PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελενκτης υγρασιας (Humidity Controller)


kwstas_original
19-11-10, 12:41
Ειναι το αντιστοιχο μηχανημα τυπου eliwell ομως δεν ελενχει θερμοκρασια, αλλα υγρασια.
Ηθελα να μαθω αν χρησιμοποιει καποιος κατι τετοιο για να ελενχει το fogger του πχ, και ετσι να εχει να προτεινει κατι...:)
-------------------------
:confused::confused::confused:

frits
19-11-10, 12:58
Το βρίσκω λίγο υπερβολικό να βάλει κανείς Humidity Controller. Ούτως ή άλλως το fogger κρατάει μια σταθερή υγρασία γύρω στους 70-80 βαθμούς, στο δικό μου paludarium τουλάχιστον δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε το καλοκαίρι με τις ζέστες από θέμα υγρασίας :)

kwstas_original
19-11-10, 13:04
Το βρίσκω λίγο υπερβολικό να βάλει κανείς Humidity Controller. Ούτως ή άλλως το fogger κρατάει μια σταθερή υγρασία γύρω στους 70-80 βαθμούς, στο δικό μου paludarium τουλάχιστον δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε το καλοκαίρι με τις ζέστες από θέμα υγρασίας :)
Και πως μπορεις να κρατησεις σταθερη υγρασια?Με τη χρηση χρονοδιακοπτη?
Ειναι πιο δυσκολο απο το να ελενχεται ετσι.
Εγω θελω να συνδεσω εκτως απο το fogger και ενα συστημα τεχνητης βροχης που ευελπιστω να φτιαξω.
Επισης υπολογισε πως το παλουνταριο θα ειναι 650 λιτρα!
Θα παλευω καιρο να βρω τη χρυση τομη χωρις κατι τετοιο να ελενχει την υγρασια νομιζω..

frits
19-11-10, 13:09
Σε τόσο μεγάλο paludarium ισως χρειαστείς 2 fogger ένα στη μια άκρη κι ένα στην άλλη. Ναι, εγώ χρονοδιακόπτη έχω βάλει και τον έχω ρυθμίσει να ανάβει κάθε μια ώρα για 20 λεπτά από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 9 το πρωί

kwstas_original
19-11-10, 13:13
Εγω θελω να βαλω controller!:D

frits
19-11-10, 13:16
Ε, εντάξει τότε :D
Αλήθεια πόσο κοστίζει ένα controller στο e-bay?

kwstas_original
19-11-10, 13:20
Ε, εντάξει τότε :D
Αλήθεια πόσο κοστίζει ένα controller στο e-bay?
Εχω βρει αυτο και φενεται αξιολογο:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250525328913&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

frits
19-11-10, 13:23
Δεν είναι και πάρα πολύ ακριβό αξίζει να το δοκιμάσεις. Ίσως το paludarium που θέλεις να φτιάξεις στα 600 λίτρα να χρειάζεται κάτι τέτοιο. Στο δικό μου πάντως (120 λίτρα) θα ήταν υπερβολή :D

kwstas_original
19-11-10, 13:25
Ξερω εγω τι λεω!;):cool:
Απλα ηθελα να δω αν χρησιμοποιει κανενας αλλος και ισως εχει να προτεινει κατι..

andreas213
19-11-10, 19:25
κωστα εχει πελατης μου ψυγειο αποθηκευσης φρουτων.θα το δω την δευτερα και θα το βγαλω φωτο και θα σου πω ποσο και που.υπομονη μεχρι δευτερα οκ;;;

kwstas_original
19-11-10, 19:34
κωστα εχει πελατης μου ψυγειο αποθηκευσης φρουτων.θα το δω την δευτερα και θα το βγαλω φωτο και θα σου πω ποσο και που.υπομονη μεχρι δευτερα οκ;;;
Να'σαι καλα, δεν βιαζομαι!!;):p

kwstas_original
01-12-10, 14:39
κωστα εχει πελατης μου ψυγειο αποθηκευσης φρουτων.θα το δω την δευτερα και θα το βγαλω φωτο και θα σου πω ποσο και που.υπομονη μεχρι δευτερα οκ;;;
Περασαν 2 Δευτερες!:D

andreas213
01-12-10, 18:48
κωστα δεν σε ξεχασα και ρωτησα.ο πινακας που εχει στο ψυγειο ειναι ολοκληρο εργο και το μονο που θυμαται ο πελατης μου ειναι οτι τα πηρε απο θεσσαλονικη.ειναι μια εταιρεια που εμπορευεται τετοια.δεν μπορω να διακρινω καλα την μαρκα.θα το ψαξω λιγο καλυτερα και στα τιμολογια του να το βρω ακριβως.

kwstas_original
03-12-10, 14:11
Ενταξει Αντρεα, μην τρελενεσαι γιατι μαλλον δεν θα μου κανει ετσι κι αλλιως!

Το ξερατε οτι υπαρχει και eliwell humidity controller????:p
http://www.eliwell.eu/product_main.php?familly=1&language=_en&category=769&ctgdegree=1