PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη paludarium....


eimaste aR21rwstoi
19-11-10, 09:48
καλημερα παιδια...εβλεπα το φορουμ με τα paludarium και μαζευα τα σαγονια μου...ειναι παρα πολυ ωραια αλλα δεν ειδα καπου να ειναι γραμμενο το πως κατασκευαζεται η τι εξοπλισμο θελει...αν ειναι ακριβως και ολες αυτες τις λεπτομερειες που ξερουν οι πιο εμπειροι...επισης πaludarium μπορει να γινει μονο με ενυδρειο???

frits
19-11-10, 13:14
Δες εδώ να πάρεις ιδέες έχει και μερικά με οδηγίες κατασκευής.
http://www.wildsky.net/vivarium/evivariu.htm
Για Paludarium γυάλα είναι απαραίτητη καθώς θα έχει και νερό. Τα vivarium δεν έχουν νερό αλλά και πάλι ενυδρείο είναι το καλύτερο γιατί κρατάει υγρασία ;)

eimaste aR21rwstoi
19-11-10, 17:30
Δες εδώ να πάρεις ιδέες έχει και μερικά με οδηγίες κατασκευής.
http://www.wildsky.net/vivarium/evivariu.htm
Για Paludarium γυάλα είναι απαραίτητη καθώς θα έχει και νερό. Τα vivarium δεν έχουν νερό αλλά και πάλι ενυδρείο είναι το καλύτερο γιατί κρατάει υγρασία ;)

υπαρχει για paludarium σελιδα στα ελληνικα?
τεσπα χρειαζονται αλλα φιλτρα εκτος ενυδρειου για palud?:confused:

frits
21-11-10, 15:16
από εξοπλισμό ότι θέλει ένα ενυδρείο, αν βάλεις και ψάρια, συν ένα fogger για την υγρασία

eimaste aR21rwstoi
23-11-10, 13:06
εων ενα 110 λιτρα ακομα ειναι αδειο....εχω παρει φιλτρο της fluval το 200 εξωτερικο και υποστρωμα flourite το κοκκινο...το fogger τι τιμη εχει?
μπορω δηλαδη να το ξεκινησω σαν αρχαριος η θα μου ειναι δυσκολο
?

Πάνος
23-11-10, 16:39
ολα ειναι δυσκολα μεχρι να τα κανουμε ευκολα....με υπομονη..διαβασμα...ψαξιμο....ολα ειναι εφικτα.

tsilojohn
23-11-10, 16:49
To fogger αν ειναι της exoterra ειναι ακριβο (κανα 25-30ευρω)αν το παρεις απο ebay περιπου 5 ευρω και αλλα τοσα το τροφοδοτικο.
Τα ενυδρειο σου που μαλλον δεν ειναι ψηλο,δεν ειναι και οτι καλυτερο για Paludarium και δεν θα σε βολεψει.Παρ'ολα αυτα μπορεις να κανεις την προσπαθεια σου.

eimaste aR21rwstoi
23-11-10, 17:25
To fogger αν ειναι της exoterra ειναι ακριβο (κανα 25-30ευρω)αν το παρεις απο ebay περιπου 5 ευρω και αλλα τοσα το τροφοδοτικο.
Τα ενυδρειο σου που μαλλον δεν ειναι ψηλο,δεν ειναι και οτι καλυτερο για Paludarium και δεν θα σε βολεψει.Παρ'ολα αυτα μπορεις να κανεις την προσπαθεια σου.

ειδα κατι αλμπινο βατραχακια σε εναν πετσοπα και μου καψαν την καρδια...αλλα αυτα ηταν συνεχεια μεσα στο νερο....

tsilojohn
23-11-10, 20:29
Ναι αυτα ζουν μονιμα στο νερο
http://aquaticfrogs.tripod.com/id1.html

eimaste aR21rwstoi
23-11-10, 23:48
προφανως αυτα δεν συνδιαζονται με ψαρια κλπ κλπ:(

frits
06-12-10, 13:01
απ' ότι ξέρω δεν έχουν πρόβλημα αρκεί να μπουν με μικρά ψαράκια ώστε να μην κινδυνεύουν να γίνουν μεζές ;)

eimaste aR21rwstoi
06-12-10, 14:18
απ' ότι ξέρω δεν έχουν πρόβλημα αρκεί να μπουν με μικρά ψαράκια ώστε να μην κινδυνεύουν να γίνουν μεζές ;)
μα αυτα μεγαλωνουν αρκετα απο οτι ειδα και μαλλον τα μικρα ψαρακια θα εχουν προβλημα....αυτα σε ποσα λιτρα ζουνε ανετα>????
για τα βατραχακια μιλαω παντα

frits
06-12-10, 14:30
Σορι τώρα είδα το λινκ, τα συγκεκριμένα (xenopus) τρώνε και μικρά ψάρια οπότε σε ενυδρείο μόνα τους. Υπάρχουν και βατραχάκια ακίνδυνα πάντως, έχω δει σε ενυδρείο αλλά δεν ξέρω ονομασία