PDA

Επιστροφή στο Forum : υπερπληθυσμος


ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ
26-11-10, 23:35
πριν λιγο ειδα αμετρητα μικρα σαλιγκαρια πανω στα φυτα(ανουμπιες) κ οχι μονο εκει.ειπαμε λιγα σαλιγκαρια ειναι ευπροσδεκτα αλλα εδω ξεφυγαμε πλεον.θα ηθελα καμια συμβουλη για να τα διωξω.κατι ακουσα για παγιδες αλλα πως γινεται?αρχιζω κ ανησυχω για τη βιολογια του ενυδρειου...

Crazy_Beaver
26-11-10, 23:39
πριν λιγο ειδα αμετρητα μικρα σαλιγκαρια πανω στα φυτα(ανουμπιες) κ οχι μονο εκει.ειπαμε λιγα σαλιγκαρια ειναι ευπροσδεκτα αλλα εδω ξεφυγαμε πλεον.θα ηθελα καμια συμβουλη για να τα διωξω.κατι ακουσα για παγιδες αλλα πως γινεται?αρχιζω κ ανησυχω για τη βιολογια του ενυδρειου...


Για πείτε γιατί έχω και έγω το ίδιο πρόβλημα!

georgis4
26-11-10, 23:43
(εδω το ειχα διαβασει)
Πιατακι με ταμπλετα φαγητου στον πατο του ενυδρειου και καπακωμα με αλλο πιατακι απο πανω αλλα ισα ισα με ενα μικρο ανοιγμα να χωραει σαλιγκαρακι...
Το πρωι βγαζεις το πιατακι με σαλιγκαρακια μεσα ;)

tsilojohn
26-11-10, 23:46
Το πιο πιθανο ειναι οτι ταιζεις πολυ..

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ
26-11-10, 23:52
οκ thanx.το εβαλα ηδη σε εφαρμογη.εβαλα ταμπλετα για γατοψαρα.

Crazy_Beaver
26-11-10, 23:57
Επειδή και εγώ μόλις το έμαθα στο δικό μου θέμα υπάρχουν και τα anentome helena πουτα τρώνε!

georgis4
26-11-10, 23:58
Επειδή και εγώ μόλις το έμαθα στο δικό μου θέμα υπάρχουν και τα anentome helena πουτα τρώνε!
Ειναι γενικο το *θεμα*....τα helena ειναι σαρκοφαγα/καννιβαλοι :D:p

Churu
27-11-10, 00:04
Εγω ειδα οτι στο οξινο περιβαλλον οι λαθρεπιβατες :smt068
Δεν ξερω τι ψαρακια εχεις αλλα τα φυτα δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα για τιμες ph 6 και κατω:D

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ
27-11-10, 00:07
τα helena δε μοιαζουν με τα melanoides tuberculata?ιδια μου φαινονται...

ARIS1983
27-11-10, 00:11
Ειχα και εγω προβλημα και εβαλα helena.Μπορω να πω οτι εκανε και κανει ολυ καλη δουλεια, πλεον βλεπω ελαχιστα σαλλιγαρια, το μονο προβλημα μπορει να ειναι οι γαριδες και περισσοτερο τα μικρα ειδη που δεν εχει διαπιστωθει ακομα αν οντως τους την πεφτει. Αααα και ενα ψαρι παιζει που τα καθαριζει!

georgis4
27-11-10, 00:13
τα helena δε μοιαζουν με τα melanoides tuberculata?ιδια μου φαινονται...
Ε οχι και μοιαζουν.....:p
Τι σαλιγκαρι μασουλαει εδω?
http://www.acquariofilia.biz/geek/gars/images/3/2/4/0/1/anentome_helena_05.jpg:D

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ
27-11-10, 00:27
ε τοτε δεν ξερω τι σαλιγκαρια εχω(λαθρεπιβατες φυσικα).νομιζα οτι ηταν melanoides αλλα μηπως ειναι helena?:confused:

georgis4
27-11-10, 00:28
Mηπως εχεις αυτα?
HELENA λαθρεπιβατες δυσκολα...
http://www.google.gr/images?hl=el&rlz=1G1GGLQ_ELGR266&=&q=physa+fontinalis&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1024&bih=586

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ
27-11-10, 00:35
αυτα εχω αλλα τα πολυπληθη ειναι μικροτερα κ κωνικα.οπως τα melanoides κ τα helena(τα οποια πρωτη φορα εμαθα τωρα...:)).helena ειπες δυσκολα λαθρεπιβατες Γιωργη?(μα πως τα ξερετε ολα αυτα?)

georgis4
27-11-10, 00:40
(μα πως τα ξερετε ολα αυτα?)
κανεις δεν ξερει τιποτα αν δε κατσει να διαβασει με τις ωρες κανοντας αρχη τουλαχιστον εδω μεσα..:p
αν ειναι μικρα και κωνικα οπως λες τοτε τα melanoides ειναι...(μιλαμε για τα συνηθεις λαθρεπιβατες)

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ
27-11-10, 00:50
κ μια τελευταια ερωτηση για να μη σας κουραζω.εκτος απ τις παγιδες να εισαγω κ helena να τα εξολοθρευσουν η θα γινει μπαχαλο μεσα?ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν.:)

georgis4
27-11-10, 00:55
κ μια τελευταια ερωτηση για να μη σας κουραζω.εκτος απ τις παγιδες να εισαγω κ helena να τα εξολοθρευσουν η θα γινει μπαχαλο μεσα?ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν.:)
Ξεκινα με την παγιδα......αν βρεις βαλε και μερικα helena....και θα δεις οτι στο τελος παλι θα εχεις!:D
Απλα να μην υπαρχει ΥΠΕΡπληθυσμος θα πετυχεις....;)