PDA

Επιστροφή στο Forum : παρουσιαση του νεου Βιοτοπικου?? ενυδρειου μου.


6981giwrgos
21-11-10, 15:19
μετα απο πολυ κοπο και υπομονη σας παρουσιαζω και εγω το δικο μου ενυδρειο ελπιζω βιοτοπικο..
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x35x40 (ΜχΠχΥ)
Όγκος:112 μηκτα γυρο στα 90 καθαρα
Κατηγορία:βιοτοπικο Ν Αμερικης?
Φυτά:ανουβιες, κρυπτοκορινες , βαλσινεριες, xmas moss και καποια που δεν ξερω τι ειναι
Ψάρια / Άλλα είδη: 15 νεον, 2 ραμιρεζι ,1 acistrus sp3 θυλικο
Διακοσμητικά υλικά: ασπρη χαλαζιακη αμος, ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 2 χ 24 w Τ5
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες σπαστα
Φιλτράρισμα: 1 ΕΗΕΙΜ pro II 2026 950L/h
Θερμοστάτης:100W
Λίπανση:-
Παροχή CO2:DIY

Παράμετροι:

pH:6.5-7
Γενική σκληρότητα (GH):60mgl/lit
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):80mg/lit
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):20
Αλλαγές νερού: καθε ευδομαδα 20-30 λιτρα
Θερμοκρασία:28-29
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
36208 36209 36210 36211
36212 36213 36214 36215
-------------------
αποιες συμβουλες καλοδεχουμενες....
ελπιζω να σας αρεσει..

johnbaz
21-11-10, 15:32
Εμενα προσωπικα μαρεσει πολυ φιλε μου!πολυ καλη προσπαθεια.αλλα παιδια μπορει να σου πουν για περισσοτερα φυτα ειδικα για πισω,δεν θαχουν αδικο αλλα ειναι γουστα.εμενα μαρεσει που δεν ειναι πολυ πιγμενο κ υπαρχει χωρος για τα ψαρακια.;)

6981giwrgos
21-11-10, 15:34
ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια φυτα εχει αρκετα πισω ωαλσινεριες εχει αλλα ειναι μικρες ακομα...:(:(:( ελπισω να μεγαλωσουν γρηγωρα..

babis100nx
21-11-10, 15:35
Πολυ ωραιο γιιωργο να το χεραισε :)

daqua
21-11-10, 15:57
ωραιο.

Νομιζω τα νεον δε θα σου κρατησουν πολυ σε τετοια υψηλη θερμοκρασια.
Το χρωμα στο νερο ειναι απο τα ξυλα ή ριχνεις καποιο προσθετο?

6981giwrgos
21-11-10, 15:59
ωραιο.

Νομιζω τα νεον δε θα σου κρατησουν πολυ σε τετοια υψηλη θερμοκρασια.
Το χρωμα στο νερο ειναι απο τα ξυλα ή ριχνεις καποιο προσθετο?
το χρομα στο νερο ειναι απο τα φυλα καταπας που εχω μεσα στο ενυδρειο..;);)

mikeruless
21-11-10, 17:26
Πολυ καλο το αποτελεσμα,αξιζε η αναμονη για το υποστρομα τελικα.
Αν και μου αρεσει παρα πολυ μαλλον θα δειξει λιγο περισσοτερο οταν φουντοσουν οι κρυπτοκορινες και οι βαλισνεριες λιγο ακομα....Μονο μια ερωτηση εχω,το Ram που εχεις στην τελευταια φωτο ειναι το Golden ram?

Τηλέμαχος
21-11-10, 17:29
Πολύ ωραίο στήσιμο (οι ρίζες είναι τέλειες) και τα ραμ είναι φανταστικά!
Αν φουντώσουν λίγο οι κατσαρωμένες βαλισνέριες, κύριε Γιώργο βουρ για το διαγωνισμό!:smt041
Τώρα που βλέπω το ΡΗ δεν είναι λίγο υψηλό για ραμιρεζι;:confused:

Dimis
21-11-10, 18:00
Ομορφο το ενυδρειο σου.
Ακομα καλυτερο θα σου φανει αμα του βαλεις αλλη μια παρομοια ριζα με αυτη που ηδη εχεις.
Τα ψαρια σου προερχοντε απο την νοτιο Αμερικη αλλα τα φυτα σου ειναι απο διαφορες ηπειρους,οποτε δεν μπορει να σταθει σαν βιοτοπικο.
Κατεβασε την θερμοκρασια σου στους 25 ωστε να περνανε ολοι καλα,φυτα και ψαρια.
Και παλι μπραβο για την προσπαθεια σου.

georgis4
21-11-10, 18:08
Ωραιος george :)
Μολις μεγαλωσουν και τα φυτακια σου θα ειναι ταμαμ :p:D
(προπονηση για το καλοκαιρι κανεις?κατεβασε λιγο θερμακρασια ρε συ...χαιρετησματα απο τα aplle snails σου εχεις....:smt082)

6981giwrgos
22-11-10, 01:46
ευχαριστω για τα καλα σας λογια......:smt052:smt052:smt052
το ραμ στν τελευτεα φωτο ειναι κινο ραμ μικρο σε ηλικια κινιγιμενο απο το αλλα αρσενικο.το ΡΗ μου το ειχα στο 6-6,5 αλλα εκανα το λαθος και εβαλα μια πετρα χωρις να δω αν ειναι ασβεστολιθικη και την πατισα...:mad::mad:
για τα φυτα το ξερω και μετα τα χρηστουγεννα θα κοιταξω να αφεισω μονο οτι ειναι απο τον βιοτοπο αρα θα καταφερω να το κανω βιοτοπικο....:D:D:D
τα φυτα μου ειναι μικρα αν και τα εχω αρκετο και ρο γιατι μεχρι το σαββατο καποια ταν με βεντουζες στα τζαμια και αλλα καναν βολτες μεσα στο ενυδρειο...:D:D
Γιωργο δωσε τους και εσυ χαιρετησματα...

tsoum
27-11-10, 03:25
[Σπαστικός mode: on]
Το ενυδρείο δεν είναι βιοτοπικό γιατί οι κρυπτοκορινες και η moss ειναι ασιατικό φυτό, και το ξύλο απ'οτι διακρίνω είναι μοπάνι, που προέρχεται απο την Αφρική!
[Σπαστικός mode: off]
:D:D:D:D

Περα απο τις χαζομάρες, το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο. Οταν με τον χρόνο φουντώσουν τα φυτά θα γινει πολύ καλο. Για την ώρα, μήπως θες να σκεφτείς καποιο φυτό για την πλατη; Θα δείξει πολύ ωραίο στο ενυδρείο σου!

6981giwrgos
27-11-10, 09:18
[Σπαστικός mode: on]
Το ενυδρείο δεν είναι βιοτοπικό γιατί οι κρυπτοκορινες και η moss ειναι ασιατικό φυτό, και το ξύλο απ'οτι διακρίνω είναι μοπάνι βασικα το ξυλο ειναι red moor, που προέρχεται απο την Αφρική! για τα φυτα το ξερω.. σκευτομαι να τα αλαξω αλλα αυτα απο αμαζονιο δεν μου αρεσουν ιδιετερα:D:D:D
[Σπαστικός mode: off]
:D:D:D:D

Περα απο τις χαζομάρες, το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο. Οταν με τον χρόνο φουντώσουν τα φυτά θα γινει πολύ καλο. Για την ώρα, μήπως θες να σκεφτείς καποιο φυτό για την πλατη; Θα δείξει πολύ ωραίο στο ενυδρείο σου!

φυτα πλατης εχω βαλει βαλσινεριες αλλα δεν εχουν μεγαλωσει ακομα...:(:(
λογικα καποια στιγμη......:D:D:D
------------------
α μπηκε χθες και ενα ancistrus sp3 αρσενικο και κατευθιαν αρχισαν τα παιχνιδια ο αρσενικος εχει μπει κατω απο το ξυλο και εχει σκαψει μια φολια και ειναι σχεδον ολη την ωρα διπλα διπλα....:D:D:D:D:D:D
λετε να εχω γεννιτουρια συντομα...????