PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλάδεμα Anubias


newfish
27-12-02, 19:20
Title: Κλάδεμα Anubias
Post by: fighterfish on 04/12/02 at 18:22:40
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή η Anubia που έχω σε λίγο θα τρυπήσει και το καπάκι του ενυδρείου σκέφτομαι να κάνω το εξης :

( http://www.geocities.com/fighterfish10/a.htm )

Ο κορμός που φάινεται στη φωτό είναι 7cm. Αν κόψω ακριβώς εκεί που είναι το κόκκινο βελάκι, θα έχω δύο φυτά, το πάνω θα έχει μικρά ριζίδια που ήδη προεξέχουν, το κάτω όλη τη ρίζα και μερικά φύλλα που φυτρώνουν απο χαμηλά.

Το ερώτημα είναι θα επιβιώσουν και τα δύο φυτά ή κάποιο απο τα δύο θα χαλάσει ;

Το Sera floral depot δουλεύει ακόμα κάτω απο το χαλίκι.
Απλά πριν το δοκιμάσω είπα να ρωτήσω γιατί είναι και κομμάτι ακριβές αυτές οι μεγάλες...

Επίσης αν κάποιος απαντήσει ας γράψει αν βλέπει τη φωτο ή ποιο απο τα δυο links του δούλεψε (2 ή 3) για να επιβεβαιώσω αυτό που υποψιάζομαι για το geocities...

many thanks...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: polleni on 04/12/02 at 21:56:24
--------------------------------------------------------------------------------
Number 3 worked for me.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: Tolis on 04/12/02 at 22:04:38
--------------------------------------------------------------------------------
http://users.otenet.gr/~tolibra/anubiastrim.jpg

Το 3ο λινκ μονο δουλεψε εδω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: fighterfish on 04/13/02 at 08:57:59
--------------------------------------------------------------------------------
μάλιστα, κατάλαβα

μάλλον δεν παίζει ρόλο που ο κορμός είναι κάθετος...
αυτο που λες Τολη θα έπαιζε άριστα στις nana, μάλιστα ίσως θα επρεπε να το είχα κάνει, (είναι οριζόντιος ο κορμός τους όπως στο σχήμα που έκανες)
Θα το δοκιμάσω και στη μεγάλη, σε λίγο που θα μεγαλώσουν τα ριζίδια...

P.S. αυτό που ήθελα να δω για το geocities είναι οτι μάλλον εχουν κόψει οποιοδήποτε direct request στους servers τους που δεν είναι για αρχείο htm ή html etc.
οπότε τα links σε εικόνες ανεβασμένες σε free subdirectories δεν ερχονται... ενω αμα είναι σε σελίδα έρχονται....

βέβαια μπορεί να παίζει ρόλο και το subscription type που εχει κανεις αλλα για τα Free δεν φαίνεται να παίζει...

μαλιστα....
thanks ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: fighterfish on 05/16/02 at 10:59:33
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά την πετσόκοψα την Anubia,
σύμφωνα με τις οδηγίες,

τώρα θα δούμε τι θα γίνει....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: lee_gore on 06/05/02 at 16:23:13
--------------------------------------------------------------------------------
telika ti egine me tis anubies meta apo to kladema ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: fighterfish on 06/06/02 at 10:26:50
--------------------------------------------------------------------------------
Η μια Anubia εγινε τρεις...

Οι δυο μεταφέρθηκαν ήδη σε ενυδρειο φίλου.
Η μια εμεινε σε εμενα.
Δεδομενου οτι ειναι αργες μετα απο δυο εβδομαδες δεν ειχαμε σημαντικη εξελιξη.
Δεν πεθάναν, και η μια (που κρατησα) που ηταν και η κορυφη συνεχιζει να μεγαλωνει το ενα καινουριο φυλλο που είχε.

Θα δουμε για τις αλλες δυο στο νεο ενυδρειο, οπου λογικα θα πανε καλα. Γιατι ειναι μεγαλο, εχει λιπασμα και φως πολυ.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: ASCCO1 on 06/06/02 at 17:14:23
--------------------------------------------------------------------------------
Οι annubias δεν θελουν και παραπολυ φωτισμο Χριστοφορε, και τους αρεσει και ιδιαιτερα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: fighterfish on 08/07/02 at 04:17:07
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν οι Anubias που είχα κλαδέψει με όχι και τόσο ορθόδοξο τρόπο πάνε πολύ καλά.

Ειδικά τα δύο κομμάτια που μπηκαν στο καινούριο ενυδρείο του φίλου. Η ανάπτυξή τους ήταν αργή βέβαια αλλά έχουν βγάλει απο τρια καινούρια φύλα η κάθεμία, παρόλλο που τα παλιά τους φύλα ήταν ταλαιπωρημένα απο λίγη άλγη (τη συνηθισμένη που κάθεται απάνω τους).

Νομίζω οτι αν φροντίσεις
α) να υπάρχουν φύλα και ρίζες σε κάθε κομμάτι που θες να γίνει νεο φυτό
β) να έχει αρκετά καλή λίπανση το ενυδρείο

τότε θα πάνε καλά οι anubias όπως και αν τις κουρέψεις....


Και να σκεφτείς οτι δεν είχε καν CO2 το νεο ενυδρείο !
Πάντως επειδή και εγω σταμάτησα το CO2 εδω και εναμιση μήνα περίπου, έκανε διαφορά αλλά πολύ μικρή.
Είναι πιο σημαντικό το λίπασμα σε υγρή μορφή ή κάτω απο το χαλίκι παρά το CO2. (Εννοείται με τα επίπεδα φωτός που έχω, που είναι λίγα έτσι...)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: halvas69 on 08/07/02 at 04:31:33
--------------------------------------------------------------------------------
Όσον αφορά τις Anubias,
Όταν απέκτησα το ενυδρείο μου, o POKOU μου έδωσε μία ρίζα
ότι είχε απομείνει από την επιδρομή των ψαριών, χωρίς καθόλου ρίζες ή φύλα
κάτι σαν πράσινο κούτσουρο 3-4cm, χα,χα,χα
το έβαλα στο ενυδρείο μου και μετά από 1,5 μήνα, άρχισε να πετάει μία μικρή ρίζα.
Σήμερα μετά από 7 μήνες είναι ένα πανέμορφο θαμνάκι (Anubias nana)
με 3 κλαδιά που βγάζουν από 1 φύλλο το καθένα, κάθε εβδομάδα.
Το φυτό αυτό είναι σκυλί, δεν μασάει τίποτα !!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: ASCCO1 on 08/07/02 at 04:37:54
--------------------------------------------------------------------------------
Και δεν εχει πολλες απαιτησεις σε φως και CO2 θα συμπληρωνα εγω 8)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Κλάδεμα Anubias
Post by: ENTRERI1221 on 10/28/02 at 19:52:30
--------------------------------------------------------------------------------
Εμενα οι anubias ειναι καταφαγωμενες απο ενα πειναλαιο severum πως θα κοψω κατι μεμωνομενα φυλλα στο κεντρο του φυτου χωρις να το χωρισω σε πολλα κοματια?