PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΧΑΡΙΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ


ROULAMID
11-11-10, 15:59
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ BLACK MOLLY TA RASBORA ΤΑ BALANDICHEILUS MELANOPTERA ΤΑ CARINAL TETRA ΤΑ ΝΕΟΝ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΦΥΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙ ΦΩΤΙΣΜΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

platy
11-11-10, 16:04
καλησπερα φιλη !! καλως ηρθες στο φορουμ μας ...πες μας αν διαθετεις ενυδρειο,αν ναι ποσα λιτρα με τι φωτισμο (αν εχει ηδη διακοσμο κλπ κλπ) ,απο τα ψαρακια που εγραψες τα : rasbora,cardinal,neon tetra θελουν μαλακο νερο και χαμηλο ph( για την επεξηγηση αυτων των ορων ψαξε στις διαφορες κατηγοριες μεσα στο φορουμ καθως και στα υπομνηματα τα οποια θα σε βοηθησουν να καταλαβεις αρκετα πραγματα για το χομπυ..) τα silver sharks (balandicheilus ...) δεν ενδεικνυνται για μικρα ενυδρεια καθοτι πρεπει να ειναι σε ομαδα (4+) και το μεγεθος τους ξεπερνα τα 30εκ!! τα black molly κατατασσονται στην κατηγορια των ζωοτοκων ,ταιριαζουν στο νερο δικτυου και ειναι και απο τα ευκολα ψαρακια για να ξεκινησει καποιος.>!!! καλη συνεχεια ευχομαι και οτι αλλο θες μην διστασεις να ρωτησεις

thanasisg
11-11-10, 16:07
Καλώς ήρθες. Δεν έχουν όλα τα ψαράκια που αναφέρεις τις ίδιες απαιτήσεις.

Θα σου έλεγα να ρίξεις κατ΄ αρχάς μια ματιά στα υπομνήματα των αρχαρίων http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και εμείς εδώ ήμαστε!!!

ARIS1983
11-11-10, 16:32
Αν εχεις αγωρασει ειδη ενυδρειο πες μας μαρκα ,διαστασεις και οτι αλλο χαρακτηριστικο του γνωριζεις για να σε βοηθησυμε στην επιλογη των ψαριων γιατι ενας σημαντικος παραγωντας ειναι το τι ενυδρειο διαθετεις (κυριος λογο λιτρων και διαστασεων)...

Aquablue
11-11-10, 16:43
Προσωπική μου άποψη, αν είσαι αρχάρια και δεν είχες ποτέ πριν επαφή με το αντικείμενο, βάλε ζωοτόκα. Guppy, Molly & Platy. Λίγα στην αρχή και σύντομα θα έχεις πολλές γέννες. Ασχολήσου επίσης με εύκολα φυτά όπως ανούμπιες και κερατόφυλλο και θα είσαι μια χαρά! Καλή αρχή!

delta66
11-11-10, 18:37
.... βάλε ζωοτόκα. Guppy, Molly & Platy. ....
Και τα τρια ειδη μαζι?

maikl
11-11-10, 18:52
Και τα τρια ειδη μαζι?

...μα αφου το λεει ....θα εχει πολλες γεννες....(.....υβριδιων :smt102)

Aquablue
11-11-10, 20:59
...μα αφου το λεει ....θα εχει πολλες γεννες....(.....υβριδιων :smt102)
Είσαι σίγουρος MAIKL ότι βγαίνουν υβρίδια με τα τρία αυτά είδη μαζί? Πλατυ με ξυφοφόφορους ΟΚ το γνωρίζω αλλά ποιά θα είναι η διασταύρωση μεταξύ των 3 (platy, molly & guppy)??? Eγώ έχω αυτά τα 3 είδη ζωοτόκων μαζί και δεν έιδα κάποια αρσενικά ενός είδους να κυνηγάει τα θυληκά άλλου είδους!
Είναι και η πρώτη φορά βασικά που ακούω ότι αν μπούν αυτά τα 3 είδη μαζί γεννιούνται υβρίδια.

Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο θα το εκτιμούσαμε αν μας το έλεγες να μαθαίνουμε και οι άλλοι παρά να πετάς μισή κουβέντα με ειρωνικό υφάκι και τελείωσε!

maikl
11-11-10, 21:07
Αυτο παλι τωρα το ειδα...
...εχεις δικιο ...δυστυχως απο το λογαριασμο μου εγραψε "αλλος".....(αντε να το μαζεψω τωρα....αρε γυναικα....:smt075_)

ROULAMID
12-11-10, 04:44
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 130L ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΑΡΚΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΠΙΒΙΩΣΑΝ ΜΟΝΟ 2 ΞΙΦΟΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΓΑΤΟΨΑΡΑ. ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΝΕΟΝ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ!!!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ BLACK MOLLY ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΚΙ ΕΝΑ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΚΙ ΕΝΑ ΓΛΥΦΤΗ. ΦΥΤΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΒΙΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ (ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΟΝ) ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΛΕΙΠΩ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ( ΕΧΩ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΤΑΙΣΤΡΑ) ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΘΑΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΥΡΑ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ. ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΖΩΟΤΟΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΑ BLΑCK MOLLY( ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ) ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ. ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΡΥΘΜΙΖΩ ΤΟ PH ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?

kingrim
12-11-10, 08:41
με Α/Ο (αντιστρωφη Οσμοση) Μπορεις να κανεις οτι νερο θελεις σε Ph

To θεμα ειναι το γεγονος οτι εισαι Ναυτικος ποσο καιρο δεν εισαι σπιτι οταν μπαρκαρεις???

Το ενυδρειο ειναι ενα ζωντανο κομματι της Φυσης μεσα στον χωρο μας αλλα θελει τεχνιτη βοηθεια (φιλτρα, λαμπες, τροφες, αλλαγες νερου) απο καποιον καθε 7μερες..

εαν δεν εισαι εκει και σταματησει το φιλτρο για καποιον λογο ή μπουκωσει ή καποιο ψαρακι πεθανει και ανεβασεις αμμωνια ή σταματησει η ταιστρα ή χαλασει ο θερμοστατης ή χαλασει ο χρονοδιακοπτης ποιος θα κανει αλλαγες νερου θα τα παρεις ολα στο χερι


Και τελος στα φορουν τα κεφαλαια δηλωνουν οτι φωναζεις :)

Ύδωρ
12-11-10, 10:29
Αγαπητή Ρούλα, καλώς ήρθες στο φόρουμ. Δυστυχώς το επάγγελμά σου δεν συμβαδίζει με τις απαιτήσεις της διατήρησης ενός ενυδρείου. Εκτός, αν το στήσεις στο καράβι (:D).
Δεν μπορεί να συντηρηθεί ένα ενυδρείο χωρίς την τακτική παρουσία σου. Το στρώσιμο του φίλτρου, οι συχνές αλλαγές νερού και η προετοιμασία του, η φροντίδα και η παρακολούθηση των ψαριών αλλά και των φυτών (αφού πας για ζωοτόκα), το τάισμα των ψαριών, καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούν όλα να γίνονται εν απουσία σου (και όλα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ). Εδώ μία εβδομάδα λείπουμε για διακοπές το καλοκαίρι και το μυαλό είναι πίσω στα ζωντανά!
Αν και κάποιοι ίσως με προγκήξουν ότι "διώχνω τους νέους στο χόμπυ", στη δική σου την περίπτωση θα το πω. Αν κρίνεις πως δεν μπορείς να προσφέρεις υπεύθυνα αυτό που πρέπει στα ζωντανά σου, καλύτερα μην ασχοληθείς με το ενυδρείο. :( Θα γλιτώσεις έτσι από πολλές απογοητεύσεις, και από πολλά άσκοπα έξοδα. Και δεν θα βασανιστούν άδικα και κάποια ζωντανά...

delta66
12-11-10, 10:29
Είσαι σίγουρος MAIKL ότι βγαίνουν υβρίδια με τα τρία αυτά είδη μαζί? Πλατυ με ξυφοφόφορους ΟΚ το γνωρίζω αλλά ποιά θα είναι η διασταύρωση μεταξύ των 3 (platy, molly & guppy)??? Eγώ έχω αυτά τα 3 είδη ζωοτόκων μαζί και δεν έιδα κάποια αρσενικά ενός είδους να κυνηγάει τα θυληκά άλλου είδους!
Είναι και η πρώτη φορά βασικά που ακούω ότι αν μπούν αυτά τα 3 είδη μαζί γεννιούνται υβρίδια.

Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο θα το εκτιμούσαμε αν μας το έλεγες να μαθαίνουμε και οι άλλοι παρά να πετάς μισή κουβέντα με ειρωνικό υφάκι και τελείωσε!

There is some discussion over which of the well-known livebearers can crossbreed. The known crosses are as follows:
* Guppy x Endler
* Platy x Swordtail
* Molly x other species of Mollys
* Swordtail x other species of Swordtail
* Platy x other species of Platy
Generally if the fish do not share a genus, they can definately not crossbreed. Some crosses are fertile and stable such as the Guppy x Endler, but some are rare, sickly and sterile such as Guppy x Platy.

Μεταφραση:
Υπαρχει καποιο θεμα πανω στο ποια ειδη ζωοτοκων μπορουν να διασταυρωθουν.
Οι γνωστες διασταυρωσεις ειναι οι παρακατω.
* Guppy x Endler
* Platy x Swordtail
* Molly x αλλα ειδη Mollys
* Swordtail x αλλα ειδη Swordtail
* Platy x αλλα ειδη Platy
Γενικοτερα, αν τα ψαρια δεν ειναι του ιδιου γενους, δεν μπορουν να διασταυρωθουν.
Απογονοι απο μερικες τετοιες διασταυρωσεις ειναι συχνο φαινομενο και ειναι ικανοι και για αναπαραγωγή όπως το Guppy Χ Endler, αλλά μερικοι ειναι σπανιοι, ασθενικοι και στειροι όπως Guppy Χ Platy.
πηγη : http://www.theaquariumwiki.com/Category:Livebearers

---------------------
Υπαρχουν μαρτυριες απο χομπυστες (ελλαδα και εξωτερικο) για διασταυρωσεις και δημιουργια υβριδιων απο, guppies (κυριως funcy guppies) με mollies, platties με swordtail, σπανιοτερα swordtail με molly (διαφορετικα γενη εν τουτοις!!!!)

Molly με χαρακτηριστικα guppy.
http://fishforum.com/userpix/2862_moppy3_1.jpg

ROULAMID
12-11-10, 13:08
ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΛΕΙΔΙ ΣΕ ΚΑΠΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΟΥΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝ ΣΑΝ ΧΟΜΠΥ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ.
-------------------------
ενταξει δεν ξαναγραφω με κεφαλαια. ακομα και στο forum αρχαρια ειμαι...........
-------------------------
τελικα μπορω να παρω αυτα η υπαρχει φοβος διασταυρωσεων δεν εχω καταλαβει

bokostas
12-11-10, 13:35
Mπορείς να βάλεις άνετα Guppy, Platy και Molly μαζί, ο φόβος διασταυρώσεων είναι απειροελάχιστος και ουσιαστικά αμελητέος.
Όχι γκάπυ + έντλερς κι όχι πλάτυ + ξιφοφόρους, αυτοί είναι οι απαγορευτικοί συνδυασμοί.
Άρα μπορείς να βάλεις μαζί, ανάλογα με τα γούστα σου:
1. γκάπυ, πλάτυ, μόλλυ.
2. γκάπυ, ξιφοφόρους, μόλλυ.
3. έντλερς, ξιφοφόρους, μόλλυ.
4. έντλερς, πλάτυ, μόλλυ.
Ακόμη καλύτερα να ξεκινήσεις με 2 είδη, πχ πλάτυ+μόλλυ (που σου αρέσουν) και στην πορεία βλέπεις.

kingrim
12-11-10, 14:34
οκ τοτε εσυ μας ανεφερες οτι εισαι ναυτικος και εγω νομιζα οτι μπαρκαρεις για κανα 3μηνο 6μηνο

Ύδωρ
12-11-10, 18:00
ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΛΕΙΔΙ ΣΕ ΚΑΠΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΟΥΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝ ΣΑΝ ΧΟΜΠΥ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ.
:confused: Κανείς δεν σε κατηγορεί για ανευθυνότητα ούτε προσπαθούμε να σε αποτρέψουμε. Ίσα-ίσα που σε καλοσωρίσαμε. Αλλά να μην σου επισημάνουμε κάποια στοιχεία του χόμπι που πιθανόν να αγνοείς; Ώστε να μη βρεθείς ξανά με μαυρισμένα, άρρωστα ή νεκρά ψάρια; Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις ιδιαιτερότητες της δουλειάς σου. Εσύ τις γνωρίζεις καλύτερα από οποιονδήποτε και εσύ μόνο μπορείς να κρίνεις αν έχεις την δυνατότητα να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις που συνεπάγεται η διατήρηση ζωντανών οργανισμών σε ενυδρείο.
Εμείς, αν αποφασίσεις να προχωρήσεις, θα είμαστε εδώ για να σε συνδράμουμε, όσο αυτό είναι δυνατόν.
Καλή επιτυχία.

Γιώργος Κ
12-11-10, 20:06
Καλως ηρθες!! :p

Πάνος
12-11-10, 20:43
καλως ηρθες!!
ολα γινονται...χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ολα ειναι και ευκολα..
εχεις εξασφαλισει οτι αυτη η "επιβλεψη" του ενυδρειου σου απο αλλο ατομο θα ειναι σε μονιμη βαση?

ROULAMID
13-11-10, 00:46
το καταλαβαινω Υδωρ, δεν τσαντιστηκα απλα εξηγω την κατασταση. πραγματικα ειναι δυσκολο με το επαγγελμα που κανω να τα προσεχω οσο θα ηθελα αλλα κανω οτι περναει απο το χερι μου. στελνω καποιον να ελεγχει ταιστρα κι ολα τα σχετικα και πηγαινω σε καθε διανυκτερευση κι εγω. αυτο που με φοβιζει ειναι οτι ειμαι ασχετη κι εγω θελω να φτιαξω ενα ΤΕΛΕΙΟ ενυδρειο και δεν εννοω απο αποψη ομορφιασ αλλα καλης διαβιωσης των ψαριων μου. για αυτο ζηταω την βοηθεια σας μην κανω παλι βλακεια και χασω τα ψαρακια μου. θελω να μαθω τα παντα και να το εξοπλισω πληρωσ, δεν με ενδιαφερει το κοστος. πεστε μου σα παρακαλω τι υποστρωμα να βαλω τι φυτα πωσ διατηρουνται καθε ποτε και πωσ αλλαζω το νερο και το φιλτρο και που μπορω να βρω φωτισμο που κλεινει σιγα σιγα με χρονοδιακοπτη και πωσ το ζηταω κι οτιδηποτε αλλο που πιστευετε οτι πρεπει να γνωριζω. ευχαριστω

Γιώργος Κ
13-11-10, 00:54
θελω να φτιαξω ενα ΤΕΛΕΙΟ ενυδρειο και δεν εννοω απο αποψη ομορφιασ αλλα καλης διαβιωσης των ψαριων μου.
Αυτη την αγωνια εχουν ολοι και για αυτο ο καθενας προτεινει οτι θεωρει καλυτερο! Δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης αφου ολοι μας εχουμε τους ιδιους στοχους! :p

Dimis
13-11-10, 02:13
Λοιπον,ας ξεκινησουμε με τον πληθυσμο και το ειδος των ψαριων.
Εχεις 130 λιτρα ενυδρειο και σε αλλο θεμα που ανοιξες για την αναγνωριση ειδα οτι σου αρεσε το puntius pentazona.οποτε θα σου κανω μια προταση πανω σε αυτο το ψαρακι που τυγχανει να ειναι και ευκολο ψαρακι χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις σε παραμετρους νερου (το ph καλο ειναι να μην ξεπερναει το 7.7-7.8 )
8 ατομα puntius pentazona http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Puntius&species=pentazona&id=170
2 -male+female- colisa labiosa http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Colisa&species=labiosa
6 ατομα botia striata http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Botia&species=striata&id=390

Η συγκεκριμενη προταση βασιζεται στο οτι ο συνδυασμος ειναι ιδανικος απο αποψη συγκατοικησης και οτι ειναι ψαρακια που θα τα πανε καλα σε νερο βρυσης αρκει να τηρεις την ρουτινα των αλλαγων νερου.

Πριν βαλεις τα ψαρια σου θα πρεπει το φιλτρο σου (Φιλτρο εχει το ενυδρειο σου και αν ναι ποιο?,αν δεν ξερεις ποιο ειναι η πως να μας το περιγραψεις βγαλτο μια φωτο και ανεβασε την να το δουμε) να ειναι "στρωμενο",αυτο μπορεις να το επιτυχεις αμεσα με το να σου δωσει καποιος που εχει ηδη ενυδρειο "μπολι" απο το φιλτρο του (την "βρωμια"-λασπη απο τα υλικα φιλτραρισματος του)

Χρειαζεσαι ενα θερμοστατη να κραταει την θερμοκρασια νερου σταθερη,για τα ψαρια που προτεινα αυτη η θερμοκρασια πρεπει να ειναι 24-25 c.

Yποστρωμα θα βαλεις εφοσον θελεις φυτα 5-6 ποντουςυψος απο τον πατο του ενυδρειου το οποιο καλο ειναι να ειναι λεπτοκκοκο χαλικι η αμμος για να μην τραυματιζονται τα botia που σκαλιζουν τον βυθο.

Την διακοσμηση του ενυδρειου εμπλουτισε την με ξυλα driftwood ενυδρειακα για να μαλακωνουν λιγακι το νερο και με ΜΗ ασβεστολιθικες πετρες.(μη ασβεστολιθικη ειναι μια πετρα οταν σε μια καθαρη επιφανεια της ριχνουμε ακουαφορτε και ΔΕΝ αφριζει.)
Εφοσον θα λειπεις συχνα θα βαλεις φυτα που δεν θελουν ιδιαιτερα πολλα λιπασματα-φωτισμο-υποστωματα-κλαδεματα,αυτα ειναι οι ανουμπιες,μικροσοριουμ (και τα 2 αυτα τα δενεις πανω σε ξυλα πετρες και δεν τα φυτευεις),κερατοφυλλο (το αφηνεις να πλεει στην επιφανεια) και για την πισω πλευρα και στις γωνιες για να κρυψεις φιλτρα,θερμοστατες καποιο ειδος μεγαλης κρυπτοκορινας οπως η ciliata η καποια αλλη κρυπτοκορινα που ψηλωνει.Απο λιπανση αρκει ενα γενικο υγρο λιπασμα μια φορα την εβδομαδα μετην την αλλαγη νερου.

Λαμπες ποσες εχει το ενυδρειο και τι τυπος λαμπας ειναι (φθοριου? ποσα βατ?)Θα πας και θα ζητησεις σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα-πρακτικερ-ικεα,εναν χρονοδιακοπτη αναλογικο,θα τον βαλεις στην πριζα και στην σωστη ωρα και μετα θα ρυθμισεις ποιες ωρες θελεις να αναβει αυτοματα το φως,οι ωρες πρεπει να ειναι απο 7 εως 9,ιδανικα 8,και θα πρεπει να ειναι συνεχομενες.

Αλλαγες νερου απαραιτητα μια φορα την εβδομαδα 30-40% του νερου,με αναπληρωση νερου ιδιας θερμοκρασιας με προσθηκη αντιχλωριου στην συνηστωμενη δοση που γραφει το εκαστοτε αντιχλωριο.

Ταισμα καθε μερα 1 η 2 φορες με ποικιλια τουλαχιστον 2 διαφορετικων τροφων.

Aπαραιτητη η αγορα τεστ για την μετρηση Αμμωνιας,νιτρικων,νιτρωδων (πρεπει να κανεις στην αρχη τουλαχιστον εβδομαδιαιες μετρησεις ωστε να ξερεις οτι ολα βαινουν καλως με την χημεια του νερου σου,για την υγεια των ψαριων σου) και ph,αν μετρησεις στην βρυση σου ph ΑΠΟ 7.9 ΚΑΙ ΠΑΝΩ η συγκεκριμενη προταση ψαριων δεν ισχυει

Μπορει να ξεχασα πολλα αλλα η ωρα ειναι και περασμενη και τελος παντων οτι απορια εχεις ξαναρωτας...

@ Δεν προτεινω Ζωοτοκα που ειναι οντως ιδανικα για αρχαριους και νερο βρυσης διοτι ειπες οτι θα λειπεις συχνα και τα ζωοτοκα εχουν το κακο (μοναδικο για μενα,τα καλα ειναι συντριπτικα υπερ) οτι γεννουν σαν κουνελια κι αν δεν ρυθμιζουν μονα τους τους τον πληθυσμο (να τρωνε τα μικρα) μπορει να εχεις προβληματα υπερπληθυσμου με ασχημες συνεπειες για την υγεια του ενυδρειου.
Επισης δεν μου αρεσει να προτεινω σε καθε αρχαριο που μπαινει τα ζωοτοκα...Ειναι μονοτονο! :smt020

ROULAMID
13-11-10, 22:06
DIMI χιλια ευχαριστω. επειδη το ενυδρειο μου το κανανε δωρο και δεν ξερω θα μαθω τισ λεπτομερειες ( φιλτρο και λαμπες) και θα σου γραψω αλλα μαλλον δεν ειναι στρωμενο οπωσ ειπες. δεν καταλαβα ακριβωσ τι ειναι και πως γινεται το μπολι. επισης θα ηθελα να σου ζητησω μια τεραστια χαρη. θα μπορουσες να μου γραψεισ παλι τισ διαδικασιες και για ζωοτοκα γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω μια αδυναμια στα black molly. ηταν τα πρωτα μου ψαρακια και καταλαβαινεις....ο πρωτος ερωτας ποτε δεν ξεχνιεται λενε. please......εχω ατομο να κοντρολαρει την κατασταση στο ενυδεριο οσο λειπω

Perazzi
13-11-10, 22:17
Καλως ηρθες!!

ROULAMID
13-11-10, 22:22
τωρα που θελω να το ξαναστησω απο την αρχη το ενυδρειο σωστα ομωσ αυτη την φορα που να βαλω τουσ 2 ξιφοφορουσ που μου επιβιωσαν μεχρι να στρωθρι σωστα το ενυδρειο?

Dimis
13-11-10, 23:34
Λοιπον πας στις αγγελιες και λες ζητητε μπολι,περιοχη ταδε...
Οποιος καλος ανθρωπος προσφερθει θα σου φερει μεσα σε ενα σακουλακι νερο (απο το ενυδρειο του το νερο) μερικα τεμαχια υλικα που εχει μεσα στο δικο του φιλτρο η απλα θα εχει μεσα στο νερο ενα χρησιμοποιημενο απο το φιλτρο του σφουγγαρι που θα στιψει μεσα στο δικο σου φιλτρο,ετσι το φιλτρο σου θα αποκτησει βιολογια αμεσα διοτι θα αποικηστει απο τα βακτηρια του ηδη στρωμενου ενυδρειου του καλου σαμαριτη που θα ερθει εως εκει...Οταν γινει αυτο μπορεις να βαλεις μερικα ψαρακια την ιδια κιολας στιγμη,καλυτερα οχι ολον τον πληθυσμο που εχεις αποφασισει ομως αλλα σταδιακα σε 2-3 εβδομαδες,εκτος κι αν θελεις να βαλεις π.χ. 4 μολλυ ολα κι ολα οποτε τα βαζεις απο την αρχη και καθαρισες.
Οσο για το θεμα των Μολλυ δεν εχω να πω πολλα,τα λιτρα σου ειναι καταλληλα για ενα χαρεμακι (ξεκινα με ενα αρσενικο και 3 θηλυκα) και οπως ειπες μπορεις να βαλεις μαζι τους και τους ξιφοφορους σου,φροντισε και αυτοι να ειναι ενα αρσενικος 3 κοριτσια.Οτι κι αν θες να βαλεις θα το κανεις αφου ΠΡΩΤΑ ΜΠΟΛΙΑΣΕΙΣ!
Δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις νερου,αρκει νερο βρυσης με προσθηκη αντιχλωριου και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 40%.
Θερμοκρασια 23-25 c.
Αν βαλεις αυτα τα ψαρια δεν χρειαζεσαι τεστ για ph & kh,το νερο της ευρυτερης περιοχης της Αττικης ειναι αρκετα σκληρο και ως εκ τουτου καταλληλο για αυτο το ειδος ψαριου.

ROULAMID
14-11-10, 00:49
Kαι παλι ευχαριστω και συγνωμη αν σε κουρασα

zweet
15-11-10, 09:31
αν θελεις μπολι μπορω να σου δωσω, σε ποια περιοχη εισαι?

ROULAMID
16-11-10, 14:01
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΒΥΡΩΝΑ ΕΙΜΑΙ. ΕΣΥ

Dimis
16-11-10, 14:08
Το λεει το προφιλ του Ρουλα.
Μαρκοπουλο ειναι!

ROULAMID
16-11-10, 14:35
ενταξει dimi. το ειδα ευχαριστω. η ασχετοσυνη μου στο forum...........

Dimis
16-11-10, 14:41
Δεν το εκανα για να "στην πω",αλλα για να σε διευκολυνω.

pavlos2003
16-11-10, 19:39
...καλησπέρα, μια διευκρίνηση μόνο σχετικά με την πρότασή σου προς το φίλο, το πρώτο είδος είναι αυτά που λένε και.."τιγράκια?"
Δεν είναι επιθετικά προς τα γκουράμι (κυνηγάνε τις "κεραίες" τους) ή αυτό το κάνουν μόνο οι μονομάχοι?..

καλή αρχή στη φίλη...

Dimis
16-11-10, 20:36
Τιγρακια ειναι τα puntius tetrazona.
Αυτα που προτεινα ειναι τα puntius pentazona,πολυ ομοια σε εμφανιση,τελειως διαφορετικοι χαρακτηρες ομως.

zweet
16-11-10, 22:23
αν σου πευτει μακρια το μαρκοπουλο για το μπολι , μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ που να λεει "ζητειται μπολι κοντα στο βυρωνα" και σου εγγυουμαι οτι πολυ συντομα θα λαβεις απαντηση.
:)

delta66
16-11-10, 22:39
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=507371#post507371

ROULAMID
18-11-10, 23:06
αποφασισα να βαλω στο ενυδρειο black molly εντλτερσ και ξιφοφορους. φυτα οπωσ μου ειπατε θα βαλω ανουβιες που θα δέσω σε ενα βραχακι και τα κερατοφυλλα θα τα αφησω να επιπλεουν. σωστα? στην λαμπα θα βαλω χρονοδιακοπτη. στο ενυδρειο που εχω εχουν επιβιωσει 2 ξιφοφοροι 2 γατοψαρα 1 γλυφτης κι ενα τιγρακι το οποιο θα χαρισω. η ερωτηση μου ειναι η εξης. που να τα βαλω μεχρι να φτιαξω απο την αρχη το ενυδρειο. θελω να αδειασω ολο το νερο να βαλω καινουριο κι απο οσο ξερω πρεπει μετα απο 3-4 μερες να βαλω τα ψαρακια μου. επισης ηθελα να ρωτησω χρειαζεται οπωσδηποτε μπολιασμα το φιλτρο μου η εχει στρωσει αφου το ειχα ηδη μεσα στο ενυδρειο με τα προηγουμενα ψαρακια. επισησ το χαλικι που εχω ειναι κιτρινο μαυρο και μου ειπαν οτι ειναι ηφαιστειακης λαβας.πρεπει να το αλλαξω? ph σκληροτητα νερου και τιποτα αλλο πρεπει να τσεκαρω? θερμοστατη εχω.συγνωμη ρε παιδια που ρωταω συνεχεια αλλα φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και χασω παλι ολα μου τα ψαρακια.

Ύδωρ
19-11-10, 10:07
:) :) :) :)αποφασισα να βαλω στο ενυδρειο black molly εντλτερσ και ξιφοφορους. φυτα οπωσ μου ειπατε θα βαλω ανουβιες που θα δέσω σε ενα βραχακι και τα κερατοφυλλα θα τα αφησω να επιπλεουν. σωστα?
Ναι
Στην λαμπα θα βαλω χρονοδιακοπτη.
Σωστή
Στο ενυδρειο που εχω εχουν επιβιωσει 2 ξιφοφοροι 2 γατοψαρα 1 γλυφτης κι ενα τιγρακι το οποιο θα χαρισω.
Από τα ψάρια σου θα κρατήσεις μόνο τους ξιφοφόρους. Τα υπόλοιπα δώστα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. που να τα βαλω μεχρι να φτιαξω απο την αρχη το ενυδρειο. θελω να αδειασω ολο το νερο να βαλω καινουριο κι απο οσο ξερω πρεπει μετα απο 3-4 μερες να βαλω τα ψαρακια μου.
Πρέπει να τα δώσεις σε κάποιον να σου τα φιλοξενήσει. Το ιδανικό είναι σε κάποιον συγχομπίστα, στη χειρότερη περίπτωση, σε petshop.
Επισης ηθελα να ρωτησω χρειαζεται οπωσδηποτε μπολιασμα το φιλτρο μου η εχει στρωσει αφου το ειχα ηδη μεσα στο ενυδρειο με τα προηγουμενα ψαρακια.
Ο μόνος τρόπος να ξέρεις αν το φίλτρο είναι στρωμένο, είναι να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρώδη (ΝΟ2) και να είναι και τα δύο ΜΗΔΕΝ. Οι μετρήσεις πρέπει να είναι με αξιόπιστα υγρά τεστς (όχι στικάκια), όπως αυτά της ΑΡΙ. Αν το φίλτρο σου είναι ΟΚ, θα πρέπει να τροφοδοτείται ΣΥΝΕΧΩΣ με αμμωνία. Έτσι, από τη στιγμή που θα βγάλεις τα ψάρια και μέχρι να τα ξαναβάλεις, θα πρέπει να το δουλεύεις χωρίς διακοπή σε έναν καθαρό κουβά (ή στο ενυδρείο αν έχει μέσα νερό), όπου θα φροντίζεις να έχεις γύρω στα 2-3ppm αμμωνία συνεχώς και όσο γίνεται πιο σταθερά. Αλλιώς θα χαθεί η βιολογία του και θα θέλει στρώσιμο από την αρχή!
Επισησ το χαλικι που εχω ειναι κιτρινο μαυρο και μου ειπαν οτι ειναι ηφαιστειακης λαβας.πρεπει να το αλλαξω?
Όχι
ph σκληροτητα νερου και τιποτα αλλο πρεπει να τσεκαρω?
ΡΗ, σκληρότητες, νιτρικά (ΝΟ3), και αυτά που είπαμε πριν (αμμωνία, νιτρώδη). Το pH και οι σκληρότητες που θέλουν τα mollies και οι ξιφοφόροι είναι σχεδόν ίδια με αυτά του νερού της ΕΥΔΑΠ, άρα δεν είναι απόλυτα αναγκαίο να τα παρακολουθείς στενά. Καλό είναι όμως να έχεις μια εικόνα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
θερμοστατη εχω.συγνωμη ρε παιδια που ρωταω συνεχεια αλλα φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και χασω παλι ολα μου τα ψαρακια.

ROULAMID
20-11-10, 03:32
σε ευχαριστω υδωρ. μια ακομη ερωτηση. τον γλυφτη πρεπει οπωσδηποτε να τον βγαλω γιατι μου εχουν πει οτι ειναι απαραιτητος στο ενυδρειο. δεν ισχυει? ασε που ειναι μια γλυκα και θα στεναχωρηθω αμα τον δωσω.......

exelix
20-11-10, 09:49
Πάρε μια ιδέα από εδώ!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

ROULAMID
20-11-10, 13:59
Μα οπως σας έγραψα ειναι μια γλυκα ο γλυφτης μου για αυτο θελω να τον κρατησω. διαβασα οτι χρειαζονται ταμπλετες βυθου για τροφη οπως επισης διαβασα στο σαιτ www.tsamisaquarium.gr (http://www.tsamisaquarium.gr) οτι τρεφεται και με καροτο η αγγουρι. Επισης διαβασα οτι μπορει να συμβιωσει και με αλλα ψαρακια χωρις προβλημα. το θεμα μου ειναι αν ενα ενυδρειο με ζωοτοκα ειναι καταλληλο για αυτον. εχω τον glyptopterichthys gibbiceps (ετσι βρηκα την ονομασια του στο σαιτ)

delta66
20-11-10, 14:11
Μια επισήμανση.
Η λέξη "γλύφτης" δεν υπάρχει στην ελληνική γλώσσα, αλλά υπάρχει ο
"γλύπτης" = αυτός που λαξεύει από το ρήμα γλύφω δηλαδή σμιλεύω,
και υπάρχει και ο "γλείφτης" = αυτός που γλείφει (από το αρχαίο εκ+λείχω)

Καλό ειναι να λέμε τα ψάρια με το όνομα τους για να μη γίνεται παρανόηση αφού υπάρχουν πολλά είδη που ονομάζουν γλείφτες.

ROULAMID
20-11-10, 14:29
σε ευχαριστω για την διορθωση αλλα οπως εξηγησα ειμαι αρχαρια κι οπως μου τα λενε τα λεω.Τωρα οσον αφορα την οθογραφια μου αν κι ημουν καλη στο σχολειο στην δεδομενη περιπτωση νομιζα οτι γραφετε ετσι. πάντως σε ευχαριστω για την διορθωση και παλι και δεν το λεω ειρωνικα. το θεμα μου ομως τωρα δεν ειναι αν το γραφω σωστα αλλα αν μπορω να το εχω και να ζει σωστα

delta66
20-11-10, 15:20
.. το θεμα μου ομως τωρα δεν ειναι αν το γραφω σωστα αλλα αν μπορω να το εχω και να ζει σωστα
Νομιζω σε αυτο εχουν δωθει απαντησεις γιαυτο δεν συμπληρωσα κατι επι του θεματος.

ROULAMID
21-11-10, 03:56
Οχι δεν ειχα καμια σαφη απαντηση μονο οτι οι γλειφτες δεν ειναι μονο για καθαρισμα του ενυδρειου. ενταξει το καταλαβα αυτο. αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν μπορουν να συμβιωσουν σε ενυδρειο με ζωοτοκα γιατι οπως εγραψα παραπανω στο σαιτ www.tsamiwaquarium.gr (http://www.tsamiwaquarium.gr) διαβασα οτι μπορει να συμβιωσει σχεδον με ολα τα ψαρια.

Πάνος
21-11-10, 10:12
ο πλεκο σου γινεται πολυ μεγαλος για ενυδρειο μολις 130 λιτρα....και επιθυμει μαλακο και οξινο νερο....
δε σημαινει οτι θα πεθανει στο σκληρο νερο της βρυσης,....αλλα σκοπος μας δεν ειναι ενα ψαρι απλως να μην πεθαινει.
στο σαιτ αναφερει οτι συμβιωνει με ολα απο την αποψη οτι δεν ειναι επιθετικος και δε δημιουργει τετοιας φυσης προβληματα στα ενυδρεια.
χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι δεν εχει και τις απαιτησεις του σαν ειδος.

ROULAMID
21-11-10, 14:06
Σε ευχαριστω pano.Κριμα γιατι τον εχω αγαπησει πολυ. Ποσα λιτρα δηλαδη ειναι ο καταλληλος χωρος για αυτον μηπως του αγορασω αλλο ενυδρειο γιατι δεν παει η καρδουλα μου να τον δωσω.....αν βεβαια δεν μπορεσω να βρω λυση για την σωστη του διαβιωση τι να κανω, αναγκαστικα θα τον χαρισω με μιση καρδια ομως. ετσι μικρουλης οπως ειναι δεν φανταστηκα οτι μεγαλωνει τοσο πολυ. δηλαδη ποσα εκατοστα φτανει?
-------------------------
pano μηπως εχω κανει λαθος την ονομασια γιατι ειμαι λιγο ασχετη ακομα κι απο οτι ειδα στο σαιτ μοιαζουν πολυ αυτα μεταξυ τους. Μηπωσ ειναι anchistrus dolichopterus γιατι μοιαζει λιγο με αυτο. αυτο κανει για το ενυδρειο μου? να σου στειλω μια φωτοραφια μηπως καταλαβεις τι ειναι αλλιως θα παω να ρωτησω απο εκει που το αγορασα. δυστυχως οταν τα αγορασα τα ψαρακια μου δεν με ενημερωσε κανεις ουτε πως λεγονται ουτε με τι ταιριαζουν ουτε τι συνθηκες χρειαζονται στο ενυδρειο ουτε τιποτα για αυτο τα εχασα τα περισσοτερα. τωρα προσπαθω να μαθω απο εδω και μπορω να πω οτι με εχετε βοηθησει παρα πολυ. τωρα θα στησω το ενυδρειο μου απο την αρχη κι ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη την φορα.

Πάνος
21-11-10, 14:28
ο κοινος πλεκο γινεται πολυ μεγαλος ....εχω δει ψαρι πανω απο 20 εκατοστα. αν ψαξεις το προφιλ του ψαριου στο δικτυο θα βρεις και τελικο μεγεθος...
ο ανκιστρους ειναι σαφως καταλληλοτερος λογω μεγεθους για μικροτερα ενυδρεια....αλλα και αυτος επιθυμει το μαλακο-οξινο νερακι του. ;)

ROULAMID
21-11-10, 14:59
διαβασα παλι στο σαιτ tsamiwaquarium οτι δεν εχει προβλημα με την σκληροτητα του νερο συγκεκριμενα γραφει αυτα Χρειάζεται ένα ενυδρείο τουλάχιστον 80 εκ. μήκους και νερό πλούσιο σε οξυγόνο. Το ΡΗ μπορεί να είναι 6 έως 7,8 και η γενική σκληρότητα δεν παίζει κανένα σοβαρό ρόλο αφού και σκληρότητα 30 °dGH δεν του δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Χρειάζεται επίσης σημεία που θα μπορεί να κρύβεται και αυτό σημαίνει ότι πολλά φυτά στο ενυδρείο του είναι ότι καλύτερο.. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν ο γλειφτης μου ειναι ανκιστρους. θα μαθω και θα σου πω.

Ύδωρ
22-11-10, 10:11
Ρούλα, στο internet θα βρεις πολλά γραμμένα και ενίοτε αμφιλεγόμενα (δεν υποννοώ κάτι για το site που συνεχώς αναφέρεις). Μπορείς να κρατήσεις τον pleco αν είναι ανκιστρους, αλλά να γνωρίζεις πως αυτό θα είναι ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ. Όπως σου έγραψε και ο Πάνος, ο ανκιστρους θέλει όξινο και μαλακό νερό. Τα ζωοτόκα από την άλλη πλευρά, θέλουν ελαφρώς σκληρό και αλκαλικό. Οι συνθήκες είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Μπορεί να επιζήσει στο νερό της ΕΥΔΑΠ τελικά, αλλά με επιβάρυνση της υγείας, της ευεξίας και της μακροζωίας του.
Πιστεύω πως όταν πραγματικά αγαπάμε κάποιον ή κάτι, επιδιώκουμε ό,τι είναι πραγματικά καλύτερο γι'αυτόν, και όχι ότι ταιριάζει καλύτερα με τα γούστα μας... Αν πραγματικά αγαπάς αυτό το ζωντανό όπως λες, βάλε αγγελία να τον δώσεις το συντομότερο!

ROULAMID
22-11-10, 10:30
OK υδωρ. αφου δεν γινεται θα τον δωσω.δεν θελω να υποφερει. εψαχνα να βρω λυση να τον κρατησω αλλα αφου δεν γινεται θα τον δωσω.

Πάνος
22-11-10, 21:01
το θεμα που αναφερεις ειναι λεπτο και εχουν γινει απιστευτες συζητησεις επ'αυτου.
για καθε εναν που θα πει πως ο ανκιστρους θελει μαλακο-οξινο νερο..θα βγουν αλλοι δεκα να πουν οτι τους κρατανε σε νερο βρυσης και πανε μια χαρα...
υπαρχουν 2 τροποι να αντιμετωπισεις τους υδροβιους μας φιλους. να τους φερεις στα μετρα σου...ή να πας εσυ στα δικα τους. το 2ο μπορει να ειναι λιγοτερο ευκολο...αλλα ειναι το καλυτερο.
ασχετα απο το ποσο προσαρμοστικα ειναι τα ψαρια...καλο ειναι να μαθαινουμε για τους βιοτοπους τους και τις συνθηκες της εκει ζωης τους...και να προσπαθουμε να τις αντιγραψουμε. ;)

ROULAMID
23-11-10, 20:52
pano καπου θα συμφωνησω και καπου θα διαφωνησω. συμφωνω οτι πρεπει να κοιταμε για την καλυτερη διαβιωση των ψαριων μας αλλα τελικα τα εχουμε προσαρμοσει στα μετρα μας γιατι διαφορετικα θα τα αφηναμε στα ποταμια και στις θαλασσες που ειναι η φυση τους κι ακομα κι η καλυτερη αντιγραφη της φυσης δεν φτανει τις πραγματικες συνθηκες διαβιωσης

Πάνος
23-11-10, 21:05
δε διαφωνεις καθολου λοιπον! :p
ακριβως επειδη τους εχουμε κανει ηδη ενα κακο φερνοντας τα στο σπιτι μας...ας μη τους κανουμε και δευτερο κρατωντας τα σε ακαταλληλες συνθηκες.
η αν θελεις να το πω αλλιως....εφοσον δε μπορουμε να αντιγραψουμε ακριβως τη φυση....ας κανουμε οτι μπορουμε περισσοτερο και να μην αδιαφορουμε εντελως για τις παραμετρους νερου.

ROULAMID
23-11-10, 21:55
OK pano. θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω.
-------------------------
υδωρ πηρα υγρο τεστ της api και θα το κανω μεθαυριο.αν ειναι οκ θα ειναι μηδεν ετσι? αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοεις να τροφοδοτειτε το φιλτρο συνεχεια με αμμωνια και να ειναι στα 2-3ppm η αμμωνια. μηδεν η 2-3 πρεπει να ειναι?

Ύδωρ
24-11-10, 09:19
πηρα υγρο τεστ της api και θα το κανω μεθαυριο.αν ειναι οκ θα ειναι μηδεν ετσι? αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοεις να τροφοδοτειτε το φιλτρο συνεχεια με αμμωνια και να ειναι στα 2-3ppm η αμμωνια. μηδεν η 2-3 πρεπει να ειναι?
Τα βακτήρια του φίλτρου πρέπει να τροφοδοτούνται ΣΥΝΕΧΩΣ με αμμωνία, αλλιώς νεκρώνονται και το φίλτρο παύει να είναι στρωμένο. Χάνει δηλαδή την ικανότητά του (την οποία οφείλει στα βακτήρια) να διασπά την αμμωνία σε νιτρικά. Η αμμωνία που για τα ψάρια είναι δηλητήρια, για τη βιολογία του φίλτρου μας (σ.σ. και για τα φυτά) είναι απαραίτητη τροφή. Σε ένα ενυδρείο με ψάρια η αμμωνία προέρχεται κατά κύριο λόγο από τη διάσπαση των περιττωμάτων των ψαριών, και δευτερευόντως από την αποσύνθεση άλλων οργανικών υλικών (ψαροτροφές, σάπια φύλλα, κλπ). Αν το ενυδρείο ξεστηθεί, η βιολογία πεθαίνει. Για να μη γίνει αυτό, και χρειάζεσαι εκ νέου στρώσιμο του φίλτρου σου, για όσο καιρό το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια το φίλτρο σου θα πρέπει να συνεχίσει να λειτουργεί αδιάκοπα, τροφοδοτούμενο με αμμωνία. Θα το βάλεις λοιπόν να δουλεύει σε έναν ΚΑΘΑΡΟ (χωρίς ίχνη απορρυπαντικών, χλωρίνης, κλπ) δοχείο αποχλωριωμένο νερό, στο οποίο νερό θα πρέπει να υπάρχει συνέχεια αμμωνία, την οποία θα προσθέτεις εσύ καθημερινά. Θέλει τουλάχιστον 2ppm αμμωνίας για να συντηρηθεί η βιολογία, αλλά δεν πειράζει αν είναι περισσότερη. Μπορείς να ρίχνεις επιπλέον και ΕΛΑΧΙΣΤΗ ψαροτροφή αν θες, δεν είναι όμως απαραίτητο. Το δοχείο αυτό μπορεί να είναι ένας καθαρός κουβάς, αλλά καλύτερα να είναι μεγαλύτερο, πχ ένα βαρελάκι 50λτ. Όταν το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο, την ημέρα που θα βάλεις τα ψάρια βγάζεις το φίλτρο από το δοχείο με το νερό και την αμμωνία και το συνδέεις κανονικά στο ενυδρείο σου. Εννοείται πως από τη στιγμή που γίνει αυτό δεν ξαναπροσθέτεις αμμωνία! Αφενός γιατί θα κάνει ζημιά στα ψάρια και αφετέρου γιατί πλέον αναλαμβάνουν τα ψάρια να παράγουν τη δική τους αμμωνία (με τα περιττώματά τους).
Γι'αυτό:
1)Σε ένα ενυδρείο με ψάρια πρέπει να μετράμε ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3<10 για να μη δηλητηριάζονται τα ψάρια. Η αμμωνία και τα νιτρώδη μετρούνται μηδέν, όχι γιατί δεν παράγονται, αλλά γιατί καταναλώνονται από το φίλτρο αμέσως μόλις παραχθούν και δεν προλαβαίνουμε να τα ανιχνεύσουμε στο νερό.
2)Στο νερό που θα συντηρεί το φίλτρο όσο καιρό θα είναι χωρίς ψάρια το ενυδρείο, θα πρέπει να μετράς συνέχεια την αμμωνία. Θα πρέπει να βάζεις μόνη σου αμμωνία τόση, ώστε να μετράς αμέσως μετά τουλάχιστον 2-3ppm. Αν έιναι κουβάς, βάλε πολύ περισσότερη αμμωνία γιατί ο κουβάς χωράει λίγο, και θα καταναλωθεί γρήγορα. Θα παρακολούθείς την αμμωνία με μετρήσεις, τουλάχιστον καθημερινά (αν μιλάμε για κουβά, θέλει και πιο συχνά), ώστε να μην αφήσεις να μηδενιστεί η αμμωνία σου.

vassibo
24-11-10, 10:20
Λοιπόν
Καλως ήρθες στο hobby κατ αρχας και καλη επιτυχία καλή μου. Σου παραθέτω εδω ένα σαιτ που θα βρεις χαρακτηριστικά και απαίτήσεις των ψαριων που ζητας. Επιπλέων οι άνθρωποι ήταν αρκετα υπεύθυνοι ώστε να δημιουργήσουν ένα chart συμβατότητας για την γκάμα των ψαριων που διαθέτουν (compatibility chart). Το παραθέτω κι αυτό. Γενικα το σαιτ το βρίσκω αρκετα χρίσημο για αρχάριους. Το πρώτο πράγμα που χρειάζεσαι σ αυτόν το χώρο είναι διάβασμα. Ολα τα άλλα έρχονται μετα.
Οπως είπε και ένας φίλος παραπάνω όλα γίνονται χωρι ς να σημαίνει όμως ότι όλα είναι εύκολα. Η συντήριση ενός ενυδρείου περιλαμβάνει... πολύ ρουτίνα!!!

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως ασχολούμαι με την συντήριση ενυδρείων (θαλασσινου και γλυκού)
ΚΑλη αρχή... Φιλικα
...
-------------------------
http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=830
http://www.liveaquaria.com/general/fwcompatibility_chart.cfm

delta66
24-11-10, 10:35
Αν θεωρησει το compatibility chart σωστο και το ακολουθησει τυφλα, θα ρωταει συχνα στο φορουμ για επιλυση προβληματων.
Δεν χρειαστηκε να κοιταξω παρακατω απο την πρωτη ενδειξη:
Συμβατα ολα τα μαλαουι ψαρια με ολα τα μαλαουι ψαρια. Ετσι απλα ειναι τα πραγματα?
ή παρακατω, χρυσοψαρα με cory, ή tetras με αγγελοψαρα, mollies με αγγελοψαρα κλπ κλπ

vassibo
25-11-10, 10:45
Αν θεωρησει το compatibility chart σωστο και το ακολουθησει τυφλα, θα ρωταει συχνα στο φορουμ για επιλυση προβληματων.
Δεν χρειαστηκε να κοιταξω παρακατω απο την πρωτη ενδειξη:
Συμβατα ολα τα μαλαουι ψαρια με ολα τα μαλαουι ψαρια. Ετσι απλα ειναι τα πραγματα?
ή παρακατω, χρυσοψαρα με cory, ή tetras με αγγελοψαρα, mollies με αγγελοψαρα κλπ κλπ


Καλησπερα φίλε μου...

ΚΑτ'αρχας είναι άλλο το βιοτοπικό ενυδρελιο και άλλο το κοινωνικό. Η άποψη μου είναι ότι η συμβατότητα των ψαριών εξαρτάται πρωτίστως απο τα λίτρα που διαθέτεις και κατόπιν απο το είδος των ψαριών. Φυσικά και δεν θα συνδύαζα ψάρια κρύου νερου (όπως χρυσόψαρα) με ψάρια αυστηρα ζεστου σαν τα τροπικα. Παρ αυτα (για να καταλαβαίνουν και οι καινουριοι) σ ενα ενυδρείο 1000 λίτρων θα έκανα διάφορους συνδυασμούς ψαριών προερχόμενα από διάφορες τροπικες περιοχες. Εκει φίλε μου ζουν και τα Molly και τα platy και τα αγγελόψαρα. Για δοκίμασε όμως να βάλεις αγγελόωαρα σε 100 λίτρα ακόμα και με άλλα αγγελόψαρα. Το να σφαχτουν είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν !!!

Από πελάτες έχω δει τους απίστευτους συνδυασμους αλλά σε πολλα λίτρα. Οσο το κραταν οι παραμέτρους των διαφορετικων ψαριων που θέλεις να βάλεις εγω suport! Οσο όλα γίνονται με σεβας προς τις τιμες των παραμέτρων που απαιτουν τα ψάρια.
Το πιο κοινό λάθος των ενυδρειόφιλων είναι το παραγέμισμα ενος ενυδρείου. Είμαι κατα σε αυτο και εκει θα επικεντρωθω.

delta66
25-11-10, 11:32
σ ενα ενυδρείο 1000 λίτρων θα έκανα διάφορους συνδυασμούς ψαριών προερχόμενα από διάφορες τροπικες περιοχες. Εκει φίλε μου ζουν και τα Molly και τα platy και τα αγγελόψαρα. Για δοκίμασε όμως να βάλεις αγγελόωαρα σε 100 λίτρα ακόμα και με άλλα αγγελόψαρα. Το να σφαχτουν είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν !!!

Τα λιτρα δεν παιζουν ρολο στις τιμες του νερου που ειναι διαφορετικες για καθε ψαρι απο αυτα.
Τα Molly θελουν σχεδον υφαλμυρο (αν οχι υφαλμυρο) και τα αγγελοψαρα "ξυδι" νερο.
Σε "μεσαιες" τιμες νερου, απλα θα υπαρξουν απο απλα εως σοβαρα προβληματα, ή απλα θα επιβιωνουν. Τα ψαρια δεν θα ειναι "οπως πρεπει".

ROULAMID
25-11-10, 15:15
yassibo μπορει να χρειαστω την βοηθεια σου για την συντηρηση του ενυδρειου μου. μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως κανεις ? δηλαδη πας και επιβλεπεις τα ενυδρεια?
-------------------------
ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αλγη. δεν μου εχει παρουσιαστει προβλημα μεχρι στιγμης αλλα θελω να μαθω απο που προερχεται και πως μπορω να την αποφυγω. καπου διαβασα στο φορουμ οτι βαζουν λιπασμα, κατι τετοιο.

kingrim
25-11-10, 16:30
δες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31750

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

και οτι αλλο θελεις κανε μια ερωτηση

vassibo
26-11-10, 15:33
yassibo μπορει να χρειαστω την βοηθεια σου για την συντηρηση του ενυδρειου μου. μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως κανεις ? δηλαδη πας και επιβλεπεις τα ενυδρεια?
-------------------------
ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με την αλγη. δεν μου εχει παρουσιαστει προβλημα μεχρι στιγμης αλλα θελω να μαθω απο που προερχεται και πως μπορω να την αποφυγω. καπου διαβασα στο φορουμ οτι βαζουν λιπασμα, κατι τετοιο.

Η συντήριση του ενυδρειου περιλαμβάνει τα πάντα: Καθαρισμο. Λίπανση. Αντιμετώπιση τεχνικων προβληματων. Διάγνωση ασθενιών των εκάστωτε ψαριών. Συντήριση φυτων κλπ. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα για λεπτομέρειες.

Πάνος
26-11-10, 16:29
. Επιπλέων οι άνθρωποι ήταν αρκετα υπεύθυνοι ώστε να δημιουργήσουν ένα chart συμβατότητας για την γκάμα των ψαριων που διαθέτουν (compatibility chart). http://www.liveaquaria.com/general/fwcompatibility_chart.cfm
αν και συμβουλευομαι το live aquaria κι εγω καποιες φορες.... ο συγκεκριμενος πινακας ειναι ακυρος σε μεγαλο βαθμο...και καθε τετοιος πινακας που εχω δει ως τωρα...οποτε το σχολιο περι υπευθυνοτητας :rolleyes::rolleyes:...σηκωνει κουβεντα.
καραμπινατα παραδειγματα αυτα που λεει ο Σπυρος.
Αν Συμβατα ολα τα μαλαουι ψαρια με ολα τα μαλαουι ψαρια. Ετσι απλα ειναι τα πραγματα?
ή παρακατω, χρυσοψαρα με cory, ή tetras με αγγελοψαρα, mollies με αγγελοψαρα κλπ κλπ
Παρ αυτα (για να καταλαβαίνουν και οι καινουριοι) σ ενα ενυδρείο 1000 λίτρων θα έκανα διάφορους συνδυασμούς ψαριών προερχόμενα από διάφορες τροπικες περιοχες. Εκει φίλε μου ζουν και τα Molly και τα platy και τα αγγελόψαρα. .
τα πολλα λιτρα δε συγχωρουν τις "ψαροσουπες"....

φιλε vassibo καλως ηρθες...και αν ασχολεισαι με τα ενυδρεια και επαγγελματικα νομιζω θα ηταν καλη ιδεα να μας συστηθεις ;)

vassibo
27-11-10, 15:04
αν και συμβουλευομαι το live aquaria κι εγω καποιες φορες.... ο συγκεκριμενος πινακας ειναι ακυρος σε μεγαλο βαθμο...και καθε τετοιος πινακας που εχω δει ως τωρα...οποτε το σχολιο περι υπευθυνοτητας :rolleyes::rolleyes:...σηκωνει κουβεντα.
καραμπινατα παραδειγματα αυτα που λεει ο Σπυρος.


τα πολλα λιτρα δε συγχωρουν τις "ψαροσουπες"....

φιλε vassibo καλως ηρθες...και αν ασχολεισαι με τα ενυδρεια και επαγγελματικα νομιζω θα ηταν καλη ιδεα να μας συστηθεις ;)


Παιδια μην βαράτε. Δεν είπα ότι είναι ολόσωστο το chart αλλά είπα στην φίλη να συμβουλευτεί το ψηαρτ και παράλληλα να τσεκάρει και τις παραμέτρους του κάθε ψαριου. Και θα ουρλιάζω γι αυτο όσο ζω! Οι παράμετροι είναι αυτοι που καθορίζουν την συμβατότητα των ψαριών και όχι η προέλευση κλπ. Αγχωμένα μέλη μιας κοινωνίας τείνουν να την αποσυντονίζουν.

delta66
27-11-10, 15:15
Παιδια μην βαράτε. Δεν είπα ότι είναι ολόσωστο το chart αλλά είπα στην φίλη να συμβουλευτεί το ψηαρτ και παράλληλα να τσεκάρει και τις παραμέτρους του κάθε ψαριου. Και θα ουρλιάζω γι αυτο όσο ζω! Οι παράμετροι είναι αυτοι που καθορίζουν την συμβατότητα των ψαριών και όχι η προέλευση κλπ. Αγχωμένα μέλη μιας κοινωνίας τείνουν να την αποσυντονίζουν.
Δεν βαραει κανενας. Δικιο εχεις.
Αν δεν γινει διπλα και τριδιπλα η διευκρινηση ομως, ο νεος εχει την ταση να επιλεγει την προταση που βολευει (πχ μονο το chart και οχι τα υπολοιπα που προσθετεις). Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει σχετικα θεματα.
Αν δεν το συζητησουμε εκτενως δεν γινεται κατανοητο.

vassibo
27-11-10, 15:24
Δεν βαραει κανενας. Δικιο εχεις.
Αν δεν γινει διπλα και τριδιπλα η διευκρινηση ομως, ο νεος εχει την ταση να επιλεγει την προταση που βολευει (πχ μονο το chart και οχι τα υπολοιπα που προσθετεις). Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει σχετικα θεματα.
Αν δεν το συζητησουμε εκτενως δεν γινεται κατανοητο.


Οκ
Γενικα δίκιο έχεις.
Αλλα δεν μ αρέσει και η τάση να απογοητεύουμε τους νέους. Ολοι κάναμε ψαροσαλλάτες στην αρχη και πρεπει να βοηθήσουμε τους αρχάριους να κατανοήσουν τις παραμέτρους που καθορίζουν την συμβατότητα την χημεία του νερου και την συντήριση και διαβίωση φυτών. Πολοί διαλύσανε ενυδρεία στην εικόνα πτωμάτων ή κατακλισμένου απο άλγες ενυδρείου. Θεωρούν έπειτα όιτι είναι πολύ χαζοι. Κανής δεν είναι χαζός και λίγη βιολογία (πειραματική ή όχι) δεν έβλαψε ποτε κανέναν. Το ενυδρείο μας είναι ένας τρόπος να κατανοήσουμε την φύση καλύτερα και να αρχίσουμε να σεβόμαστε τα σκουλήκια και τα μυρμήγκια. Ολα παίζουν τον ρόλο τους σ αυτόν τον πλανήτη.
Οπως πρωείπα...Πολυ διάβασμα! Αλλα η εξέλιξη έρχετε με τα χρόνια.
Χαίρομαι πάντως. Νομίζω ότι ανοίξαμε πολύ ωραίο θέμα!!!

Φιλικα...

delta66
27-11-10, 15:49
Ναι ωραιο θεμα.
Να τα ξαναπουμε αλλη μια φορα.

Στη συμμβατοτητα τα θεματα που προσεχω εγω ειναι:
Για τα κοινωνικα ενυδρεια,
- Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα, η να βαζουμε ψαρια fin nippers και τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε ψαρια που εχουν μακρυα.)
- Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)
- Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα αλλα και χωρις να μπερδευουμε τις διατροφες τους)
- Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον/διακοσμηση ενυδρειου (ακομα και ροη νερου, ενταση φωτισμου κλπ)
- Τα λιτρα και οι διαστασεις να ικανοποιει το μινιμουμ λιτρων και διαστασεων που χρειαζεται καποιο ειδος απο αυτα, (υπολογιζουμε το τελικο μεγεθος και οχι το μεγεθος των μωρων που πουλανε συνηθως τα πετσοπ)
- Να προσεχουμε την ιχθυοφορτιση, το συνολο δλδ των ψαριων που μπορουμε να βαλουμε (παλι συμφωνα με το τελικο μεγεθος τους ψαριου)
- Να τηρουμε τη σωστο αριθμο και αναλογιες ατομων (αν πρεπει δλδ να ζουν σε ομαδες, μοναχικα,σε ζευγαρια ή χαρεμια κλπ)

Η καταγωγη τους μας ενδιαφερει μονο στην περιπτωση που θελουμε να στησουμε αναπαρασταση καποιου βιοτοπου.
Φυσικα δεν μιλαμε για αναπαρασταση μεγαλης περιοχης πχ "Ν Αμερικη" που μπορουμε να βρουμε πολυ μεγαλες αποκλισεις στους βιοτοπους, αλλα συγκεκριμενων βιοτοπων πχ τις εκβολες του rio negro στο manaus, ή τον orinoco ποταμο κλπ κλπ
Προσοχη ομως, καποια ειδη ψαριων μπορει να ζουν στον ιδιο βιοτοπο αλλα να μην ειναι συμβατα στο ενυδρειο.
Πρεπει παντα να υπολογιζουμε και τους πιο κατω παραγοντες συμβατοτητας. Δεν φτανει να ειναι απο τον ιδιο βιοτοπο τα ψαρια.
πχ Πιρανχας και Δισκοι ζουν στον ιδιο βιοτοπο. Στη φυση εχουν τη δυνατοτητα οι Δισκοι να αποφευγουν την επαφη με τα Πιρανχας, στο ενυδρειο οχι.

ROULAMID
03-12-10, 00:23
Διαβασα σε ενα σαιτ οτι σε καθε αλλαγη νερου σε ενυδρειο με ζωοτοκα βαζουμε λιγο αλατι. ισχυει?

kingrim
03-12-10, 01:48
καποια ζωοτοκα θελουν αλατακι αλλα ειναι ακτι που δεν θελουν τα φυτα σου...

δεν ειναι αναγκη ειχα σχεδον ολα τα ζωοτοκα χωρις αλατι

bokostas
03-12-10, 02:00
Ακριβώς, μη βάζεις αλάτι, μόνο αν έχεις μόλλυ μόνα τους και χωρίς φυτά.

delta66
03-12-10, 11:40
Υποτονικα μπορει να μπει για προληψη fin rot και στα γκαπυ. (Καποιοι βαζουν corydoras με γκαπι, ομως τα κορυ δεν το θελουν το αλατι, οπως και τα τετρας ή τα Botia)
Στα μολυ πιο απαραιτητο.
Τα φυτα προβλημα με αλατι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=77310#post77310

ROULAMID
08-12-10, 14:57
επειδη θα βαλω μολυ τελικα να βαζω λιγο αλατι η οχι? εχω βαλει στο ενυδρειο 3 ανουβιες( τοσες βρηκα) και θα παρω και κερατοφυλλα. ποσα φυτα πρεπει να βαλω? το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα μαρκας wave 80Χ50Χ35. ποσα ψαρια μπορω να βαλω? (μολυ εντλερς και ξιφοφορους) . μετρησα το ph ειναι 7,8. στην αρχη που το μετρησα ηταν πανω απο 8,4 και πηρα ενα υλικο που το βαζουν μεσα στο φιλτρο και ριχνει το ph(pet moss) καπως ετσι λεγεται. ειχα καρβουνο πριν στο φιλτρο και το εβγαλα. καλα εκανα? η αεραντλια χρειαζεται? ηθελα επισης να πω οτι πριν φτιαξω τα νερα κι ολα αυτα μου ειχαν μεινει μονο 1 ξιφοφορος και 2 γατοψαρα τα οποια ηταν αρρωστα. αφου αλλαξα το νερο εριξα μια αντιβιωση (triple sulfa) λεγεται αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση στα γατοψαρα και τα απομονωσα σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο. τωρα μου εμεινε μονο ενας ξιφοφορος μεσα και θα βαλω κι αλλους 2. πρεπει να αλλαξω ολο το νερο παλι? επισης πρεπει να βαλω λιπασμα για τα φυτα? τι λιπασμα?

ARIS1983
08-12-10, 18:00
Αλατακι εγω βαζω 0,5γρ. ανα 1λιτρο πιστευω τα βοηθαει. Βαλε αρκετα φυτα αν σου αρεσουν, απλα ασε και χωρους ελευθερους που θα μπορουν να κολυμπουν ανετα τα ψαρακια σου, προσεχε ομως γιατι πολλα φυτα ειναι ευαισθητα στο αλατι, οι ανουμπιες απ' οτι ξερω δεν θα εχουν προβλημα εαν δεν το παρακανεις. Εβγαλες το καρβουνο,το χρεισιμοποιησες για μετα την θεραπεια με τα φαρμακα? Λιπασμα για ανουμπιες και κερατοφυλλο δεν χρειαζεσαι αν στο μελλον βαλεις κατι πιο δυσκολο σε απαιτησεις τι κοιτας!

ROULAMID
08-12-10, 19:27
οχι δεν το χρησιμοποησα μετα την θεραπεια το καρβουνο. χρειαζεται? χρειαζεται μονιμαη μονο για μετα την θεραπεια?

vassibo
08-12-10, 21:54
οχι δεν το χρησιμοποησα μετα την θεραπεια το καρβουνο. χρειαζεται? χρειαζεται μονιμαη μονο για μετα την θεραπεια?

Για μετα την θεραπεία και μαζι με τις αλλαγές νερου ούτως ώστε να καθαρίσει το νερο από τα φάρμακα

Πάνος
08-12-10, 23:34
επειδη θα βαλω μολυ τελικα να βαζω λιγο αλατι η οχι? εχω βαλει στο ενυδρειο 3 ανουβιες( τοσες βρηκα) και θα παρω και κερατοφυλλα. εφοσον θελεις φυτα καλυτερα οχι αλατι. ποσα φυτα πρεπει να βαλω? δεν υπαρχει πρεπει...αναλογα τιθελεις να κανεις..το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα μαρκας wave 80Χ50Χ35. ποσα ψαρια μπορω να βαλω? (μολυ εντλερς και ξιφοφορους) . 1 χαρεμακι απο το καθενα καλα ειναι για αρχη..μετα θα εχεις γεννες εξαλλου...δε χρειαζεσαι παραπανω ωστε να ξεκινησεις..μετρησα το ph ειναι 7,8. στην αρχη που το μετρησα ηταν πανω απο 8,4 και πηρα ενα υλικο που το βαζουν μεσα στο φιλτρο και ριχνει το ph(pet moss) καπως ετσι λεγεται. δε ενοχλει τα ζωοτοκα το ανεβασμενο πεχα...αλλα καλυτερα ανεφερε και τις μετρησεις των σκληροτητων σου και πες μας και με τι μετρας...ειχα καρβουνο πριν στο φιλτρο και το εβγαλα. καλα εκανα? η αεραντλια χρειαζεται? σε συγκεκριμενες περιπτωσεις...κανε και μια αναζητηση εχει αναλυθει το θεμα πολλακις...ηθελα επισης να πω οτι πριν φτιαξω τα νερα κι ολα αυτα μου ειχαν μεινει μονο 1 ξιφοφορος και 2 γατοψαρα τα οποια ηταν αρρωστα. αφου αλλαξα το νερο εριξα μια αντιβιωση (triple sulfa) λεγεται αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση στα γατοψαρα και τα απομονωσα σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο. τωρα μου εμεινε μονο ενας ξιφοφορος μεσα και θα βαλω κι αλλους 2. πρεπει να αλλαξω ολο το νερο παλι? επισης πρεπει να βαλω λιπασμα για τα φυτα? τι λιπασμα?
ριξε αρκετο διαβασμα στα φυτεμενα...υπαρχει σωρος πληροφοριων και κυριως δεν υπαρχουν "ξερες" απαντησεις σε οσα ρωτας...τι λιπασμα?? για ποια φυτα? για αυτα που εχεις ? η για αυτα που θα βαλεις?? με τι φωτισμο και τι ρουτινα? διοξειδιο? υποστρωμα?? κ.τ.λ. κ.τ.λ. για καθε ερωτηση σου με αυτη τη μορφη μπορω να σου κανω αλλες δεκα...
ανοιγε καλυτερα ενα θεμα ανα κατηγορια..ετσι που τα γραφεις ολα μαζεμενα δυσκολα παιρνεις απαντησεις....και επισης να αναφαιρεις και τις λεπτομερειες του ενυδρειου σου και της ρουτινας σου...ετσι βοηθας τον κοσμο που θελει να σε βοηθησει...
γατοψαρα μη βαλεις αλλα....θελουν διαφορετικο νερο.

vassibo
09-12-10, 08:24
ριξε αρκετο διαβασμα στα φυτεμενα...υπαρχει σωρος πληροφοριων και κυριως δεν υπαρχουν "ξερες" απαντησεις σε οσα ρωτας...τι λιπασμα?? για ποια φυτα? για αυτα που εχεις ? η για αυτα που θα βαλεις?? με τι φωτισμο και τι ρουτινα? διοξειδιο? υποστρωμα?? κ.τ.λ. κ.τ.λ. για καθε ερωτηση σου με αυτη τη μορφη μπορω να σου κανω αλλες δεκα...
ανοιγε καλυτερα ενα θεμα ανα κατηγορια..ετσι που τα γραφεις ολα μαζεμενα δυσκολα παιρνεις απαντησεις....και επισης να αναφαιρεις και τις λεπτομερειες του ενυδρειου σου και της ρουτινας σου...ετσι βοηθας τον κοσμο που θελει να σε βοηθησει...
γατοψαρα μη βαλεις αλλα....θελουν διαφορετικο νερο.


!!!!

Πάνος
09-12-10, 11:10
!!!!
δε ξερω αν αυτα τα θαυμαστικα ειναι συγκαταβασης (συμφωνης γνωμης) ή εκπληξης....αλλα οπως και να εχει μου δινουν αφορμη ωστε να απολογηθω για τον τονο που εγραψα....
επειδη απειχα πανω απο βδομαδα απο το φορουμ και μπαινοντας βλεπω 15 σελιδες αδιαβαστα μηνυματα και με μεγαλη χαρα θα μπω και στη διαδικασια της κρισης για το διαγωνισμο ( :smt041:smt041) ο χρονος ειναι πιεστικος και προσπαθησα και σε αυτο και στα αλλα ποστ να "πιασω" την ουσια και να υποδειξω οτι θεωρω σωστο χωρις να προσεχω το λογο μου που ισως φανει ξερος και αποτομος...ή αν θελεις "δασκαλιστικος". δεν εχει αυτο το σκοπο παντως ουτε αυτο το πνευμα στην ουσια..αλλα ειναι γεγονος οτι αν ενας αρχαριος κανει ερωτησεις σε ενα ποστ απλως "για τα παντα" δε θα παρει απαντησεις...ή θα παρει πολυ συγκεχυμενες...
ανα κατηγορια λοιπον οι ερωτησεις και με λεπτομερειες απο τη μερια σου θα σου επιφερουν περισσοτερη βοηθεια. ;)
ευχαριστω για την κατανοηση.

ROULAMID
10-12-10, 13:23
νομιζω οτι εχω αναφερθει στισ λεπτομερειες του ενυδρειου μου οπως πχ μαρκα λιτρα διαστασεις ποσα φυτα εχω και τι φυτα θα βαλω και τι ψαρια θα βαλω και τι υποστρωμα εχω. δεν ξερω τελικα τι αλλες λεπτομερειες θελετε. η αληθεια ειναι ομως οτι σε οτι ρωταω ο καθενας εχει μια διαφορετικη αποψη με αποτελεσμα να εχω μπερδευτει χειροτερα. ηθελα απλα να ξερω ολα τα βηματα που πρεπει να κανω σε ενα ενυδρειο 130 λιτρων με ζωοτοκα αλλα μαλλον τελικα πρεπει να παω στο πανεπιστημιο πρωτα να μαθω φυσικη -βιολογια-χημεια και μετα να ασχοληθω με το ενυδρειο!

delta66
10-12-10, 16:12
νομιζω οτι εχω αναφερθει στισ λεπτομερειες του ενυδρειου μου οπως πχ μαρκα λιτρα διαστασεις ποσα φυτα εχω και τι φυτα θα βαλω και τι ψαρια θα βαλω και τι υποστρωμα εχω. δεν ξερω τελικα τι αλλες λεπτομερειες θελετε. η αληθεια ειναι ομως οτι σε οτι ρωταω ο καθενας εχει μια διαφορετικη αποψη με αποτελεσμα να εχω μπερδευτει χειροτερα. ηθελα απλα να ξερω ολα τα βηματα που πρεπει να κανω σε ενα ενυδρειο 130 λιτρων με ζωοτοκα αλλα μαλλον τελικα πρεπει να παω στο πανεπιστημιο πρωτα να μαθω φυσικη -βιολογια-χημεια και μετα να ασχοληθω με το ενυδρειο!
Ειναι φυσικο να γραφει ο καθενας την αποψη του και να ειναι και απο λιγο εως πολυ διαφορετικη γιατι δεν υπαρχει ενας δρομος για την Ιθακη.
Ο καθενας σου λεει τον δικο του και μεσα σε ολους μην αποκλειεις να ειναι και οι δρομοι που δεν πανε πουθενα.

Αυτα εχει η δημοσια συζητηση.

Οτι χρειαζονται καποιες βασικες γνωσεις απο ολες τις τεχνες και επιστημες για τη σωστη και ανετη διατηρηση του ενυδρειου, ειναι γνωστο.
Αυτο ομως δεν αποδεικνυει και τη χρησιμοτητα του σαν χομπι στον ανθρωπο??
Γιατι στην ουσια αυτο ειναι χομπι, να ασχολεισαι, να μαθαινεις, να βρισκεις λυσεις σε προβληματα, να ανακαλυπτεις νεα πραγματα, να τα μοιραζεσαι κλπ

Οχι ομως οτι δεν γινεται και αλλιως.
Μπορει καποιος να στησει ενα ενυδρειο μονο για να το βλεπει και χωρις να ξερει να το συντηρει και διατηρει υγειες.
Τα αναθετει σε αλλον αυτα.
Αυτος μπορει απλα να το κοιταζει και να το θαυμαζει.
Δεν ειναι κατακριτεο.
Δεν εχουν ολοι την τρελλα και το χρονο να μαθουν απο που κλανει το μπαρμπουνι, ή ποση πρωτεινη εχει η καθε ψαροτροφη, ή πως θα κανουν πιο αθορυβο το κατεβασμα του νερου απο την υπερχειληση στο σαμπ, ή ποσα ppm πρεπε να ειναι το tds της ΑΟ με σταδιο DI. :D

ROULAMID
11-12-10, 12:28
εχω ολη την καλη διαθεση να ασχοληθω με το ενυδρειο μου κι οχι απλα να το θαυμαζω. αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τοσα πολλα που εχω διαβασει. τελος παντων θα το προσπαθησω κι ελπιζω ολα να πανε καλα

delta66
11-12-10, 12:32
εχω ολη την καλη διαθεση να ασχοληθω με το ενυδρειο μου κι οχι απλα να το θαυμαζω. αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τοσα πολλα που εχω διαβασει. τελος παντων θα το προσπαθησω κι ελπιζω ολα να πανε καλα
Βαλε το να "τρεχει" και να στρωσει, προσεξε τι ψαρια θα βαλεις (οχι πολλα και ανομοιων απαιτησεων) και θα βρεις την ακρη με τα υπολοιπα.
Ολοι ετσι ημασταν στην αρχη.
Με διαβασμα σε διαφορα τοπικ και αρθρα βγαλαμε ακρη, δεν σπουδασαμε στο πανεπιστημιο :)

ROULAMID
28-12-10, 01:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝΟΥΒΙΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΙ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ BLACK MOLLY. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 28. PH 7,4. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ 1ppm. ΜΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΙ ΟΜΩΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?

stav
28-12-10, 09:17
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝΟΥΒΙΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΙ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ BLACK MOLLY. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 28. PH 7,4. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ 1ppm. ΜΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΙ ΟΜΩΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?

Πριν βαλεις τα ψαρια σου το φιλτρο ειχε στρωσει;Η αμμωνια ανεβηκε
με την εισοδο των ψαριων;

yannis
28-12-10, 09:49
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ. ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝΟΥΒΙΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ ΞΙΦΟΦΟΡΟΥΣ ΚΙ ΕΝΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙ BLACK MOLLY. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 28. PH 7,4. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΤΟ 1ppm. ΜΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ, ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΙ ΟΜΩΣ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ?


Καλημέρα σου,
Η αμμωνία θα πέσει μόνη της όταν στρώσει το ενυδρείο σου.
Μέχρι τότε κάνε μετρήσεις, αλλαγές νερού καθημερινά, λίγο φαί, και όχι καινούρια ψάρια.
28 βαθμοί θερμοκρασία είναι πάρα πολύ για τα ψάρια που έχεις. Μείωσε την στους 24 βαθμούς !!!!

ROULAMID
28-12-10, 18:09
ναι η αμμωνια ανεβηκε αφου εβαλα τα ψαρακια μου.το θεμα ειναι οτι δεν πεφτει απο τοτε κι εχουν περασει 15 μερες. τα ψαρακια τα εβαλα αφου ειχα στρωσει το ενυδρειο. το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει γιατι αλλοι μου λενε οτι φταιει οτι κανω συχνες αλλαγες νερου κι αλλοι μου λενε οτι πρεπει να κανω αλλαγες νερου συνεχεια μεχρι να πεσει η αμμωνια. πηρα ενα υγρο που ριχνει την αμμωνια αλλα δεν το εχω βαλει μεσα γιατι δεν ξερω αν κανει καλο τελικα.

delta66
28-12-10, 18:19
Για να ειναι ποιο ευκολο γα οποιον μπορει να σε βοηθησει κανε μια ανακεφαλαιωση της πορειας του ενυδρειου σαν ημερολογιο.
Μη ξεχασεις να αναφερεις μετρησεις που εκανες σε ολη την πορεια, οτι συντηρηση αλλαγες κλπ, ποτε εισηγαγες ψαρια, ποια και ποσα καθε φορα.

ROULAMID
28-12-10, 18:52
οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο ειχα βαλει οπως ειπα διαφορα ψαρια τα οποια τα περισσοτερα μου πεθαναν παρολαυτα η αμμωνια ηταν 0. ηρθε λοιπον ενα παιδι και με βοηθησε να ξαναστησω απο την αρχη το ενυδρειο μου. μου μετρησε την αμμωνια η οποια ηταν οκ. μου βρηκε βεβαια υψηλο ph πανω απο 8.5 αλλα πηρα ενα υλικο που το βαζεις στο φιλτρο και ριχνει το ph κι εβγαλα τον ανθρακα γιατι εβαλα 3 ανουβιες και κερατοφυλλο. εβγαλα την αεραντλια και εφτιαξα το ακροφυσιο να κανει αναταραξη νερου. μου εβαλε λιπασματα για τα φυτα κι αφου εκανε τις μετρησεις ξανα μου ειπε οτι το ενυδρειο ειναι οκ για να βαλω ψαρακια. οταν τα εβαλα ομως μου ανεβηκε η αμμωνια στο 1ppm και δεν πεφτει με τιποτα ενω ολα τα αλλα ειναι οκ. καποιος μου ειπε οτι φταιει οτι εκανα συχνες αλλαγες νερου. καποιος αλλος μου λεει οτι πρεπει να κανω καθημερινα αλλαγη νερου μεχρι να πεσει η αμμωνια. καποιος αλλος μου εδωσε ενα υγρο ths api ammolock αλλα φοβαμαι να το βαλω. . τι να κανω τελικα?
-------------------------
7 ψαρια εχω τα οποια τα εβαλα πριν 15 μερες περιπου. ph 7.4 αμμωνια 1ppm θερμοκρασια την κατεβασα τωρα στο 25

delta66
28-12-10, 19:21
ΓΡΑΨΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 pH kH gH. Οχι ηταν ΟΚ. Και τι τιμες εχεις τωρα.
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο.
Τι ψαρια εχει μεσα και σε το μεγεθος.
Τι φιλτρο εχει τι υλικα σε τι ποσοτητα?
Τι εβαλες να πεσει το πεχα, ποσο επεσε και σε ποσο χρονο επεσε? Τωρα τι πεχα εχει?
Θερμοκρασια?
Φωτογραφιες του ενυδρειου.

stav
29-12-10, 11:39
Το φιλτρο σου ειναι αστρωτο.

Πάνος
29-12-10, 13:09
οπως λεει ο Σπυρος χρειαζομαστε μετρησεις.
Αν δεν εχεις τις προηγουμενες ενα πιθανο σεναριο ειναι αυτο. εβαλες σε αστρωτο ενυδρειο ψαρια...τα οποια πεθαναν πριν προλαβουν να στρωσουν το φιλτρο...εμεινε και χωρις ψαρια το ενυδρειο....οποτε κυκλος του αζωτου παπαλα....ή μαλλον δε προλαβε να υπαρξει ποτε....ετσι οταν εβαλες τα νεα ψαρια αρχισες στρωσιμο με ψαρια....
σε αυτη την περιπτωση λοιπον καλα σου λενε να κρατας την αμμωνια χαμηλα με τακτικες αλλαγες μεχρι να στρωσει το ενυδρειο. ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ ομως ειναι να δωσεις καπου τα ψαρια να μην ταλαιπωρουνται και να κανεις το στρωσιμο χωρις ψαρια μεσα.

yannis
29-12-10, 14:56
ναι η αμμωνια ανεβηκε αφου εβαλα τα ψαρακια μου.το θεμα ειναι οτι δεν πεφτει απο τοτε κι εχουν περασει 15 μερες. τα ψαρακια τα εβαλα αφου ειχα στρωσει το ενυδρειο. το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει γιατι αλλοι μου λενε οτι φταιει οτι κανω συχνες αλλαγες νερου κι αλλοι μου λενε οτι πρεπει να κανω αλλαγες νερου συνεχεια μεχρι να πεσει η αμμωνια. πηρα ενα υγρο που ριχνει την αμμωνια αλλα δεν το εχω βαλει μεσα γιατι δεν ξερω αν κανει καλο τελικα.

Μην μπερδεύεσαι:
Το φίλτρο σου δεν έχει στρώσει και αφού έβαλες τα ψαράκια η αμμωνία ανέβηκε (λόγω της τροφής και των απεκκριμάτων)…
Αφού λοιπόν έχεις ένα άστρωτο ενυδρείο με ψάρια πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις τα επίπεδα της αμμωνίας χαμηλά. Πως; κάνοντας αλλαγές νερού και ταΐζοντας ελάχιστα.
Ταυτόχρονα για να επιταχύνεις το στρώσιμο του φίλτρου μπορείς να προσθέσεις έτοιμα βακτήρια του εμπορίου (ίσως δουλέψουν) ή και μπόλι από ενυδρείο χωρίς προβλήματα
Μην προσθέτεις λιπάσματα και χημείες, κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Ξέχνα τα φυτά , άσε το ph όπως είναι και μείωσε την θερμοκρασία.
Πες μας τι γράφει πάνω το υγρό για την αμμωνία που αγόρασες...
Όπως λέει και ο panos-alex/polis (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1246) προσπάθησε να δώσεις τα ψαράκια σου και να κάνεις σωστό στρώσιμο με το πάσο σου.

Το ενυδρείο θέλει υπομονή….

lingistis
29-12-10, 16:11
Καλημέρα σου,
Η αμμωνία θα πέσει μόνη της όταν στρώσει το ενυδρείο σου.
Μέχρι τότε κάνε μετρήσεις, αλλαγές νερού καθημερινά, λίγο φαί, και όχι καινούρια ψάρια.
28 βαθμοί θερμοκρασία είναι πάρα πολύ για τα ψάρια που έχεις. Μείωσε την στους 24 βαθμούς !!!!

ή στους 25C...

Γράψε αν μπορείς και τι φίλτρο έχεις τώρα με τα υλικά του...

ROULAMID
02-01-11, 20:48
οι τελευταιες μετρησεισ που εκανα ειναι οι εξης ph 7.8 αμμωνια 1 ΝΟ2 μηδεν Ν03 μηδεν θερμοκρασια 26,5. φιλτρο εσωτερικο με μακαρονι , peat moss και υαλοβαμβακα. ειχα ανθρακα αλλα τον εβγαλα γιατι εχω φυτα. φυτα 2 κερατοφυλλα 2 vallisneria και 3 ανουβιες 2 κρυτπτοκορινες. τα εβαλα τωρα προσφατα γιατι μου ειπαν οτι κανει καλο. προσθεσα βακτηρια κι εβαλα 1 φορα 15ml ammolock της εταιρειας api. τα ψαρακια μεχρι στιγμης ειναι ζωηρα. δεν εχω καπου να τα δωσω τα ψαρια και προσπαθω να επιταχυνω το στρωσιμο. παντως ειχα τσεκαρει αν το ενυδρειο μου ειναι οκ πριν βαλω ψαρακια με μετρησεις και με την βοηθεια ανθρωπων που ειναι γνωστες του χομπι κι εκτος αυτου το ειχα ηδη δεκαπεντε μερες μονο με ενα ψαρακι που μου ειχε μεινει. δυο μηνες που ειχα μεσα τουρλου τουρλου ψαρια και μου πεθαινανε δεν ειχα τετοια προβληματα, ολες οι μετρησεις ηταν σωστες. υπαρχουν βακτηρια στο φιλτρο, το ελεγξα. επισης θα ηθελα να μου πειτε ποσες ωρες να αφηνω το φως αναμμενο.
-------------------------
τα βακτηρια ειναι του εμποριου special blend λεγεται.
-------------------------
ρε παιδια γιατι δεν μου απαντατε κι αγωνιω?

lingistis
02-01-11, 21:49
Υπομονή... όπως είπαμε πιο πανω κάνε... μια μικρή αλλαγή νερού καθημερινά, λίγο φαί και το νερό στους 25C.

Με 1 ΝΟ2 και μηδεν Ν03 θεωρώ τα πας καλά και για το φως κάπου 8 ώρες... αλλά ας πούνε και άλλοι τι γνώμη τους σε αυτό.

delta66
03-01-11, 03:01
Αυτη τη στιγμη το φιλτρο ειναι στην αρχη στου στρωσιματος* και προβλεπω ταλαιπωρια για ολους και ψαρια και χομπιστα.


* Αμμωνια 1, Νιτωδη και Νιτρικα μηδεν.
Για να μη τα ξαναγραφω η απαντηση ειναι καπου εδω μεσα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Βρες μπολι και στρωσε το και τσεκαρε αν τηρουνται οι "προδιαγραφες" που αναφερονται στο λινκ για να μην ξαναεμφανιστει προβλημα αμμωνιας και νιτρωδων

Το ammolock λεει οτι μετατρεπει την αμμωνια σε μη τοξικη μορφη μεχρι να μπορει να δεσμευετει απο το κυκλο του αζωτου, και ισως αυτο βοηθαει στη κατασταση παροτι ειναι μετρησιμη.

ROULAMID
04-01-11, 16:52
delta 66 δεν ξερω τι να κανω. θα τα χασω τα ψαρακια μου κι εχω σκασει. βοηθησε με σε παρακαλω. η αμμωνια ανεβηκε αποτομα απο χτες στο 4 ppm. αλλαξα 30 λιτρα νερο μολις το ειδα αλλα δεν ξερω αν θα προλαβω να σωσω τα ψαρια ηδη βαριανασαινουν. σου εστειλα πμ.σε παρακαλω επικοινωνησε

delta66
04-01-11, 17:49
Χρησιμοποιησε το ammolock βαση οδηγιων συνεχως μεχρι να στρωσει το ενυδρειο και κανε και συχνες (σωστες) αλλαγες με προετοιμασμενο νερο με αντιλχωριο.
Αν δεν δεις τα ψαρια να λαχανιαζουν στην επιφανεια του νερου, και το νερο δεν εχει ασπρη θολουρα (bacteria bloom), ειναι καλο σημαδι.
Η αμμμωνια μπορει δλδ να ειναι μετρησιμη στα τεστ αλλα θα ειναι μη τοξικη λογω του ammolock.
Βαζε μεγαλυτερη δοση αντιχλωριο αν ειναι απο αυτα που δεσμευουν και τοξικα (πχ seachem prime)
Ταισμα ελαχιστο (1-2 φυλαρακια για καθε ψαρι) μερα παρα μερα και να μην μενει καθολου τροφη αφαγωτη.
Καλυτερα υποσιτισμενα και ζωντανα παρα χορτατα και νεκρα.

Διαβασε το λινκ πιο πανω για την αντιμετωπιση της αμμωνιας και τα συμπτωματα για να καταλαβεις και με το ματι αν κατι δεν παει καλα.

ROULAMID
04-01-11, 20:37
Δυστυχως το ammolock μου τελειωσε σημερα με την αλλαγη που εκανα. αυριο θα παω να παρω κι αλλο. τα ψαρακια δεν τα ταισα σημερα. αλλαξα 30 λιτρα νερο μετρησα ξανα κι ειναι παλι 4ppm! μειωσα ταισμα εβαλα βακτηρια χαμηλωσα θερμοκρασια εβαλα ammolock κανω σχεδον καθημερινες μικρες αλλαγες κι αντι να πεσει η αμμωνια ανεβαινει. θα τρελαθω μου φαινεται. τα ψαρακια ειναι ζωηρα μεν αλλα τα βλεπω οτι ταλαιπωρουνται κι αυτα κι εγω αγωνιω. το νερο δεν ειναι θολο ειναι πεντακαθαρο. φυσικα βαζω αντιχλωριο στην δοσολογια που μου εχουν πει και τα αφηνω για μιση ωρα πριν το ριξω. ετσι δεν πρεπει? εχω παρει τηλ οσα παιδια γνωριζω εδω στο φορουμ και εχω κανει κατα γραμμα οτι μου λενε. μηπως υπαρχει προβλημα με το φιλτρο? δουλευει κανονικα αλλα μηπως πρεπει να κοιταξω και κατι αλλο?

delta66
04-01-11, 20:45
Μετρα αμμωνια στη βρυση
Με τι τεστ μετρας?

ROULAMID
04-01-11, 22:46
υγρο τεστ της api

delta66
04-01-11, 22:53
Μετρα βρυση για σιγουρα

ROULAMID
04-01-11, 23:08
μολις μετρησα της βρυσης. ειναι μηδεν!!
-------------------------
πως ειναι δυνατον να ειναι το νερο της βρυσης μηδεν να κανω αλλαγη 30 λιτρα νερο να ξαναμετραω το νερο του ενυδρειου αμεσως και να ειναι παλι στα ιδια επιπεδα (4ppm)?

lingistis
04-01-11, 23:12
Ρούλα δεν μπορώ να σκευτώ τι άλλο μπορεί να συμβαίνει... μουρχεται να πάρω το λεωφορέιο και να έρθω Αθήνα :D

Μήπως υπάρχει κάτι μέσα στο ενυδρείο σου που πρέπει να φύγει????

Το φίλτρο τι μάρκα είναι... πόσα λίτρα την ώρα λέει ότι γυρνάει??? μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά την ροή του κλπ...

delta66
04-01-11, 23:20
Κοιταξε.
Εχουμε να κανουμε με δικοπο μαχαιρι.

Η αμμωνια ειναι τροφη για τα βακτηρια νιτροποιησης αλλα και δηλητηριο για τα ψαρια.

Βαζωντας ενα δεσμευτικο αμμωνιας μεσα (οπως το ammo lock) μπορει να προστατευουμε τα ψαρια αλλα αφηνουμε χωρις τροφη τη βιολογια αφου δεσμευουμε την αμμωνια (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι η μορφη της ατοξικης αμμωνιας μετα την δεμσευση της απο το ammo lock παυει να ειναι τροφη για τη βιολογια)
Απο την αλλη μπορει να κανω και λαθος για το ammo lock, αφου το αντιχλωριο seachem prime (που δεσμευει και αυτο αμμωνια και νιτρωδη) δηλωνει οτι μετατρεπει την αμμωνια σε ατοξικη μορφη η οποια ειναι ετοιμη να δεσμευτει απο τη βιολογια.
Prime converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter
http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html
Αν εχεις αυτο το αντιχλωριο χρησμοποιησε το για δεσμευση αμμωνιας.
Οπως γραφει στο τελος του λινκ, στη κανονικη δοσολογια δεσμευει μεχρι 1ppm αμμωνια και μπορει σε κατασταση αναγκης να υπερδοσολογηθει μεχρι 5πλη δοση. (δλδ για 5ppm αμμωνια)


Γιαυτο ειπα το στρωσιμο με ψαρια ειναι κουραστικο αν παλευουμε και να επιζησουν.

ROULAMID
05-01-11, 00:13
εχω στειλει φωτογραφιες του ενυδρειου μου. δεν ξερω τι φιλτρο ειναι αλλα ενα παιδι που ειναι γνωστης και το ειδε μου ειπε οτι ειναι καλο. εχω μεσα μακαρονι υαλοβαμβακα και peat moss. χαλικι εχω ηφαιστειακη λαβα. θα ερθει αυριο ενα παιδι να μου προσθεσει αλλο ενα φιλτρο στρωμενο αν καταλαβα καλα να δουμε μηπως προερχεται απο κει. αν δεν ειναι κι αυτο δεν μπορω να φανταστω τι αλλο μπορει να ειναι
-------------------------
δυστυχως δεν εχω αυτο το αντιχλωριο. εχω της tetra to aqua safe
-------------------------
βαζω κι επιπλοεον βακτηρια! ασε που στο τελος θα χασω τα ψαρακια απο ασιτια. τωρα τρωνε τα φυτα τα κακομοιρα.....
-------------------------
lingistis οταν ερθεις Αθηνα και αν εχουν επιβιωσει τα ψαρακια μου σε περιμενω να ερθεις να δεις το ενυδρειο μου!
-------------------------
lingistis δεν ξερω ποσα λιτρα γυρναει την ωρα αλλα η ροη ειναι στο maximum

lingistis
05-01-11, 09:01
:smt023

ROULAMID
06-01-11, 16:28
αν τα ψαρακια μου εχουν δηλητηριαστει απο την αμμωνια και τελικα βρω λυση και την ριξω την αμμωνια μπορω να τα θεραπευσω η παει θα τα χασω? μεχρι στιγμης ειναι ζωηρα αλλα στο ενα παρατηρησα κοκκινα βραγχια και διαβασα οτι ειναι συμπτωμα δηλητηριασης απο την αμμωνια. εχω στεναχωρεθει πολυ και δεν μπορω να βρω απο που προερχεται η αμμωνια αφου κανω οτι ακριβως μου εχετε πει. σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα στο φιλτρο και ανοιξα νεο θεμα να παρω μερικες πληροφοριες. μεχρι να βρεθει λυση ομως φοβαμαι μην χασω τα ψαρακια μου γιατι δεν εχω καποιον να τα φιλοξενησει.

delta66
06-01-11, 16:38
Μπορεις να τα προλαβεις.
Οσο να'ναι ομως, καποια κουσουρια, μπορει να μεινουν και να μην ειναι και ορατα, (αναλογα το χρονο εκθεσης σε τοξικο νερο και επιπεδο τοξικοτητας)

Γιώργος Κ
07-01-11, 03:38
Ρουλα βαλε μπολι ... σε 2 μερες θα εχουν ισορροπησει ... μη ταιζεις καθολου ... και κανε συχνες αλλαγες!

ROULAMID
07-01-11, 03:48
Δηλαδη delta66 τι θεραπεια μπορει να χρειαστι να κανω?

delta66
07-01-11, 04:03
Δηλαδη delta66 τι θεραπεια μπορει να χρειαστι να κανω?
Τα κουσουρια απο δηλητηριαση απο αμμωνια μπορει να ειναι μεχρι και μονιμη καταστροφη ή μερικη καταστροφη οργανων.
Τι θεραπεια να κανεις?
Καποια προβληματα ξεπερνιουνται με βελτιωση των συνθηκων του νερου.
Ιδιως να το προλαβουμε στην αρχη το προβλημα.
Η πρόληψη για δευτερογενείς παθήσεις , θα αντιστρέψει μερικές φορές την κατάσταση της υγείας τους.
Η χρηση melafix ή ektozon και οι βιταμινες, βοηθαει.

Οπως και να εχει ομως, ολα τα προβληματα επηρεζουν αρνητικα το προσδοκιμο ζωης των ψαριων.

ROULAMID
07-01-11, 21:35
επειδη μπαρκαρα προχτες εκανε την αλλαγη νερου ο πατερας μου αλλα δεν εριξε αντιχλωριο. θα εχω προβλημα? το περιεργο ειναι οτι η αμμωνια επεσε απο τα 4 ppm στα 2ppm μετα απο αυτο!!

Πάνος
07-01-11, 22:18
μετα απο αλλαγη νερου ειναι αναμενομενο να πεσει η αμμωνια...
οσο για το αντιχλωριο....καλο ειναι να μη το ξεχνας.

ROULAMID
07-01-11, 22:43
pano την τελευταια φορα που εκανα αλλαγη( χωρις να ξεχασω να βαλω αντιχλωριο) η αμμωνια εμεινε στα ιδια επιπεδα πριν την αλλαγη (4ppm)!

Πάνος
07-01-11, 22:46
που σημαινει οτι παραγονταν σε μεγαλες ποσοτητες...και συντομα οση ειχε απομακρυνθει με την αλλαγη αντικατασταθηκε απο φρεσκια.....
μιλαμε για συγκεντρωσεις ουσιων στο νερο. οταν πετας ενα μερος νερου με μια Α συγκεντρωση και βαζεις καθαρο....η Α συγκεντρωση θα μικρυνει αναλογως του ποσοστου αλλαγης.

ROULAMID
07-01-11, 22:55
οκ. απλα προσπαθουσα να ριξω την αμμωνια και δεν μπορουσα και τωρα που ξεχαστηκε το αντιχλωριο ειδα διαφορα. απλα ετυχε......μπορω να στειλω βιντεο του ενυδρειου εδω στο φορουμ? αν ναι πως?

bokostas
07-01-11, 23:20
....μπορω να στειλω βιντεο του ενυδρειου εδω στο φορουμ? αν ναι πως?
Μπορείς, αλλά πρέπει πρώτα να το ανεβάσεις στο youtube και μετά να γράψεις εδώ το λινκ.:)

achisael
09-01-11, 02:08
Μπορείς, αλλά πρέπει πρώτα να το ανεβάσεις στο youtube και μετά να γράψεις εδώ το λινκ.:)

πρεπει να κανει και λογαριασμο εκει αν δεν εχει...:p

ROULAMID
12-01-11, 04:06
η αμμωνια μετα απο τοσες μερες παραμενει στα 4ppm και μπολι εβαλα και συχνες αλλαγες νερου εκανα και την θερμοκρασια κατεβασα ( αν και τον θερμοστατη τον εχω βαλει σους 24 το θερμομετρο μου δειχνει 27, δεν ξερω γιατι) και βακτηρια προσθεσα και ammolock. τιποτα κανενα αποτελεσμα με την αμμωνια. τα ψαρακια μεχρι στιγμης ειναι ζωηρα.υποψιαζομαι λοιπον οτι κατι δεν παει καλα με το φιλτρο μου αν και λειτουργει κανονικα. αγορασα λοιπον ενα εξτρα μικρο φιλτρο μεχρι να το αλλαξω και να βαλω εξωτερικο. μπορειτε να με ενημερωσετε για τα εξωτερικα φιλτρα? τι να παρω και πως να το στησω. επισης ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα τωρα που εχω βαλει 2 φιλτρα γιατι γινεται πολυ αναταραξη νερου, ανεμοστροβιλος γινεται στο ενυδρειο......

ARIS1983
12-01-11, 16:07
Για να λιτρα σου καλο ειναι αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265 και αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1259 και τα 2 εχουν 3 χρονια εγγυηση!

ROULAMID
14-01-11, 01:35
εχω απελπιστει. ακομα και με 2 φιλτρα η αμμωνια παραμενει σταθερη. δεν ξερω τι αλλο να κανω.
-------------------------
ρε παιδια βοηθηστε με. με εχει τρελανει η αμμωνια. τι αλλο να κανω?
-------------------------
aris1983 βρηκα ενα υλικο φιλτρου σε αυτο το σαιτ που μου εστειλες fluval ammonia remover. το ξερεις? να το δοκιμασω κι αυτο? δεν ξερω τι αλλο να κανω. εχω κανει τα παντα αλλα η αμμωνια εκει σταθερη.http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2345

ARIS1983
14-01-11, 01:48
Εκτος απο αμμωνια μετρας τιποτε αλλο (ΝΟ2, Ν03)?

ROULAMID
14-01-11, 01:58
ναι. ολα. ειναι μηδεν. σαν να ειναι αστρωτο το ενυδρειο. ειναι πολυ καιρο ομως ετσι αποκλειεται να μην ειχε στρωσει η εστω να ειχε πεσει λιγο η αμμωνια. μειωσα τροφη εβαλα εξτρα φιλτρο χαμηλωσα θερμοκρασια εβαλα ammolock προσθεσα φυτα. τα παντα εκανα
-------------------------
μεχρι κι αυτος που μου συντηρει το ενυδρειο απορησε οταν το ειδε. ειναι ολα οκ αλλα η αμμωνια μονιμα στα 4ppm
-------------------------
και μπολι εβαλα

ARIS1983
14-01-11, 02:06
Εχεις φυτα που σαπιζουν? Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο αστρωτο και με αμμωνια!? Ποσα και τι ψαρια εχεις μεσα?

ROULAMID
14-01-11, 02:12
εχω ανουβιες κερατοφυλλα κρυπτοκορινες και βαλεσριανες(καπως ετσι δεν τις λενε?) οχι δεν εχουν σαπισει. ηταν στωμενο το ενυδρειο αλλα οταν προσθεσα τα ψαρια ανεβηκε η αμμωνια αρχικα στο 1 και τωρα εχει περασει ενας μηνας σχεδον κι ειναιν στο 4. κι αλλαγες συχνα εκανα κι ολα οσα μου εχουν πει. το αποτελεσμα το ιδιο. εχω απελπιστει πραγματικα.
-------------------------
ειναι 120λιτρα κι εχω 3 ξιφοφορους και 4 μπλακ μολυ

ARIS1983
14-01-11, 02:21
1 μηνας στο 4 και ολα τα ψαρια σου ζουνε ακομα? Αν ναι, τοτε σιγουρα θα επερνα ενα τεστ αμμωνιας καινουργιο και κατα προτιμηση αλλης εταιριας για να μετρησω και με εκεινο , λεω μπας και!

ROULAMID
14-01-11, 02:25
κι εγω απορησα κι ειναι και ζωηροτατα. πηρα κι αλλο τεστ αμμωνιας. τα ιδια. μεχρι κι ο συντηρητης μου τρελαθηκε
-------------------------
ισως τα σνει το ammolock αλλα η αμμωνια δεν πεφτει.

ARIS1983
14-01-11, 02:28
Απο αντιχλωριο τι βαζεις?

ROULAMID
14-01-11, 02:35
tetra aquasafe. μπορει να φταιει αυτο?

ARIS1983
14-01-11, 02:38
Να φταει για την αμμωνια το αντιχλωριο οχι! Απλα το αντιχλωριο της seachem http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551 εχει την ικανοτητα να μειωνει την αμμωνια αν ειναι ανεβασμενη, λεω αν θες να το δοκιμασεις!

ROULAMID
14-01-11, 02:48
να το δοκιμασω αλλα δεν μπορω να βρω την αιτια που ανεβαινει η αμμωνια
-------------------------
το εξωτερικο φιλτρο θα βοηθησει την κατασταση η θα απογοτευτω κι απο κει?

achisael
14-01-11, 02:50
-------------------------
το εξωτερικο φιλτρο θα βοηθησει την κατασταση η θα απογοτευτω κι απο κει?


σιγουρα οσο μεγαλυτερος χωρος για βιολογια ...τοσο καλυτερα..

ARIS1983
14-01-11, 02:51
Ναι δυστηχως και εγω δεν μπορω να φανταστω τιποτα αλλο, εκτος αν το ammolock δεν αφηνει τα ολοκληρωθει το στρωσιμο! Καλο θα ηταν αν το δοκιμασεις να κοψεις την χρηση του ammolock μπας και φταει αυτο και για να δεις εαν κανει οντως δουλεια το αντιχλωριο της seachem! Σιγουρα με ενα εξωτερικο θα εισαι πολυ καλητερα απο θεμα βιολογιας...

ROULAMID
14-01-11, 02:53
φοβαμαι να το κοψω το ammolock. ειναι τοσο ψηλα η αμμωνια που φοβαμαι μην πεθανουν τα ψαρακια μου. πιστευω οτι αυτο τα εχει σωσει μεχρι στιγμης

ARIS1983
14-01-11, 03:04
Οκ μπορει να εχεις και δικιο, κανεις οτι νομιζεις εσυ καλητερο, δεν θελω να παρω στο λαιμο μου τα ψαρακια σου, ετσι κι αλλιος το δοκιμαζεις μαζι με το ammolock το αντιχλωριο αν θες. Μια φοτο απο το ενυδρειο σου και τα φιλτρα του θα βοηθουσε για να δουμε και εμεις τι παιζει...

ROULAMID
14-01-11, 03:07
εχω στειλει φωτο.
-------------------------
στελνω αλλη μια τωρα

ARIS1983
14-01-11, 03:09
Που ειναι η φωτο και δεν την βρισκω?

ROULAMID
14-01-11, 03:17
στο αλμπουμ μου.
-------------------------
στο προφιλ μου
-------------------------
aris την βρηκες?

ARIS1983
14-01-11, 03:17
Τωρα που το ειδα λεω να δοκιμασεις να βγαλεις και οτι ψευτικο υπαρχει μεσα στο ενυδρειο!

ROULAMID
14-01-11, 03:20
οκ. επηρεαζει?
-------------------------
νομιζα οτι τους αρεσει να πηγαινουν να κρυβονται οταν κλεινω τα φωτα

ARIS1983
14-01-11, 03:26
Εγω οταν ειχα εναν ψευτικο κορμο σε ενα ενυδριο (καλως υποτιθεται ποιοτηκα, 35 ευρο ειχε), πανω στον μηνα ειχε ξεβαψει και ενοητε ολη η μπογια διαλυθηκε στο νερο μεσα, πιος ξερει τι ουσιες-χημιες ειχε μεσα η μπογια? Ενοητε οτι τον πηγα πισω στο καταστημα και μου ειπε οτι ηταν λαθος κατασκευαστικα και επικυνδινο για τα ψαρια αυτο που εγινε. Εκεινες τις μερες ειχα χασει και μερικα γκαπακια! Απο τοτε δεν ξαναεβαλα τιποτα ψευτικο, ουτε φυτα πλαστικα ουτε τιποτα. Τους αρεσει περισσοτερο να κριβονται σε φυσικες κριψωνες και φυτα!

ROULAMID
14-01-11, 03:29
μηπως ενδιαφερεται κανεις εδω στο φορουμ να φιλοξενησει τα ψαρακια μου μεχρι να βρω τι θα κανω με το προβλημα της αμμωνιας?
-------------------------
το ξυλο που εχω δεν ειναι ψευτικο. τα αλλα θα τα βγαλω. τι φυσικες κρυψωνες να βαλω?

achisael
14-01-11, 03:31
μηπως ενδιαφερεται κανεις εδω στο φορουμ να φιλοξενησει τα ψαρακια μου μεχρι να βρω τι θα κανω με το προβλημα της αμμωνιας?
-------------------------
το ξυλο που εχω δεν ειναι ψευτικο. τα αλλα θα τα βγαλω. τι φυσικες κρυψωνες να βαλω?

an θες φυσικες κρυψωνες
καρυδα,πετρες στιβαγμενες...
και κανενα βαρελακι :D:D:D

ROULAMID
14-01-11, 03:36
οκ παιδια συγχωρηστε τα λαθη μου. εριμαι αρχαρια αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω κι αυτο το προβλημα με την αμμωνια με εχει στεναχωρησει πολυ γιατι δεν βρισκω ακρη ουτε εγω ουτε ο συντηρητης μου. δεν ξερω τι αλλο να κανω και ζηταω απεγνωσμενα βοηθεια. δεν θελω να τα χασω τα ψαρακια μου.

achisael
14-01-11, 03:38
οκ παιδια συγχωρηστε τα λαθη μου. εριμαι αρχαρια αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω κι αυτο το προβλημα με την αμμωνια με εχει στεναχωρησει πολυ γιατι δεν βρισκω ακρη ουτε εγω ουτε ο συντηρητης μου. δεν ξερω τι αλλο να κανω και ζηταω απεγνωσμενα βοηθεια. δεν θελω να τα χασω τα ψαρακια μου.


e αθηνα εισαι ολο και καποιο ''ξενοδοχειο'' θα βρεθει..:p:p

ARIS1983
14-01-11, 03:38
Το ξυλο το ανεφερα για το πως την επαθα! Αν σε εσενα ειναι φυσικο μια χαρα. Κρυψωνες θεωρουνται και τα φυτα, οταν εχουν πυκνο φυλομα.

ROULAMID
14-01-11, 03:42
να βαλω αγγελια για φιλοξενια? και μετα τι πρεπει να κανω με το ενυδρειο?
-------------------------
ναι ειναι φυσικο. και δεν το ειχα βαλει σε ζεστο νερο στην αρχη κι εβγαζε κιτρινιλα. λες να φταιει αυτο? μπα. βλακειες μαλλον λεω

achisael
14-01-11, 03:43
να βαλω αγγελια για φιλοξενια? και μετα τι πρεπει να κανω με το ενυδρειο?
-------------------------
ναι ειναι φυσικο. και δεν το ειχα βαλει σε ζεστο νερο στην αρχη κι εβγαζε κιτρινιλα. λες να φταιει αυτο? μπα. βλακειες μαλλον λεω

βαλε ναι που ξερεις ισως καποιος να μην το διαβασει το θεμα..

ROULAMID
14-01-11, 03:45
οκ. και μετα ξανα απο την αρχη στρωσιμο?

ARIS1983
14-01-11, 03:45
Οχι δεν φταει σε τιποτα η κιτρινιλα που εβγαζε το ξυλο στην αρχη. Απο την αρχη ή βλεπεις οπως ειναι αμα πεσει η αμμωνια.

ROULAMID
14-01-11, 03:46
αν δεν μου τα φιλοξενησει κανεις τι κανω?

ARIS1983
14-01-11, 03:51
Ειπαμε μερικες ιδεες που μπορεις να δοκιμασεις και χωρις να βγαλεις τα ψαρακια. Βλεπωντας και κανωντας!

ROULAMID
14-01-11, 03:55
ευχαριστω πολυ παιδια. θα προσπαθησω. απλα οπως ειχε πει κι ο delta66 ειναι δικοπο μαχαιρι. με το ammolock μπορει να μην δημιουργειται βιολογια και χωρις αυτο μπορει να χασω τα ψαρακια μου. ειμαι σε διλλημα. θα βαλω το αντιχλωριο που μου ειπατε και εξωτερικο φιλτρο κι ελπιζω να μην χρειαστει ουτε να τα δωσω ουτε να τα χασω

achisael
14-01-11, 03:58
ευχαριστω πολυ παιδια. θα προσπαθησω. απλα οπως ειχε πει κι ο delta66 ειναι δικοπο μαχαιρι. με το ammolock μπορει να μην δημιουργειται βιολογια και χωρις αυτο μπορει να χασω τα ψαρακια μου. ειμαι σε διλλημα. θα βαλω το αντιχλωριο που μου ειπατε και εξωτερικο φιλτρο κι ελπιζω να μην χρειαστει ουτε να τα δωσω ουτε να τα χασω


eida η αγγελια ηδη μπηκε.. μπραβο..
απλα γραψε εκει και για ποσο καιρο..
π.χ φιλοξενια για 1 μηνα.. μην νομιζει ο αλλος οτι τα χαριζεις...;);)

ROULAMID
14-01-11, 04:05
δεν ξερω ποσο θα χρειαστει να στρωσει το ενυδρειο. παντως ρε παιδια ειλικρινα ηταν στρωμενο το ενυδρειο πριν τα βαλω μεσα τα ψαρια. το ειδε ειδικοσ πρωτα αλλα και στρωμενο να μην ηταν θα επρεπε να ειχε στρωσει τωρα ετσι δεν ειναι? εκτος αν ανεβηκε λιγο η αμμωνια επειδη εβαλα τα ψαρακια τρομοκρατηθηκα εβαλα ammolock και τα εκανα χειροτερα. αλλα απο το 1ppm ξαφνικα 4?
-------------------------
τελος παντων. σας ευχαριστω και παλι. ελπιζω να σας εχω καλα νεα την αλλη φορα που θα μπω

achisael
14-01-11, 04:06
ρουλα λεγοντας ειδικος τι εννοεις?

ROULAMID
14-01-11, 04:08
συντηρητης

achisael
14-01-11, 04:11
συντηρητης

σορυ κιολας αλλα δεν μπορω να διαβασω τοσες σελιδες απο την αρχη..
εχεις συντηρητη? πετσοπα που ερχεται? για ποιον λογο..??

ROULAMID
14-01-11, 04:15
επειδη ειμαι ασχετη ηθελα καποιον εμπειρο χομπιστα να δει το ενυδρειο μου και να μου μαθει την ρουτινα μου....ηρθε το ειδε εκανε τις μετρησεις και οταν ηταν ετοιμο μου εδωσε το οκ. αρχικα στο ενυδρειο μνου πριν ερθει αυτο το παιδι ειχα βαλει πολλα ειδη ψαριων και τα βρηκα μετα απο κανα μηνα ψοφια και μαυρα. το περιεργο ειναι οτι η αμμωνια με τα ψοφια ψαρια μεσα ηταν μηδεν! το ξαναστησα απο την αρχη λοιπον αλλα με την βοηθεια ενος εμπειρου και την δικη σας φυσικα
-------------------------
οχι πετσοπα χομπιστα.

achisael
14-01-11, 04:16
επειδη ειμαι ασχετη ηθελα καποιον εμπειρο χομπιστα να δει το ενυδρειο μου και να μου μαθει την ρουτινα μου....ηρθε το ειδε εκανε τις μετρησεις και οταν ηταν ετοιμο μου εδωσε το οκ. αρχικα στο ενυδρειο μνου πριν ερθει αυτο το παιδι ειχα βαλει πολλα ειδη ψαριων και τα βρηκα μετα απο κανα μηνα ψοφια και μαυρα. το περιεργο ειναι οτι η αμμωνια με τα ψοφια ψαρια μεσα ηταν μηδεν! το ξαναστησα απο την αρχη λοιπον αλλα με την βοηθεια ενος εμπειρου και την δικη σας φυσικα
-------------------------
οχι πετσοπα χομπιστα.


ε τωρα να φανταστω δεν τον ξαναφωναξες..
το κανεις μονη σου να φαναταστω...

ROULAMID
14-01-11, 04:20
το κανω μονη μου αλλα επειδη ειμαι ναυτικος και παω μονο μια φορα την εβδομαδα αθηνα οταν δεν μπορω να παω μου κανει αυτος την συντηρηση. μονο που στην δεδομενη περιπτωση με την αμμωνια ουτε αυτος μπορει να βγαλει τωρα ακρη αφου ολα λειτουργουν σωστα. και τα βακτηρια υπαρχουν αλλα ριχνω κι εξτρα εμποριου

achisael
14-01-11, 04:23
το κανω μονη μου αλλα επειδη ειμαι ναυτικος και παω μονο μια φορα την εβδομαδα αθηνα οταν δεν μπορω να παω μου κανει αυτος την συντηρηση. μονο που στην δεδομενη περιπτωση με την αμμωνια ουτε αυτος μπορει να βγαλει τωρα ακρη αφου ολα λειτουργουν σωστα. και τα βακτηρια υπαρχουν αλλα ριχνω κι εξτρα εμποριου

α καταλαβα..μην ανησυχεις ολα θα γινουν...

ROULAMID
14-01-11, 04:25
ανησυχω γιατι εχω παθει ψυχωση με τα ψαρακια μου και φοιβαμαι μην τα χασω οσο δεν βρισκω λυση για την αμμωνια

achisael
14-01-11, 04:27
ανησυχω γιατι εχω παθει ψυχωση με τα ψαρακια μου και φοιβαμαι μην τα χασω οσο δεν βρισκω λυση για την αμμωνια


ε ενταξει μην παθεις και τιποτα...
δεν θα παθουν εφοσον εβαλες ηδη αγγελια καποιος θα βρεθει να τα φιλοξενησει...

ROULAMID
14-01-11, 04:29
ευχαριστω και παλι. παω για υπνο γιατι δεν θα ξυπναω αυριο για δουλεια!!!!!!! ηθελα οταν μπορειτε να με ενημερωσετε για ηλεκτρονικες μετρησεισ που διαβασα καπου και για νυχτερινο φωτισμο. προς το παρον καληνυχτα.

achisael
14-01-11, 04:33
ευχαριστω και παλι. παω για υπνο γιατι δεν θα ξυπναω αυριο για δουλεια!!!!!!! ηθελα οταν μπορειτε να με ενημερωσετε για ηλεκτρονικες μετρησεισ που διαβασα καπου και για νυχτερινο φωτισμο. προς το παρον καληνυχτα.


για νυχτερινο φωτισμο ειναι απλο..
περνεις μια λεντοταινια πο ebay αναλογως την διασταση που θελεις (παντα λιγο λιγοτερο απο το μηκο=ς μην ειναι και πολυ φωτεινο) το συνδεεις με εναν μετασχημετιστη (πακιο φορτιστη κινητου) και ολο αυτο το μαραφετι πανω σε εναν χρονοδιακοπτη (εγω το εχω να αναβει 2 ωρες πριν και 4 μετα το κλεισιμο των φωτων...)

ROULAMID
14-01-11, 04:37
και δεν ενοχλει τα ψαρια? υπαρχει φωτισμος που να μειωνεται σιγα σιγα κι οχι να κλεινει ετσι αποτομα οπως με τον χρονοδιακοπτη? οι ηλεκτρονικοι μετρητες ειναι αξιοπιστοι ξερετε?
-------------------------
δεν το βλεπω να κοιμαμαι σημερα!!

achisael
14-01-11, 04:38
και δεν ενοχλει τα ψαρια? υπαρχει φωτισμος που να μειωνεται σιγα σιγα κι οχι να κλεινει ετσι αποτομα οπως με τον χρονοδιακοπτη? οι ηλεκτρονικοι μετρητες ειναι αξιοπιστοι ξερετε?
-------------------------
δεν το βλεπω να κοιμαμαι σημερα!!


οχι αν ειναι απλαη η αποχρωση του , γι αυτο σου ειπα λιγο ποιο μικρο..(αν εχεις 60 εκατοστα παρε 24 λεντ ειναι αρκετα..) αν εχεις 1 μετρο παρε 48...

γι αυτο λεγεται moonlight ειναι σαν φως φεγγαριου και μαλιστα εμενα το αγαπημενο μου!!!!!!!!!!!!!:smt041:smt041

οσο γι αυτο που λες υπαρχει αλλα ειναι ακριβο....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ROULAMID
14-01-11, 04:42
βρηκα αυτο το φως. ειναι καλο?http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=713
-------------------------
δεν με νοιαζει το κοστος. με ενδιαφερει αξιοπιστια, και καλη διαβιωση των ψαριων μου

achisael
14-01-11, 04:48
βρηκα αυτο το φως. ειναι καλο?http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=713
-------------------------
δεν με νοιαζει το κοστος. με ενδιαφερει αξιοπιστια, και καλη διαβιωση των ψαριων μου


καλο ειναι αλλα αυρτο ειναι φως.. οπως και ειπες ..
θα φωτιζει ενα σημειο... οποτε θες 2-3 ...

εγω λεω αυτο..
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/24-LED-Blue-Flexible-Strip-Waterproof-Car-Light-Bulb-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3f029a3b47QQitemZ27062 6601799QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries


kai αφου λες δεν σε νοιαζουν τα λεφτα αυτο..
http://cgi.ebay.com/Blue-15-LED-Aquarium-Fish-Tank-Light-Strip-Moonlight-/260719902573?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb41dff6d



http://cgi.ebay.com/Blue-15-LED-Aquarium-Fish-Tank-Light-Strip-Moonlight-/260719902573?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb41dff6d

kingrim
14-01-11, 21:50
δες και εδω μερικα φωτιστικα

http://osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=60&option=com_virtuemart&Itemid=1

ειναι και απο αθηνα

ROULAMID
14-01-11, 22:55
delta 66 να επιχειρησω να ριξω seachem prime χωρις ammolock η θα βαλω σε κινδυνο τα ψαρακια γιατι πιστευω οτι αφου η αμμωνια μου ειναι ο μονος λογος που ζουν ακομα ειναι το ammolock αλλα απο την αλλη πιστευω οτι φταιει κιολας που δεν μου στρωνει η βιολογια μου

kingrim
14-01-11, 22:55
αμα εχεις αμμωνια πριμε σε διπλη δωση

ROULAMID
14-01-11, 23:05
μαλλον πενταπλη δοση. εχω πολυ αμμωνια. το ammolock ομως να συνεχισω να το ριχνω η οχι? επισς διαβασα εδω στο φορουμ οτι με το πραιμ μποιρει να εχουμε λανθασμενες μετρησεις αμμωνιας. ισχυει?

delta66
14-01-11, 23:06
Απο τη στιγμη που εχεις αμμωνια και τα ψαρια επιζουν με το ammolock μην κανεις πειραματα. Συνεχισε να βαζεις μεχρι να λυσεις το γριφο.

Τσεκαρε αν κανεις σωστο ταισμα σε ποσοτητα και ποιοτητα.
Τα φιλτρα δουλευουν συνεχως 24/24
Ξεκινα να βγαζεις υποπτα αντικειμενα απο το ενυδρειο
Υπαρχει καποιος στο σπιτι που μπορει να ριχνει τροφη επιπλεον?

kingrim
14-01-11, 23:08
ηταν μεγαλη ιστορια αυτο με το πριμε και δεν ειχα καταλαβει 1000% σωστα οποτε ας σου πει καποιος αλλος.

αν εχεις πολυ αμμωνια
α) κανεις αλλαγη νερου
β)βαζεις αεραντλια
γ)δεν ταιζεις μια δυο μερες και μετα πολυ λιγο
δ)ψαχνεις μπολι
ε) διπλη δωση πριμε

το αμμολοκ δεν το ξερω σαν προιον

ROULAMID
14-01-11, 23:45
και αλλαγες κανω και 2 φιλτρα εβαλα και τα ταιζω 1 φορα καθε 2 μερες και μπολι εβαλα. τιποτα. κανενα αποτελεσμα
-------------------------
φοβαμαι οτι λογω του ammolock δεν στρωνει η βιολογια μου. αλλα αν το σταματησω θα χασω τα ψαρια. τι να κανω?
-------------------------
delta66 οχι δεν τα ταιζει κανεις. απορω που ειναι ακομα ζωντανα και ζωηρα. μονο ενα που και που μου κανει αναποδη κολυμβηση! ολα τα αλλα ειναι ζωηροτατα. δεν ξερω. εχω βαλει αγγελια για φιλοξενια μπας και τα σωσω αλλα αν δεν βρω δεν ξερω τι να κανω. θα βαλω σιγουρα εξωτερικο φιλτρο αλλα πως να στρωσει με το αμολοκ και πως να ζησουν τα ψαρια χωρις αυτο με 4ππμ αμμωνια?
-------------------------
ενδιαφερεται κανεις να ερθει να δει το ενυδρειο μου μηπωσ βρει ακρη τι συμβαινει?

eimaste aR21rwstoi
15-01-11, 09:19
ηταν μεγαλη ιστορια αυτο με το πριμε και δεν ειχα καταλαβει 1000% σωστα οποτε ας σου πει καποιος αλλος.

αν εχεις πολυ αμμωνια
α) κανεις αλλαγη νερου
β)βαζεις αεραντλια
γ)δεν ταιζεις μια δυο μερες και μετα πολυ λιγο
δ)ψαχνεις μπολι
ε) διπλη δωση πριμε

το αμμολοκ δεν το ξερω σαν προιον
γιαννη το πριμε της seachem δεν ειναι που μειωνει την αμμωνια???
για να μειωθει θελει διπλη δοση????πιστευω με τις αποριες που εχω πως θα βοηθηθει και η φιλη....

παντως μπορει να κρατησει τα ψαρια με το ammolock χωρις να πειραξει τιποτα γιατι τωρα δεν εχει βιολογια το φιλτρο της και επειτα αφου τα δωσει για λιγο τα ψαρια να τοστρωσει απο την αρχη με μπολι

delta66
15-01-11, 12:57
γιαννη το πριμε της seachem δεν ειναι που μειωνει την αμμωνια???
για να μειωθει θελει διπλη δοση????πιστευω με τις αποριες που εχω πως θα βοηθηθει και η φιλη....
Directions
Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia, 4 mg/L chloramine, or 5 mg/L chlorine. For smaller doses, please note each cap thread is approx. 1 mL. May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. Sulfur odor is normal. For exceptionally high chloramine concentrations, a double dose may be used safely. To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. If temperature is > 30 °C (86 °F) and chlorine or ammonia levels are low, use a half dose.
http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Συμφωνα με τα παραπανω, με δοσολογια 5ml ανα 200 λιτρα νερο μπορεις να δεσμευσεις 1mg Αμμωνια και 5 mg χλωριου ανα λιτρο νερου.
Η μετρηση ppm ειναι ιση με mg/L οποτε οταν μετρας 1 ppm Αμμωνια, μπορεις με την κανονικη δοσολογια να τη δεσμευσεις.
Βαση οδηγιων σου δινει μεγιστη δοσολογια μεχρι 5πλη ποσοτητα, δλδ 25mg ανα 200 λιτρα νερου. Αυτη η δοσολογια βαση λογικης δεσμευει 5ppm αμμωνια στο νερο.

Αυτες ομως ειναι προσωρινες λυσεις αναγκης.
Δεν μπορεις να στουμπωνεις με χημικα συνεχεια τα ψαρια.
Η σωστη μονιμη δεσμευση των παραγωγων του αζωτου (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα) γινεται μεσω του κυκλου του Αζωτου που διενεργειται μεσω των νιτροποιητικων βακτηριων στο φιλτρο και στο βυθο και γενικα στις επιφανειες του ενυδρειου.

ROULAMID
15-01-11, 14:59
το ξερω και θελω να σταματησω το ammolock για να δημιουργηθει η βιολογια. να το κανω αφου και το seachem prime δεσμευει κι αυτο την αμμωνια? μου ειπε ενα παιδι οτι μπορει να μου ανεβαινει η αμμωνια λογω τυρφης ισχυει?

delta66
15-01-11, 15:13
μου ειπε ενα παιδι οτι μπορει να μου ανεβαινει η αμμωνια λογω τυρφης ισχυει?
Αν δουλευει το βιολογικο φιλτρο σωστα δεν μπορει να ανεβασει αμμωνια.
Αυτο μπορει να συμβει σε βαρελι προετοιμασιας μονο και οχι παντα.

ROULAMID
15-01-11, 15:30
εγω δεν την εβαλα σε βαρελι προετοιμασιας. στο εσωτερικο φιλτρο την εβαλα
-------------------------
delta 66 ποσο αντιχλωριο seachem prime α βαλω σε καθε 10 λιτρα νερο? να βαλω αμολοκ η οχι αφου ετσι κι αλλιως την δεσμευει και το πραιμ την αμμωνια?

eimaste aR21rwstoi
15-01-11, 15:33
Directions
Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia, 4 mg/L chloramine, or 5 mg/L chlorine. For smaller doses, please note each cap thread is approx. 1 mL. May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. Sulfur odor is normal. For exceptionally high chloramine concentrations, a double dose may be used safely. To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. If temperature is > 30 °C (86 °F) and chlorine or ammonia levels are low, use a half dose.
http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Συμφωνα με τα παραπανω, με δοσολογια 5ml ανα 200 λιτρα νερο μπορεις να δεσμευσεις 1mg Αμμωνια και 5 mg χλωριου ανα λιτρο νερου.
Η μετρηση ppm ειναι ιση με mg/L οποτε οταν μετρας 1 ppm Αμμωνια, μπορεις με την κανονικη δοσολογια να τη δεσμευσεις.
Βαση οδηγιων σου δινει μεγιστη δοσολογια μεχρι 5πλη ποσοτητα, δλδ 25mg ανα 200 λιτρα νερου. Αυτη η δοσολογια βαση λογικης δεσμευει 5ppm αμμωνια στο νερο.

Αυτες ομως ειναι προσωρινες λυσεις αναγκης.
Δεν μπορεις να στουμπωνεις με χημικα συνεχεια τα ψαρια.
Η σωστη μονιμη δεσμευση των παραγωγων του αζωτου (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα) γινεται μεσω του κυκλου του Αζωτου που διενεργειται μεσω των νιτροποιητικων βακτηριων στο φιλτρο και στο βυθο και γενικα στις επιφανειες του ενυδρειου.
ναι συμφωνω αλλα αν το χρησιμοποιεις με την σωστη δοσολογια παλι κανει καποια δουλεια

rastafarian
15-01-11, 15:33
Αν δουλευει το βιολογικο φιλτρο σωστα δεν μπορει να ανεβασει αμμωνια.
Αυτο μπορει να συμβει σε βαρελι προετοιμασιας μονο και οχι παντα.

Συμφωνω μαζι σου!μονο οταν ειναι καινουρια η τυρφη σε βαρελι προετοιμασιας ανεβαζει λιγο αμμωνια.εγω σε 30 λιτρα νερο στο βαρελι μετρησα αμμωνια 1,το εριξα στο ενυδρειο και μετα απο 2-3 ωρες μετρησα 0,5 και την επομενη μερα 0.οταν την ειχα μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου η αμμωνια ηταν παντα 0

delta66
15-01-11, 15:36
εγω δεν την εβαλα σε βαρελι προετοιμασιας. στο εσωτερικο φιλτρο την εβαλα
-------------------------
delta 66 ποσο αντιχλωριο seachem prime α βαλω σε καθε 10 λιτρα νερο? να βαλω αμολοκ η οχι αφου ετσι κι αλλιως την δεσμευει και το πραιμ την αμμωνια?
Κανε οτι κανεις μεχρι τωρα μεχρι να τι δω απο κοντα.
Δοκιμασε να βγαλεις την τυρφη και μετρα παλι.

ROULAMID
15-01-11, 15:42
OK. αλλα αντι για aqua safe που βαζω πηρα seachem prime. για καθε 10 λιτρα νερο που αλλαζω ποσα ml να ριξω?

delta66
15-01-11, 16:36
πηρα seachem prime. για καθε 10 λιτρα νερο που αλλαζω ποσα ml να ριξω?
Η κανονικη δοσολογια ειναι 5 ml για 200 L
10L Χ (5ml : 200L) = 0.25 ml

20 σταγονες μιας πιπετας (http://www.lioninternation.com/images/Transfer%20Pipet%201.jpg) ειναι 1 ml
1 σταγονα ειναι 0.05 ml

0.25ml : 0.05ml = 5 σταγονες.

Μπορεις μεχρι 5πλη δοσολογια.

ARIS1983
15-01-11, 18:42
Θα ελεγα να ριχνεις διπλη δοση μεχρι να κατεβει η αμμωνια, δηλαδη 0,5ml/10λιτρα αν σταματησεις το ammolock.

macgyver
07-07-11, 14:51
Καλως ηρθες!!

Χαζή ερώτηση αλλά τί ειναι τα ψαράκια που έχεις στο signature σου? zw

ευχαριστω!!

panik
16-11-11, 18:37
Τελικα τι εγινε με τα ψαρακια, το ενυδρειο εστρωσε;