PDA

Επιστροφή στο Forum : HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!


newfish
24-12-02, 16:58
Title: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: ASCCO1 on 07/29/02 at 07:08:15
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον κυριοι, ακουστε τι επαθα με το συγκεκριμενο φυτο.
Αγορασα 2 τετοια τα οποια εχουν ερθει απο την tropica φυσικα με στοιχεια επανω ( PH, θερμοκρασια κ.τ.λ)
Τα οποια υστερα απο 2 εβδομαδες διαλυθηκαν.
ΓΙΑΤΙ???
Μα φυσικα γιατι το HEMIGRAPHIS COLORATA ειναι φυτο για τεραριουμ, και οχι για ενυδρειο!!!!!!!!
Η ιδια η τροπικα στο site που εχει το διευκρηνηζει αυτο, και επισης λεει οτι πουλιουνται και σαν φυτα ενυδρειου!!!!!!!!
Βεβαια ο μαγαζατορας :P :P που τα πουλαγε δεν ειχε ιδεα απο φυτα,( και εγω βλεποντας το ταμπελακι τις τροπικα την πατησα :'( :'()

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
ΤΟ HEMIGRAPHIS COLORATA ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ( ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΗΕΜΙGRAPHIS , )
αυτα, προς γνωση και συμορφωση!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: Tolis on 07/29/02 at 08:30:36
--------------------------------------------------------------------------------
Don't blame Tropica...
Η Τροπικα καλλιεργει και πουλαει φυτα και για τερραριουμ, αφου στην βορεια ευρωπη ειδικα τα τερραριουμ απαντωνται πολυ συχνα στους χομπιστες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: kroud on 07/29/02 at 10:49:51
--------------------------------------------------------------------------------
ΡΕ ΜΑΝΘΟ!!!!!!! >:(Τι να σου πω τωρα!Εχει χαρη που σου εχω αδυναμια!!!!!! :-* :-* :-*Αφου εχω αναφερθει σε παλιο treat γι'αυτου του ειδος τα κ@%......φυτα! http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=378
Ετσι την ειχα πατησει και εγω και το πεταξα!Το κακο ειναι οτι ουτε και οι μαγαζατορες το ξερουν(γιατι δεν εχουν μπει στο κοπο ν'ασχοληθουν)και το πουλανε για ενυδρειο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: annivas2000 on 07/29/02 at 14:15:02
--------------------------------------------------------------------------------
Ρε Μανθο δεν στο ειπα??
Πως μου φανηκε οτι στο ειπα..τσ τσ τσ ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: ASCCO1 on 07/30/02 at 03:40:01
--------------------------------------------------------------------------------
Tολη, δεν κατηγορω την τροπικα, η τροπικα το διευκρηνηζει(( οτι ειναι για terarium)),
απλα ο μονος λογος που εκανα το post ειναι για να προλαβω και αλλα τετοια ατυχηματα.
το αστειο τις υποθεσης : σε ενα αλλο P.C ειπαν << υπαρχει ενα HEMIGRAPHIS τις τροπικα που ειναι για ενυδρειο????>>
Η ασχετοσυνη σε ολο της το μεγαλειο!!!

Επισης ξεχασα να αναφερω και κατι αλλο, ενα καινουργιο φαινομενο!!!!!!
στο συγκεκριμενο μαγαζι ειδαμε με τον anniba οτι ειχε συστημα CO2 τις sera για τα φυτα, εκεινο που ειδμε αργοτερα ηταν οτι αποτελουσε διακοσμητικο στοιχειο, καθως η μπουκαλα ηταν αδεια!!!!( ενδειξη του μανομετρου)
και το ιδιο πραγμα το εχω δει σε κανα δυο ακομα μαγαζια!!!!
ΕΙΔΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: kroud on 07/30/02 at 08:13:11
--------------------------------------------------------------------------------
Και να φανταστεις οτι τα P.C ειναι ο dealer της τροπικα στην Ελλαδα!!! :P Αν παει καποιος στο P.C της γλυφαδας θα καταλαβει σε ποσο καλη κατασταση διατηρουνται τα φυτα.Για τα ψαρια δε το συζηταω.
Επρεπε να τους πειτε να σας δειξουν την μπουκαλα γιατι ενδιαφερεστε να την παρετε. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: Tolis on 07/30/02 at 09:54:37
--------------------------------------------------------------------------------
Ειστε κακοβουλοι..... :P :P :P :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: kroud on 07/30/02 at 14:07:02
--------------------------------------------------------------------------------
Συγνωμη τολη καμια φορα παρασυρομαστε και λεμε καμια αληθεια για το $%$&^%^%....... >:( P.C.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: fighterfish on 07/30/02 at 18:03:04
--------------------------------------------------------------------------------
Οι ιδιοκτήτες που εχω συναντήσει εγω μεχρι τωρα εκτός απο τρεις κρίνουν τα φυτα απο το ποσο διαρκούν.

Είχα αγοράσει και εγω παλιότερα το προαναφερθεν φυτο (πριν αρχίσω να ψάχνομαι) (αυτό πρέπει να είναι) (όπως άλλωστε είχα αγοράσει και τα περισσότερα που είναι για terrarium ;D ) και μου λεγανε "διαρκει αρκετούς μήνες".

Το κακό είναι οτι αυτη η άποψη περνα και στους χομπίστες.
Δηλαδή, αν εξαιρέσει κανεις τους ανθρώπους που βρίσκονται εδώ, και κάποιους άλλους που διαβάζουν και βρίσκονται στο σωστό δρόμο, οι υπόλοιποι συνεχίζουν να αγοράζουν φυτά με ημερομηνία λήξεως.

Το ακόμα χειρότερο είναι οτι ακόμα και αν εξηγήσεις ευγενικά στον ιδιοκτήτη (και καλά πάνω στην κουβέντα)... οτι ξέρεις αυτά τα φυτά δεν είναι και τα πλέον κατάλληλα για ενυδρείο, και το καταλάβει, συνεχίζει να τα πουλα κανονικά σαν υδρόβια.

Επειδή τα μαγαζιά κοντά μου τις περισσότερες φορές δεν έχουν τις λατινικές ονομασίες, αναγκάζομαι
α) ή να βλέπω τα φυτά στο μαγαζί, μετά να βλέπω αν είναι υδρόβια και στο τελος να αγοράζω
β) ή αν είναι φτηνά να αγοράζω και μετά να ψάχνω να δω τι είναι (και αντε βρες το τωρα μεσα στην tropica) και τι θέλει για να πάει καλά. Με τον Β τρόπο ανακάλυψα τις "δράκαινες" τις "ομπρέλες" κλπ... :)

π.χ. σήμερα είδα κάτι υπέροχα κόκκινα που θέλω να βάλω στο καινούριο απο Σεπτέμβρη και δεν είχαν λατινική ονομασία. Οπότε ψάξιμο....

α... σήμερα συνέβη και κάτι πολύ ωραίο...

Είδα για πρώτη φορά live, Apistogramma agasizi, Apistogramma cacatuoides, και Aphyosemion australe gold color

μπο χου χου :-[ τα ερωτεύτηκα και τα τρια....
:-[ :-[ :-[


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: ASCCO1 on 07/31/02 at 03:27:41
--------------------------------------------------------------------------------
Εμεις κακοβουλοι????? :-X :-X :-X :-X
οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι( γενικα μιλαω) και ο αλλος σε κοιταει σαν να σου λεει<< τι θες τωρα και εσυ και μου χαλας την siesta , αντε αγορασε κανα ψοφιμι και φυγε>> τι πρεπει να κανουμε???
τσ, τσ ,τσ κακοβουλοι :-X :-X :-X
οι αληθεια ειναι οτι οι περισοτεροι εδω δεν ειναι και οι καλυτεροι πελατες ,για τα ελληνικα LFS , αν ειχαν βεβαια και τις φωτογραφιες μας θα μας ειχαν επικυρυξει << WANTED DEAD NOT ALIVE>> ;D ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: kroud on 07/31/02 at 08:34:14
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν μπορεις να πεις ομως οτι το καλο το αναγνωριζουμε και το υποστηριζουμε.Δεν φταιμε εμεις εαν δεν μπορουν να κονουν μερικοι σωστα τη δουλεια τους και τους επισυμανουμε τα λαθοι τους!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: HEMIGRAPHIS COLORATA!!!!!!
Post by: Giorgos on 07/31/02 at 09:11:18
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό που με νευριάζει (ευτυχώς που συγκρατούμαι όμως) είναι όταν τους κάνεις την επισήμανση, αυτοί επιμένουν στην εσφαλμένη άποψη τους!!!

Τέλος πάντων. We are WAY off subjuct here!
Μάνθο, γιατί δεν μετατρέπεις το ενυδρείο σου σε terrarium με καμια Iguana και να της έχεις 2-3 HEMIGRAPHIS COLORATA ??? :P :-*