PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρατώντας σταθερή θερμοκρασία στις αλλαγές νερού.


harris
22-12-02, 16:51
αλήθεια με αυτή τη θερμοκρασία νερού (28C) πόση ώρα σας πέρνει να αλλάξετε καμιά 50ρια λίτρα νερού? όταν το νερό της βρύσης είναι στους 10 βαθμούς κελσίου και του ενυδρείου στους 28 μια μεγάλη αλλαγή θα χαμηλώσει πολύ την θερμοκρασία. οπότε φροντίζω το νερό της βρύσης να μένει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος αρκετή ώρα πριν το ρίξω κ έτσι η διαδικασία γίνεται χρονοβώρα.

george
22-12-02, 17:15
ναι αλλα το νερο των 10 βαθμων θα αναμειχθει με το νερο του ενυδρειου που ειναι στους 28.
Αν λοιπον κανεις μια αλλαγη 30% το νερο του ενυδρειου δεν θα πεσει κατω απο 25-26...τουλαχιστον σε εμενα ετσι συμβαινει.
Θα δουλεψει και ο θερμοστατης και ολα μια χαρα.

newfish
22-12-02, 18:58
Επίσης, το καλύτερο θα ήταν πριν κάνεις την αλλαγή του νερού, να το αποθηκεύσεις σε ένα δοχείο, να προσθέσεις το αντιχλώριο και να βάλεις έναν θερμοστάτη.
Σε λίγες ώρες το νερό θα είναι σε ‘θερμοκρασία ενυδρείου’ και ούτε γάτα ούτε ζημιά. :wink: :D

halvas69
22-12-02, 19:49
ναι αλλα το νερο των 10 βαθμων θα αναμειχθει με το νερο του ενυδρειου που ειναι στους 28.
Αν λοιπον κανεις μια αλλαγη 30% το νερο του ενυδρειου δεν θα πεσει κατω απο 25-26...τουλαχιστον σε εμενα ετσι συμβαινει.
Θα δουλεψει και ο θερμοστατης και ολα μια χαρα.

Tι λες τώρα ???? :o

Για να γίνω κατανοητός...........
Είναι μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας και σοβαρότατο το σοκ για τα ψαράκια.
Σκεφτήτε το πιό απλά:
Είναι καλοκαίρι και είσαι στην αμμουλιανή κάνοντας ηλιοθεραπεία
όλα καλά μέχρι που...................
ένας φίλος σου έρχεται και σου ρίχνει νερό θερμοκρασίας 10c με εναν κουβά.
Ερώτηση.... τι τον κάνεις τον φίλο σου μετά ????

χα,χα,χα πολυ καλό αυτό, είχα εμπνευση πάλι , πολύ μου άρεσε !!! :D

Giorgos
22-12-02, 20:11
Ακριβώς. Η διαφορά είναι τεράστια.

Αν έχουμε θερμοκρασία νερού ενυδρείου = 28 C
και
θερμοκρασία νερού αλλαγής = 10 C
και κάνουμε αλλαγή νερού 30% ...
η τελικά θερμοκρασία του νερού ενυδρείου μετά την αλλαγή νερού θα είναι 22,6 C.
Πάρα πολύ μεγάλη διαφορά θα έλεγα...

Μπορείς να κάνεις το άλλο όμως.
Πάρε έναν μακρύ σωλήνα ώστε να φτάνει από τον κοντινότερο νιπτήρα μέχρι το ενυδρείο, με διατομή λίγη μεγαλύτερη από αυτή της βρύσης σου. Προσαρμόζεις το σωλήνα στη βρύση και κάνεις αλλαγή νερού με νερό περίπου της ίδιας θερμοκρασίας με αυτό του ενυδρείου σου. (Ανάβεις και θερμοσίφωνα αν χρειάζεται 8) )

halvas69
22-12-02, 20:25
Ακριβώς. Η διαφορά είναι τεράστια.

Αν έχουμε θερμοκρασία νερού ενυδρείου = 28 C
και
θερμοκρασία νερού αλλαγής = 10 C
και κάνουμε αλλαγή νερού 30% ...
η τελικά θερμοκρασία του νερού ενυδρείου μετά την αλλαγή νερού θα είναι 22,6 C.
Πάρα πολύ μεγάλη διαφορά θα έλεγα...


Πιστεύω ότι είναι κατανοητό αυτό που έγραψα.
Το σοκ το κάνει η απότομη μεταβολή , συνθηκών γι'αυτό και λέμε όλα να γίνονται σιγα-σιγα
Από προσθήκη άλλατος μέχρι και τις μεταβολές στην Θερμοκρασία , ΡΗ κλπ κλπ
Η προσαμογή πρέπει να γίνεται σταδιακά.

Giorgos
22-12-02, 20:29
Αυτό που έγραψες halvas ήταν κατανοητό και κατατοπιστικότατο θα έλεγα. Πολύ καλό και το παράδειγμα.

Όσο για τον φίλο που στο έκανε... τον λυπάμαι... πολυ! :lol:

γαυρος
22-12-02, 23:29
ενα ποτιστηρι ,ενα θερμομετρο και εχουμε τη λυση,
:idea: :idea: γεμιζουμε το ποτιστηρι νερο και το παμε στους βαθμους που θελουμε αναμιγνυοντας κρυο βρυσης και ζεστο απο βραστηρα η απο θερμοσι-φουνα !!με το θερμομετρο μεσα..μολις ειμαστε οκ,αντιχλωριο κλπ κλπ κλπ κλπ... :idea: :!: :D,ΚΑΙ να συμφωνησω με τον προλαλησσαντα halva :twisted: ,οτι 10 -15 βαθμους το νερο πιο κρυο,ειναι σκοτσεζικο ντους.στους ανθρωπους οσοι εχουν καρδιακο προβλημα .. :oops: κοιταν τα μαρουλια αναποδα μετα :!: φαντασου τα ψαρακια... :wink:

BILAS
23-12-02, 02:07
αναμιγνυοντας κρυο βρυσης και ζεστο απο βραστηρα η απο θερμοσι-φουνα !! οκ,αντιχλωριο κλπ κλπ κλπ

Χωρις πολλα λογια harris αυτη ειναι η απαντηση(για'μενα παντα) για την αλλαγη,σε εμενα παντος ειναι μια χαρα ετσι και δεν εχω κανενα προβλημα στην θερμοκρασια ποτε(οχι βρασιμο , ζεσταμα)



Πολλα χαπια λεμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

newfish
23-12-02, 16:53
Ανάβεις και θερμοσίφωνα αν χρειάζεται 8) )

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιούμε νερό από τον θερμοσίφωνα μας για να κάνουμε αλλαγή νερού στο ενυδρείο μας;;;;;;;;
:? :? :?: :(

ASCCO1
23-12-02, 20:29
Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιούμε νερό από τον θερμοσίφωνα μας για να κάνουμε αλλαγή νερού στο ενυδρείο μας;;;;;;;;
:? :? :?: :(

αυτο ειναι προβλημα οταν ο θερμοσυφωνας που εχουμε εχει κατασκευαστει πριν 20 χρονια!!!!, τοτε ισως να υπαρχει μολυνσει του νερου απο διαβρωση χαλκου<< που ειχαν τοτε >>
οι σημερινοι θερμοσυφωνες δεν εχουν τετοιου ειδους προβληματα 8)

Giorgos
23-12-02, 21:15
Δικό μου λάθος που δεν διευκρίνησα. :oops: