PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για επιλογη διαχυτη co2


skamanakos
27-11-10, 11:55
Καλημερα.Εχθες εβαλα ολοκληρωμσ\ενο συστημα co2 με μπουκαλα 2κιλη. Το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το εξης.Στο μανομετρο που δειχνει την πιεση της μπουκαλας εχω 60bar στο αλλο μανομετρο που δειχνει την πιεση του δικτυο εχω 0bar.Οταν ανοιγω την βαλβιδα να το ανεβασω στο 1.5bar τοτε βγαινουν πολλες και με πιεση φυσαλιδες σαν να φυσας δυνατα με καλαμακι μεσα σε νερο.Εχω σκαλα διαχυσης αυτην που πανε ζιγκ ζαγκ οι φυσαλιδες.Επισης εχω ενα καινουργιο διαχυτη της eheim http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1363 αν βαλω τον eheim θα δουλευει καλυτερα σε 1.5bar λετε?
Αν δεν κανει και αυτος λεω να αγορασω εναν της ferplast co2 mixer.
Αυτος της eheim θελει λιγο νερο μεσα πριν το βαλω να δουλευει?
Ευχαριστω προκαταβολικα.

skamanakos
27-11-10, 12:00
Καλημερα.Εχθες εβαλα ολοκληρωμσ\ενο συστημα co2 με μπουκαλα 2κιλη. Το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το εξης.Στο μανομετρο που δειχνει την πιεση της μπουκαλας εχω 60bar στο αλλο μανομετρο που δειχνει την πιεση του δικτυο εχω 0bar.Οταν ανοιγω την βαλβιδα να το ανεβασω στο 1.5bar τοτε βγαινουν πολλες και με πιεση φυσαλιδες σαν να φυσας δυνατα με καλαμακι μεσα σε νερο.Εχω σκαλα διαχυσης αυτην που πανε ζιγκ ζαγκ οι φυσαλιδες.Επισης εχω ενα καινουργιο διαχυτη της eheim http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1363 αν βαλω τον eheim θα δουλευει καλυτερα σε 1.5bar λετε?
Αν δεν κανει και αυτος λεω να αγορασω εναν της ferplast co2 mixer.
Αυτος της eheim θελει λιγο νερο μεσα πριν το βαλω να δουλευει?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Ξεχασα να πω οτι το εχω ρυθμισει να βγαζει 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο στο μετρητη φυσαλιδων και το εχω συνδεσει να ανοιγοκλεινει με τον φωτισμο.

kotsos83
27-11-10, 12:47
Ξεχασα να πω οτι το εχω ρυθμισει να βγαζει 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο στο μετρητη φυσαλιδων και το εχω συνδεσει να ανοιγοκλεινει με τον φωτισμο.
Βαλε αυτο της eheim και θα σαι κομπλε.;)

lion
27-11-10, 14:51
Μικρορύθμιση δεν έχεις;

skamanakos
27-11-10, 14:57
Μικρορύθμιση δεν έχεις;
Δεν εχω μικρορυθμιση.:(

theodarras
27-11-10, 15:02
μικρορυθμιση ρε παιδιά που μπορώ να βρω?

zipo
27-11-10, 15:09
Αυτόν της Ferplast τον έχω δουλέψει αρκετό καιρό.Είναι πολύ καλός,γιατί κάνει πλήρη διάχυση.Απλά,σε φυτεμένο ενυδρείο που πέφτει πολύ κλάδεμα μπουκώνει ο κυκλοφορητής του και θέλει καθάρισμα.Το άλλο αρνητικό είναι ότι καταλαμβάνει κάποιο χώρο.Προσωπικά,όμως,ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με τον συγκεκριμένο γιατί ούτε συχνά κλάδευα και μπορούσα να τον κρύψω κάπως.

skamanakos
27-11-10, 20:13
Τωρα εχω αλλο προβλημα ανεβαζει θερμοκρασια η ηλεκτροβανα και μου χαλαει το σωληνακι με αποτελεσμα να εχω διαροη.Ετσι θερμενονται ολες?
-------------------------
Τωρα εχω αλλο προβλημα ανεβαζει θερμοκρασια η ηλεκτροβανα και μου χαλαει το σωληνακι με αποτελεσμα να εχω διαροη.Ετσι θερμενονται ολες?
Ειναι χαλασμενη?Πρεπει να αγορασω καινουργια?
:smt022
-------------------------
Την δοκιμασα 3 φορες βαζωντας τη στην μπριζα και μεσα σε 10λεπτα ζεματαει ιδιως τα μεταλικα εξαρτηματα της.Λεω να παρω καινουργια οπως αυτη http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2081 Την εχει κανεις?:(

kingrim
27-11-10, 20:19
και η δικια μου ζεματαει απλα εχω εκει χοντρο λαστιχακι απο φρενα αμαξιου

skamanakos
27-11-10, 20:30
και η δικια μου ζεματαει απλα εχω εκει χοντρο λαστιχακι απο φρενα αμαξιου
Δηλαδη ολες πιανουν μεγαλη θερμοκρασια?Εγω εχω το μαυρο σωληνακι για co2 και το καταστρεφει :smt120

kotsos83
27-11-10, 23:25
Δηλαδη ολες πιανουν μεγαλη θερμοκρασια?Εγω εχω το μαυρο σωληνακι για co2 και το καταστρεφει :smt120
Υπαρχει ενα μαυρο σωληνακι πολυ σκληρο ακαμπτο,δεν θυμαμαι απο τι υλικο ειναι.αυτο δεν το λιωνει

skamanakos
28-11-10, 09:36
Μηπως επειδη ειχα 0bar και δεν περνουσε με πιεση co2 απο την ηλεκτρομαγνητικη ζεστενοταν?:confused:

kingrim
28-11-10, 10:09
οχι ζεστενοταν γιατι λειτουργει και η δικια μου ετσι κανει