PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε ενυδρείο με cichlids from Lake Malawi


Anonymous
02-01-03, 03:21
Τι φυτά μου προτείνεται να βάλω σε ένα ενυδρείο με τέτοια ψάρια?

polleni
02-01-03, 03:55
Η πρώτη απάντηση είναι τίποτα.. γιατί να βάλεις ; Η δεύτερη απάντηση θα έρθει από τον επόμενο..

kroud
02-01-03, 08:44
Εγω ειναι ο επομενος.....Βαλε εναν πλατανο! :lol: Ειναι το μαναδικο που δεν θα στο ξεριζωσουν! :lol:
Ελπιζω να μη το πηρες στα σοβαρα. :?
Εαν ειναι να βαλεις κατι βαλε καμια Echinodorus osiris,martii ktl...
Aυτα γινονται ψιλοτερατα αλλα δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι δεν θα σου το ξεριζωσουν.Ειδικα στην αρχη.
Αμα πιασει ριζες και αρχιζει να μεγαλωνει εχεις λιγοτερες πιθανοτητες.

pavloukos
02-01-03, 13:55
ο κανόνας αυτός ισχύει και για τις 'μικρούλες' κιχλίδες;
πχ, τα dwarf cichlids, kribensis;

ASCCO1
02-01-03, 14:21
Για τις μικρες που αναφερεις δεν ισχυει ο κανονας.
για τις μεγαλες ((ΙΜΟ)) ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ, ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ , :!: ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ

Giorgos
02-01-03, 17:15
Θα πω και εγώ να μην βάλεις. Δοκίμασα το πείραμα στις μεγάλες μου Αμερικάνικες και απέτυχε. Δεν τα ξερίζωσαν τα φυτά γιατί τα είχα δέσει πολύ καλά. Απλώς τα "φάγανε"! Δεν άφησαν τίποτα εκτός από τους κορμούς.
Δοκίμασα Anubia barteri, Echinodorus osiris και Microsorum pteropus. Το μόνο που τα πήγε σχετικά καλά (δήλαδη καταφέρνει ακόμα να ζει) είναι το Microsorum...

Anonymous
02-01-03, 17:28
έχω ακούσει οτι το είδος της vallisueria είναι πολύ ανθεκτικό ισχύει?

Giorgos
02-01-03, 17:33
Αυτό ήταν το πρώτο φυτό που είχα δοκιμάσει αρκετά χρόνια πριν στα ίδια είδη ψαριών και πάλι με αποτυχία.

Απ'ότι ξέρω, το Microsorum pteropus έχει πολύ άσχημη γεύση (λέγεται ότι είναι κάποιο δηλητήριο) με αποτέλεσμα συνήθως να μην ασχολούνται μαζί του.

Anonymous
02-01-03, 22:23
θα δοκιμασω να τα δέσω πάνω στη διακόσμηση της πλάτης...έχετε ακούσει να βάζουν "ντοματιά" σε ενυδρείο????

george
03-01-03, 00:40
H "ντοματια" ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ειναι πραγματικη ντοματια αλλα ενα φυτο (Hygrophila difformis) που τις μοιαζει.
Για πληροφοριες σχετικα με φυτα :
www.tropica.com
http://www.aquaplant.org/
http://www.aquabotanic.com/index2.cfm
http://paul.aaquaria.com/home/Home.htm

Anonymous
03-01-03, 01:10
thx a lot george!!! :lol: :lol: :lol:

Anonymous
03-01-03, 02:47
τελικά θα δοκιμάσω standar το Hygrophila difformis όπως και το Vallisneria! :lol:

ASCCO1
04-01-03, 21:58
τελικά θα δοκιμάσω standar το Hygrophila difformis όπως και το Vallisneria! :lol:

ΤΡΩΓΕΣΑΙ με τα ρουχα σου μου φαινεται, το difformis δεν το βλεπω να αντεξει 8)

Discos
21-01-03, 13:05
Ρε παιδια εγω στο Malawi 200 λιτρα ενυδρειο μου εχω βαλει πειραματικα cabomba για να τραβαει το nitrate και εδω και ενα μηνα ζουν,βασιλευουν τον κοσμο κυριευουν....αναπτησονται τρελα.Χωρις δειοξιδιο,χωρις σιδηρο,χωρις υποστρωμα(μονο ταμπλετες λιπασματος της sera),με αμμο θαλλασης-εχει περασει ενας μηνας και...Πως γινεται και αντεχει?
Τις εχω βαλει σαν wall στο ποιο αριστερο μερος του ενυδρειου(ξερετε σαν αριστερων φρονηματων ειναι στην εξορια... :lol: :lol: )

Giorgos
21-01-03, 20:28
Μήπως τα ψάρια σου είναι ακόμα μικρά;

Discos
22-01-03, 01:20
Τα Labidos(caureleus)+cylotylapia afra εχουν φτασει τα 10 εκατοστα.Τα αλλα 6 pseudotropheus ειναι μικρα καπου στους 5 εως 7 ποντους.Λετε οταν μεγαλοσουν να εχω πανηγυρια?

ASCCO1
22-01-03, 14:47
Τα Labidos(caureleus)+cylotylapia afra εχουν φτασει τα 10 εκατοστα.Τα αλλα 6 pseudotropheus ειναι μικρα καπου στους 5 εως 7 ποντους.Λετε οταν μεγαλοσουν να εχω πανηγυρια?

ΣΥ ΕΙΠΑΣ 8) :lol: