PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδια βοηθήστε με στο παρακατω ερωτημα....


Anonymous
01-01-03, 17:55
Σε ενα ενυδρείο 1470 λίτρων που θέλω να βάλω αφρικάνικες κιχλίδες της λίμνης Malawi θα σας πω τα παρακάτω είδη και θέλω να μου πείτε τους όποιους συνδιασμούς οκ?
Cynotilapia Mbamba (pair)
Labidochromis Caeruleus (pair)
Melanochromis Auratus (pair)
-"- Chipokae
-"- Johanni
-"= Cyanorohabdos
Metriaclima Lombardoi
Pseudotropheus acei "ngata"
-"- Crabro
-"- Elongatus
-"- Msobo
-"- Saulosi
-"- Socolofi
-"- Sp Zebra gold
Aulonocaura Buenschi
Cyrtocara Moorii
Nimbochromis Livingstoni
-"- Venustus
Nyassachromis Boadzulu
Placidochromis Electra
-"- Phenochilus
Tilapia Sp

ASCCO1
02-01-03, 00:54
Eγω προσωπικα, θα εβαζα τριαδες ,και οχι ζευγαρια!!!
τωρα 3 διαφορετικα melanochromis??? δεν ξερω κατα ποσο θα γλιτωνες απο παραξενα υβριδια???
καθως και με τα Pseudotropheus??? πολλα διαφορετικα (( παλι εδω ψαξτο το θεμα με τα υβριδια))
για τα ΜΟΟRI δεν διαφωνω ,
για τα αλλα haps δεν ξερω :cry:
ολα αυτα βεβαια προσωπικη μου αποψη :wink:

batza
02-01-03, 01:35
ΚΑΛΟΣΤΟΝ 1470 λιτ :? εσι εισε ποιο βουρλισμενος κι απο τον μπατζανακι μου :P ελπιζω να το τοποθετισεις στο ισογιο γιατι αλιος λιπαμε τον αποκατο σου :shock: . παντος μπραβο :D αυτο το ενυδρειο που ετιμαζεις θα ειναι ο επομενος στοχος μου :wink: ας αφιςω ομος τορα χορο για τις απαντισεις των ιδικων :wink:

Giorgos
02-01-03, 01:48
Eγω προσωπικα, θα εβαζα τριαδες ,και οχι ζευγαρια!!!
τωρα 3 διαφορετικα melanochromis??? δεν ξερω κατα ποσο θα γλιτωνες απο παραξενα υβριδια???
καθως και με τα Pseudotropheus??? πολλα διαφορετικα (( παλι εδω ψαξτο το θεμα με τα υβριδια))
Ακριβώς.

Anonymous
02-01-03, 01:49
πράγματι είμαι ισόγειο αφού μένω σε μονοκατοικία!!! του χρόνου που θα είμαι ενήλικος θα φτιάξω καινούριο ενυδρείο με σκοπό να βάλω predators και θα ειναι διαστασεων 500x120x70 :) :twisted:

Anonymous
02-01-03, 01:54
άν όμως έβαζα μόνο αρσενικά?

batza
02-01-03, 02:21
Tορα μου βαζεις δισκολα :roll: νομιζω οτι πρεπει να επεμβει ο SUPER επιστιμονας STEFANOS F 8) 8) 8)

Giorgos
02-01-03, 02:25
άν όμως έβαζα μόνο αρσενικά?
Δες εδώ:
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=431

ASCCO1
02-01-03, 02:38
άν όμως έβαζα μόνο αρσενικά?

μονο αρσενικα????? δεν νομιζω οτι αξιζει με μονο αρσενικα, σκεψου ποσα πραγματα θα χασεις ((( ζευγαρωμα, full χρωματα, απογονους!!!!!!)) 8) 8)

Anonymous
02-01-03, 02:38
το ειχα ξεχασει αυτο!!!!

ASCCO1
02-01-03, 02:40
το ειχα ξεχασει αυτο!!!!

δεν ξεχναμε τα αυτονοητα :wink:

Anonymous
02-01-03, 02:53
γαμώτο!!! δε ξέρω πώς να τις συνδιάσω...λειπών απο όσες έχω πει βγάζω τους θηρευτές livingstoni, venustus right?

polleni
02-01-03, 04:05
Οταν κάνεις ένα ενυδρείο τρίμετρο συνήθως το κάνεις για να δώσεις χώρο σε ψάρια που τον χρειάζονται δηλαδή μεγάλα. Μπορείς βέβαια να βάλεις και guppies αν είσαι βιδωμένος με το είδος αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα μας ρώταγες - θα τα είχες ήδη βάλει.

Κάπου πρέπει να κάτσεις να δεις τι θέλεις εσύ πρώτα από όλους. Δεν μπορούμε να συζητάμε τα πάντα (από Αμερικάνικες κιχλίδες των 50 εκατοστών μέχρι mbuna των 10 εκατοστών και - γιατί όχι - dwarf cichlids των 5 εκατοστών). Ενα τέτοιο ενυδρείο συνήθως φτιάχνεται για μεγάλα ψάρια ήτοι - αν επιμείνεις σε αφρικάνες - για predators. Οπότε ξεχνάς τα mbuna. Τα οποία (αύτά που ανέφερες τουλάχιστον) εγγυώνται την παραγωγή υβριδίων.

Κύτταξε ενυδρεία μελών, ψάξε στο διαδίκτυο και αποφάσισε με ποιόν βιότοπο θες να ασχοληθείς και με τι είδους / μεγέθους ψάρια.. Αλλιώς απλά πελαγοδρομείς ..

Anonymous
02-01-03, 17:22
εν μέρη έχεις δίκιο...αλλά μου αρέσουν πολύ περισσότερα τα mbuna της λίμνης malawi απο τους θηρευτές...έχει παρατηρηθεί οι livingstoni kai venustus να τρώνε ψάρια σε ενυδρεία? εγώ που τα έχω αυτά τα δύο μαζί με pseudotropheus, auratus, lombardoi etc...δε μου έχουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα...

Ίσως επειδή έχουν μεγαλώσει μαζί?

polleni
02-01-03, 21:31
Μόλις τα μεταφέρεις, το "μαζί" παύει να ισχύει.

Anonymous
02-01-03, 21:38
χμμ νομίζεις? αν ναί γιατί? είχες προσωπική εμπειρία?