PDA

Επιστροφή στο Forum : ξεκινημα με γαριδες


eimaste aR21rwstoi
21-11-10, 21:18
καλησπερα παιδια...εχω μερικες αποριες οσο αφορα το στησιμο καινουριου ενυδρειου με γαριδες και μερικα ψαρια....
το πρωτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν οι γαριδες μπορουν να μπουν σε ενυδρειο που μολις εχει στρωθει η οχι....θα μπουν σε 110λιτρα
μαζι με αλλα ψαρια στην συνεχεια...
επειτα θα ηθελα να ρωτησω αν πειραζει που θα εχει φυτα μεσα το ενυδρειο η ειναι καλυτερο αυτο λογω οτι θα δημιουργουνται κρυψωνες...
τριτο και τελευταιο ειναι ποιες γαριδες μπορουν να ζουν ειρηνικα και με ποια ψαρια....
σας ευχαριστω προκαταβολικα :smt020

giannisqq
21-11-10, 21:28
το ενυδρειο πρεπει να τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες με ψαρια για να στρωσει ο βυθος και μετα να μπουνε οι γαριδες ....τα φυτα μια χαρα ειναι για τις γαριδες!!καθαριζουν και τις αλγες;)η moss σιγουρα ειναι καλυτερη...
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228 εδω μπορεις να δεις τι θελει η καθε γαριδα...

ARIS1983
22-11-10, 00:05
Αναλογος τι γαριδες θες να βαλεις, δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228 αλλα να ξερεις οτι ισχυει ο κανονας πως τα ψαρια οτι χωραει στο στομα τους μπορει να το δωκιμασουν, οι γαριδες δεν πειραζουν τα ψαρια... Αν θες να εχεις και νεογνα απο γαριδες που θα επιβιωσουν καλητερα να ειναι μονες τους χωρις ψαρια!

eimaste aR21rwstoi
22-11-10, 14:38
θα βαλω μικρα ψαρια μεσα οποτε δεν νομιζω να εχουν καποιο προβλημα
-------------------------
εγω πιστευα πως επειδη ειναι πολλα τα λιτρα αφου οι μετρησεις γινουν κανονικες πως θα σηκωνε δυο αμανο:confused:

giannisqq
22-11-10, 14:49
στην επιφανεια!!!κανε υπομονη και βαλε περισσοτερες οταν ερθει ο καιρος...

kingrim
22-11-10, 16:03
θα βαλω μικρα ψαρια μεσα οποτε δεν νομιζω να εχουν καποιο προβλημα
-------------------------
εγω πιστευα πως επειδη ειναι πολλα τα λιτρα αφου οι μετρησεις γινουν κανονικες πως θα σηκωνε δυο αμανο:confused:

το θεμα ειναι οτι ο βυθος μεχρι να στρωθει ''βγαζει'' τοξικα που θα κανουν τις γαριδες σου :smt051:smt051:smt051

μπορω να σου πω ομως οτι οταν εκανα το 240 εβαλα εντελως νεο Βυθο και υλικα (ξυλα πετρες) αλλα ειχα ενα φιλτρο με τεραστια βιολογια (1850λ/ω 10λιτρα υλικα) εβαλα ολες τις γαριδες απο το παλιο ενυδρειο και δεν ειχαν προβλημα δεν μπορω να σου πω οτι απο τις 50-60 ζουν ολες ή οτι ζουν οι 10 γιατι τωρα εχω καμια 100ρια πριν ενα μηνα εδωσα αλλες 100 δεν ειναι γαριδες αυτες ειναι κουνελια

eimaste aR21rwstoi
22-11-10, 18:34
ωραια αυτα που λετε αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως δεν θα εχουν προβλημα δυο ψαρια και θα εχουν οι γαριδες...αφου παλι το υποστρωμα οτι ειναι να κανει θα το κανει...δεν αντιλεγω τσε αυτα που λετε απλα ωρωταω...επισης τα φυτα που θα βαλω δεν δενσμευουν βλαβερες ουσιες απο το υποστρωμα?

ARIS1983
22-11-10, 19:45
Επειδη οι γαριδες ζουν και τρεφονται στον βυθο! Ενω τα ψαρακια ζουν παντου και σπανια στον βυθο αν δεν ειναι γατοψαρα...

eimaste aR21rwstoi
22-11-10, 19:48
οποτε γαριδες μετα απο ποσο καιρο μπορω να βαλω αν δεν βαλω ψαρια καθουλου?

ARIS1983
22-11-10, 20:09
Εγω οταν εφτιαξα τα γαριδοενυδρεια μου τα εστρωσα με μπολι και εβαλα απο ενα μηλοσαλιγκαρο στο καθενα για 1 μηνα ωστε να κρατιεται η βιολογια μεσω ταισματος και αποβλητων. Στο μηνα απανο εβαλα γαριδες (10 red-cherry), ακομα ειναι ολες τους οκ και περιμενω να δω απογωνους. Βεβαια ποτε δεν μου ανεβασαν ΝΟ2 ή αμμωνια και ΝΟ3 μεχρι 10 εχω μετρησει!

eimaste aR21rwstoi
23-11-10, 13:08
Εγω οταν εφτιαξα τα γαριδοενυδρεια μου τα εστρωσα με μπολι και εβαλα απο ενα μηλοσαλιγκαρο στο καθενα για 1 μηνα ωστε να κρατιεται η βιολογια μεσω ταισματος και αποβλητων. Στο μηνα απανο εβαλα γαριδες (10 red-cherry), ακομα ειναι ολες τους οκ και περιμενω να δω απογωνους. Βεβαια ποτε δεν μου ανεβασαν ΝΟ2 ή αμμωνια και ΝΟ3 μεχρι 10 εχω μετρησει!
αρα θα μπορω να το κανω κι εγω λογικα στα 110 λιτρα με το σαλιγκαρι θα εχει προβλημα και αυτο?

ARIS1983
23-11-10, 15:17
Οχι απο την στιγμη που ειναι στρωμενο το φιλτρο σου δεν υπαρχει προβλημα!

eimaste aR21rwstoi
23-11-10, 17:17
ωραιοτατα...:rolleyes: