PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυανοβακτηρίδιο


newfish
30-12-02, 21:52
Γεια και χαρά σε όλους σας.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Πριν από μερικές εβδομάδες παρατήρησα στο 15λιτρό μου ότι η java που έχω πιάσει πάνω σε ένα κομάτι ξύλο είχε πιάσει ένα πράσινο πράγμα (σαν γλύτσα) το οποίο κατά την αλλαγή νερού, εάν πέρναγα το λάστιχο από πάνω του, το παράσερνε το νερό και το αφαιρούσε.
Τώρα που το μεγάλο είναι (σχεδον) έτοιμο, έβγαλά ότι είχα από εκεί, και τα μεν ψάρια μεταφέρθικαν στο μεγάλο, τα δε φυτά και χαλίκια πετάχτικαν (επειδή υπάρχουν και αλλού αλλά και το ενυδρείο θα ξαναστηθεί από την αρχή για πιο ειδικό σκοπό).
Το μόνο που άφησα μέσα είναι το ξύλο με την Java. Το καθάρισα από αυτό το πράσινο πράγμα (για ακόμα μία φορά) και του άλλαξα όλο το νερό. Μέσα σε τρεις μέρες ξαναγέμισε, και το μόνο που έκανα ενδιάμεσα ήταν να βάλω μέσα το θηλυκό Guppy.
Με μια κουβέντα που είχα με τον Taki, κατασταλάξαμε ότι αυτό το πράσινο είναι Κυανοβακτηρίδιο. :cry:

Και επειδή δεν βρήκα σχετικό Post….. :(

Αιτίες και λύσεις ;;;;

newfish
30-12-02, 23:30
Και επειδή ξέρω ότι θα τις ζητήσετε, ορίστε οι τελευταίες 5 μετρήσεις μου στο συγκεκριμένο ενυδρείο πριν την αφαίρεση το φυτών, ψαριών και υποστρώματος:

27/11/2002 Ph=8 Kh=4 Gh=8C=26 NH3=0 No2=0 No3=12,5
01/12/2002 Ph=8 Kh=5 Gh=8C=27 NH3=0 No2=0 No3=12,5
04/12/2002 Ph=8 Kh=5 Gh=8C=27 NH3=0 No2=0 No3=10
08/12/2002 Ph=8 Kh=5 Gh=8C=26 NH3=0 No2=0 No3=10
11/12/2002 Ph=8 Kh=4 Gh=8C=26 NH3=0 No2=0 No3=12,5

Giorgos
30-12-02, 23:50
Πάνω που θα σε ρωτούσα για τις μετρήσεις.
Και μένα για κυανοβακτηρίδιο μου ακούγεται. Θα ρωτούσα για μετρήσεις γιατί μια από τις κύριες αιτίες ύπαρξης του (και η κύρια του τροφή) είναι το άζωτο. Μιας που βλέπω ότι όλα είναι καλά (από άζωτο) να ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις και τεστ για Φώσφορο; Μήπως έβαζες παραπάνω λίπασμα (κυρίως σίδηρο - δευτερεύον τροφή του κυανοβακτηριδίου) απ'ότι θα έπρεπε ή παραταϊζεις τα ψάρια σου; Επίσης στο σημείο που ήταν το Java, μήπως τα νερά ήταν στάσιμα - δεν υπήρχε αρκετή κινητικότητα; Τι φωτισμό έχεις - τι λάμπες χρησιμοποιείς - μήπως πρέπει να αυξήσεις την ένταση και το φάσμα (full spectrum lighting) του φωτός;

Αυτά για αρχή.

Tolis
31-12-02, 00:01
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=413

(Aπο τη μεση και κατω, κανε ενα "find" sto BGA να μην ψαχνεις)

newfish
31-12-02, 01:38
Καταρχήν το φως στο ενυδρείο είναι μια λάμπα 15 watt full spectrum και μια Economy 15 watt η οποία ίσα που ρίχνει το φως της μέσα στο ενυδρείο.

Ταΐζω (σχεδόν) πάντα την ίδια ποσότητα και το λίπασμα πέφτει με το σταγονόμετρο.

Η εμφάνιση του κυανοβακτιριδίου έγινε όταν η ροή του φίλτρου είχε πέσει, αλλά το ξύλο με το java είναι μες την μέση στο ενυδρείο (δεν είναι δα και τοοοσοοο μεγάλο) και όσο νερό βγαίνει από το φίλτρο περνάει πάντα πάνω από την java.

Παρόλο που το φίλτρο τώρα πάει σφαίρα, αλλάζω νερό (πλέον) κάθε τρίτη μέρα, το κυανοβακτηρίδιο εκεί, μέχρι να ξανακάνω αλλαγή είναι πάλι το ίδιο.

Θα συνεχίσω τις αλλαγές και βλέπουμε.

Δεν πιστεύω το κυανοβακτηρίδιο να είναι κολλητικό (έχω μεταφέρει ένα φυτό στο μεγάλο) ή να πειράζει τι Θηλυκό Guppy που είναι έτοιμο να γέννηση;;;

Tolis
31-12-02, 02:42
Δεν πειραζει τα ψαρια σε γενικες γραμμες, οχι, και ... κολλητικο ειναι, αλλά με την εννοια οτι αν οι συνθηκες ειναι καταλληλες για να παρει τα πανω του, θα το κανει και σε αλλο ενυδρειο - αν οχι, οσο και να ριξεις μεσα, δεν θα αναπτυχθει.
Συνεχισε τις αλλαγες και κανε σωστα τα πρεποντα...

fighterfish
31-12-02, 03:21
Μπορείς να καταλάβεις πότε θα γεννήσει η θηλυκιά ;

Δυο πράγματα θα έκανα, εφόσον είναι μικρό απλά το ξεστήνεις και γλυτώνεις (αν προλαβαίνεις τη θηλυκιά)
Κλαδέματα έχεις οπότε ξαναστρώνει μόνο του σχετικά ακίνδυνα.

Το δέυτερο είναι ερυθρομυκίνη. Δεν πειράζει τα ψάρια (τα ΄δικά μου δεν τα πείραξε... αλλα μην πάρω στο λαιμό το κοριτσι σου...)
Θα σου ξεπαστρέψει βέβαια και διάφορα άλλα βακτηρίδια αλλά BGA δεν θα έχεις. Πήγαινε πάρε το Erythrocyn απο ενα φαρμακείο. Δίνεται χωρίς συνταγή γιατρού και είναι φτηνό. Είναι σε μορφή χαπάκι.
Υπολόγισε την ποσότητα έτσι ώστε να ρίχνεις 2,5 mg/lt. Εννοείται οτι το διαλύεις πρώτα.

1η μέρα 2,5 mg/lt. Βγάζεις άνθρακα κλπ αν έχεις.
2η μέρα το ίδιο. 2,5 mg/lt
3η μέρα δεν βάζεις φάρμακο αλλα ίσως να βλέπεις κομμάτια να επιπλέουν. Εξαρτάται πόσο BGA έιχες. Αμα μπορείς να τα πιάσεις βγάλτα, αν δεν βλέπεις τίποτα στην επιφάνεια ή βλέπεις μικρά κομμάτια δεν πειράζει. ΄Σε μένα τα φυτά είχαν αρχίσει να καθαρίζουν.
4η μέρα 30 % αλλαγή νερού , και 2,5mg/lt φάρμακο.

Εμένα είχε καθαρίσει απο την πέμπτη μέρα.
Εκανα τεράστια αλλαγή νερού 70 - 80 % και ήμουν μια χαρά. Ουτε μια απώλεια σε φυτά και ψάρια.