PDA

Επιστροφή στο Forum : 2η (τελικη) προσπαθεια


Konstantin79
30-10-10, 14:52
Διαστάσεις: 70*35*40
Όγκος:100λτ
Κατηγορία:Κοινωνικο
Φυτά: Microsorum και 2 anubias berteri
Ψάρια / Άλλα είδη:guppies (2α/6θ) κ ενα golden swordfish
Διακοσμητικά υλικά:2k χαλικι, ενα κομματι ξυλο κ ενα μοπανι
Φωτισμός: 11w * 2
Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες
Φιλτράρισμα: eheim 1020
Θερμοστάτης: 100w
pH: 7.6

http://i51.tinypic.com/2rxz86w.jpg

dimis_george
30-10-10, 15:32
φιλε το ενυδρειο σου ειναι η μια μερια στον αερα??:smt120:smt120

Konstantin79
30-10-10, 15:42
Οχι. Το εχω βαλει στη μεση στο τραπεζι, κ οι δυο πλευρες εξεχουν 10cm.

dimis_george
30-10-10, 15:45
νομιζω δεν κανει να εξεχουν απο την βαση...

Konstantin79
30-10-10, 15:46
Δεν εχω βαση φιλε μου. Ενα τραπεζακι εχω κ το εχω βαλει εκει.

dimis_george
30-10-10, 15:48
εστω και τραπεζακι να ειναι...πρεπει να παταει ολος ο πατος του ενυδρειου...αλλιως καποια στιγμη μπορει ν ακουσεις καποιο θορυβο...ραγισματος!

ARIS1983
30-10-10, 16:02
Παρε ξυλο παγκου κουζινας παχους 3-4εκ. διαστασεις 71χ36 και βαλτο πανω στο τραπεζακι και μετα απο πανω το ενυδρειο, μονο ετσι θα το γλιτωσεις! Ειναι πολυ λαθος η τοποθετηση που εχεις, ουτε 20λιτρο δεν θα εβαζα να παταει ετσι! Εκτος αν θες να κανεις λιμνη το δωματιο!:grin: Ενοηται πως πρεπει να το αδειασεις απο νερο σχεδον ολο για να το κουνησεις, Θα αφησεις ισα ισα για τα ψαρια 5-10 ποντος! Κατα τα αλλα πολυ ωραιο το στησιμο, καλη αρχη!

Konstantin79
30-10-10, 16:39
Μια πρασιναδα που βλεπω στο τζαμι απο χθες που εβαλα τα φυτα να υποθεσω οτι ειναι αλγη?

ARIS1983
30-10-10, 16:43
Λογικα ναι, αλλα νομιζω δεν φταινε τα φυτα! Θες και λιγο παραπανω φωτισμο, 22watt εχεις συνολο τι ειδους λαμπες ειναι τ5,τ8 ή τιποτα κλασικες? το ενυδρειο ποιας εταιριας ειναι?

Konstantin79
30-10-10, 16:48
Τι θα προτεινες?

ARIS1983
30-10-10, 16:56
Αν λες για τον φωτισμο, πρεπει να ανεβουν λιγο τα βατ αλλα πρεπει να το δουμε αναλογος με τι φωτισμο εχεις ειδη και να προσθεσουμε κατι που θα ολοκληρωνει καλυτερα το φασμα της ημερας!

Konstantin79
31-10-10, 12:41
Το ενυδρειο ειναι απο τα carrefour κ οι λαμπες Philips. Εχω σκοπο νατις αντικαταστησω βεβαια μεχρι τελος της αλλης βδομαδας με Τ5 daylight! Nα αρουν κ τα φυτακια λιγο τα πανω τους!

ARIS1983
31-10-10, 17:19
Mπορεις απλα να δεις τι κελβιν βγαζουν και τα βαλεις αλλη μια σε διαφορετικα κελβιν! Αν θα βαλεις παλι τα ιδια watt και το ιδιο φασμα χρωματος στις λαμπες δεν αλλαζει κατι.

Konstantin79
31-10-10, 17:29
Δε θα εχουν ιδια ισχυ. Θα βαλω 2 24αρες Τ5 daylight ωστε να αναδειξω λιγο τα φυτα!

ARIS1983
31-10-10, 23:18
Ωραιος μια χαρα θα εισαι με αυτα τα watt, αλλα πως θα το κανεις θα αλλαξεις βασεις για λαμπες η ταιριαζουν αυτες που εχεις? Καλο ειναι να βαλεις μια day και μια σε ροζ που ειναι ειδικη για τα φυτα.

Konstantin79
01-11-10, 23:14
Διαβασα οτι η day ειναι καλη για τα φυτα! Η ροζ τι θα μου προσφερει ακριβως φιλε μου? :smt120

Roussaks
01-11-10, 23:21
Η ροζ λαμπα σου τονιζει φασματα του φωτος που δεν σου τονιζει η λευκη και που κανει καλο στα φυτα !
Βαλε μια αγγελια να ζητας μερικα φυτακια ακομα , σηκωσε το ξυλο να ακουμπαει σε καποια γωνια και εαν θες αλλαξε το χαλικι με κατι ποιο θρεπτικο για αργοτερα!!!

Α! και κανε οπως και δηποτε αυτο που σου λεει ο Αρης παραπανω αδειασε το νερο σε ενα δοχειο σηκωσε το και καποιος να βαλει απο κατω την ταυλα ...αλλιως θα αποκτησεις ενα μικρο θεματακι σε λιγο καιρο !!!

Konstantin79
01-11-10, 23:30
http://i51.tinypic.com/2q3tclx.jpg

Το εβαλα σε μεγαλυτερο τραπεζι! Τις anubias τις εδεσα καλα, οχι χαλαρα ομως, επειδη ειναι δυνατες οι ριζες κ επρεπε να τις πιεσω για να κατσει εκει που θελω. Δε θα εχω προβλημα με λιγη πιεση απο την πετονια στο κοτσανι ελπιζω:smt120...

Πάνος
03-11-10, 18:28
και πολυ καλα εκανες με τη βαση..απλα προσεχουμε να ειναι καλα ευθυγραμμισμενη...

υποθετω σκοπευεις να βαλεις και αλλα φυτα στο ενυδρειο σου .. :rolleyes:

Konstantin79
03-11-10, 20:55
και πολυ καλα εκανες με τη βαση..απλα προσεχουμε να ειναι καλα ευθυγραμμισμενη...

υποθετω σκοπευεις να βαλεις και αλλα φυτα στο ενυδρειο σου .. :rolleyes:
Εννοειται φιλε μου!! Τωρα που μου κολλησε το μικροβιο... χεχεχε!! Θα χρειαστω λιπασμα ομως ή να κλεισω μια απο τις δυο λαμπες?? Βρηκα ενα δυο ελαφρως κιτρινισμενα φυλλα απο τη μια απο τις δυο ανουμπιες ενω στην αλλη η ακρη απο ενα φυλλο ειναι ξεραμενη. Εχει να κανει με τη "διατροφη" του φυτου αυτο ή με τον φωτισμο?
-------------------------
Ωραιος μια χαρα θα εισαι με αυτα τα watt, αλλα πως θα το κανεις θα αλλαξεις βασεις για λαμπες η ταιριαζουν αυτες που εχεις? Καλο ειναι να βαλεις μια day και μια σε ροζ που ειναι ειδικη για τα φυτα.
Μαλλον πατεντα θα κανω. Το καπακι του ενυδρειου εχει αποσπομενη τη βαση απο τις λαμπες οποτε με καποιο τροπο θα στερεωσω γερα τον ανακλαστηρα :) Eιναι ενταξει τοσα watt λες για ανουμπιες? Καπου διαβασα οτι θελουν λιγο φωτισμο κ φοβαμαι μηπως αυτο ειναι που δημιουργησε δυο προβληματακια που γραφω παρακατω...

Σκεφτομουν να κλεισω τη λαμπα πανω απο τα φυτα κ να αφησω να λειτουργει η αλλη ωστε να δημιουργησω μια ωραια κρυψωνα χωρις πολυ φως μεχρι να δημιουργησω νεες!

ARIS1983
03-11-10, 22:05
Κωνσταντινε καλα εκανες που μετακινησες το ενυδρειο, αν παταει ολο τωρα θα ειναι μια χαρα. Επειδη βλεπω οτι το φως που δινουν οι λαμπες σου ειναι στα 6000-6500 κελβιν σε day καλο θα ηταν να παρεις μονο μια ροζε και να την βαλες μαζι με τις 2χ11watt, σαν αυτην http://www.petmania.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=160 σε 60εκ. 18watt θα εισαι μια χαρα (8-10ευρο κοστος μαζι με σταρτερ και μετασχ.), τις συγκεκριμενες τις εχω δωκιμασει αλλα οποια εταιρια και να βαλεις αμα ειναι ειδικη για ενυδρεια θα δεις διαφορα στην αναπτυξη των φυτων σου. Νομιζω η ανουμπια δεν εχει προβλημα με τον φωτισμο που εχεις αλλα ας μιλησουν οι εμπειροτεροι γι' αυτο!

Konstantin79
09-11-10, 23:53
Νομιζω οτι το αρχικο αποτελεσμα δεν εχει καμια σχεση μ'αυτο... :p
-------------------------
Διαστάσεις: 70*35*40
Όγκος:100λτ
Κατηγορία:Κοινωνικο
Φυτά: Microsorum και 2 anubias berteri
Ψάρια / Άλλα είδη:guppies (2α/6θ) κ ενα golden swordfish
Διακοσμητικά υλικά:2k χαλικι, ενα κομματι ξυλο κ ενα μοπανι
Φωτισμός: 11w * 2
Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες
Φιλτράρισμα: eheim 1020
Θερμοστάτης: 100w
pH: 7.6

http://i51.tinypic.com/2rxz86w.jpg

http://i56.tinypic.com/o9e7pz.jpg

+ Echinodorus becheri !!!

Πάνος
10-11-10, 16:26
ετσι!! βαλε κι αλλα! :p

kingrim
10-11-10, 16:45
να το κανεις ζουγλα θα χαρουν και τα γκαπακια σου

Konstantin79
10-11-10, 17:53
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!! Aληθεια, χωρις co2 και δεδομενου οτι θα βαλω 2 24αρες με το καλο, με παιρνει για cuba; Το ειδα χθες κ πολυ μου αρεσε!!!!!!!!!!!!!!:p

Γιαννης Μ5
10-11-10, 17:58
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!! Aληθεια, χωρις co2 και δεδομενου οτι θα βαλω 2 24αρες με το καλο, με παιρνει για cuba; Το ειδα χθες κ πολυ μου αρεσε!!!!!!!!!!!!!!:p



Κωστη δυστηχως δεν σε παιρνει για cuba χωρις διοξειδιο.Το να φτιαξεις diy co2 ειναι 5 λεπτα υποθεση,κοστιζει 1 ευρω και μπορεις να κοιτας και λιγο πιο απαιτητικα φυτα που θα γεμισουν και θα ομορφυνουν το ενυδρειο σου.Η cuba παντως ειναι και λαχειο αφου εχει τυχει σε ενυδρεια με μπουκαλα co2,επαρκη φωτισμο και λιπανση να μην προχωραει.....

Konstantin79
10-11-10, 18:07
Καταλαβα... :(
Με τον παρων εξοπλισμο, τι 8α προτεινες φιλε μου;

kingrim
10-11-10, 20:44
Κωστη δυστηχως δεν σε παιρνει για cuba χωρις διοξειδιο.Το να φτιαξεις diy co2 ειναι 5 λεπτα υποθεση,κοστιζει 1 ευρω και μπορεις να κοιτας και λιγο πιο απαιτητικα φυτα που θα γεμισουν και θα ομορφυνουν το ενυδρειο σου.Η cuba παντως ειναι και λαχειο αφου εχει τυχει σε ενυδρεια με μπουκαλα co2,επαρκη φωτισμο και λιπανση να μην προχωραει.....



Kαι ναι 2 φορες εκανα δοκιμη με cuba και δεν........ με μπουκαλα υποστρωμμα λιπασματα κλπ κλπ κλπ

Konstantin79
10-11-10, 20:58
ΑΛηθεια, η ανουμπια που στο κοτσανι ακρη ακρη εχει πεταξει αλλο ενα σφηνα, πως θα το κοψω; Να κοψω μονο αυτο ή να το κοψω μαζι με το παλιοτερο κ να το μεταφυτεψω; Φανταστειτε, ειναι σα να εχει πεταξει το δευτερο δαχτυλο :smt120 του χεριου αναμεσα απο το μικρο κ το μεσσαιο! :D

kingrim
10-11-10, 21:01
απο οσο γνωριζω

Για να αυξήσετε την αναπαραγωγή και την ανάπτυξη του κλαδέψτε κατά μήκος του ριζώματος στο σημείο που υπάρχει παλιό και νέο κεντρικό ρίζωμα. Προσοχή να υπάρχουν φύλλα και στις δυο πλευρές. Το κομμάτι με το νέο ρίζωμα θα συνεχίσει να μεγαλώνει ενώ το παλιό θα πετάξει νέα κορυφή. Ένας ακόμα τρόπος είναι να τραυματίσετε το φυτό στο κεντρικό ρίζωμα ελαφρός με κάτι αιχμηρό αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα ένα πυκνότερο φυτό.

Konstantin79
10-11-10, 21:50
http://i54.tinypic.com/2d8mivp.jpg

Οπως βλεπετε η ακρη του σωματος του φυτου οπου υπαρχει ηδη ενα κοτσανι εχει πεταξει αλλο ενα απο μεσα του. Αυτο λοιπον το κοβω μαζι με το παλιο κ το μεταφυτευω; Το μερος του σωματος του φυτου που θα μεινει εκτεθειμενο να υποθεσω οτι θα βγαλει παλι κοτσανακι?

kingrim
10-11-10, 21:54
θα κοψεις εκει που υπαρχει διαφορα χρωματος στο κεντρικο ριζωμα εγω ισως θα του εδινα λιγο ακομα χρονο

Konstantin79
10-11-10, 22:02
Οχι, ρωταω φιλε μου! Αν νομιζεις οτι χρειαζεται ακομα, απλα πες μου σε ποιο σταδιο θα πρεπει να το κανω! Δε θελω να βλαψω το φυτο. Οποτε απλα κοψω το νεο κοτσανακι χαμηλα, σωστα;

kingrim
10-11-10, 22:06
Απο οσα γνωριζω μπορεις να το κοψεις απο τωρα απλα το κομματακι ειναι πολυ μικρο.

Αν το κοψεις τωρα θα αυξησεις λογικα τον ρυθμο αναπτηξης και των 2 φυτων (παλιο νεο)

Αν το κοψεις πιο μετα θα εχεις ενα μεγαλητερο κομματι 2ρου φυτου που θα μπορεσεις να το βολεψεις πιο ευκολα

η επιλογη δικη σου

αν θελεις ακους και αλλες γνωμες

tsoum
11-11-10, 02:31
Εμενα μου φαίνεται πολυ μικρό. Αμα θες πάντως μπορείς να το κόψεις μετά απο το 3ο φύλλο απο τα αριστερά. Νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Konstantin79
11-11-10, 20:46
Μαλλον θα το αφησω καμια βδομαδα να μεγαλωσει ακομα! Δε θελω να βιαστω!!
-------------------------
Tι λετε γι'αυτο για το ενυδρειο???

http://www.aquamasters.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=49&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=80

tsoum
11-11-10, 22:30
Τόσο γρήγορα μεγαλώνει;;

Το λίνκ που έδωσες δεν είναι ενυδρείο αλλα άμμος.

Konstantin79
11-11-10, 23:19
Κ ομως μεγαλωνει γρηγορα φιλε μου! :p

To ξερω. Ηθελα γνωμες για να αντικαταστησω το χαλικι μου με αυτη. Δεν αξιζει τον κοπο λες?

tsoum
12-11-10, 02:52
Κοίτα για συσκευασμένη χαλαζιακή αμμο είναι καλή η τιμή νομίζω. Εγώ είχα πάρει χαλαζιακό χαλικάκι 13€ το 5κιλο... Ουτε η Carat6. Βεβαια τότε δεν ήξερα. Να ξές οτι αυτή μαλλον δεν θα χρειάζεται τρελό πλύσιμο. Ενα ξέπλυμα ήθελε το χαλικάκι μου και δεν έβγαζε τίποτα.
-------------------------
Φίλε ξέχασες να τσεκάρεις κάτι (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838).... Απλα υπολόγισε πόσο βγαίνει με τα μεταφορικά να δείς αν συμφερει και επικοινώνησε μαζί τους να δεις αν θα φέρουν άλλο.

Konstantin79
12-11-10, 17:09
Μια τη αλλη θα βγει φιλαρακι! Ενα 10αρικο να βαλεις μεταφορικα courier κ ηρθες στην αλλη τιμη!

Konstantin79
21-11-10, 13:38
Μια βδομαδα ελειψα και απο 2 τα γκαπακια γινανε 5!!!! :p

Πάνος
22-11-10, 21:15
και που να δεις ποσα θα γινουν με τον καιρο...να σου ζησουν!

Konstantin79
23-11-10, 00:04
Να'σαι καλα φιλε μου! Ασε, απο τοτε που εβαλα τα φυτα, εχουν παρει ολα τα πανω τους μεσα! Η μονη μου απορια ειναι πως ξεφυτρωσαν σαλιγκαρακια απο το πουθενα. Τα ειχα καθαρισει καλα τα φυτα! Θα μου κανουν καπου κακο αν τα αφησω;
Επισης... Το ενα μου χαρεμι εχουν κοκκινη ουρα κ το αλλο θαλασσι! Πως ειναι δυνατο λοιπον να βλεπω το μεγαλυτερο απο τα 5 να εχει ενα κιτρινωπο χρωμα στην ουρα του;
Τελος... Κλαδεψα ενα κομματι απο την μια ανουμπια που ειχε μεγαλωσει αρκετα κ το μεταφυτεψα στο αλλο ξυλο... Σκετο κουκλι γινεται σιγα σιγα!!!! :)


http://i56.tinypic.com/15zg9z.jpg

Πάνος
23-11-10, 00:29
τα σαλιγκαρια παντα απο το "πουθενα" εμφανιζονται...:D
τα αυγα τους δε διακρινονται ευκολα...;)
δε κανουν κακο...ισα ισα..σε νορμαλ αριθμους ειναι μερος του συστηματος και κανουν καλο.
οσο για τα χρωματα των γκαπυ..ετοιμασου για πολλες εκπληξεις...οι νομοι της κληρονομικοτητας ισχυουν...και οπως λεγανε και οι παππουδες μας...το αιμα "τραβαει" 7 γενιες... :D:D

Konstantin79
23-11-10, 22:06
Και πλεον με το νεο μου Hygrophila polysperma φυτεμενο σε αποσταση 2cm περιπου το ενα απο το αλλο κ με μια ημισφαιρια καψουλα λιπασμα φυτεμενη κοντα στο Echinodorus ωστε να τρεφονται και αυτες.
Τελος, δυο καπακια excel για την τονωση τους...

http://i55.tinypic.com/2i1dv5s.jpg

Σχολια... :rolleyes:

kingrim
23-11-10, 22:26
βαλε περισσοτερα φυτα τσουκου τσουκου και να το κανεις ζουγκλα

θα μπορουσες να κανεις ενα σχεδιο με τα 3 ξυλα στην μια γωνια και εκει που θα ακουμπανε και τα 3 μαζι να βαλεις το μικροσορουμ στην αλλη γωνια τα ψυλα σου φυτα και στην μεση τπτ στην πλατη μπορεις να βαλεις steam plants

Konstantin79
23-11-10, 23:11
Φιλε μου να ειμαι ειλικρινής φοβαμαι :smt120 να ξεδεσω το microsorum γιατι θα με παιδεψει παλι για να το δεσω σωστα.

Λεγοντας ααυτο το σχεδιο, το σκεφτομαι σαν να κανουν "τριφυλλο" τα ξυλα. Δεν ξερω αν εννοουσες κατι αλλο. Θελω να το χαζεψω λιγο κ να φανταστω κανενα καλο συνδιασμο. To echinodorus και τα polysperma μου αρεσουν εκει να πω την αληθεια μου! Γεμιζουν καπως την πλατη κ την γωνια, κ σε λιγες μερες θα βαλω κ αλλο τερμα δεξια διπλα τους κ μπροστα απο το φιλτρο για να το καλυψω!
-------------------------
Σα να το "πυκνωσα" τωρα...
Καλυτερο δεν ειναι; Καλο καταφυγιο για μικρα νομιζω... :D


http://i54.tinypic.com/t8r9mb.jpg

Konstantin79
28-11-10, 18:09
Δεν ειναι υπεροχο?????????????????? (θελει γεμισμα ακομα βεβαια...)

http://i52.tinypic.com/21l1q1t.jpg

Πάνος
28-11-10, 18:12
οσο προσθετεις φυτα ομορφαινει ;)