PDA

Επιστροφή στο Forum : θορυβος


kws
18-11-10, 19:31
το eheim 2217 εχει αρχισει και κανει λιγο θορυβο. τι φταιει?

Γιαννης Μ5
18-11-10, 19:34
Ροη εχει κανονικη;;Μηπως εχει αερα μεσα;;;

psipsinakis
18-11-10, 20:07
Κοίτα την φτερωτή μήπως εχει πρόβλημα και καθαρισέ την λίγο μπορεί να μάζεψε παπάδες και να ζωρίζετε να γυρίσει..

kws
18-11-10, 20:38
ροη κανονικη εχει. πως θα ανοιξω τη φτεροτη για να δω?

Τηλέμαχος
18-11-10, 20:39
Πολλές βλάβες σε eheim παρατηρώ τελευταία. Λέτε να είναι περίοδος αστοχίας υλικού; Παράξενο:confused:

kws
18-11-10, 20:59
πως θα ανοιξω τη φτερωτη?

giannisaek
18-11-10, 21:36
Βάλε και βγάλε το φις από την πρίζα 5 με 6 φορές, ώστε αν έχει μαζέψει αέρα να τον αποβάλει
Τηλέμαχε δεν είναι βλάβες αυτές όταν χτυπάει η φτερωτή είναι φυσιολογικό και δείχνει ότι μαζεύει αέρα, το λέει και ο κατασκευαστής ότι στην αρχή της εκκίνησης κάνει θόρυβο.
Για μένα τα EHEIM είναι σκυλιά και δεν χαλάνε ποτέ εκτός αν γίνει κάποια ζημιά από δικό μας λάθος π.χ. (σπάσιμο). Είναι φίλτρα για μια ζωή.

zipo
18-11-10, 22:16
Πολλές βλάβες σε eheim παρατηρώ τελευταία. Λέτε να είναι περίοδος αστοχίας υλικού; Παράξενο:confused:
Όχι.Καθόλου βλάβες δεν είναι.Είναι θέμα εκπαίδευσης.Αν ξέρεις να το εξαερώνεις σωστά,δεν ακούγεται κιχ.Στις περισσότερες περιπτώσεις,δεν έχει γίνει σωστά η εκκίνηση του φίλτρου.Το ότι η ροή είναι φυσιολογική τα λέει όλα.

Χριστόφορος Μίχας
19-11-10, 00:14
Πολλές βλάβες σε eheim παρατηρώ τελευταία. Λέτε να είναι περίοδος αστοχίας υλικού; Παράξενο:confused:

Η αστοχία ειδικά στη σειρά classic είναι μόνο στα δικά μας τα χέρια.;)

delta66
19-11-10, 02:34
το eheim 2217 εχει αρχισει και κανει λιγο θορυβο. τι φταιει?
Ο bokostas :D

Αν δεν ειναι απο αερα ο θορυβος μετα απο συντηρηση:
Καθαρησε τη φτερωτη αλλα και το θαλαμο που μπαινει, με μια (καθαρη) παλια οδοντοβουρτσα.
Τσεκαρε και αν εχει σπασει το κεραμικο αξονακι της φτερωτης.
Ισως να θελει και λιγο ξεβουλωμα τα υλικα ή οι σωληνες.

kws
20-11-10, 10:51
φιλε μου λες πως βγαινει η φτερωτη? το εχω λυμενο πες μου σε παρακαλω και εξυγησε μου λιγο τα βηματα που πρεπει να κανω. σε ευχαριστω πολυ

delta66
20-11-10, 10:57
φιλε μου λες πως βγαινει η φτερωτη? το εχω λυμενο πες μου σε παρακαλω και εξυγησε μου λιγο τα βηματα που πρεπει να κανω. σε ευχαριστω πολυ
http://umbrellarec.blogspot.com/2010/11/cleaning-impeller-of-eheim-classic.html

Προσοχη μη σπασεις το κεραμικο αξονακι. Μαλακές κινησεις.
Και μη χασεις τα λαστιχακια πανω κατω που εφαρμοζουν στο αξονακι.
Το θαλαμο μεσα τον καθαριζεις και με μια οδοντοβουρτα (παλαι αλλα καθαρη, και τη φυλας για αυτο το λογο)
Περνα ολα τα τα λαστιχα του φιλτρου με βαζελινη. (οχι υπερβολες)

georgis4
20-11-10, 11:02
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitungen/afilter/2215_2217_classic.pdf
(κατεβασε και επισημο manual να υπαρχει) ;)