PDA

Επιστροφή στο Forum : Η λιμνη μου


Μαριος35
08-11-10, 14:16
Η λιμνη μου.

Τηλέμαχος
08-11-10, 14:17
Πολύ ωραία! Κανένα φυτό όμως να χαρούν και τα ψαράκια;

zapatas
08-11-10, 14:19
μακαρι να την ειχα εγω στην αυλη μου και χωρις φυτα τηλεμαχε :D:D:D


να την χαιρεσαι φιλε μου ειναι καταπληκτηκη!!!:smt041:smt041:smt041:smt041

Giwrgos P.
08-11-10, 14:19
ποσα λιτρα ειναι?

Μαριος35
08-11-10, 14:24
Φέτος την τέλειωσα βάζοντας και ποταμίσια Αμώ για πυθμένα αλά άργησα και δεν βρήκα νούφαρα. Από την άνοιξη θα βάλω!!

lucy
08-11-10, 14:24
Μια άλλη άποψη όσων αφορά το σχήμα! Σίγουρα πολλοί θα την λαχταρούσαν (ειδικά οι στερημένοι χώρου) αλλά όπως και να το κάνουμε τα φυτά δίνουν άλλη αίγλη σε μια λιμνούλα!

Μαριος35
08-11-10, 14:26
5.000 lit

zapatas
08-11-10, 14:30
ε, λιγα ειναι τα λιτρα σου...:smt120
βρε σεις θα μας τρεανεται? εμεισ ζουμε μεσα στα τσιμεντα.... βλεπουμε τις φωτο σας και μας τρεχουνε τα σαλια:D:D:D

Μαριος35
08-11-10, 14:36
Τα μικρά χρυσόψαρα είναι φετινά και είναι τα πρώτα μου γεννητούρια και από την νέα σεζόν περιμένω και τα κοι !!
-------------------------
Από την άνοιξη θα την τριπλασιάσω μιας και θα γίνουν περισσότερα τα ψάρια χώρος υπάρχει άφθονος..

johnbaz
08-11-10, 14:50
Ομορφη φιλε μου!!!μπραβο σου!!!ναξερες ποσο ζηλευω!!!

ΜΙΜΗΣ
08-11-10, 15:17
μπραβο πολυ ωραια!
αληθεια πως πετυχες αναπαραγωγη!
πες μας λιγα λογια.

6981giwrgos
08-11-10, 15:26
πολυ ωραια η λιμνη σου σου ευχομαι οχι να την τριπλασιασεις αλλα να την πενταπλασιασεις:smt041:smt041:smt041

Μαριος35
08-11-10, 16:11
Όσο αφορά την αναπαραγωγή ήταν μέσα απριλη όταν τέλειωσα με την λίμνη και έβαλα Άμμο στον πυθμένα μετά από δύο μέρες είδα να υπαρχή κινητικότητα στα χρυσόψαρα! Έψαξα εδώ στο φόρουμ και διάβασα ορισμένες γνώμες ,έβαλα ορισμένα κλαδιά από πλαστικό δέντρο Χριστουγέννων Και τα ψάρια όντος άφησαν τα αβγά τους Πάνο σε αυτά δυστυχώς ώμος, αν και χώρισα την λίμνη στα δύο ορισμένα μικρά Κοι πέρασαν απέναντι πηδώντας το χώρισμα και δεν έμεινε τίποτα! Μετά από 10 μέρες είδα να δραστηριοποιούνται πάλι, αποφάσισα να Πάρο τα αυγά σε μικρό ενυδρείο που είχα πήρα λιπών το αρσενικό χρυσόψαρο το πίεσα ελαφρά στην κύλια ώστε να αρχίσει να τρέχει το σπέρμα στο νερό το όπιο δεν ξεπερνούσε τα 2 λίτρα αμέσως μετά το ίδιο με το θηλυκό αφήνοντας τα αυγά στο ίδιο νερό ο χρόνος δεν ξεπέρασε το 1 λεπτό έπειτα γέμισα το ενυδρείο με νερό. Μετά από τρις μέρες είχα τα αναμενόμενα, η γυάλα είχε γέμιση με γόνο. Μετά από 4 μέρες στην γυάλα, χώρισα την λίμνη πάλι στα δυο με πολύ ψιλή σήτα και βύθισα την γυάλα μέσα από τα τόσα ψαράκια επιβιώσαν γύρο στα 100.

beat89
08-11-10, 16:16
Πολυ ομορφη κ με ωραια σχημα....:)
Μπορει να γινει κ με τετοιο τροπο η αναπαραγωγη τους.?..
Δεν το ηξερα..

Singha
08-11-10, 16:57
http://www.youtube.com/watch?v=najz7wamDXY&feature=related

in the pond
09-11-10, 07:28
Πολύ όμορφη η προσπάθεια σου.:p Πες μας λίγα πράγματα ως προς την τεχνική υποστήριξη (φίλτρα αντλίες κ.λ.π.) όπως και βάθο, λίτρα και υλικά κατασκευής.

Τα Υuka που έχεις βάλει περιμετρικά "παντρεύονται" ιδιαίτερα όμορφα με το περιβάλλον μιας λίμνης, αλλά αργότερα οι βάσεις του κορμού τους θα αυξηθούν πάρα μα πάρα πολύ ώστε μπορούν να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα σε περιπτώσεις τσιμεντένιας κατασκευής.

Το θέμα φυτών μέσα στο ζωτικό χώρο των ψαριών είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής, ιδιαίτερα στην περίπτωση όπου υπάρχουν Nishikigoi μέσα στη δεξαμένη μας. Μπορεί άνετα τα φυτά να καλύπτουν μόνο την περίμετρο της λίμνης μας με καλύτερα αποτελέσματα, απ' ότι να είναι μέσα στο νερό. Είναι γεγονός όμως ότι ένα φυτό επιφανείας μπορεί να προσφέρει την πολύτιμη σκιά που χρειάζονται τα ψάρια μας, ιδιαίτερα κατά την διάρκεια του καλοκαιριού. Πρέπει όμως να δημιουργήσεις έστω και τεχνιτή σκιά στη λίμνη σου, ώστε να μπορούν να κρύβονται όταν απαιτείται.

Μαριος35
09-11-10, 09:33
Όσο αφορά τα υλικά είναι από μπετό φτιαγμένη , είναι δυο δεξαμενές 3*3 η πρώτη έχει 1 μετρό βάθος και η δεύτερη 3*2 1,5 μετρά και επικοινωνούν , όσο αφορά τα φίλτρα δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο προς το παρών, στην άκρη της βαθύτερης έχω έναν σωλήνα που τραβά νερό από την επιφάνια και το ρίχνει σε μια τρίτη κρυφή δεξαμενή 50*50cm και φιλτράρω το νερό εκεί και με φυσική ροή ακλουθώντας 3 μετρά περιμετρικά τις πρώτης δεξαμενή χύνετε στην δεύτερη όλο αυτό το ρυάκι είναι κρυφό, σκέπτομαι να την μεγαλώσω και ανάλογος τα λίτρα που θα φτάσει θα Πάρο και τα ανάλογα φίλτρα και αντλία.
Όσο αφορά τα Υuka δεν νομίζω να επηρεάσουν το μπετό μιας και έχει πάχος 25cm και αρκετό πλέγμα και μπετόβεργα.

in the pond
09-11-10, 12:18
Όσο αφορά τα υλικά είναι από μπετό φτιαγμένη , είναι δυο δεξαμενές 3*3 η πρώτη έχει 1 μετρό βάθος και η δεύτερη 3*2 1,5 μετρά και επικοινωνούν , όσο αφορά τα φίλτρα δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο προς το παρών, στην άκρη της βαθύτερης έχω έναν σωλήνα που τραβά νερό από την επιφάνια και το ρίχνει σε μια τρίτη κρυφή δεξαμενή 50*50cm και φιλτράρω το νερό εκεί και με φυσική ροή ακλουθώντας 3 μετρά περιμετρικά τις πρώτης δεξαμενή χύνετε στην δεύτερη όλο αυτό το ρυάκι είναι κρυφό, σκέπτομαι να την μεγαλώσω και ανάλογος τα λίτρα που θα φτάσει θα Πάρο και τα ανάλογα φίλτρα και αντλία.
Όσο αφορά τα Υuka δεν νομίζω να επηρεάσουν το μπετό μιας και έχει πάχος 25cm και αρκετό πλέγμα και μπετόβεργα.

H επιφανειακή συλλογή του νερού μπορεί να βοηθήσει μόνο στην μη εμφάνιση του φιλμ πρωτεΐνης. Με αυτόν τον τρόπο δεν επιτυγχάνεις όμως με κανένα τρόπο μηχανικό φιλτράρισμα.

Χρειάζεσαι άμεσα και κάποιο τρόπο οξυγώνοσης του νερού, ιδιαίτερα στα βαθύτερα σημεία. Η έλλειψη οξυγόνου θα έχει ως αποτέλεσμα την μη σωστή και υγειή ανάπτυξη των nishikigoi σου.

Μια παρένθεση, θα μπορούσε να μπεί στο για την ώρα κρυφό ρυάκι που έχεις δημιουργήσει. Αν π.χ. το δημιουργούσες πάνω θα μπορούσε εύκολα να καλυφθεί με διάφορα φυτά που θα μπορούσαν και αυτά να βοηθήσουν σε πολλούς τομείς το σύστημά σου.

Όσο για τα yuka, εύχομαι να έχεις προνοήσει σωστά... αν και τα 25 εκ. φαίνονται να είναι ικανοποιητικά.;)

apostolis veroia
09-11-10, 12:31
ειναι παρα πολυ ωραια!!! κατι απλο και ομορφο:rolleyes: το ασπρομαυρο κοι ειναι τελειο:smt055 ποσο βαθος εχει; στο εδαφος της λιμνης εχεις και χαλικακι;

Μαριος35
09-11-10, 14:16
Αν έκανα ένα πρόχειρο καταρράκτη θα βοηθούσε στο να οξυγονώνετε το νερό?
Ο πυθμένας έχει μόνο ποταμίσια άμμο το βάθος 1εως 1,5 μετρά.

in the pond
09-11-10, 14:58
Αν έκανα ένα πρόχειρο καταρράκτη θα βοηθούσε στο να οξυγονώνετε το νερό?
Ο πυθμένας έχει μόνο ποταμίσια άμμο το βάθος 1εως 1,5 μετρά.

To βάθος της μεγάλης δεξαμένης σου είναι ομοιόμορφο? Βαθμιδωτό? ή κύλωμα?

Ο άμμος δεν προσφέρει εντελώς τίποτε σε αυτά τα βάθη. Ίσα-ίσα που θα δυσχεραίνει το έργο του μηχανικού φιλτραρίσματος αργότερα. Ίσως μάλιστα να αποδεικτεί και αγωγός μολύνσεων από τη μη επαρκή οξυγόνωση του με την ύπαρξη διαφόρων επικίνδυνων αερίων, παραγογών της αποσύνθεσης.

apostolis veroia
09-11-10, 21:55
Αν έκανα ένα πρόχειρο καταρράκτη θα βοηθούσε στο να οξυγονώνετε το νερό?
Ο πυθμένας έχει μόνο ποταμίσια άμμο το βάθος 1εως 1,5 μετρά.
θα βοηθουσε παρα πολυ;)και τα ψαρια αλλα και σενα που θα σε ηρεμει με το ακουσμα του:)

themosb
11-11-10, 08:36
τωρα την ειδα και εγω
πολυ ομορφη λιμνη με δυνατοτητες να γινει αψογη
θες σκια μεσα και εξω για τα ψαρια αποφυγη αλγης και για σενα βρε αδερφε
καλοκαιρι πως θα καθεσαι με τις ωρες στον ηλιο
το παθα και στο λεω
εισαι και συ απ τους τυχερους απολαυσε το οσο μπορεις
:smt020