PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σχετικά με το φίλτρο!!!


Anonymous
13-01-03, 15:40
Λοιπόν τα μέτρα πάρθηκαν και το ενυδρείο είναι υπο κατασκευή 250x70x70 η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι σχετικά με το φίλτρο...σκέφτομαι να το κάνω εσωτερικό και να καλύπτει την πλάτη του ενυδρείου!!! μου το πρότεινε ένας φίλος μου και μου λέει οτι θα είναι πολυ καλύτερο απο όσα εξωτερικά και να βάλω.
Θα ειναι 250χ10χ70 και για να μη φενεται θα ντυθεί με ξύλα και πέτρες τι λέτε? αν έχετε γνώμες για κάτι καλύτερο πείτε μου!!
Επίσης που μπορώ να βρω άμμο? σε pet shop ή σε παραλία?

harris
13-01-03, 16:18
πρόσεξε το βάρος ενός τέτοιου project μην βρεθείς προ εκπλήξεων. ρώτησε κάποιον πολ. μηχανικό πριν προχωρήσεις.

ASCCO1
13-01-03, 16:37
Το μονο μειονεκτημα του εσωτερικου ειναι οτι θα καταναλωσει καποιο απο τον ογκο του ενυδρειου κατα τα αλλα δεν βλεπω κανενα αλλο προβλημα,
οσο για την αμμο να ειναι malawi μπορεις να παρεις απο μια παραλια. 8)

newfish
13-01-03, 16:43
Σαν λειτουργικότιτα το φίλτρο στην πλάτη του ενυδρείου, είναι πολύ καλό. Μπορούμε να ορίσουμε εμείς (κατά την κατασκευή του) την χωρετικότητα του, και εάν στο μέλλον σκεφτούμε γα θαλασσινό μας καλύπτει.

Όμως η πλάτη σου θα είναι 250cm. :shock:
Μήπως θα ήταν καλύτερα να το κάνεις σε κάποιο πλαϊνό αντί για την πλάτη;;; Εκτός εάν και τα δύο πλαϊνά σου δεν είναι καλυμμένα.

Giorgos
13-01-03, 20:36
Από τη μια είναι όντως ένας πολύ καλός τρόπος να φιλτράρεις το ενυδρείο σου (αν και θα ήταν καλύτερο να το κάνεις στο πλάϊ) αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί αργότερα σίγουρα θα το μετάνιωνα επειδή θα μου "έτρωγε" πάρα πολύ όγκο (μιλάμε για 175 λίτρα!) από το ενυδρείο μου που θα προτιμούσα να το εκμεταλλευόμουν με άλλους τρόπους. Οπότε θα διέφευγα στην λύση των δύο εξωτερικών φίλτρων.

annivas2000
14-01-03, 00:40
Θα συμφωνησω κι εγω οτι ειναι κριμα να χασεις τοσα λιτρα.......
Αν εχεις χωρο μπορεις να φτιαξεις και sump.....

polleni
14-01-03, 02:11
Μπορείς να φας μόνον το 1.5 μέτρο στο κέντρο της πλάτης και να αφήσεις το υπόλοιπο κανονικό. Ετσι και από πλευράς διακόσμησης γίνεται πιό ενδιαφέρον (χωρίζει και ευκολώτερα περιοχές) και ο όγκος του είναι ικανοποιητικός (περίπου 105 λίτρα). Στην έξοδό του κάνε τρύπες για 2 αντλίες ώστε να διώχνει το νερό προς δύο κατευθύνσεις.

Anonymous
14-01-03, 08:22
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων και για τις ιδέες που μου δώσατε αλλά θα μείνω τελικά στο αρχικό σχέδιο για όλη την πλάτη εφόσων θα έχει περισσότερα λίτρα φιλτραρίσματος και θα μπουν χωρίσματα πίσω ώστε να μπουν τα υλικά....όσο για το θέμα πολιτικού μηχανικού έχω ρωτησει και είναι οκ και για τριπλάσιο όγκο.
Σχετικά με το αν θα χάσω τα 175 λίτρα δε με πειράζει και τόσο μπορώ αν θέλω να του δώσω άλλα 10εκ πλάτος...
έτσι και αλλιώς σε 5-6 μήνες θα κάνω άλλο ένα ενυδρείο ίδιων ή και μεγαλύτερων διαστάσεων για να έχω και τις αφρικάνικες κιχλίδες που τόσο μου αρέσουν αλλά και τις south american :)

polleni
14-01-03, 17:49
Οπότε να θεωρήσουμε ότι το περί φίλτρου ήταν ανακοίνωση και τα περί άμμου η ερώτηση ; Ο φίλος σου δεν ξέρει που υπάρχει άμμος ενώ ξέρει τόσα για φίλτρα ;;

Κοινώς, με ενοχλεί να μου κάνουν ρητορικές ερωτήσεις. Υπάρχουν αρκετοί εδώ που δεν τους περισσεύει ο χρόνος. Και τα θέματα είναι πολλά..

Anonymous
14-01-03, 17:54
Δυστιχώς ασχόλείται μόνο με δίσκους και όχι με αφρικάνες και δεν ασχολήθηκε ποτέ με άμμο....
Λοιπόν θα κάνω ότι μου είπες...

Giorgos
14-01-03, 19:27
Αν πρόκειται για ενυδρείο με αφρικάνικες κιχλίδες... τελευταία φορά που πέρασα από τον Άλιμο... ήταν γεμάτος άμμο. :lol:

stefanos.f
14-01-03, 22:04
Οχι πλεον!!! :wink: :roll: :D :D :D Τωρα εχει εξαφανιστει μια αρκετα συμαντικη ποσοτητα!!! Που να πηγε αραγε :?: :?: :?:

Υ.Γ Ακομη ποναει η μεση μου απο το κουβαλημα!!! :shock:

Nathan.M
15-01-03, 00:45
Στεφανε μου φαινεται οτι πανε να μας φανε το territory μας για την άμμο!!!Παντως φιλε Blade για να γεμισεις ενα τετοιο ενυδρειο με αμμο απο παραλια εχεις σκεφτει ποσες λεκανες χρειαζεσαι για να την πλυνεις? :D
Ρωτα και μενα και τον Στεφανο τι πλυσιμο χρειαζεται η αμμος απο τον Αλιμο!!!!!
Παντως περα απο την ταλαιπωρια του κουβαληματος και του πλυσιματος το αποτελεσμα μεσα το tank ειναι εκπληκτικο. Εχει σχεδον χρυσο χρωμα και δεν λασπωνει καθολου.
Σου προτεινο εαν ειναι να ακολουθησεις την ιδια τακτικη με εμενα και τον Στεφανο πριν πας για την αμμο να περασεις απο την Θηβων να παρεις 3-4 Πακιστανους για βοηθεια. :lol: :lol: :lol: :x :x

batza
15-01-03, 01:10
Εγω θα ελεγα να παρεις αμο απο το μπαρμπατι ειναι παρα πολυ καλη εγω και στα δυο ενυδρεια μου απο εκι εχω παρει :wink:

Anonymous
15-01-03, 06:53
Στεφανε μου φαινεται οτι πανε να μας φανε το territory μας για την άμμο!!!Παντως φιλε Blade για να γεμισεις ενα τετοιο ενυδρειο με αμμο απο παραλια εχεις σκεφτει ποσες λεκανες χρειαζεσαι για να την πλυνεις? :D
Ρωτα και μενα και τον Στεφανο τι πλυσιμο χρειαζεται η αμμος απο τον Αλιμο!!!!!
Παντως περα απο την ταλαιπωρια του κουβαληματος και του πλυσιματος το αποτελεσμα μεσα το tank ειναι εκπληκτικο. Εχει σχεδον χρυσο χρωμα και δεν λασπωνει καθολου.
Σου προτεινο εαν ειναι να ακολουθησεις την ιδια τακτικη με εμενα και τον Στεφανο πριν πας για την αμμο να περασεις απο την Θηβων να παρεις 3-4 Πακιστανους για βοηθεια. :lol: :lol: :lol: :x :x

Καλό ε? λοιπόν και στις αμερικάνικες θέλω να βάλω άμμο....υπάρχουν πετ σοπ'ς που να πουλάνε άμμο

Giorgos
15-01-03, 20:16
Έχω πάει σε δύο pet-shops που έχουνε άμμο (όχι πολύ ψιλή - διαμέτρου 0,75-1,25mm). Έτσι για να μην πούνε ότι κάνω διαφήμιση, θα σου πω ποια με ΡΜ.

Nathan.M
17-01-03, 22:15
Φίλε Blade, μπορείς να βρείς άμμο σε pet shops, αλλα αν θες την προσωπική μου γνώμη θα την μάζευα απο παραλία. Εγώ σε ένα 520L ενυδρείο που έστησα στο σπίτι, έχω βάλει άμμο από την παραλία της Αλίμου, και είναι φοβερή. Πάντος εάν αγοράσεις άμμο απο μαγαζί θα σου πάει ο κούκος αηδόνι για να γεμίσεις ένα τέτοιο ενυδρείο που θέλεις εσύ. Να φανταστείς οτι όταν ρώτησα σε μαγαζί φίλου μου που μου κάνει ΤΙΣ τιμές, μου είπε γύρο στις 60.000δρχ μόνο για την άμμο! Φαντάσου πόσο θα πληρώσεις εσύ για πολύ μεγαλύτερο tank! Άσε που σαν χρώμα αυτή που μου πούλαγε ήταν άσπρη. Όμορφη θα ήταν στο tank αλλα μήπως κούραζε τα ψάρια? Άσε που αν τους ταίσεις ένα βαρβάτο γεύμα tetra bits, ο πυθμένας θα μοιάζει σαν την φανέλλα του Ολυμπιακού (και θα μας σκίσει ο Γαύρος!!), ενώ με την άμμο απο Άλιμο, δεν φαίνεται απολύτος ΤΙΠΟΤΑ!! Ρώτα και τον Στέφανο, έχουμε στείσει πολλα ενυδρεία με αυτήν και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι. ΧΑΛΑΛΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΟΛΑ, αρκει να είναι ευτυχισμένες οι Αφρικάνες μας!! :D :D :D

ASCCO1
20-01-03, 13:12
Και εγω αυτης τις γνωμης ειμαι blade ,καλυτερα απο παραλια,(( γιατι να την πληρωνεις????))