PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγή λαμπτήρα?


mitsos1975
11-11-10, 00:41
Γεια σας ξανά,
έχω 81 λίτρα με λίγα φυτάκια, όχι απαιτητικά. 3 ανούμπιες,λίγο κέρατόφυλλο(:)) εχινόδωρο,πτερότους.
το ενυδρείο έχει 15watt,resun,10000kelvin αλλά οι ανούμπιες που είναι εκτεθειμένες απευθείας έχουν καφέ άλγη, ενώ αυτές που βρίσκονται κάτω από το κερατόφυλλο (ίσκιος) δεν έχουν! σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με μια από αυτές τις tropical(arcadia) με λιγότερα kelvin.
επίσης μπορώ να την κρατήσω και να βρώ ένα ballast να βάλω και μια tropical?
το κόστος αν βάλω δυο θα ανέβει κατά πολύ και δεν ξέρω αν τελικα θα αξίζει!
επίσης έριξα και μια ματιά σε αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/5enydreio.htm και είδα ότι αυτός έχει βάλει 3 λάμπες αλλά σε πολύ περισσότερα φυτάκια, εννοείται!! αλλά με 1 watt/λίτρο περίπου?:confused:
-------------------------
αλλά και καινούριο ballast να πάρω τα ακροφύσια θα ειναι στεγανά ή θα πρέπει να τα φτιάξω εγώ?
-------------------------
σκέφτομαι να πάρω μια Arcadia freshwater 15 watt και να μην μπλεχτώ με περιττά καλώδια! τα λεφτά της θα τα αξίζει!
μάλλον αυτό θα κάνω!;)

kingrim
11-11-10, 00:46
η ανουμπια ειναι Φυτό που πρέπει να δεθεί πάνω σε ξύλα ή πέτρες άμα μπει σε χαλίκι να μην θάψετε το ρίζωμα του γιατί θα σαπίσει και θα χαλάσει
Συστήνετε να κλαδεύεται κάθε μήνα για να βγαίνουν καινούργια φύλλα, είναι επιρρεπή στις greenspot και ΒΒΑ, σε περίπτωση που καλυφτούν τα φύλλα με άλγη να τα κλαδέψετε καλό θα ήταν να μπει σε σκιερό μέρος

αποψη μου να βαλεις αλλη μια λαμπα με DIY τροπο υπαρχουν αρκετες αναφορες στο φορουμ