PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ !!


Raven
27-11-10, 05:10
Ανοιγοντας τα email μου σημερα για να τσεκαρω τις συμμετοχες του διαγωνισμου, μου επεσε το σαγονι στο πατωμα..:shock::smt103

Εχουμε αναμεσα στις συμμετοχες στην κατηγορια Paludarium-vivarium, ΕΝΑ ΚΟΣΜΗΜΑ ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ ! To Παλουνταριουμ του κυριου αυτου, θα μπορουσε ανετα να επαιρνε την 1η θεση στον φετεινο AGA.

To κακο ομως ειναι οτι αν δεν συμπληρωθουν τουλαχιστον 5 συμμετοχες η κατηγορια θα ακυρωθει και ειναι μεγαλο κριμα και αδικο !

Παρακαλω θερμα λοιπον τα παιδια που εχουν ενα εστω και μια μικρη γυαλα με emersed, viv , ή paludarium, να στειλουν συμμετοχη για να μεινει η ενδιαφερουσα αυτη κατηγορια. Στειλτε ακομα και την πιο χαλια φωτογραφια ρε παιδια ειναι κριμα να μην τιμησουμε τετοια φοβερη δουλεια. Τιμη μας κανει που συμμετεχει εδω, εφοσον ειναι παγκοσμιου κλασης το παλουνταριουμ αυτο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-rr289-ravenalex_photo-competition-402.jpg

kingrim
27-11-10, 07:13
κουκλακι ειναι το εχει παιδι απο το Gab και δεν το εχω ξαναδει....

bokostas
27-11-10, 07:18
Στειλτε ακομα και την πιο χαλια φωτογραφια ρε παιδια ....
Αν κατεβάσω την στάθμη του νερού σ' ένα ενυδρείο στους 10 πόντους, μετράει για παλουντάριουμ?:)

imichal
27-11-10, 09:59
Το εχει ο ατιμος.....
Ατιμε !!! (ξερεις εσυ....):D:D
Ο "παλιος" ειναι αλλιως........!!! αν και ο συγκεκριμενος ειναι πλεον στην κατηγορια των "αρχαιων".....:grin::grin:

lucy
27-11-10, 10:00
Γιατί δεν έχει ισορροπία; Εμένα μου θυμίζει ακροποταμιά!!! Νομίζω είναι κουκλί! Κι εγώ κατεβάζω το νερό στο ενυδρείο και 20 πόντους αν χρειαστεί! Κρίμα να μην υπάρχουν συμμετοχές!

georgis4
27-11-10, 10:11
:shock: Πω πω τι εχει κανει το παλικαρι....!
Αν κατεβάσω την στάθμη του νερού σ' ένα ενυδρείο στους 10 πόντους, μετράει για παλουντάριουμ?:)
Αν εχει μεσα σκαλαρακια ναι :smt005:smt005

olga
27-11-10, 10:18
Δεν υπαρχουν λογια ! και τα φυτα λαμπουν +-2

manos_samos
27-11-10, 10:35
:smt118:smt118:smt118:smt118 τελειο!!!!!!!

Τηλέμαχος
27-11-10, 10:41
Άντε να δούμε και ανθισμένες ανούμπιες :p κύριε Γιώργο:D

stavaigi
27-11-10, 11:01
μπραβο πραγματικα ειναι απιστευτο, ποιος το εχει αυτο το ονειρο?

Churu
27-11-10, 12:39
:smt041:smt041 Ειναι μελος στο cab? Kαλο θα ηταν να ειχαμε και την βοηθεια του....μπραβο του παντως.

andst87
27-11-10, 12:57
πολυ ωραιο!:p
εχει κανει εξαιρετικη δουλεια!

chemical mac
27-11-10, 13:10
Μπράβο σου (ξέρεις εσύ...;) ). Ηξερα ότι είχες αλλά δεν είχα φανταστεί το πόσο ωραίο θα ήταν.

Στείλε μου ένα πμ για να στήσουμε 2 μικρούλια. Θέλω τη βοήθεια σου :)

AQUA PURA
27-11-10, 13:10
Σήμερα θα φωτογραφήσω και εγώ το δικό μου vivarium.;) έστω και λίγες μέρες πριν την λήξη... :rolleyes: και ας μην έχω πολύ χρόνο λόγο δουλειάς. Παιδιά περιμένουμε συμμετοχές από τα viv. και τα palud. σας... είναι κρίμα να ακυρωθεί η κατηγορία…ας στηρίξουμε τον διαγωνισμό και την προσπάθεια των συνχομπιστών μας που ήδη συμμετέχουν…και εχουν κάνει κάποιες προσπάθειες...



Ευχαριστώ Αντώνης

kingrim
27-11-10, 13:14
Παιδιά περιμένουμε συμμετοχές από τα viv. και τα palud. σας... είναι κρίμα να ακυρωθεί η κατηγορία…ας στηρίξουμε τον διαγωνισμό και την προσπάθεια των συνχομπιστών μας που ήδη συμμετέχουν…και εχουν κάνει κάποιες προσπάθειες...



+1000

torren
27-11-10, 13:40
http://img94.imageshack.us/img94/7398/wwwmessentoolscomemotic.jpgείναι έργο τέχνης http://img94.imageshack.us/img94/7398/wwwmessentoolscomemotic.jpg
Ενα μεγάλο μπράβο στον κάτοχο του

babis100nx
27-11-10, 14:00
Τρομερο!!!μπραβο!:D

tsilojohn
27-11-10, 14:47
Υπεροχο:smt041,πρεπει σιγουρα να παρει την δευτερη θεση :D:D:D

Eric
27-11-10, 16:45
Πανεμορφο!!! Μπραβο σε αυτον που το εχει!!!:smt041

Χριστόφορος Μίχας
27-11-10, 16:50
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έστειλε στο AGA. :confused: Εκτός κι άν....δεν τους καταδέχτηκε!! Με τέτοια μ......α που έβγαλαν 1ο δεν είναι όμως να απορείς!
Ας παρουσιαστεί ο ικανότατος χομπιστας να μας μιλήσει για το δημιούργημα του για να μην τον συγχαίρουμε έμμεσα κιόλας..:p

Τηλέμαχος
27-11-10, 16:58
Εγώ*είμαι!:smt041




*θα θελα να:D

Χριστόφορος Μίχας
27-11-10, 17:12
Χα χα πολύ αστείο. Εχεις χιούμορ μικρέ....:D

kwstas_original
27-11-10, 19:41
Ειναι οντως πανεμορφο!:p

Τι να σας κανω που εγω ακομα δεν εχω ξεκινησει καν στησιμο...προσπαθησα να προλαβω αλλα δεν...:(

delta66
27-11-10, 20:03
Αλλαξε τους κανονισμους :D

Raven
28-11-10, 02:35
Δεν ειναι θεμα κανονισμου Σπυρο, αλλα ολοκληρη κατηγορια με μονο 2 γυαλες προς ψηφοφορια, ε...ειναι ξεφτιλα !
Δεν θα χρειαστει ομως...ηδη συντομα θα εχουμε αλλες 3 συμμετοχες απ οτι πληροφορηθηκα..:p και η κατηγορια θα παραμεινει ζωντανη ! :smt041

delta66
28-11-10, 03:52
Σε παγκοσμιο διαγωνισμο και ειχαν 5 συμμετοχες (http://showcase.aquatic-gardeners.org/2010.cgi?&op=ishowcase&category=3&vol=-1), θα πειραζει στην Ελλαδα να ηταν και λιγοτερες?
Αν δεν μπορουν να στηριξουν κατηγορια διαγωνισμου, ας παρουν τουλαχιστον μερος στο γενικο διαγωνισμο για το βραβειο κοινου ή του new aquascaper.

ΥΓ αν και δεν ειμαι υπερ των διαγωνισμων, βλεπω οτι ενας τετοιος εβγαλε στην επιφανεια ενα τετοιο paludarium, γιαυτο και μονο προτεινα οτι προτεινα. :cool:
ΥΓ2 Αυτο το Paludarium τι θεση θα επαιρνε στον AGA:D

edit τωρα ειδα στο πρωτο ποστ τι απαντας για τη θεση:cool:

leonm
28-11-10, 10:27
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια και ειδικα τον Αλεξ +-3
Ειμαι πολυ χαρουμενος που σας αρεσει, αν και δεν εχει ολοκληρωθει γιατι ακομη δεν εχω βρει τα φυτα που θελω για να κανω μερικες αλλαγες.
Δεν απαντησα νωριτερα γιατι ειχα προβλημα με το login απ το σπιτι
Και παλι ευχαριστω :)

kingrim
28-11-10, 10:29
Μπραβο σου για το αποτελεσμα κανε μια παρουσιαση να σου κανουμε μερικες ερωτησεις.

Πάνος
28-11-10, 11:28
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια ..................Και παλι ευχαριστω :)
υπαρχεις εσυ??? :p...:D
πω πω φλας πρωι πρωι (για μενα νωρις ειναι :D) μπραβο και απο μενα για την προσπαθεια σου.
ελπιζω να μας ενημερωνεις στο μελλον και για την πορεια του ;)

Μίμης
28-11-10, 11:29
Μπραβο σου:smt041
ειναι ολα τοσο ωραια και αρμονικα φτιαγενα που θυμιζουν φυσικο τοπιο:p

stavaigi
28-11-10, 11:57
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια και ειδικα τον Αλεξ +-3
Ειμαι πολυ χαρουμενος που σας αρεσει, αν και δεν εχει ολοκληρωθει γιατι ακομη δεν εχω βρει τα φυτα που θελω για να κανω μερικες αλλαγες.
Δεν απαντησα νωριτερα γιατι ειχα προβλημα με το login απ το σπιτι
Και παλι ευχαριστω :)

εχεις κανει πολυ καλη δουλεια!:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041
αν βρεις χρονο και θες, κανε μια παρουσιαση να ρωτησουμε και 2 πραγματακια εμεις που ξεκιναμε τωρα τα παλουνταρια!

leonm
28-11-10, 16:29
Για οσους θυμουνται και παλιοτερα (Πανο :D) εκανα ενα μεγαλο διαλειμμα με τα ενυδρεια 1,5 χρονου+, ειχα κρατησει το ριο 125 με χρυσοψαρα :(. Μεχρι ενα πρωι -3μηνες πριν περιπου-που ξυπναω και βλεπω πλημυρισμενο το πατωμα...
Τεσπα, ειδα οτι εχανε καπου στη μεση αλλα κρατουσε 15 ποντους νερο, οποτε λεω ευκαιρια να γινει παλουνταριουμ.
Αυτα μου αρεσαν απο παλια και φυσικα επηρεαστηκα και απ το φοβερο βιβ του Raven.
Το 120αρι το κρατησα δοκιμαστικα να δω πως θα παει 1-1,5 μηνα, οποτε και εφτιαξα αυτο που εχω τωρα.
Διαστασεις 120χ36χ55 diy
νερο περιπου 50 λιτρα καθερα
φωτισμος 2χ38 , 9 ωρες τη μερα
φιλτρο 400λ/ωρα
fogger
τεχνητη βροχη diy
φυτα- αλοκασια, φικος πουμιλα, φανελοψις, φιτωνια, πιλεα,φτερες, αδιαντο, καλα, ακορους, ποθος, χαμεδορεα, ανουμπια, μικροσορουμ πτεροπους, κρυπτοκορινες, τζαβα μος, βρυα
2 σαλαμανδρες με την κοκκινη κοιλια, 7 cloud.

kwstas_original
29-11-10, 00:52
Για οσους θυμουνται και παλιοτερα (Πανο :D) εκανα ενα μεγαλο διαλειμμα με τα ενυδρεια 1,5 χρονου+, ειχα κρατησει το ριο 125 με χρυσοψαρα :(. Μεχρι ενα πρωι -3μηνες πριν περιπου-που ξυπναω και βλεπω πλημυρισμενο το πατωμα...
Τεσπα, ειδα οτι εχανε καπου στη μεση αλλα κρατουσε 15 ποντους νερο, οποτε λεω ευκαιρια να γινει παλουνταριουμ.
Αυτα μου αρεσαν απο παλια και φυσικα επηρεαστηκα και απ το φοβερο βιβ του Raven.
Το 120αρι το κρατησα δοκιμαστικα να δω πως θα παει 1-1,5 μηνα, οποτε και εφτιαξα αυτο που εχω τωρα.
Διαστασεις 120χ36χ55 diy
νερο περιπου 50 λιτρα καθερα
φωτισμος 2χ38 , 9 ωρες τη μερα
φιλτρο 400λ/ωρα
fogger
τεχνητη βροχη diy
φυτα- αλοκασια, φικος πουμιλα, φανελοψις, φιτωνια, πιλεα,φτερες, αδιαντο, καλα, ακορους, ποθος, χαμεδορεα, ανουμπια, μικροσορουμ πτεροπους, κρυπτοκορινες, τζαβα μος, βρυα
2 σαλαμανδρες με την κοκκινη κοιλια, 7 cloud.
Θα μπορουσες να πεις λιγα λογια, ισως και μια παρουσιαση του συστηματος που εχεις φτιαξει??:)

Krisos
29-11-10, 01:22
..ειναι εκτος συναγωνισμου! ;) :D:D:D

leonm
29-11-10, 16:37
Για την τεχνητη βροχη ειχα γραψει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45917
Ακομη η αντλια ειναι πισω απο πετρες για να μη φαινεται και εχει μπει και ενα μπλε σφουγγαρι στην εισοδο της για μη βουλωνει.Αν χρειαστει καθαρισμα βγαινει μια μικρη πετρα απο μπροστα και καθαριζεται. Το λαστιχο ειναι μαυρο αρδευτικο. Αν μπορεσω θα ανεβασω βιντεο καποια στιγμη.

nikman
02-12-10, 22:57
Πολύ ωραίο !!! :):) Welcome back Λεωνίδας :cool::cool:

vassibo
03-12-10, 00:43
Σε παγκοσμιο διαγωνισμο και ειχαν 5 συμμετοχες (http://showcase.aquatic-gardeners.org/2010.cgi?&op=ishowcase&category=3&vol=-1), θα πειραζει στην Ελλαδα να ηταν και λιγοτερες?
Αν δεν μπορουν να στηριξουν κατηγορια διαγωνισμου, ας παρουν τουλαχιστον μερος στο γενικο διαγωνισμο για το βραβειο κοινου ή του new aquascaper.

ΥΓ αν και δεν ειμαι υπερ των διαγωνισμων, βλεπω οτι ενας τετοιος εβγαλε στην επιφανεια ενα τετοιο paludarium, γιαυτο και μονο προτεινα οτι προτεινα. :cool:
ΥΓ2 Αυτο το Paludarium τι θεση θα επαιρνε στον AGA:D

edit τωρα ειδα στο πρωτο ποστ τι απαντας για τη θεση:cool:


Συμφωνω
και επαυξάνω.....

frits
06-12-10, 12:47
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου είχα καιρό να μπω κι έπαθα πλάκα!
Θα βγάλω κι εγώ μια φωτο το δικό μου για τον διαγωνισμό για να συμπληρωθούν οι συμμετοχές αν χρειάζεται :)

Γιώργος Κ
06-12-10, 14:50
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου είχα καιρό να μπω κι έπαθα πλάκα!
Θα βγάλω κι εγώ μια φωτο το δικό μου για τον διαγωνισμό για να συμπληρωθούν οι συμμετοχές αν χρειάζεται :)
Ελα βρε φιλαρακο μου ... που εισαι?? :p
Ο διαγωνισμος τελειωσε (τωρα ειναι οι ψηφοφοριες - βαθμολογιες :D) σωθηκε η κατηγορια ... κριμα που δεν εβαλες και το δικο σου ... ειναι κοσμημα και αυτο ...

frits
06-12-10, 15:26
Έμπλεξα με δουλειές και άλλα και δεν μπορούσα να μπαίνω συχνά. Υπάρχουν κάπου οι φωτο του διαγωνισμού να τις χαζέψω? Έψαξα αλλά δεν τις βρήκα πουθενά :(

halvas69
06-12-10, 15:27
Γεια σουυ George εδώ θα τα δεις : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46493

frits
06-12-10, 15:32
ευχαριστώ πολύ!!! :smt041

Γιώργος Κ
06-12-10, 15:54
Και αφου τα δεις ψηφισε κιολας!!! :p:D