PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιθανός συνδυασμός


pavlos t
20-11-10, 00:06
Διαθέτω ένα ενυδρείο 100Χ47Χ52 240 λίτρα φυτεμένο εχω ένα ζευγάρι σκαλαρια με τι θα μπορούσα να τα συνδυάσω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας :smt052:)

areti
20-11-10, 01:13
Με ενα κοπαδι ροδοστομους και αν εχεις αμμο για βυθο ενα κοπαδακι corrydoras

bokostas
20-11-10, 02:20
Ροδόστομους και κόρυς θα έλεγα κι εγώ, αλλά αφού με πρόλαβε η Αρετή, να προσθέσω ραμιρέζι (αν έχεις χαμηλά ΡΗ και σκληρότητες),
όπως επίσης και καρδινάλιους, αλλά με την προϋπόθεση τα σκαλάρια να μην είναι πολύ μεγάλα και οι καρδινάλιοι να είναι θρεφτάρια.
Μπορείς να βάλεις και κάποιον μικρόσωμο πλέκο ή ανκίστρους, αλλά προετοιμάσου για μάχες όταν τα σκαλάρια σου γεννήσουν αυγά.

pavlos2003
20-11-10, 09:25
...και γιατί να παραμείνει μόνο ένα το ζευγάρι σε 240 λτ συνονόματε?? και αυτά μπορείς να τα αυξήσεις....

Πάνος
20-11-10, 12:46
αν ειναι πραγματικα ζευγος και τον ενδιαφερει η αναπαραγωγη...καλυτερα να μεινει στο ενα ζευγαρι στα λιτρα αυτα. ;)

delta66
20-11-10, 14:01
αν ειναι πραγματικα ζευγος και τον ενδιαφερει η αναπαραγωγη...καλυτερα να μεινει στο ενα ζευγαρι στα λιτρα αυτα. ;)
Συμφωνω.
Ισως μονο μερικα cory (για πιο ψηλες θερμοκρασιες πχ sterbai ή leucomelas) θα εμπαιναν.
Τετρας ισον χαμενα αυγα και γονος αλλα και χαμενα τετρας.
Ουτε σαλιγγαρια μη βαλεις.

pavlos t
20-11-10, 15:19
Ροδόστομους και κόρυς θα έλεγα κι εγώ, αλλά αφού με πρόλαβε η Αρετή, να προσθέσω ραμιρέζι (αν έχεις χαμηλά ΡΗ και σκληρότητες),
όπως επίσης και καρδινάλιους, αλλά με την προϋπόθεση τα σκαλάρια να μην είναι πολύ μεγάλα και οι καρδινάλιοι να είναι θρεφτάρια.
Μπορείς να βάλεις και κάποιον μικρόσωμο πλέκο ή ανκίστρους, αλλά προετοιμάσου για μάχες όταν τα σκαλάρια σου γεννήσουν αυγά.

το ζευγαρη ειναι αυτο εχω ηδη μια γενα τι λες ?θα αντεξουν οι καρδιναλιοι που μου αρεσουν πολυ

bokostas
20-11-10, 15:38
το ζευγαρη ειναι αυτο εχω ηδη μια γενα τι λες ?θα αντεξουν οι καρδιναλιοι που μου αρεσουν πολυ
Πλάκα μου κάνεις, αυτά είναι ακριβώς ίδια με το δικό μου ζευγάρι, που μου έδωσε γέννες, δες εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=MKrqBETPZcc

Εγώ τα έχω μαζί με 10 (μεγάλους όμως) καρδινάλιους, το μόνο θέμα ήταν ότι την "έπεφταν" στα αυγά των σκαλαριών και τον γόνο, μέχρι να μάθουν
οι γονείς να τα προστατεύουν αποτελεσματικά, μετά από καιρό. Αν ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγές, οι καρδινάλιοι δεν είναι καλή ιδέα, είναι μικροθηρευτές.
Τώρα που μεγάλωσαν τα σκαλαράκια, τρώνε δίπλα-δίπλα με τους καρδινάλιους, αλλά αρχικά έχασα πολλές γέννες από αυτούς και πήγα να σκάσω.

Πάνος
20-11-10, 16:28
σου εκλεψε τα σκαλαρια beau! :D

αν θελεις να ασχοληθεις περαιτερω με αναπαραγωγικες διαδικασιες....μη ζητας και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.
κρατα μονα τους τα σκαλαρια ή οπως ειπε ο σπυρος με μερικα κορυ.

αν δε σε ενδιαφερει ποσες γεννες θα χανονται ή ποσα μωρα θα επιβιωνουν αλλα και ποσο θα κινδυνευουν οι καρδιναλιοι απο τους γονεις...τοτε τα βαζεις μαζι και στηνουσια πειραματιζεσαι..

pavlos t
20-11-10, 22:45
Πλάκα μου κάνεις, αυτά είναι ακριβώς ίδια με το δικό μου ζευγάρι, που μου έδωσε γέννες, δες εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=MKrqBETPZcc

Εγώ τα έχω μαζί με 10 (μεγάλους όμως) καρδινάλιους, το μόνο θέμα ήταν ότι την "έπεφταν" στα αυγά των σκαλαριών και τον γόνο, μέχρι να μάθουν
οι γονείς να τα προστατεύουν αποτελεσματικά, μετά από καιρό. Αν ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγές, οι καρδινάλιοι δεν είναι καλή ιδέα, είναι μικροθηρευτές.
Τώρα που μεγάλωσαν τα σκαλαράκια, τρώνε δίπλα-δίπλα με τους καρδινάλιους, αλλά αρχικά έχασα πολλές γέννες από αυτούς και πήγα να σκάσω.

Χαχαχαχ bokostas εάν δεν υπήρχε το μπακ ραουντ θα έλεγα οτι έχουμε θέμα πνευματικής ιδιοκτησίας χεχεχεχεχ τρομερή ομοιότητα οι εικόνες μου φάνηκαν πολύ οικίες
Από αρκετά αυγά έχουν μήνη περίπου 20 μικρά είναι η πρώτη γέννα του ζευγαριού

bokostas
21-11-10, 02:32
Μακάρι να σου ζήσουν, αλλά μη σκάσεις κι αν τα χάσεις. Τα δικά μου (δηλαδή οι σωσίες των δικών σου) τα κατάφεραν μετά από μήνες προσπαθειών
και πάμπολλες χαμένες γέννες, στις περισσότερες των οποίων τα μωρά έφταναν να κολυμπήσουν και την άλλη μέρα είχαν εξαφανιστεί.
Την τελευταία φορά κατάφεραν να μεγαλώσουν περίπου 60 μωρά, από τα οποία τα μισά είναι ίδια ο μαύρος πατέρας και τα μισά ίδια η μάνα.
Ήδη έχουν μοιραστεί πάνω από 50 σε ενυδρεία μελών του φόρουμ κι έχω κρατήσει μόνο 6, σου εύχομαι καλή τύχη με τα δικά σου.