PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοσμητικά: πέτρες από λάβα + ξύλο


pavloukos
07-01-03, 21:28
καλησπέρα, πάλι εγώ ...
έκανα πάλι μια βόλτα στα μαγαζιά και αγόρασα πάλι και κάτι ...
συγκεκριμένα αγόρασα ένα ξύλο πολύ όμορφο και 3 πέτρες από λάβα (κοκκινοπώ χρώμα) οι οποίες έχουν τρύπα στη μέση και μπορούν να σχηματίσουν μικρές σπηλιές ...
τώρα που τις ξαναβλέπω ίσως να μην δένουν οπτικά με το χαλίκι μου αλλά τώρα τις αγόρασα ... ο τύπος μου εξήγησε ότι τόσο το ξύλο όσο και οι πέτρες έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία για χρήση εντός ενυδρείου ... η εταιρία που φέρνει τις συγκεκριμένες πέτρες ονομάζεται Feller Stone ... την έχει κάποιος ακουστά ίσως;

Από όσο διαβάζω το ξύλο θα πρέπει να το βράσω πρώτα ώστε να φύγει αυτή η ουσία η οποία εκκρίνει μέσα στο νερό κοκκινοπώ χρώμα σωστά;

Με τις πέτρες τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Την ίδια;;; Παρατηρώ επίσης ότι οι πέτρες αν τις ζορίσεις λιγάκι, θρουλάνε αλλά όχι τρελά πράγματα ... πάντως εδώ που τα λέμε ... και μόνο το ξύλο μέσα και ένα μέτρια πυκνό φυτεμένο ενυδρείο αρκεί, αφού στην τελική για την ώρα θα κάνω κοινόβιο ενυδρείο ... τις πέτρες τις πήρα πιο πολύ για μου έχουν μπει τα kribensis στο μάτι ;)

Τα άλατα που ανέφερα χθες στα εσωτερικά τοιχώματα του ενυδρείου είναι πιο πυκνά σήμερα επί της ευκαιρίας ...

Φυτά από ότι φαίνεται θα αργήσω να βάλω καθώς σήμερα δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα και μου είπε ο ένας μαγαζάτορας ότι αν του παραγγείλω θα φέρει αυτά που θέλω αλλά θα πάρει κάμποσο καιρό (από 1 εβδομάδα έως 1 μήνα).

Αναμένω συμβουλές και απαντήσεις όσον αφορά τα διακοσμητικά.

ps. μετρήσεις σήμερα ...

θερμοκρασία: 25 βαθμούς κελσίου
pH: 8.5
kH: 11
gH: 21

χθεσινές μετρήσεις:

θερμοκρασία: μη διαθέσιμη
pH: 8,0
kH: 13
gH: 24

το pH ανέβηκε και μειώθηκε η σκληρότητα κατά 2 βαθμούς! περιέργο;

Giorgos
08-01-03, 19:11
Και η λάβα και τα ξύλα/ρίζες είναι μια χαρά. Απλώς πρόσεχε μην έχουν αιχμηρές ακμές.

pavloukos
16-01-03, 17:04
οσον αφορα τα κεραμικά, είναι και αυτά ουδέτερα στο νερό; δηλαδή αν βρω έτσι όμορφα λιθαράκια με τρυπούλες ώστε να χρησιμοποιούνται ως κρυψώνες από τα ψάρια θα έχω κάποιο πρόβλημα σχετικά με τη χημεία του νερού;

Giorgos
16-01-03, 20:25
Δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Απλώς πρόσεχε μην είναι βαμμένα.

Μια άλλη καλή λύση είναι η χρήση καρύδας (χωρίς τον καρπό) για σπηλιά.

nkarvounis
17-01-03, 10:52
Pavloukos, έχω και εγώ δύο καρύδες μέσα στο ενυδρείο, είναι πολύ καλή λύση για σπηλιά, τα severum μου δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση.

Προσοχή απαιτείται βράσιμο πρώτα, καθώς επίσης να την στηρίξεις ώστε να μην την ξηλώσουν

pavloukos
20-01-03, 20:30
άκουα-φόρτε στη μασχάλη και μάζεψα καμμιά 15αριά πετρούλες από δέλτα ποταμού ... έπλυνα, έβρασα, έτριψα και κόλλησα με σιλικόνη ... προσπάθησα να δημιουργήσω όσες περισσότερες σπηλιές, κρυψώνες μπορούσα ... γύρω στις 10
γιατί το έκανα αυτό; γιατί το ξύλο που έβαλα είναι γεμάτο από χνούδι και καφέ άλγη και έχει γεμίσει σαν σκόνη λες και έχει πυτιρίδα!!! νομίζω πως θα το σουτάρω ή θα το κρατήσω για το επόμενο ενυδρείο ... η σιλικόνη που χρησιμοποίησα είναι απλή σιλικόνη ... δεν νομίζω να είναι τοξική ή τίποτα ε; είναι της techicoll η απλή διάφανη
σκέφτομαι να δοκιμάσω την τύχη μου με μικρές αφρικάνες ... εξού και οι κρυψώνες ... με τα φυτά δεν νομίζω να τα πάω καλά τελικά δυστυχώς αν και τα subulata μου ναι μεν έχουν άλγη και χνούδι πάνω αλλά δεν φαίνονται να έχουν σαπίσει και τα έχω 2 εβδομάδες περίπου ...
επίσης αγόρασα ανθρωπινό χαλαζία αυτή τη φορά ... και σκέφτομαι να ξαναστήσω το ενυδρείο από την αρχή :roll:

george
20-01-03, 20:59
η σιλικόνη που χρησιμοποίησα είναι απλή σιλικόνη ... δεν νομίζω να είναι τοξική ή τίποτα ε; είναι της techicoll η απλή διάφανη
:


MAKAΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ .... αν και αμφιβαλλω γιατι εχει ειδικες για ενυδρεια....καλα μωρε....γιατι δεν μας ρωτας πριν κανεις κατι ;;;

Giorgos
20-01-03, 21:26
1. Αν η σιληκόνη γράφει AVOID CONTACT WITH EYES κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μη τοξική. Οπότε ΜΗΝ το ριψοκινδυνέψεις!!!

2. Εφόσον σκοπεύεις να βάλεις αφρικάνικες κιχλίδες δεν χρειαζόταν να ψάξεις και να βάλεις ουδέτερες πέτρες. Ακόμα και οι ασβεστολιθικές επιτρέπονται... ίσα ίσα είναι και ιδανικές.

3. Αφού σκοπεύεις να βάλεις αφρικάνικες κιχλίδες η άμμο από τη θάλασσα θα ήταν τέλεια... δεν χρειαζόνταν να αγοράσεις χαλίκι.

4. Αν βράσεις το ξύλο ή το βάλεις σε ζεστό νερό θα είναι εντάξει.

5. Αν δεν δοκιμάσεις αληθινά φυτά δεν θα μάθεις ποτέ αν θα τα καταφέρεις... μην φοβάσαι. :wink:

Devilsnake
20-01-03, 23:47
4. Αν βράσεις το ξύλο ή το βάλεις σε ζεστό νερό θα είναι εντάξει.


τι εννοείς θα είναι εντάξει?

Giorgos
21-01-03, 00:27
το ξύλο που έβαλα είναι γεμάτο από χνούδι και καφέ άλγη και έχει γεμίσει σαν σκόνη λες και έχει πυτιρίδα!!!

Sorry για το βιαστικό post. Συνήθως όταν πρωτομπαίνει ξύλο/ρίζα στο ενυδρείο, πάνω του αναπτύσσονται μύκητες/βακτήρια/μικροοργανισμοί... χωρίς να προκαλούν κακό στα ψάρια.
Με το βράσιμο εννοώ ότι μπορούμε να τα ξεφορτωθούμε για κάποιο χρονικό διάστημα... αλλά όχι παντοτινά. Μη σε ανησυχεί που έχει χνούδι και άλγη πάνω του το ξύλο. Είναι εντελώς φυσιολογικό. Μην ξεχνάς ότι το ενυδρείο είναι καινούριο και σε φάση στρωσίματος.

halvas69
21-01-03, 09:56
1. Αν η σιληκόνη γράφει AVOID CONTACT WITH EYES κλπ, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μη τοξική. Οπότε ΜΗΝ το ριψοκινδυνέψεις!!!


Λογικό ακούγεται Γιώργο, όπως το λες,
αλλά αυτό το λένε όλες οι σιλικόνες και ΔΕΝ είναι χαρακτηριστικό ότι είναι ακατάλληλη.

Απλώς κοίτα την σύσταση της , να δεις αν είναι 100% σιλικόνη
και είναι αντιμουχλική κλπ κλπ
Επίσεις για πιό σιγουριά, ας πουν κάποιοι μερικές μάρκες-τύπους σιλικόνης που χρησιμοποιούν.
ΓΑΥΡΕΕΕ μίλα..... :wink:

nkarvounis
21-01-03, 10:18
Έχει στο aquaristikshop με 9 EUR, το μεγάλο σωληνάριο

pavloukos
21-01-03, 11:26
Το ξύλο δεν το είχα βράσει ... απλώς το είχα μουλιάσει για μια μέρα μέσα σε ζεστό νερό όπου του άλλαζα νερό κάθε 2 ώρες. Έφυγαν οι πολλές τανίνες αλλά όχι όλες ... το χρώμα του νερού έχει πάρει το χρώμα τσαγιού αλλά δεν με ανησυχεί καθώς μοιάζει πιο πολύ φυσικό ... εξάλλου με τις αλλαγές υποθέτω ότι θα στρώσει και το χρώμα.
Όσον αφορά την άλγη και το χνούδι σκέφτομαι να κάνω το εξής. Πείτε μου αν κάνω καμμιά πατατιά. Σκέφτομαι που λέτε όταν στρώσει το ενυδρείο και κάνω την μεγάλη αλλαγή, να βάλω το ξύλο και τις πέτρες μέσα σε νερό ενυδρείου και με μια απαλή βούρτσα να ξεφορτωθώ το χνούδι ... λέτε όμως να κινδυνέψουν τα ωφέλιμα βακτηρίδια; Ή τελοσπάντων με το χέρι να βγάλω όση μπορώ.
Επίσης αγόρασα και το siphon gravel cleaner της tetratec ... αυτό που ενεργοποιεί την ροή του νερού με την κατακόρυφη κίνηση του χεριού ... πολύ χρήσιμο εξάρτημα και φθηνό (14 ευρώ περίπου). Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να το κάνω να συμπεριφερθεί και ως απλό gravel cleaner δένοντας την μία άκρη του σωλήνα με κάποιο πορώδες ύφασμα ώστε να συγκρατιούνται οι βρωμιές και το νερό να πέφτει πάλι μέσα ... τι υλικό θα μπορούσα να βάλω; γάζα, καλσόν;

nkarvounis
21-01-03, 11:54
Δεν υπάρχει λόγος να συγκρατείς το νερό, μπορείς να συνδυάσεις το καθάρισμα με αλλαγή του νερού.
Πάντως καλή λύση είναι το καλσόν

Tolis
21-01-03, 14:18
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=42

pavloukos
21-01-03, 18:16
πούσουυυυυυυυυυυυ!
κρίμα οι πέτρες και ένα ολόκληρο απόγευμα που καταγινόμουνα με δ'αύτες :(
ευτυχώς δεν τις πλήρωσα ... τελοσπάντων, πάθημα μάθημα -
επί της ευκαιρίας είμαι κάπου στην 12η μερα στρωσίματος ... νομίζω ... και ακόμα χύμα ο νιτρίτης ... νιτράτης ελάχιστος αλλά υπομονή!
σήμερα θα προσπαθήσω να καθαρίσω τις subulata μου από την άλγη και το χνούδι ... ευχηθείτε μου καλή τύχη :oops:

Anonymous
21-01-03, 18:18
άντε καλή τύχη!!! :D :D

Giorgos
21-01-03, 20:56
Σκέφτομαι που λέτε όταν στρώσει το ενυδρείο και κάνω την μεγάλη αλλαγή, να βάλω το ξύλο και τις πέτρες μέσα σε νερό ενυδρείου και με μια απαλή βούρτσα να ξεφορτωθώ το χνούδι ... λέτε όμως να κινδυνέψουν τα ωφέλιμα βακτηρίδια; Ή τελοσπάντων με το χέρι να βγάλω όση μπορώ.
Όχι δεν θα πάθουν ζημιά τα βακτηρίδια. Το πολύ πολύ να χάσεις τις αποικίες που είναι πάνω στο ξύλο αλλά ο μεγαλύτερος αριθμός βακτηριδίων βρίσκονται στο φίλτρο.
Όσο και να τρίψεις... θα ξαναεμφανιστεί το χνούδι.