PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτά ΙΚΕΑ


Crazy_Beaver
03-11-10, 23:19
Ηταν η κοπέλα μου στο ΙΚΕΑ σήμερα και αποφάσισε να μου πάρει τα 2 φύτα που φένονται στην φώτο για δωράκι.Ονόματα δεν ξέρω ακόμα.Ρίζες δεν υπάρχουν είναι σαν να είναι κλαδέματα.Απλά τα βγάζω από τα σφουγκαράκια και τα φυτεύω?Ευχαριστώ!

kilo_me
03-11-10, 23:23
Το αριστερά το έχω και εγώ από ΙΚΕΑ και με αρκετό φως γίνεται θηρίο ολόκληρο είναι πολύ ωραίο φυτό και ναι άπλα βγάζεις τον υαλοβάμβακα και το βάζεις στο υπόστρωμα/χαλίκι.
όνομα δεν θυμάμαι.

ARIS1983
03-11-10, 23:24
Εχει το ΙΚΕΑ φυτα υδροβια!? Περιεργο, τι αλλο θα βαλουν! Ειναι καλες οι τιμες, για πειτε?

kilo_me
03-11-10, 23:29
από όσο θυμάμαι 6-7 ευρώ το γλαστρακι άμα πετυχεις την μέρα εισαγωγεις έχουν αρκετά μεγάλη ποικιλία και από υδρόβια και από υδρόφιλα φυτά άπλα πρέπει να ξέρεις τι αγοράζεις.

Crazy_Beaver
03-11-10, 23:42
5 ευρά το γλαστράκι. Απ ότι διαβάζω τώρα όμως μάλον το ένα είναι υδρόφυλο και το άλλο υδρόβιο!

georgis4
03-11-10, 23:45
Εχει το ΙΚΕΑ φυτα υδροβια!? Περιεργο, τι αλλο θα βαλουν! Ειναι καλες οι τιμες, για πειτε?
Εχει χρονια που φερνει το ΙΚΕΑ και περυσι ειχα πετυχει μεχρι και στα LIDL....!

tsoum
03-11-10, 23:53
Το αριστερό μου φαίνεται για cryptocorine.

Maverick
03-11-10, 23:53
Εδώ (Ολλανδία) το ΙΚΕΑ έχει όλα τα υδρόβια φυτά γύρω στα 2-2.5 ευρώ, ενώ όλα τα προιόντα είναι πολύ πιο φτηνά απ' ότι στην Ελλάδα (ορχιδέες μεγάλες >30cm 5 ευρώ κλπ, δε συζητώ για έπιπλα...).. Αυτά βλέπω και τρελαίνομαι!!

ARIS1983
03-11-10, 23:56
Και οι μισθοι πολυ καλυτεροι να υποθεσω?!

georgis4
03-11-10, 23:58
Εδώ (Ολλανδία) το ΙΚΕΑ έχει όλα τα υδρόβια φυτά γύρω στα 2-2.5 ευρώ, ενώ όλα τα προιόντα είναι πολύ πιο φτηνά απ' ότι στην Ελλάδα (ορχιδέες μεγάλες >30cm 5 ευρώ κλπ, δε συζητώ για έπιπλα...).. Αυτά βλέπω και τρελαίνομαι!!
Εδω ειμαστε ματσωμενοι φιλε μου.......απλα δε το ξερουμε..:smt043

kingrim
03-11-10, 23:59
Εδώ (Ολλανδία) το ΙΚΕΑ έχει όλα τα υδρόβια φυτά γύρω στα 2-2.5 ευρώ, ενώ όλα τα προιόντα είναι πολύ πιο φτηνά απ' ότι στην Ελλάδα (ορχιδέες μεγάλες >30cm 5 ευρώ κλπ, δε συζητώ για έπιπλα...).. Αυτά βλέπω και τρελαίνομαι!!


Καποτε ειχα διαβασει οτι η ΙΚΕΑ οταν ηρθε Ελλαδα ειχε ιδιες τιμες με εξωτερικο αλλα ο κοσμος δεν αγοραζε λογο του οτι ηταν πολυ φθηνα και νομιζαν οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας... ετσι εβαλε καπελο σε ολα τα προιοντα και ο κοσμος αρχησε να αγοραζει σαν τρελος.......

Σας θυμιζει κατι.....

giannisaek
04-11-10, 00:02
Δεξί: http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=54
Το αριστερό δεν ξέρω.

Πάνος
04-11-10, 00:07
κανε μια αναζητηση να δεις πως την ειχa πατησει κι εγω απο τα ικεα με υδροφιλα φυτα...
Δεξί: http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=54
Το αριστερό δεν ξέρω.
νομιζω πως το δεξια δεν ειναι κρυπτοκορινα αλλα hemigraphis και συγκεκριμενα το repanda http://www.floridaaquatic.com/aquarium_plant_hemigraphis_repanda.html
ειναι υδροφιλο και θα χαλασει στο ενυδρειο σου...εγω την ειχα πατησει με hemigraphis colorata

georgis4
04-11-10, 00:33
Καποτε ειχα διαβασει οτι η ΙΚΕΑ οταν ηρθε Ελλαδα ειχε ιδιες τιμες με εξωτερικο αλλα ο κοσμος δεν αγοραζε λογο του οτι ηταν πολυ φθηνα και νομιζαν οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας... ετσι εβαλε καπελο σε ολα τα προιοντα και ο κοσμος αρχησε να αγοραζει σαν τρελος.......

Σας θυμιζει κατι.....
Eτσι ειναι....το κουφιο ξυλο οταν ειναι ακριβο ξαφνικα γινεται μασιφ....:p

Crazy_Beaver
04-11-10, 00:33
Αυτό για το ικεα και τις τιμές το έχω ακού σει και εγώ!Με το ένα μαλον την πάτησαμε απ ότι φένεται.Πως μπορώ αν το διατηρήσω?Γαστρούλα με νερό μέσα και αλλάγές στο μπαλκόνι ή δεν πέζει.Αν τπο αφήσω στο ενυδρείο μέχρι να δώ ότι αρχίζει να χαλάει θα μου κάνει κανα άλλο προβλημα? Στεναχωρήθηκε και η μικρή που μου τα έκανε δώρο!!!

Πάνος
04-11-10, 00:37
ιδανικα vivarium.. αλλα και γλαστρα με μπολικο νερο και υγρασια μπορει να κανει θαυματα...

ARIS1983
04-11-10, 01:17
Ειπα και γω, υδροφυλλα ειναι και οχι υδροβια τελικα! Μαλλον δεν κανουν για ενυδρεια...

panos1972
04-11-10, 09:37
Καποτε ειχα διαβασει οτι η ΙΚΕΑ οταν ηρθε Ελλαδα ειχε ιδιες τιμες με εξωτερικο αλλα ο κοσμος δεν αγοραζε λογο του οτι ηταν πολυ φθηνα και νομιζαν οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας... ετσι εβαλε καπελο σε ολα τα προιοντα και ο κοσμος αρχησε να αγοραζει σαν τρελος.......

Σας θυμιζει κατι.....


Τις πατάτες, επί Καποδίστρια....

aquaman
04-11-10, 09:44
Τις πατάτες, επί Καποδίστρια....

Το ΙΚΕΑ της Ελλάδας μπορεί να είναι και το πιό ακριβό του κόσμου...
Έχω συγκρίνει τα ίδια προϊόντα σε Ελλάδα και ΗΠΑ ή Σουηδία π.χ. (ίδιος κωδικός -περιγραφή-διαστάσεις-όλα) και έβρισκα διπλές τιμές στην Ελλάδα π.χ.

Το ίδιο το ΙΚΕΑ κάπου κάπου όταν το κράζουν λεέι κάτι μασάλια του στυλ "μερικά είναι ακριβότερα αλλά πολλά άλλα είναι φτηνότερα" κλπ, αλλά μην περιμένετε να μας πει ποια είναι η κατά μέσο όρο απόκλιση των τιμών...

Είναι η ίδια ιστορία με τα είδη σουπερ-μάρκετ, απορρυπαντικά και τόσα άλλα που οι πολυεθνικές μας τα φέρνουν με καπέλο σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη, όταν το κόστος τους είναι βασικά το ίδιο παντού.

Γιατί; Απλά γιατί μπορούν.

Σορρυ για το οφ-τοπικ - δεν άντεξα...

Crazy_Beaver
04-11-10, 10:03
Χώστε ελεύθερα να τα βλέπουν και αυτοί που δεν είναι υποψιασμένοι μπας και ξυπνήσουμε σαν λαός ποτέ.

georgis4
04-11-10, 10:18
Mε γελουν τα ματια μου η ειναι ο ιδιος καναπες?
http://www.ikea.com/nl/nl/catalog/products/60200355
http://onlinecatalogue.ikea.com/2011/ikea_catalogue/GR/
(σελιδα 34-35 στο ελληνικο με τιμη €605 και στο αλλο €199 3θεσιος καναπες KIVIK)

kingrim
04-11-10, 10:23
αφού είμαστε σαν λαός πρόβατα....

Γιατί αν πας στο σπίτι κάποιου σου λέει Αaaaβλέπεις τον καινούργιο μου καναπέ έχει 7000ε
και λες εσύ από μέσα σου αυτός είναι επιτυχημένος ευτυχισμένος μας μεγάλωσαν
Σαν γενιές να γίνουμε γιατροί δικηγόροι να έχουμε Πολλά χρήματα γιατι οι γονεις μας ειχαν κατοχικα συνδρομα

Μας έχουν κάνει να ορίζουμε τους γύρο μας με τα υλικά αγαθά που έχουν και όχι με τα πνευματικά.........



Ουφφφφ τα ειπα και εγω και εβαλα και μενα μεσα για να μην παρεξηγηθει κανενας

Maverick
04-11-10, 16:02
Και οι μισθοι πολυ καλυτεροι να υποθεσω?!

Απ' ότι έχω ακούσει ο κατώτατος μισθός είναι γύρω στα 1200e (δλδ 2 x τον δικό μας)...

Roussaks
04-11-10, 19:10
βλ. Καποδιστρια - πατατες !

Αν δεν εβαζε αντρες να τις φρουρουν δεν θα τις εκλεβαν και να εξαπλωνονταν !!!

Πάνος
04-11-10, 19:15
μου αρεσει πολυ ο τιτλος και η τροπη του θεματος... :D

Maverick
04-11-10, 20:41
Εγώ φταίω :smt020 αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ...

χαρης12666
20-03-11, 00:01
Σήμερα στο ΙΚΕΑ ειδα ένα φυτό με πολύ λεπτά μακριά φύλλα σαν του πεύκου κι εκεί που αποφάσισα να το πάρω άκουσα μια κυρία να λέει ότι είναι σχοινόπρασσο υπάρχει τέτοια πιθανότητα? Αν είναι έτσι να μην δώσω 5 euro, να το αγοράσω από την λαική να μου έρθει και φθηνότερα. Έμοιαζε με αυτό στο link.

http://www.tropica.com/plants/plantdescription.aspx?pid=132C

redman88
20-03-11, 00:16
παιδια εγω πηγα την πεμπτη στο ικεα και τα φυτα που ειχε εγραφαν επανω οτι ειναι υδροβια και οτι ειναι καταλληλα για ενυδρειο
ολα 5€

Πάνος
20-03-11, 00:19
παιρνεις τη λεξη "σχοινοπρασο" τη βαζεις στο γουγλη και σου βγαζει αυτη τη φωτο (και καποιες ασχετες) http://gr.photaki.com/picture-fields-chives_296856.htm
μοιαζει με το λινκ του υδροβιου φυτου η με το σχοινοπρασο??
και οταν κατι απλως "μοιαζει" και δεν υπαρχει φωτο...ποιος και πως μπορει να σου απαντησει υπευθυνα? :confused:
ΔΕΝ ειναι ΟΛΑ τα φυτα στα ικεα καταλληλα για ενυδρεια.