PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ Pearling! Αξιοπερίεργο;


Τηλέμαχος
19-11-10, 22:10
Έχουν περάσει μόλις 2 εβδομάδες από τότε που ξαναέβαλα διοξείδιο στο κοινωνικό μου.:p
Παρατηρώ τώρα πολύ έντονο pearling.:) Χτες έβαλα seachem flourish & iron αλλά και πριν τα βάλω τα ίδια χούγια.:o Όταν κλείνει το φώς αυτά τα φυτά ηρεμούν. Γιατί τόση φωτοσύνθεση;:confused: Είναι υγιή;:rolleyes:



Συνάπτω μαγνητοσκόπηση του ενυδρέιου μου την ώρα της φωτοσύνθεσης.:o
hDmeqmr0Trc
Κανονικά με το νερό H2O, το διοξείδιο του άνθρακα CO2 και τα άλατα, με τη χλωροφύλλη και τη φωτεινή ενέργεια παράγεται στους χλωροπλάστες γλυκόζη C6H12O6. Αλλά! Γιατί τόσο πολύ; Επίσης παρατήρω στην corymbosa, την polysperma και στις vallisneria νέο στρώμα χλωροφύλλης, κόκκινο!:smt041 Πολλά και διάφορα.

Μίμης
19-11-10, 22:14
φιλε μου αμα εχεις καλο φωτισμο παντα δημιουργειται pearling αλλα οχι τοσο εντονα..αυτο εσυ το θεωρεις πολυ πεαρλινγκ? που να δεις το δικο μου τοτε θα παθεις πλακα:D
ειναι σαν αντι για νερο να εχω sprite :D

Χριστόφορος Μίχας
19-11-10, 22:36
Ναί ρε συ Τηλέμαχε!! Δεν είναι κάτι τρελό αυτό που είδα. Απολύτως φυσιολογικό είναι. Οπως είπε ο Μίμης γίνεται σαν γκαζόζα το νερό. Επισυνάπτω μια παλιά και θολή δυστυχώς φωτογραφία από το 60λ όπως το είχα πριν 3 χρόνια. Κοίτα πάνω την επιφάνεια του νερού και τη ρίτσια (μος) και θα καταλάβεις τι λέμε....

golf4470
19-11-10, 22:47
Και εγω θα συμφωνησω με τους φιλους απο πανω, αν αυτο ειναι το maximum pearling που εχεις δεν ειναι τρελο οπως το περιγραφεις.

fotis_k
19-11-10, 22:59
Προφανως ο Τηλεμαχος δεν εννοει γενικα το pearling μεσα στο ενυδρειο του.Αν παρατηρησετε απο το 0:30 και μετα υπαρχει ενα φυλλο που βγαζει συνεχομενα φυσαλιδες.

lion
19-11-10, 23:02
Αυτό είναι από τρύπα μάλλον στο φύλλο. (έχει φούιτ :grin:)

halvas69
19-11-10, 23:05
Όπως τα λέει ο Λεμονίδας :) το φύλο έχει κάποιο χτυπηματάκι στο σημείο αυτό.
Το ίδιο θα δεις αν κόψεις-κλαδέψεις κάποιο φυτό στο σημείο κοπής.

Αν πάλι θες να δεις τι εστί pearling κοίτα αυτό : UkhDJ_fqLHI

kingrim
19-11-10, 23:57
Αυτό είναι από τρύπα μάλλον στο φύλλο. (έχει φούιτ :grin:)


σωστος ο λιον

exelix
20-11-10, 00:02
Και στα Ελληνικά λέγεται streaming:p

kingrim
20-11-10, 00:04
το streaming ειναι Ελληνικα?

exelix
20-11-10, 00:06
Μωρέ άμα βάζεις φατσούλα δίπλα και για κινέζικα τα δηλώνεις:D

kingrim
20-11-10, 00:07
Μωρέ άμα βάζεις φατσούλα δίπλα και για κινέζικα τα δηλώνεις:D

καλα μολις σχολασα και δεν βλεπω τπτ .....

georgis4
20-11-10, 00:14
καλα μολις σχολασα και δεν βλεπω τπτ .....
H μαυρη αληθεια ειναι οτι στην αθηνα δεν το λενε φουιτ...απλα επαθα λαστιχο :D
Μισο λεπτο γιατι μου χυθηκε το μανο....:smt040
(πλακιζομαστε ετσι??;))

lion
20-11-10, 00:17
... σουβλάκι με γύρο ... :grin:

kingrim
20-11-10, 00:17
H μαυρη αληθεια ειναι οτι στην αθηνα δεν το λενε φουιτ...απλα επαθα λαστιχο :D
Μισο λεπτο γιατι μου χυθηκε το μανο....:smt040
(πλακιζομαστε ετσι??;))

καπου ειχε ξανα αναφερθει το φουιτ και ειχε ρωτησει καποιος αποπου βγαινει η λεξη φουιτ και απανταω

απο το Φουυυυυυυυυυυυυιτ που κανει το λαστιχο οταν τρυπησει.

Φυσικα βγηκε καποιος να με πει την αληθεια (που δεν γνωριζα) οτι σημενει κατι σαν διαρροη σε αλλη γλωσσα

Τηλέμαχος
20-11-10, 08:12
Όχι το φύλλο δεν έχει τρύπα! Ούτε ο κορμός εκεί! Το ίδιο είχα παρατηρήσει και σε κρυπτοκορίνα αλλά σταμάτησε. Το λέω τρελό γιατί συμβαίνει συνέχεια και μου σπάει τα νεύρα... :smt020 Και ήταν η πρώτη φορά που το είδα τόσο έντονο:)
Και γίνεται και σε άλλα φύλλα άλλη μέρα. Δεν είναι μόνο αυτό. Αν παρατηρήσετε και τα άλλα από την κάτω μεριά τους έχουν πολλές φυσαλίδες. Πώς θα κάνω αλήθεια το νερό γκαζόζα; :D

halvas69
20-11-10, 08:46
καπου ειχε ξανα αναφερθει το φουιτ και ειχε ρωτησει καποιος αποπου βγαινει η λεξη φουιτ και απανταω

απο το Φουυυυυυυυυυυυυιτ που κανει το λαστιχο οταν τρυπησει.

Φυσικα βγηκε καποιος να με πει την αληθεια (που δεν γνωριζα) οτι σημενει κατι σαν διαρροη σε αλλη γλωσσα

Εγώ είχα ρωτήσει :D και ο Τόλης πέταξε το Γαλλικό !

exelix
20-11-10, 09:53
Fuite στα Γαλλικά=διαφυγή:p

Τηλέμαχος
20-11-10, 09:56
Να, σήμερα πήγε 9 άνοιξε το φως και δεν έχει φυσαλίδες! Σε κανένα 2ωρο θα έχει όμως!