PDA

Επιστροφή στο Forum : pteropus,anubia, star moss emersed?


stavaigi
18-11-10, 12:22
το pteropus και η anubia γινονται emersed, και αν ναι με ποιο τροπο?

εχω βαλει και λιγη σταρ μοσσ σε ενα μπολακι γιατι μεσα στο ενυδρείο δεν την παλευε και λεω να την μεγαλωσω για το viv που εχει μπει στο προγραμμα, χρειαζεται αρκετο φωτισμο η σταρ μοσσ?

Raven
18-11-10, 13:43
Οι Anubias και η φτερη Pteropus γινοται ανετα emersed. Καλο ειναι να δεθουν-στερεωθουν σε πετρα ή ξυλο , με τις ριζες να ακουμπανε σε νερο. Η φτερη ειναι πολυ επιρρεπης σε αφυδατωση το πρωτο διαστημα και θα πρεπει να την ψεκαζεις συχνα και να κρατας τα φυλλα υγρα. Το ισιο ισχυει και για την ανουμπια αλλα σε μικροτερο βαθμο.
Η Star moss (Tortula ruralis) δεν κανει για ενυδρειο, οποτε καλα εκανες και την εβαλες emersed. Διαβασα στο Vivarium forum οτι ολες οι moss ειναι πιο απαιτητικες στο φως οταν ειναι emersed. Εγω τις εχω σε 11W σε 11,5 λιτρα vivarium.

exelix
18-11-10, 13:48
Εγώ να συμπληρώσω την εμπειρία μου, ότι η ανούμπια πήγαινε σφαίρα πάνω σε τυρφόχωμα, όταν προσαρμόστηκε. Όταν είχα ρωτήσει τον Αντώνη (AQUA PURA) μου είχε πει ότι όταν είχε την ανούμπια απλά σε νερό πήγαινε μια χαρά, μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να αναπτύσσεται, αλλά δε θυμάμαι μετά από πόσο καιρό.

stavaigi
18-11-10, 20:32
Εγώ να συμπληρώσω την εμπειρία μου, ότι η ανούμπια πήγαινε σφαίρα πάνω σε τυρφόχωμα, όταν προσαρμόστηκε. Όταν είχα ρωτήσει τον Αντώνη (AQUA PURA) μου είχε πει ότι όταν είχε την ανούμπια απλά σε νερό πήγαινε μια χαρά, μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να αναπτύσσεται, αλλά δε θυμάμαι μετά από πόσο καιρό.

εννοεις κανονικα φυτεμενη , με τις ριζες της μεσα στο χώμα?

Τηλέμαχος
18-11-10, 20:34
Ναι και εγώ το είχα διαβάσει κάπου. Η ανουμπια δεμένη σε emersed μορφή αν βρεί τυρφόχωμα ή κάτι θρεπτικο και οι ρίζες της είναι νωπές επιβιώνει.:smt020

exelix
18-11-10, 20:36
Ακουμπημένη πάνω στο χώμα και απλά είχα κόψει λίγο τα ριζίδια και αυτά μεγάλωσαν μόνα τους και μπήκαν στο χώμα για να παίρνουν τα θρεπτικά.

stavaigi
18-11-10, 20:44
Οι Anubias και η φτερη Pteropus γινοται ανετα emersed. Καλο ειναι να δεθουν-στερεωθουν σε πετρα ή ξυλο , με τις ριζες να ακουμπανε σε νερο. Η φτερη ειναι πολυ επιρρεπης σε αφυδατωση το πρωτο διαστημα και θα πρεπει να την ψεκαζεις συχνα και να κρατας τα φυλλα υγρα. Το ισιο ισχυει και για την ανουμπια αλλα σε μικροτερο βαθμο.
Η Star moss (Tortula ruralis) δεν κανει για ενυδρειο, οποτε καλα εκανες και την εβαλες emersed. Διαβασα στο Vivarium forum οτι ολες οι moss ειναι πιο απαιτητικες στο φως οταν ειναι emersed. Εγω τις εχω σε 11W σε 11,5 λιτρα vivarium.

τα εχω βαλει σε διαφορετικα μπολακια ολα
το pteropus το εβαλα πανω σε σφουγγαρια και τα σφουγγαρια τα βυθισα στο νερο!
τις anubia τις εβαλα σε ενα μπολακι με τις ριζες της βυθισμενες στο νερο και τη σταρ μοςς πανω σε πετρες! και γυρω γυρω χωμα και νερο!
ολα ειναι σκεπασμενα χωρις τρυπες!
για φωτισμο εβαλα τις λευκες λαμπες για υπολογιστη απο πανω , ειναι αρκετος ο φωτισμος?
-------------------------
εχω γεμισει το τόπο μπολακια, αλλα εχει μεινει ενα με τυρφωχωμα για να μπει εκει η ανουμπια!
ελπιζω να βαλω φωτο συντομα απο την καλλιεργεια μου!

Τηλέμαχος
18-11-10, 20:44
Περιμένουμε να χαζέψουμε και λίγο:smt041:smt052

stavaigi
18-11-10, 20:47
και κατι τελευταιο η xmass moss γινεται emersed? καπου διαβασα οτι δεν... ισχυει?

AQUA PURA
19-11-10, 00:12
Καλή αρχή φίλε μου.:p Όπως είπε και ο Αλεξ τα συγκεκριμένα φυτά γίνονται άνετα emersed και έχουν και ενδιαφέρων…όσο στην εμφάνιση όσο και στην πιο γρήγορη ανάπτυξη σε σχέση με την εντός νερού ανάπτυξη τους…όταν προσαρμοστούν όμως εκτός νερου. Το θεματάκι που αναφέρεται ο φίλος Στέλιος (exelix) είναι αυτό εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41059&highlight=anubias+nana+emersed)…είχε και επιτυχία…;)
Αυτό που κάνεις εσύ φίλε μου stavaigi είναι κάτι σαν υδροπονική αλλά για να το πετύχεις χρειάζεσαι πετροβάμβακα υδροπονίας και όχι σφουγγάρι αλλα να ξέρεις ότι με αυτό τον τρόπο μπλέκεις με λιπάσματα αν θέλεις να αποφύγεις τα λιπάσματα ρίχνεις νερό από το ενυδρείο σου . ;) Σαν πιο εύκολη λύση θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την κλασική μέθοδο emersed δλδ ή με τυρφόχωμα η potting soil και μετά περνάς και στην υδροπονική. Τώρα το Xmoss είναι αρκετά δύσκολο για emersed και θέλει πολύ προσοχή... γίνεται…αλλά θα σε παιδέψει…αργεί πολύ δεν γίνεται όλες τις εποχές...και η ποσότητα που θα αναπτυχθεί ειναι πολύ μικρή... οπότε δοκίμασε κάποιο άλλο moss… ;)

stavaigi
19-11-10, 11:20
για την xmass moss ελεγα γιατι εχω πολλα κλαδεματακια αλλα τα βαζω σε πλεγματακι και τα χωνω στο δισκοενυδρειο να αναπτυχθούν να τα μοιρασω σε κανα φιλο!
νερακι χρησημοποιω απο το ενυδρειο του μονομαχου οταν κανω τις αλλαγες !
απο φως εχω βαλει τις λαμπες απο υπολογιστη ειναι επαρκεις?