PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙ...


ARIS1983
07-11-10, 20:42
Ξερει καποιος εαν μπορω να βαλω κουκουναρια ''ανοιγμενα'' (δηλαδη να εχουν ξεραθει) μεσα σε ενυδρειο και αν χρειαζονται καποια επεξεργασια πριν μπουν, βρασιμο ή κατι αλλο?

zweet
07-11-10, 20:59
δεν εχω ιδεα , αλλα ως βοτανολογος, το πευκο το χρησιμοποιουμε για καποια θεραπεια, οποτε περιεχει ουσιες φαρμακευτικες που ισως δεν κανουν για τα ψαρια... ακομα , φανταζομαι οτι ειναι απο τα ξυλα που δεν θα σταματησουν ποτε να κανουν καφε το νερο σου.
ολα αυτα τα γραφω σαν προσωπικη αποψη, ισως καποιος που το εχει δοκιμασει να σου πει κατι αλλο.
ομως και εσενα τι σου ηρθε να βαλεις κουκουναρια?
θελεις να το κανεις χριστουγεννιατικο? :p

ARIS1983
07-11-10, 21:18
Εεε ναι! Να τα βαλω σε κουβα με νερο σε κανα δυο μηνες θα εχουν κατσει και να σου και τα Χριστουγεννα πακετο! Να το δοκιμασω ή οι red cherry θα πανε περιπατο?

zweet
07-11-10, 21:24
απ οτι εχω διαβασει οι γαριδες ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητες σε αλλαγες ακομα και μια μικρη.. τα κουκουναρια που θα ειναι 2 μηνες σε νερο θα εχουν αρχησει ηδη να σαπιζουν και θα μαλακωσουν το νερο ισως ... οποτε θα ειναι μια αλλαγη.
γιατι δεν βαζεις κανενα χριστουγεννιατικο φωτακι γυρω γυρω και καμια ασημοσκονη στο τζαμι σε διαφορα σημεια?
για ντεκορ σε καταστημα το θελεις και ειναι τοσο σημαντικο η ειναι για το σπιτι?

exelix
07-11-10, 21:30
Έχω δει σε πολλά ενυδρεία να χρησιμοποιούν κάποιο είδος κουκουναριού, κυρίως αγοραστού όμως ή όπου το έχει η περιοχή τους να το μαζεύουν χωρίς κίνδυνο. Έχει και ο Raven σε ένα γαριδοενυδρείο του από ότι θυμάμαι, αλλά μιλάμε για alder cones (σήμυδας) που είναι κάτι μικρούλια. Για τα κλασικά δικά μας δεν ξέρω όμως.

Για αυτά μιλάω:http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/454dd7ff8bfeb22da69ea1148fe2e011/cl/details/cnid/fac45486ac1a9e7d5.30822925/anid/94e44284ceeaaaaa.00000162/tpl/-/lang/1/listtype/list

ARIS1983
07-11-10, 21:31
Οχι απλα μαζεψα μερικα και ειδα οτι ταιριαζουν πολυ στο στησιμο του ενυδρειου, σαπιζουν? Καλα θα ειναι αμα τα περασω κανα μονοτικο υλικο, σιλικονη ενυδρειακη?

zweet
07-11-10, 21:35
ολα τα ξυλα σαπιζουν... δεν θα τα εμποδισει η σιλικονη.
αλλα αφου τα εχει χρησιμοποιησει κι αλλος, ψαξε το σχετικο ποστ και ρωτησε τον ιδιο :)

platy
07-11-10, 23:00
εγω προτεινω alder cones ..θα τα βρεις σε πολλα μαγαζια (ενυδρειακα ) και δινουν ομορφια στα περισσοτερα γαριδοενυδρεια

ARIS1983
07-11-10, 23:26
Πολυ ωραια τα alder cones νομιζω θα ταιριαξουν μια χαρα... Αλλα αφου μπαινουν ολα αυτα τα ειδη κουκουναριων τι κακο μπορει να κανουν του πευκου?

platy
07-11-10, 23:28
καλυτερα ας μην μαθουμε !!! βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να εχεις ενα 20λιτρο με φιλτρο και να ριξεις τα κουκουναρια μεσα και να κανεις μετρησεις καθε τοσο να δεις τι παιζει ...αν και παλι δν θα καταφερεις και πολλα!! (να δεις ας πουμε αν επηρεαζει τα ψαρια) οποτε αρκεσου στα alder ;)

ARIS1983
08-11-10, 00:02
ok παιδια παω για alder cones! Ευχαριστω...

Hydrus
09-11-10, 11:16
Ακου τι θα συμβεί. Το κουκουνάρι δεν θα βουλιάξει όσες μέρες και αν περιμένεις, θα σου καφετίσει ελαφρα πολυ ελαφρα το νερο και μετα απο λιγο θα σου κανει μυξάκια και θα σου θολώσει λίγο το νερό.

Παθόν :(

thanasisg
09-11-10, 15:20
Καο το ρετσίνι που πιθανότατα κουβαλάει το κουκουνάρι δεν νομίζω ότι θα είναι και ότι καλύτερο για τα ψάρια σου!!

ARIS1983
09-11-10, 19:10
:grin:Eλα μωρε λιγο ρετσινα Μαλαματινα μια χαρα θα ειναι!:grin:

Πάνος
09-11-10, 21:48
αν προσεξετε σε αλση πευκων δεν υπαρχει κατω γρασιδι και γενικοτερα φυτα.
αυτο συμβαινει γιατι οι ριζες των πευκων εκκρινουν τοξινες που δεν επιτρεπουν σε αλλα φυτα (ανταγωνιστες) να επιβιωσουν. δε ξερω αν αυτο χαρακτηριζει μονο τις ριζες τους ή και υπολοιπα μερη. αλλα θα το σκεφτομουν διπλα...

giannisqq
09-11-10, 21:56
αν προσεξετε σε αλση πευκων δεν υπαρχει κατω γρασιδι και γενικοτερα φυτα.
αυτο συμβαινει γιατι οι ριζες των πευκων εκκρινουν τοξινες που δεν επιτρεπουν σε αλλα φυτα (ανταγωνιστες) να επιβιωσουν. δε ξερω αν αυτο χαρακτηριζει μονο τις ριζες τους ή και υπολοιπα μερη. αλλα θα το σκεφτομουν διπλα...
ψψψςςςς τι ειπες τωρα ρε πανο:cool::cool::cool:

ARIS1983
10-11-10, 02:50
Στο εξωχικο μου στην Αιγινα εχει ακριβως απο διπλα δασος με πευκα και ειναι τιγκα στα σταχια! Βεβαια επειδη δεν ειναι και τιγκα στις γαριδες παραγειλα απο νετ alder cones και catappa leaves! Tα κουκουναρακια πευκου τα φιλαω για τα Χριστουγεννα, θα στολιστουν στο δεντρακι! Δεν πιστευω να μου μαρανουν και το PVC του ελατου?:grin:

thanasisg
10-11-10, 10:29
Tα κουκουναρακια πευκου τα φιλαω για τα Χριστουγεννα, θα στολιστουν στο δεντρακι! Δεν πιστευω να μου μαρανουν και το PVC του ελατου?:grin:

Σωστός!!!! Το χριστουγενιάτικο δέντρο δεν μασάει!! Τιγκάρισέ το στο κουκουνάρι γιατί όπως μας κατάντησαν φέτος, δεν υπάρχει μια για στολίδια :D:D:D

Πάνος
10-11-10, 18:41
Στο εξωχικο μου στην Αιγινα εχει ακριβως απο διπλα δασος με πευκα και ειναι τιγκα στα σταχια!
αυτο που ειπα το θυμομουν απο το σχολειο...και απο τον παππου μου που ελεγε πως κατω απο το πευκο δε φυτρωνει τιποτα...

ετσι εκανα ενα γουγλαρισμα με αυτη τη φραση και βρηκα καποιες αιτιολογιες...σε φυτο-φορα..

"Το κακό είναι πως κάτω από πεύκο (ειδικά όταν είναι μεγάλο δέντρο) είναι δύσκολη -εάν όχι αδύνατη- είναι η ανάπτυξη των περισσότερων φυτών, όχι μόνο λόγω της σκιάς του, αλλά κυρίως λόγω της ρητίνης (ρετσίνι) του, αλλά και του πυκνού και επιπόλαιου ριζικού του συστήματος. Ακόμα κι αν κάποιο φυτό καταφέρει να "πιάσει", θα είναι σαφώς χαμηλής ανάπτυξης και γενικά καχεκτικό (ειδικά αν συγκριθεί με άλλα γύρω του που δεν επηρεάζονται από την κόμη ενός πεύκου)."
(http://www.gewponoi.com/fytikh/index.php?topic=2246.0 )

"Ειναι γεγονος οτι οι πευκοβελονες ριχνουν το ph και κανουν το εδαφος οξινο, γι αυτο στον λακκο κομποστοποιησης δεν βαζουν πανω απο 10% πευκοβελονες". ( http://www.atfreeforum.com/fyta/viewtopic.php?t=1546&sid=8aba324c0e44cfae9eb2990d1e9a098d&mforum=fyta )

και φυσικα και απο την εμπειρια μου που εχοντας περπατησει αρκετα πευκοδαση....σε πολλα δεν υπηρχε καθολου βλαστηση κατω απο τα πευκα...

ARIS1983
10-11-10, 21:24
Και μετα απο τοσο τσαπαρισμα καθε καλοκαιρι :cool: για να βγουν τα σταχια και να βαζω το αμαξι, τοσο γκαντεμης ειμαι μονο σε εμενα ετυχε να 'χει απο κατο του! Ουτε τα δεντρα τελικα δεν με πανε....:smt084

Πάνος
10-11-10, 21:32
:D:D:D...εχεις θεμα!!

giannisqq
10-11-10, 22:01
και φυσικα και απο την εμπειρια μου που εχοντας περπατησει αρκετα πευκοδαση....
τι εκανες στα δαση πανο:D:Dγια πες μας τις εμπειριες σου:D:D:D:D

Πάνος
10-11-10, 22:36
"περπατησει" ειπα...που τρεχει ο λογισμος σου??
πονηρο μυαλο...ας μη τα μπερδευουμε...αλλο το πευκάτο και αλλο το πουρναράτο....:D

giannisqq
10-11-10, 22:50
χαχααχααχαχαχ