PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη λάμπας..


pavlos1988
17-11-10, 14:58
Θα ηθελα να αντικαταστησω την λαμπα του ενυδρειου μου(15W),με μια πιο δυνατη και πιο "ενυδρειακη".Παω στα πετσοπ,μου λενε δεν εχουμε πηγαινε στα μαγαζια με ηλεκτρολογικα.Παω εκει,μου λενε δεν εχουμε τετοιες,πηγαινε σε πετσοπ!:mad:Που μπορω να βρω?Αν γνωριζει καποιος,ας μου στειλει ενα pm για να αποφευχθουν παρεξηγησεις λογω διαφημισης μαγαζιων κλπ κλπ.

Ευχαριστω πολυ!!:)

Υ.Γ. Το ενυδρειο ειναι αυτο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45840

Τηλέμαχος
17-11-10, 15:01
Στο aquaristic.net. Για πόσα λίτρα θέλετε;


Υ.Γ.: Συγνώμη που το έβαλα εδώ το λίνκ

exelix
17-11-10, 15:05
Βασικά τι ακριβώς ψάχνεις και δε βρίσκεις; Μπάλαστ αναλογικό, στάρτερ, μπάλαστ ψηφιακό, ακροφύσια, Ω κλιπς, ανακλαστήρες, λάμπες;

pavlos1988
17-11-10, 15:24
Δεν πειραζει για το post.Δεν το λεω για εμενα...Βασικα ψαχνω μια απλη λαμπα η οποια να ειναι πιο "καλη" απο την ηδη υπαρχουσα..Ta balast και τα αλλα δεν γνωριζω τι ειναι....

areti
17-11-10, 15:56
Στο ηλεκτρολογιο της γειτονιας μου βρισκω phillips aquarele και sylvania grolux για φυτεμενα. Επιπλεον που και που βρισκω osram flora για φυτεμενα και sylvania aquastar. Σε τ8 θα βρεις σιγουρα στον Καυκα grolux. Στα μεγαλα pet ρωτησες; Δεν μπορει να μην εχει κανεις sera λαμπες.

Ύδωρ
17-11-10, 19:44
-Αν δεν θέλεις να "πειράξεις" το καπάκι, δεν μπορείς να βάλεις διαφορετική σε ισχύ λάμπα. Μόνο ίδιες διαστάσεις και ίδια watts. Σε αυτήν την περίπτωση, πάρε τη λάμπα μαζί σου (ή μόνο τα στοιχεία της, Τ5/Τ8, watts, μήκος) και πήγαινε σε ένα μεγάλο ηλεκτρολογικό κατάστημα να ζητήσεις ίδια, αλλά σε sylvania grolux ή osram fluora. Καυκά κοντά σου έχει στα Πατήσια, Λασκαράτου 8, ρώτα κι εκεί. Αν δεν έχουν (εκεί ή αλλού), ζήτα να παραγγείλεις. Ρώτα και στα πετσοπ και τα ενυδρειομάγαζα. Ο (...) στην Γαλατσίου φέρνει ενυδρειακές λάμπες, μπορεί να έχει και σαν τη δική σου. Οι ενυδρειακές όμως είναι αρκετά πιο ακριβές από τις sylvania, osram, κλπ. Ή βάλε αγγελία στα φόρουμ, ή παρακολούθα τις αγγελίες, κλπ.

-Αν, τώρα, μπορείς να "πειράξεις" το καπάκι, έχεις περισσότερες δυνατότητες να αλλάξεις ντουί, διαστάσεις, κλπ, να βάλεις και δεύτερη λάμπα, κλπ. Πρόσεξε μόνο να αφήσεις χώρο για κανα ανεμιστηράκι, που θα χρειαστείς σίγουρα το καλοκαίρι! Ιδέες μπορείς να πάρεις από εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28

ΥΓ: Sorry για την αναφορά στο κατάστημα ηλεκτρολογικών. Γίνεται για βοήθεια του Παύλου, όχι για διαφήμιση του μαγαζιού. Άλλωστε δεν είναι ενυδρειακό μαγαζί, και ήδη έγινε αναφορά και πιο πάνω. Για το άλλο, το ενυδρειομάγαζο, δεν βάζω όνομα, είναι γνωστό. Αν χρειάζεται όμως παρακαλώ οι σχετικές αναφορές να διαγραφούν!

pavlos1988
19-11-10, 16:48
Στο ενυδρειο μου ομως,εχω μονο 1 λαμπα και για την ωρα δεν με βλεπω να κανω πατεντες...Θα μπορουσα να εχω ΜΟΝΟ την sylvania grolux,ή θα εχω αλλα προβληματα,οπως εξαρση αλγης και αρκετα κιτρινωπο φωτισμο?

Ύδωρ
19-11-10, 17:17
Με τύπου grolux λάμπες οι άλγες έχουν λιγότερες εξάρσεις από ό,τι με τις κοινές τύπου daylight λάμπες. Και τα φυτά έχουν καλύτερη ανάπτυξη.
Αν δεν θέλεις μαστοριές, μπορείς απλώς να αντικαταστήσεις την αρχική "απλή" λάμπα του ενυδρείου σου με μία τύπου grolux. Αρκεί να "ταιριάζει" η νέα λάμπα στο φωτιστικό του καπακιού σου. Δηλαδή, να έχει ίδιες διαστάσεις, ίδια ισχύ (watts), και να είναι ίδιος τύπος (συνήθως Τ5 ή Τ8 ). Αν γνωρίζεις τον τύπο της λάμπας σου, ζήτα λάμπα φωτοσύνθεσης με αυτά τα χαρακτηριστικά. Αλλιώς, πάρε μαζί σου τη λάμπα και δείξε την στον έμπορο.

areti
19-11-10, 17:17
προβλημα αλγης λογικα και αν δεν συντρεχουν αλλοι λογοι δεν θα εχεις.
Το φως θα ειναι λιγο ροζουλι και καπως αφυσικο αλλα γουστα ειναι αυτα.

pavlos1988
19-11-10, 20:03
Μπορει καποιος να μου στειλει την σελιδα με τους χρωματισμους απο τις διαφορες λαμπες,γιατι δεν τις βρισκω?

Ευχαριστω πολυ!:)

mitsos1975
20-11-10, 07:42
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7859
;)

delta66
20-11-10, 10:52
Μηπως ειναι compact η λαμπα?
Βγαλε μια φωτο της λαμπας και γραψε τα χαρακτηριστικα που εχει πανω της.