βρισκεται σε μεγαλυτερη διαλυση.

Η πιο απλη και σιγουρη λυση ειναι τα "αλατα" για αφρικανικο. (μετα τα ασβεστολιθικα πετρωματα και αμμο ή αραγωνιτη στο ενυδρειο ή το σπασμενο κοραλι στο φιλτρο)

Roussaks
29-11-10, 11:24
ναι αλλα με μια μικρη οσμωση , χωρις να σε νοιαζει ο λογος καθαρου/βρωμικου θα εχεις το κεφαλι ησυχο και φθηνα σχετικα (κανα 60ε) και ενα 30λιτρο με νεον !

Lucas123
29-11-10, 11:32
Η επιφανεια πολυ γρηγορα θα "πιασει" βιολογια και θα μειωθει δραματικα.Γιατι οχι στο εξωτερικο ?

tsoum
29-11-10, 12:20
Για να μήν φύγει κανένας κόκος, πάει στην αντλία και έχω αλλα μετά. Αντίθετα το εσωτερικό έχει 7-8€ οπότε το πετάω για πλάκα.

ναι αλλα με μια μικρη οσμωση , χωρις να σε νοιαζει ο λογος καθαρου/βρωμικου θα εχεις το κεφαλι ησυχο και φθηνα σχετικα (κανα 60ε) και ενα 30λιτρο με νεον !

Έχω 70αρι με νέον και λέμον! Επίσης:

Tο εχουμε ξανασυζητησει. Το βρωμικο της οσμωσης ειναι σκληρο αλλα το να το χρησιμοποιουμε περιεχει και ενα εξτρα ρισκο.
Αν για καποιο λογο περιεχει κατι τοξικο το νερο, εστω και κατι σε οχι επικινδυνη ποσοτητα (πχ βαρεα μεταλλα), στο βρωμικο της οσμωσης θα βρισκεται σε μεγαλυτερη διαλυση.

lion
29-11-10, 12:23
Για να μήν φύγει κανένας κόκος, πάει στην αντλία και έχω αλλα μετά. Αντίθετα το εσωτερικό έχει 7-8€ οπότε το πετάω για πλάκα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κουράζεις .....
Αφού έχεις τα 7-8 ευρώ για πλάκα, ανάμιξε την άμμο που έχεις με λίγο ασβεστολιθική ή αραγωνίτη ή τριμένο κοράλι και όταν κάπου/κάποτε χρειαστείς άμμο ξανααγοράζεις.

:smt052

Lucas123
29-11-10, 12:53
Πολυ σωστη η αποψη του lion. 2η λυση η προετοιμασια του νερου αλλαγης σε βαρελακι με ασβεστολιθική ή αραγωνίτη ή τριμένο κοράλι. Αν οι αλλαγες ειναι συχνες δε νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα.

tsoum
29-11-10, 12:53
Λες; Θα παρω απο τον Κωμπόστα τον βυθό του Αφρικάνικου που αγόρασε (καμια 10αρια κιλά αραγωνίτης) οπότε με βλέπω να κάνω αυτό και να ξεμπερδευω. Η αλήθεια είναι οτι το φίλτρο 8 και η αμμος 11 δεν έχει μεγάλη διαφορα...! Ευγε Λεωνίδα! Με βοήθησες να λύσω ένα μεγάλο μου πρόβλημα! :D

delta66
29-11-10, 14:08
ναι αλλα με μια μικρη οσμωση , χωρις να σε νοιαζει ο λογος καθαρου/βρωμικου θα εχεις το κεφαλι ησυχο και φθηνα σχετικα (κανα 60ε) και ενα 30λιτρο με νεον !
Δεν εχεις καταλαβει μαλλον ποιο ειναι το προβλημα στο θεμα.
Δεν μπορεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο χρησιμοποιοντας το βρωμικο της ΑΟ.
Αυξανεις το ρισκο ετσι.
Οχι πως δεν μπορει να πετυχει, αλλα αν παρουσιαστει προβλημα δεν θα ξερεις απο που να αρχισεις το ψαξιμο της αιτιας του, με ενα επιπλεον ρισκο.


Αν για καποιο λογο περιεχει κατι τοξικο το νερο, στο βρωμικο της οσμωσης θα βρισκεται σε μεγαλυτερη διαλυση.

tsoum
29-11-10, 14:12
Αμα έβαζα ανθρακα στο βρώμικο όμως θα μάζευε το μεγαλύτερο μέρος αυτών έτσι;

delta66
29-11-10, 14:13
Αμα έβαζα ανθρακα στο βρώμικο όμως θα μάζευε το μεγαλύτερο μέρος αυτών έτσι;
Μα εχει περασει ηδη απο ανθρακα το νερο πριν παει στη μεμβρανη
Ο ανθρακας δεν τα κραταει ολα. Αλλιως δεν θα χρειαζοταν η μεμβρανη.

tsoum
29-11-10, 14:20
?!?! Πως εχει περάσει απο άνθρακα; Τα πρόφιλτα στερεών 5 και 1 μικρό είναι απο άνθρακα;

Δεν θα την μάθω ποτέ αυτή την αντίστροφη όσμωση!!!

delta66
29-11-10, 14:33
Σκεψου το μπακαλιστικα καπως ετσι:

Ερχεται νερο απο τη βρυση με 10 "κακα" συστατικα.
Περναει απο το προφιλτρο sediment που κραταει τα 2 (κυριως σκονη, σκουπιδακια)
Μετα περναει απο τον ανθρακα που κραταει αλλα 3 (κυριως χημικα, χλωριο για να προστατευει τη μεμβρανη που καταστεφεται με το χλωριο κλπ)
Και μετα παει στη μεμβρανη της ΑΟ που κραταει τα υπολοιπα 5.

Αν αυτα τα 5 ειναι σε ποσοτητα πχ 100 ppm ανα λιτρο στην βρυση, τοτε βαση της κλασσικης απορριψης της ΑΟ (1 καθαρο και 3 βρωμικο) θα εχουμε:
Σε ενα λιτρο βρυσης = 100 ppm τοξικη ουσια
Σε ενα λιτρο καθαρου ΑΟ = 0 ppm τοξικη ουσια
Σε ενα λιτρο βρωμικου ΑΟ = 133.3 ppm τοξικη ουσια

Ελπιζω να εγινε κατανοητο αλλα δεν γινεται πιο απλα.
-------------------------
?!?! Πως εχει περάσει απο άνθρακα; Τα πρόφιλτα στερεών 5 και 1 μικρό είναι απο άνθρακα;

Δεν θα την μάθω ποτέ αυτή την αντίστροφη όσμωση!!!

Τα προφιλτρα ειναι συνηθως: ενα προφιλτρο στερεων (sediment) και απαραιτητως ενα ενεργου ανθρακα (GAC)
(αλλιως θα καταστραφει η μεμβρανη σε συντομο χρονικο διαστημα οπως εγραψα πιο πανω)


Μη το συνεχισουμε αλλο εδω με την ΑΟ, σε ενα αφρικανικο ποστ :)
Απλα να ξερεις οτι με χρηση του βρωμικου της ΑΟ μπορει να σκληρυνεις το νερο, αλλα εμπεριεχει εξτρα ρισκο.
Και αν μεχρι τωρα λεγαμε οτι τουλαχιστον στην Αττικη μπορει να λειτουργησει σαν ιδεα επειδη δεν εχει προβλημα με τοξικα στο νερο, τωρα πρεπει να το ξανασκεφτουμε βαση αυτου (http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=5737)
(Εξασθενες χρωμιο κραταει μονο η μεβρανη και οχι τα προφιλτρα)
Εδω λεω τι κραταει η μεμβρανη http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=501232&postcount=9